نامیختگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نامیختگی[۱] یا اپومیکسیس (به انگلیسی: apomixis) یک اصطلاح علمی در گیاه شناسی است که از زبان لاتین گرفته شده‌است. اپومیکس تولید مثل هم مانند از طریق تکثر غیر زوجی را می‌گویند. مثلاً تخم مرغ «خاکی» که بدون یکجا شدن با خروس به جوجه تبدیل شود اپو میکس است. در نباتات چنین تغییرات ژنتیکی به ۱۲ اشکال وجود دارد. گفته می‌توانیم اپو مکس یک آیبراید یا نسل جدید است که بدون گرده‌افشانی بدست آید.

در اپو میکس تغییرات ژنتیکی نیز رخ می‌دهد. مثلاً خربوزه طبیعی درافغانستان بیشتر از ۱۲ نوع وانگور حدود ۶۲ نوع است که رنگ مزه جسم و مقدار مواد کیماوی آن فرق دارد. همه این‌ها در اثر تغییرات ژنتیکی طبیعی اپو میکس، کایمیرا «Chimera» و غیره نوع بوجود آمده‌است. زمانی‌که دهقان متوجه می‌شود که یکی از شاخه‌های درخت زردآلو میوه‌ای بزرگتر، سرخ‌رنگ‌تر و با طعم بهتر تولید نموده‌است، در سال آینده از آن شاخه پندک را گرفته در شاخه‌های دیگر پیوند می‌نماید. اپو میکس می‌تواند غیر مطلوب و غیر مفید هم باشد. تولید نسل از طریق شاخه قلمه و ریشه طور طبیعی اپو مکس نیست. تغییرات ژنتیکی در داخل یک تخم گیاه اپومیکس است. نبات شناس بنام هانس وینکلر نوشته‌است که تولید مثل بدون القاح را اپو میکس می‌گویند. اپو میکس به چهار نوع دیده شده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. نامیختگی از واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای apomixis در انگلیسی و در حوزهٔ زراعت است. «فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ۱۸. بازبینی‌شده در ۸ اردیبهشت ۱۳۹۱. 
  • ویکی پیدیا انگلیسی اپومکسس Apomixis
  • تعریف اپومکس در وبگاه بیولوجی آنلاین [۱]
  • اصطلاح اپومکس در وبگاه دیکشنری آزاد [۲]