نایت‌ویش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نایت‌ویش در ۲01۵. از چپ به راست: مارکو هیتالا، فلور یانسن، توماس هالوپاینن، تروی دانوکلی، کای هاهتو و امپو وورینن
اطلاعات پس‌زمینه
ژانرسمفونیک متال
پاور متال
گاتیک متال
فولک متال
سال‌های فعالیت۱۹۹۶ - اکنون
همکاری‌های مرتبطTarot
Sethian
For My Pain...
Brother Firetribe
Alyson Avenue
تیمو راوتیاینن
اعضاتوماس هالوپاینن
امپو وورینن
فلور یانسن
تروی دانوکلی
کای هاهتو
یوکا کوسکینن
اعضای پیشینانت اولزون
تاریا تورونن
سامی ونسکا
مارکو هیتالا
یوکا نوالاینن

نایت‌ویش (به انگلیسی: Nightwish) یک گروه سمفونیک متال فنلاندی است که در سال ۱۹۹۶ در شهر کیته شکل گرفته‌است. نایت‌ویش یکی از گروه‌هایی است که نقش بسیاری در گسترش محبوبیت سبک سمفونیک متال در دههٔ ۹۰ میلادی داشته‌اند.[۱]

اگرچه گروه از زمان پخش نخستین آهنگ تکی و آلبوم «The Carpenter» و «Angels Fall First» در خانه خود یعنی فنلاند یک گروه برجسته بوده، اما تا زمان پخش Oceanborn شهرت جهانی پیدا نکرده بود.

تاریخچه گروه[ویرایش]

پیدایش[ویرایش]

نایت‌ویش زاده اندیشه‌های توماس هالوپاینن بود گروه در ژوئیه ۱۹۹۶ شکل گرفت. هالوپاینن، امپو وورینن را که گیتار می‌نواخت و تازه با او آشنا شده بود به همراه تاریا تورونن که در مدرسه برای مهارت‌های آوازش معروف بود به گروه دعوت کرد.

سبک آنها در آن زمان بر اساس استفاده هالوپاینن از کیبورد، گیتار آکوستیک و آواز کلاسیک تاریا تورونن پایه‌ریزی شد. سپس این سه موسیقیدان یک دموی بی‌نام از اکتبر تا دسامبر ۱۹۹۶ ضبط کردند. نام «نایت‌ویش» از نخستین آهنگی گرفته شده که آنها با هم ضبط کردند. آن دمو شامل یک آهنگ با همان عنوان، The Forever Moments وEtiäinen بود. پس از این ضبط هالوپاینن فکر کرد که صدای تورونن برای چنین سبکی خیلی قوی است و تصمیم گرفت که به آن عناصر متال اضافه کند.

در اوایل ۱۹۹۷ یوکا نوالاینن نوازنده درام به گروه پیوست. در همان زمان گیتار آکوستیک جای خود را به گیتار الکتریک داد. هر دو تصمیم که یعنی اضافه کردن درامر و این‌که وورینن گیتار الکتریک بنوازد قسمتی از ایده‌های هالوپاینن بود مبنی بر اینکه نایت‌ویش را از سبک اصلی خود به سمت متال ببرد که باعث شد نایت‌ویش به شکل فعلی درآید.

Once، آلبوم ۲۰۰۴ گروه باعث شد تا ویدئوهای نایت‌ویش در کانال MTV آمریکا پخش شود. بزرگ‌ترین موفقیت آنها در آمریکا، «Wish I Had an Angel» بود که به منظور تبلیغ تور آمریکاشان به عنوان ساندترک در دو فیلم آمریکایی استفاده شد.[۲] گروه سه آهنگ تکی دیگر و دو موزیک ویدئو برای آن آلبوم تولید کرد همچنین برای «Sleeping Sun»، از آلبوم گلچین سال ۲۰۰۵ خود Highest Hopes، پیش از بر کناری خواننده خود تاریا تورونن تهیه شد.

