ناحیه دیواشتیچ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ناحیهٔ دیواشتیچ
Ноҳияи Ғончӣ
ناحیه‌های تاجیکستان
موقعیت ناحیهٔ دیواشتیچ در تاجیکستان
موقعیت ناحیهٔ دیواشتیچ در تاجیکستان
کشور تاجیکستان
ولایتسغد
مرکزغانچی
 as of 1 January 2008
منطقهٔ زمانییوتی‌سی ۵:۰۰+ (یوتی‌سی +۵)

ناحیه دیواشتیچ[۱] (نام پیشین: ناحیه غانچی) (به فارسی تاجیکی: Ноҳияи Ғончӣ) یکی از ناحیه‌های اداری ولایت سغد در تاجیکستان است و در شمال جمهوری تاجیکستان جای دارد. مرکز این ناحیه، جماعت غانچی است که در ۶۶ کیلومتری شرق خجند قرار دارد. از این شهر تا شهر دوشنبه ۲۶۳ کیلومتر راه است.

ناحیه دیواشتیچ با مساحت ۱۵۸۸٬۷ کیلومتر مربع در میان کوهسار ترکستان و دره فرغانه جای دارد. در شمال با ناحیه‌های ظفرآباد و اسپیتمن، در غرب با ناحیه‌های استروشن و شهرستان، در جنوب با ناحیه‌های عینی و کوهستان مست‌چاه از بخش‌های ولایت سغد همسایه و در شرق با ناحیه لیلک از بخش‌های ولایت بادکند قرقیزستان هم‌مرز است.

جغرافیا[ویرایش]

مردم دیواشتیچ به زبان‌های تاجیکی و ازبکی سخن می‌گویند. بر پایه آمار سال ۲۰۱۰ ناحیه غانچی ۱۴۰ هزار و ۸۵۹ تن جمعیت داشت و تراکم جمعیت آن ۸۷٬۵ نفر در کیلومتر مربع بود.

ناحیه دیواشتیچ ۵ کارخانه ۵۶۴ خواجگی کشاورزی، از جمله ۵۱۴ خواجگی دهقانی دارد. محصول اصلی کشاورزی ناحیه سبزیجات، غله و سیب زمینی است.


این ناحیه ۵ دسامبر ۱۹۲۹ در بخشی از ولایت خجند در جمهوری شوروی سوسیالیستی تاجیکستان تأسیس یافت. در طول موجودیت خود این ناحیه دو بار با ناحیه استروشن متحد و جدا شده‌است. سال ۲۰۰۹ جشن ۸۵-امین سالگرد بنیاد ناحیه برگزار شد.

از روستاهای دیدنی این ناحیه می‌توان روستای گَزَنترََک را نام برد.

تقسیمات[ویرایش]

جماعت‌های ناحیهٔ غانچی
جماعت جمعیت
یختن ۱۰۶۲۱
گزنترک ۱۳۳۵۹
مجم ۱۸۱۹۴
آوچی ۲۳۴۰۷
دلیان بالا ۱۶۲۹۸
کالینین‌آباد ۹۸۳۹
راسراووت ۱۱۵۳۰
غانچی ۸۲۵۲

منابع[ویرایش]