ناسیونال (برند)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ناسیونال
نام بومیナショナル
صنعت
جانشینانپاناسونیک
بنا نهادهاوساکا
(۱۹۲۵ (۱۹۲۵))
بنیانگذارانماتسوشیتا کونوسوکه
از بین رفته۱۹۸۰
دفتر مرکزیکادوما، اوساکا، ژاپن
محدودهٔ فعالیتجهانی
محصولاتلوازم خانگی
مادرپاناسونیک
وبگاه
لوگوی ناسیونال - پاناسونیک

ناسیونال (انگلیسی: National) به معنای ملی برندی بود که توسط شرکت پاناسونیک (شرکت صنعتی الکتریک ماتسوشیتا سابق) برای فروش لوازم خانگی، لوازم شخصی و لوازم صنعتی استفاده می‌شد. که در سال ۱۹۲۵ توسط ماتسوشیتا کونوسوکه تأسیس شد و در سال ۱۹۸۰ در منحل گردید.

تاریخچه[ویرایش]

قبل از اینکه برند پاناسونیک لوازم خانگی امروزی را با این نام تولید کند، مارک ناسیونال برای اولین بار توسط شرکت برق کونوسوکه ماتسوشیتا برای فروش چراغ دوچرخه استفاده می‌کرد، به این امید که این محصولی باشد که همه ژاپن از آن استفاده می‌کند، از این رو نام آن ناسیونال «ملی» است. مسلماً این اولین مارک معروف الکترونیک ژاپن بود.

ناسیونال قبلاً مارک برتر اکثر محصولات ماتسوشیتا، از جمله لوازم صوتی و تصویری بود و پس از موفقیت جهانی نام پاناسونیک در سال ۱۹۸۸ به عنوان ناسیونال پاناسونیک (به انگلیسی: National Panasonic) ترکیب شد.

پس از ۱۹۸۰ در اروپا، و ۱۹۸۸ در استرالیا و نیوزیلند، ماتسوشیتا استفاده از مارک «ناسیونال» را متوقف کرد و محصولات سمعی و بصری را به‌طور انحصاری با مارک‌های پاناسونیک و تکنیکس به فروش رساند. ماتسوشیتا هرگز به‌طور رسمی از نام ناسیونال در ایالات متحده استفاده نکرد، به دلیل اینکه این مارک تجاری قبلاً توسط نشنال الکترونیک استفاده شده بود. این نام تجاری در سال ۲۰۰۳ بر روی پلوپزها، چرخ گوشت و تعداد انگشت شماری از لوازم کوچک آشپزخانه ظاهر شد. همچنین، پلوپزهای ناسیونال برای فروش در بسیاری از بازارهای آسیایی-آمریکایی وارد می‌شدند.

ناسیونال در سراسر آسیا به عنوان یک تولیدکننده معتبر لوازم خانگی مانند پلوپزهایش شناخته می‌شود. در سال ۲۰۰۴، به تدریج نام تجاری «ناسیونال» آخرین بازار در در آسیا، مورد استفاده قرار گرفت، و بیشتر محصولات به نام تجاری پاناسونیک تغییر نام یافتند، زیرا این شرکت تصمیم گرفت برای شناخته شدن بیشتر همه محصولات خود را با نام تجاری پاناسونیک تولید نماید.

به دلیل اهمیت تاریخی و سرشناسی بومی آن ماتسوشیتا در ژاپن، محصولات غیر سمعی و بصری ماتسوشیتا (عمدتا لوازم خانگی یا لوازم خانگی بزرگ) تا ۱ اکتبر ۲۰۰۸ با عنوان «ناسیونال» شناخته می‌شدند. از ۱ اکتبر ۲۰۰۸، ماتسوشیتا نام شرکت خود را به پاناسونیک تغییر داد شرکت. محصولات غیر سمعی و بصری که در ژاپن با نام «ناسیونال» شناخته می‌شدند، در حال حاضر با مارک «پاناسونیک» به بازار عرضه می‌شوند.

منابع[ویرایش]