میگوی آخوندکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
میگوی آخوندکی
Mantis shrimp from front.jpg
آرایه‌شناسی (زیست‌شناسی)
فرمانرو: جانوران
شاخه: بندپایان
زیرشاخه: سخت‌پوستان
رده: نرم‌زرهیان[۱]
زیررده: سلاح‌میگویان[۲]
کالمن، ۱۹۰۴
راسته: دهان‌پایان
لاتریه، ۱۸۱۷
زیرراسته‌ها، ابرخانواده‌ها و خانواده‌ها  [۴]

زیرراسته باستان‌دهان‌پایان[۳]

Tyrannophontidae

زیرراسته Unipeltata

Bathysquilloidea
Bathysquillidae
Indosquillidae
Gonodactyloidea
Alainosquillidae
Hemisquillidae
Gonodactylidae
Odontodactylidae
Protosquillidae
Pseudosquillidae
Takuidae
Erythrosquilloidea
Erythrosquillidae
Lysiosquilloidea
Coronididae
Lysiosquillidae
Nannosquillidae
Tetrasquillidae
Squilloidea
Squillidae
Eurysquilloidea
Eurysquillidae
Parasquilloidea
Parasquillidae

میگوی آخوندکی یا دهان‌پا از سخت‌پوستان دریایی از راسته دهان‌پایان (Stomatopoda) است. این جانوران نه میگو هستند و نه آخوندک ولی به خاطر همانندی ظاهری با این دو جانور خشکی‌زی این نام به آن‌ها داده شده‌است.

درازای میگوهای آخوندکی به ۳۰ سانتیمتر می‌رسد البته موارد استثنایی ۳۸ سانتیمتری هم گزارش شده‌است. رنگ این جانداران از انواع قهوه‌ای تا رنگ نئون روشن در انواع و اقسام زیادی دارد.

چشمان میگوهای آخوندکی پیچیده‌ترین چشم‌ها در قلمرو جانوری است. چشمان آن‌ها آن‌چنان مجهز است که هم می‌تواند نور قطبیده را ببیند و هم قادر به دریافت رنگ‌های فراطیفی است.[۵] چشم‌های میگوی آخوندکی قادر به دیدن نور قابل دیدار به علاوه پرتوهای فرابنفش و فروسرخ است. میگوی آخوندکی قادر است انواع مرجان‌های دریایی، طعمه‌ها یا طعمه‌خواران را از هم بازبشناسد در صورتی که همه این‌ها ممکن است به چشم انسان به صورت هم‌رنگ دیده شوند.

این آبزی دارای دو بازوی خم شده شبیه بازوهای آخوندک است، این بازوها می‌توانند با شتابی سریع به سمت هدف ضربه شدیدی بزنند که موجب شکستن پوسته صدف یا بیهوش شدن شکار بدون پوسته سخت شود.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Mantis shrimp," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Mantis_shrimp&oldid=328555227 (accessed December 3, 2009).

  1. Malacostraca
  2. Hoplocarida
  3. Archaestomatopodea
  4. J. W. Martin & G. E. Davis. An Updated Classification of the Recent Crustacea. Natural History Museum of Los Angeles, 2001. pp.132. 
  5. #
    1. ^ Justin Marshall & Johannes Oberwinkler (1999). "Ultraviolet vision: the colourful world of the mantis shrimp". Nature 401: 873–874.