نبرد طراز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نبرد طراز
بخشی از فتح فرارود توسط مسلمانان
Transoxiana 8th century.svg
نقشه فرارود در زمان نبرد طراز
تاریخمه–سپتامبر ۷۵۱ میلادی
مکانرود طراز، قزاقستان، قرقیزستان
نتیجه پیروزی خلافت عباسیان
طرفین درگیر
خلافت عباسیان دودمان تانگ
سربازان حرفه‌ای خلخ
فرماندهان و رهبران
زیاد بن صالح کائو هسین-چیه
لی شیه
دوآن چیوشی
قوا
شمار نیروهای اعراب به طور کامل در منابع دو طرف ثبت نشده اما طبق منابع چینی نیروهای عرب ۲۰۰٬۰۰۰ نفر بودند. ۳۰٬۰۰۰ (در منابع چینی) ۱۰۰٬۰۰۰ در منابع عربی.

نبرد طَراز در سال ۷۵۱ میلادی نبردی میان سپاهیان خلافت عباسیان و دودمان چینی تانگ - به فرماندهی امپراتور ژوانتسونگ - بود. هدف از این جنگ نه تنها دست‌یابی به منطقه سیردریا بلکه کلیه ناحیه راهبردی آسیای مرکزی به شمار می‌آمد. نبرد طراز به توسعه‌طلبی دودمان تانگ در مرزهای غربی آنان پایان بخشید. این ناحیه غربی‌ترین منطقه‌ای است که چینی‌ها در طول تاریخ تصرف کرده‌اند.

از چندین سال قبل، نیروهای تازه‌ای در منطقه در حال قدرت‌گیری بودند. فعالیت‌های متعدد عباسیان در خراسان بزرگ منجر به شورشی علیه دولت امویان گردید که در نهایت در ۷۵۰ میلادی / ۱۳۲ هجری قمری به سقوط امویان ختم شد. عباسیان در همان ابتدای کار تلاش کردند تا جلوی پیشروی ارتش تانگ در منطقه ماوراءالنهر را بگیرند؛ لذا، در ژوئیه ۷۵۱ میلادی در دره رودخانه طراز مقابل نیروهای چینی قرار گرفتند. سرانجام در نبردی که درگرفت، ارتش تانگ شکست خورد. اهمیت این نبرد از این قرار بود که موازنه قدرت در منطقه را به سود نیروهای خلافت بغداد تغییر داد و همچنین، مسلمانان را بر مسیر مهم جاده ابریشم مسلط گرداند و سود اقتصادی فراوانی برای آنان به بار آورد. همچنین، نیروهای ارتش عباسی از اسیران چینی خواستند تا فناوری تولید کاغذ را به آنان معرفی کنند. این فناوری بعدها از طریق خاورمیانه به اروپا راه یافت.

منابع[ویرایش]