ناکجا آباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ناکجا آباد
پیتر پن در حال نواختن، با ناکجا آباد در پس‌زمینه (تصویر توسط فرانسیس دانکین بدفورد)، پیتر و وندی (۱۹۱۱).
موقعیت پیتر و وندی
دیگر نام‌(ها)Never Never Land
خالقجی. ام. بری
نوعجزیره خیالی
مکان‌های برجستهنِوِر وود، مرداب پری دریایی، صخره مارونرز
افراد برجستهپیتر پن، کاپیتان هوک، تینکربل، لیلی ببره
جمعیتپسران گمشده، دزدان دریایی، پری‌ها، بومیان آمریکا، پری دریایی‌ها
اولین حضورپیتر پن یا پسری که بزرگ نمی‌شود (۱۹۰۴)

نورلند، سرزمینِ هرگز یا ناکجا آباد (انگلیسی: Neverland) جزیره‌ای خیالی است که در آثار جی. ام. بری و آثاری که بر اساس آن‌ها ساخته شده‌اند، نمایش داده می‌شود. این یک مکان دوردست خیالی است که پیتر پن، تینکربل، کاپیتان هوک، پسران گمشده و برخی موجودات خیالی دیگر در آن زندگی می‌کنند.

همه افرادی که به ناکجا آباد می‌آیند دیگر پیر نمی‌شوند و ساکنان انجا از بزرگ شدن دوری می‌کنند. بنابراین، این اصطلاح اغلب به‌عنوان استعاره‌ای برای کودکی ابدی و همچنین جاودانگی به‌کار می‌رود.

این مفهوم برای اولین‌بار در نمایشنامه تئاتر بری پیتر پن، یا پسری که بزرگ نمی‌شود، اولین‌بار در سال ۱۹۰۴ به روی صحنه رفت، به‌عنوان «ناکجا آباد» معرفی شد. در اولین پیش‌نویس‌های نمایشنامه، جزیرۀ «ناکجا آبادِ پیتر» نام داشت. «سرزمینِ هرگز»، نامی که احتمالاً تحت‌تأثیر «هرگز هرگز»، یک اصطلاح معاصر برای استرالیای دورافتاده است. در نسخه منتشر شده در سال ۱۹۲۸ از فیلمنامه این نمایشنامه، نام آن به «ناکجا آباد» کوتاه شد. اگرچه عنوان یکی از تصاویر را «هرگز هرگز لند» نیز می‌نامد، رمان «پیتر و وندی» در سال ۱۹۱۱ از آن به‌سادگی به‌عنوان «ناکجا آباد» و انواع مختلف آن «ناکجا آبادها» یاد می‌کند.[۱]

ناکجا آباد در آثار بعدی که آثار بری را اقتباس کرده‌اند، مورد توجه قرار گرفته است. این ناکجا آبادها گاهی اوقات از نظر ماهیت با نسخۀ اصلی متفاوت هستند.

منابع[ویرایش]

  1. Barrie, James Matthew (1911). Peter and Wendy. Hodder & Stoughton.