جستجوی گسترده برای جایگزینی تورونن که طی آن هرکسی می‌توانست با ارائه یک دمو در آن شرکت کند در نیمه ۲۰۰۷ پایان یافت. در ۲۵ مه ۲۰۰۷ انت اولزون جلودار پیشین گروه Alyson Avenue به عنوان خواننده جدید نایت‌ویش برگزیده شد.

گروه آلبوم Dark Passion Play را همراه با تک‌آهنگ‌های Eva"(برای کمک به نیازمندان)، Amaranth و Bye Bye Beautiful در اواخر سال ۲۰۰۷ روانه بازار کردند.

انت اولزون در سال ۲۰۱۲ از گروه جدا شد. فلور یانسن خواننده فعلی نایت ویش است.

مارکو هیتالا، نوازنده‌ی گیتار بیس، در اواخر سال 2001 جایگزین سامی ونسکا شد و تا ژانویه سال 2021 با گروه برنامه اجرا کرد و با جدایی او نیز اکنون یوکا کوسکینن نوازنده‌ی جدید گروه است.

یوکا نوالاینن درامر گروه از سال 2014 تا 2019 به خاطر مشکلات شدید ناشی از اختلالات بی‌خوابی با وجود این که همراه گروه بود اما غیرفعال بوده و به جای او کای هاهتو از سال 2014 به عنوان جانشین او عمل کرده است. در ژوئیه 2019، نوالاینن اعلام کرد که دیگر به گروه بازنخواهد گشت و کای هاهتو به عنوان درامر رسمی ارتقا یافت.

در اکتبر 2013 نایت‌ویش، تروی دانوکلی، آهنگساز و نوازنده‌ی چند ساز انگلیسی را که بیشتر به خاطر نواختن ساز اویلیان پیپس (به انگلیسی: Uilleann pipes) مشهور است را به یکی از اعضای دائمی گروه تبدیل کرد.

دیسکوگرافی[ویرایش]

دیسکوگرافی این گروه فنلاندی شامل هشت آلبوم استودیویی، یک آلبوم چند آهنگه، پنج آلبوم زنده، هفت آلبوم گردآوری شده، سیزده موزیک ویدئو و بیست و یک تک آهنگ می‌باشد.

آلبوم‌های استودیویی
نام آلبوم نام به انگلیسی سال انتشار
نخست فرشتگان سقوط می‌کنند Angels Fall First ۱۹۹۷
زاده اقیانوس Oceanborn ۱۹۹۸
ارباب آرزو Wishmaster ۲۰۰۰
کودک سده Century Child ۲۰۰۲
یک بار Once ۲۰۰۴
نمایش عشق تاریک Dark Passion Play ۲۰۰۷
ایمجینریوم Imaginaerum ۲۰۱۱
زیباترین اشکال بی پایان Endless Forms Most Beautiful ۲۰۱۵
انسان. :||: طبیعت Human. :II: Nature ۲۰۲۰
آلبوم‌های زنده
نام آلبوم نام به انگلیسی سال انتشار
از آرزوها تا ابدیت From Wishes to Eternity ۲۰۰۱
پایان یک عصر End of an Era ۲۰۰۶
ساخت هنگ کنگ Made in Hong Kong ۲۰۰۹
زمان نمایش، زمان داستان Showtime, Storytime ۲۰۱۳
خودرو روح Vehicle of Spirit ۲۰۱۶

منابع[ویرایش]

  • English wikipedia (last modified ۱۴:۴۶، ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۷):
  1. The Metal Crypt (به انگلیسی) (Brief Description of Metal Genres, as they are used as a reviewing and classification tool. ed.) Retrieved on June 17, ‎2007.
  2. IMDb (به انگلیسی) (Nightwish ed.) Retrieved on June 17, ‎2007.

پیوند به بیرون[ویرایش]