نبوپلسر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نبوپلسر
شاه بابل
سلطنت۶۲۶ – ۶۰۵ پ. م
پیشینسین-شر-ایشکون
(امپراتوری آشوری نو)
جانشیننبوکدنصر دوم
زاده۶۵۸ پ. م
اوروک
درگذشته۶۰۵ پ. م
بابل
فرزند(ان)نبوکدنصر دوم
دودمانسلسله کلدانی
دین و مذهبدین میانرودان باستان

نبوپَلَّسَر(به اکدی: Nabû-apal-uṣur) (زادهٔ پیرامون ۶۵۸ پیش از میلاد- مرگ ۶۰۵) پادشاه کلدانی بابل بود. وی نقشی کلیدی در سرنگونی امپراتوری آشور پس از مرگ امپراتور نیرومند آن، آشوربانیپال بازی ‌کرد.

دوران سلطنت[ویرایش]

نبوپلسر توانست پس از ۲۰۰ سال بابل را از قید آشوریان رهایی بخشد و در پی شورشی، خود به پادشاهی بابل رسد. در ۶۱۲ پیش از میلاد او و سپاهیانش به نیروهای ماد، کلده و بخشی از مردم نینوا پیوستند و در نبرد نینوا آشوریان شکست خوردند و نینوا تاراج‌شد.[۱] نیروهای متحد در ۶۰۵ پ. م نیز بازمانده‌های سپاه آشور را طی نبرد کرکمیش در کارکمیش از میان بردند. او پیشتر در ۶۰۸ پیش از میلاد شهر حران را نیز از نیروهای آشوری گرفته بود.

تقابل با فراعنه[ویرایش]

نبوپلسر همچنین از ۶۱۰ پیش از میلاد تا زمان مرگش با مصر درگیر بود. اندکی پیش از مرگش نبوکدنصر دوم پسرش، با نخو دوم، فرعون مصر وارد جنگ شده بود.

نام نبوپَلَّسَر در شکل اصلی خود «نَبو-اَپَل-اُظُر» بوده و معنی آن این است: «نبو فرزند را نگاه داراد.»[۲] نبو نام یکی از ایزدها است. منظور از فرزند در اینجا ولیعهد است، و واژه اظر، به معنی نگاه و حفاظت، با واژه عربی نظر هم‌ریشه است.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. تداخلی در جنگ‌های این پادشاه و نبونعید صورت گرفته‌است به نظر می‌رسد نبرد نینوا (۶۱۲ پیش از میلاد) در زمان نبونعید رخ داده باشد
  2. https://www.loebclassics.com/view/LCL052/1914/pb_LCL052.457.xml
  3. The American Heritage Dictionary Semitic Roots Appendix: nṯr

Wikipedia contributors، "Nabopolassar،" Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Nabopolassar&oldid=448939815 (accessed October 26, 2011).

پیوند به بیرون[ویرایش]

عنوان جدید شاه بابل
۶۲۶ – ۶۰۵ پ. م
پسین:
نبوکدنصر دوم