نامیختگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نامیختگی[۱] یا اپومیکسیس (به انگلیسی: apomixis) یک اصطلاح علمی در گیاه‌شناسی است که از زبان لاتین گرفته شده‌است. اپومیکسی نوعی تولید مثل غیر جنسی است؛ مثلاً تخم مرغی که بدون آمیزش شدن با خروس به جوجه تبدیل شود نوعی اپومیکسی است. در نباتات نیز چنین تغییرات و تنوعات ژنتیکی به ۱۲ شکل دیده می‌شود. گفته می‌شود که می‌توانیم اپو میکس را یک آیبراید یا نسل جدید بدانیم که بدون گرده‌افشانی بدست می‌آید.

در اپومیکس تغییرات و تنوعات ژنتیکی نیز رخ می‌دهد؛ مثلاً بیش از ۱۲ نوع خربزه و حدود ۶۲ نوع انگور طبیعی در افغانستان وجود دارد که رنگ مزه و مقدار مواد معدنی آن‌ها فرق دارد. همه این‌ها در اثر تغییرات ژنتیکی طبیعی از نوع اپومیکسی، کایمیرا «Chimera» و غیره به وجود آمده‌اند. زمانی‌که باغبان متوجه می‌شود که یکی از شاخه‌های درخت زردآلو می‌تواند میوه‌هایی بزرگتر، سرخ‌رنگ‌تر و با طعم بهتر تولید کند، در سال آینده آن شاخه پندک را گرفته در شاخه‌های دیگر پیوند می‌نماید. اپو میکس می‌تواند غیر مطلوب و غیر مفید هم باشد. تولید نسل از طریق شاخه قلمه و ریشه به‌طور طبیعی اپو مکسی نیست. تنها تغییرات ژنتیکی در داخل تخم یک گیاه اپومیکسی است. نبات‌شناسی بنام هانس وینکلر نوشته‌است که تولید مثل بدون لقاح را اپومیکسی می‌گویند. اپو میکسی به چهار نوع دیده شده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. نامیختگی از واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای apomixis در انگلیسی و در حوزهٔ زراعت است. «فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ص. ۱۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ مه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۸ اردیبهشت ۱۳۹۱.
  • ویکی پیدیا انگلیسی اپومکسس Apomixis
  • تعریف اپومکس در وبگاه بیولوجی آنلاین [۱]
  • اصطلاح اپومکس در وبگاه دیکشنری آزاد [۲]