ناباوری توماس قدیس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ناباوری توماس قدیس
ایتالیایی: Incredulità di San Tommaso
Caravaggio - The Incredulity of Saint Thomas.jpg
هنرمند کاراواجو
سال ۱۶۰۱–۱۶۰۲
گونه رنگ روغن روی بوم
ابعاد
۱۰۷ cm × ۱۴۶ cm (۴۲ in × ۵۷ in)
مکان سن‌سوسی، پوتسدام

ناباوری توماس قدیس (ایتالیایی: Incredulità di San Tommaso) که با نام توماس شکاک هم شناخته می‌شود، نقاشی مشهوری از کاراواجو هنرمند دوره باروک ایتالیا است که بین سال‌های ۱۶۰۱ تا ۱۶۰۲ کشیده شد و اکنون در کاخ سن‌سوسی پوتسدام آلمان نگهداری می‌شود.

داستانِ تابلو[ویرایش]

تابلو واقعه‌ای از زندگی مسیح را به تصویر می‌کشد که در آن توما در رستاخیز و ظهور او شک می‌کند و می‌گوید: «تا با چشم خودم نبینم و انگشتم را توی زخم پهلوی او فرونکنم، باور نمی‌کنم». هفته‌ای بعد مسیح بین حواریون حاضر می‌شود و از او می‌خواهد دست بر پهلویش بگذارد. سپس می‌گوید: «تو با مشاهده ایمان آوردی؛ خوشا آنان که نادیده مؤمنند».[۱]

بهره‌گیری درخشان کاراواجو از تکنیک کیاروسکورو و پرداختِ رئالیستی و زمینی‌اش از واقعه (به خصوص از فیگور مسیح)، بدعتی در تاریخ نقاشی محسوب می‌شود. عیسی مسیح در تابلو دستِ توماس را گرفته و جای زخم‌اش را به وی نشان می‌دهد در حالیکه شگفت‌زدگیِ توماس نیز بخوبی نشان داده شده‌است.[۲]

نسخهٔ دومی هم از ناباوری توماس قدیس در یک مجموعهٔ خصوصی در تریسته ایتالیا پیدا شد که اصالت آن را هنرشناسان تأیید کرده‌اند.

منابع[ویرایش]

  1. یوحنا، ۲۰:۲۱
  2. García-Rivera, Alex (2003). A Wounded Innocence: Sketches for a Theology of Art. Liturgical Press. pp. 120–123. ISBN 978-0-8146-5112-4. 

پیوند به بیرون[ویرایش]