نبرد گذرگاه آمانوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نبرد گذرگاه آمانوس
بخشی از the حمله نیروهای متحد اشکانیان و طرفداران پومپه به روم, the جنگ‌های اشکانیان و رومی‌ها
تاریخ39 BC
مکاننبرد گذرگاه آمانوس (گذرگاه بِلن)
نتیجه Decisive جمهوری روم victory
طرفین درگیر
جمهوری روم شاهنشاهی اشکانی
فرماندهان و رهبران
پوبلیوس ونتیدوس باسوس
پومپیوس سیلو
فارناپات  
قوا
نامشخص نامشخص
تلفات
اندک بسیار زیاد

مختصات: ۳۶°۲۸′۴۶″شمالی ۳۶°۱۳′۵۵″شرقی / ۳۶٫۴۷۹۵°شمالی ۳۶٫۲۳۲°شرقی / 36.4795; 36.232

نبرد گذرگاه امانوس در سال ۳۹ قبل از میلاد در گذرگاه بلن در کوهستان نور صورت گرفت. پس از شکست اشکانیان در نبرد دروازه‌های کیلیکیه. اشکانیان، پس از شکستهای اخیر خود توسط نیروهای پوبلیوس ونتیدیوس باسسوس، احساس خطر کردند، به فرمان یکی از بهترین ژنرالهای اشکانی، فارناپات، شروع به تمرکز نیروهای خود در شمال سوریه کردند.

نبرد[ویرایش]

فارناپات برای محافظت از دروازه‌های سوریه، یک دستهٔ قدرتمند از سربازان اشکانی را فرستاد، که از یک گذرگاه باریک از بالای کوه امانوس محافظت می‌کنند. ونتیدیوس برای گرفتن این منطقه، یکی از مأمورین خود، پومپادیوس سیلو را با سواره نظام فرستاد، پومپدیوس خود را در شرایطی یافت که نیروهایش توسط فارناپات کاملاً محاصره شده‌اند و مجبور به درگیری با نیروهای فارناپات شد. جنگ به نفع اشکانیان پیش می‌رفت تا این که ونتیدیوس، که نگران وضعیت زیردستان خود بود، نیروهای خود را وارد این جنگ کرد. این حرکت، نتیجه نبرد را عوض کرد در نتیجه رومیان اشکانیان را شکست دادند. خود فارناپات نیز در جنگ کشته شد.

عواقب بعدی[ویرایش]

وقتی پاکور اول خبر این شکست را شنید، تصمیم به عقب‌نشینی گرفت، و به دنبال عقب‌نشینی نیروهای خود را فرات عقب کشید. ونتیدیوس مانع خروج اشکانیان نشد و در عوض تا اوایل سال ۳۸ پیش از میلاد. سوریه را برای جمهوری روم بازگرداند.

منابع[ویرایش]

  • داندو کالینز، استفان. «قهرمانان مارک آنتونی». منتشر شده توسط جان ویلی و پسران، 2008 شابک 0-470-22453-3، ۹۷۸-۰-۴۷۰-۲۲۴۵۳-۳