مینوسی‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
مینوسی‌ها
Knossos frise2.JPG
یک نقاشی فرسکو که شاهزاده‌ای مینوسی را نشان می‌دهد
اطلاعات
دورانعصر مفرغ اروپایی، ۳۶۵۰ پیش از میلاد – ۱۴۵۰ پیش از میلادی
مکانجزیره کرت، کنوسوس
نژادآسیایی
علت نابودیاحتمالاً توسط زلزله و حمله میسنی‌ها
تاریخ یونان
Flag map of Greece (1970-1975).png
نشان درگاه درگاه یونان

تمدن مینوسی نخستین تمدن بزرگ اژه‌ای بود که در جزیره کِرِت یونان به شکوفایی رسید. ساکنان اولیه، حدود ۶۳۰۰ پیش از میلاد در آنجا ساکن شدند، این جزیره بین سال‌های ۲۲۰۰ و هزار و ۴۵۰ پیش از میلاد قدرتمند شد. ثروت آن در دوران برنز به خاطر رواج تجارت با دیگر شهرهای یونان، مدیترانه و مصر و سوریه بود. خوشبختی آن همچنین به خاطر خاک ارزشمند کرت بود که روغن و غلات فراوان تولید می‌کرد. مراکز اقتصادی پیرامون کاخ‌های ثروتمندان قرار داشت و بقایای آن در نقاط گوناگون جزیره یافت شده‌است.[۱]

این تمدن به خاطر مینوس، پادشاه افسانه‌ای کرت، تمدن مینوسی نام گرفته‌است. حدود ۱۷۰۰ سال پیش از میلاد آتش‌سوزی، کنسوس و کاخ‌های دیگر را خراب کرد و سپس شکوهمندتر از قبل بازسازی شدند. از آن زمان تا حدود ۱۵۰ پیش از میلاد تمدن مینوسی در اوج بود.[۱]

مینوسی‌ها ساکنان جزیرهٔ کِرِت یونان بودند. آن‌ها از آسیای کوچک به آن جزیره مهاجرت کرده بودند. فرهنگ و تمدن ایشان آسیایی بود و به خود و تمدن و جزیره‌شان به عنوان آسیایی می‌نگریستند. مینوسی‌ها هندواروپایی نبودند و ریشهٔ تباری‌اشان نسبت به بقیه تیره‌ها هنوز مشخص نیست اما مهاجرت‌های پیاپی در طول عصر مفرغ باعث استقلال و تنوع جمعیت مینوسی‌ها در سرزمین کرت شد.[۲] بسیاری از آنچه شهرآیینی و خرد یونانی نام گرفته از این آسیایی‌تبارها سرچشمه گرفته بوده‌است. چند قرن بعد هومر دربارهٔ سرزمین کرت این چنین نوشت:

جمعیت زیادی در آن ساکن است. بیش از آن که بتوان شمرد و حدود نود شهر در آن قرار دارد. همه آن‌ها به یک زبان صحبت نمی‌کنند و زبان‌های مختلفی دارند. آشی‌ها، بومیان کرتی، سیدونی‌ها و دورین‌ها در سه گروه و پلاژین‌ها.

هومر و یونانیان، کرت را با افسانهٔ پادشاه مینوس مرتبط می‌دانند و به همین دلیل فرهنگ عصر مفرغ در این منطقه به فرهنگ مینوسی معروف است.[۳] اوج شکوفایی تمدن مینوسی به حدود دوهزار سال پیش از میلاد، زمانی که کاخ‌های عظیم کنوسوس، فیازتوس و مالیا بنا شدند بر می‌گردد. در این دوران اولین نوشته اژه‌ای منسوب به linear A به وجود آمد.[۴] در سال ۱۶۲۶ پیش از میلاد زلزله‌ای بزرگ ناشی از فوران آتشفشان ثرا، شهرهای تمدن مینوسی را ویران کرد.[۵] بعد از ویرانی، اقوام مینوسی به بازسازی کاخها پرداختند. در سال ۱۴۵۰ پیش از میلاد با زلزله‌ای دیگر، قدرت این تمدن رو به زوال رفت و پس از حمله میسنی‌ها، بدون مقاومت اجازه ورودشان به منطقه کرت را دادند. صدها سال بعد افلاطون در نوشته‌های خود از وجود پادشاهی قدرتمند به نام آتلانتیس نام برده‌است. بر اساس نوشته‌های افلاطون، آتلانتیس جزیره‌ای بوده‌است که در زیر آب فرورفته. برخی معتقدند که ساکنان آتلانتیس همان قوم مینوسی هستند.[۶] این تمدن در اوایل قرن بیستم توسط باستان‌شناس انگلیسی، آرتور ایوانز کشف شد. قوم مینوسی به نوبه خود از اولین تمدن‌های اروپا شناخته می‌شود.[۷]

گاهشمار[ویرایش]

متن عنوان متن عنوان
۲۹۰۰ پیش از میلاد دوران اولیه تمدن مینوسی، در عصر مفرغ آغاز می‌گردد. مردمان مینوآن ساکن جزیرهٔ کرت، ساختن شهرهای کوچک را شروع می‌کنند.
۲۲۰۰ پیش از میلاد دوران میانه تمدن مینوآن، آغاز می‌شود. مردم در قصرها گرد می‌آیند و شبکه‌های تجاری خود را گسترش می‌دهند.
۱۷۰۰ پیش از میلاد قصرهای مینو آن احتمالاً به علت زلزله به شدت صدمه می‌بینند. یک دوره بازسازی گسترده آغاز می‌شود.
۱۶۰۰ پیش از میلاد صدمات بیشتری به قصرها وارد می‌شود و به دنبال آن بازسازی صورت می‌گیرد.
۱۵۷۵ پیش از میلاد دوران پایانی تمدن مینوسی‌ها، شروع می‌شود. مردم مینوسی، اقوام ساکن سرزمین یونان را تحت نفوذ خود قرار می‌دهند.
۱۵۵۰ پیش از میلاد میسنیان، قلمرو و ثروت خود را توسعه می‌دهند. هنگامی که پادشاهان میسن از دنیا می‌رفتند، به همراه گنجینه‌های نفیسی از طلا در گورهای عمیقی به شکل مکعب مستطیل که تخته سنگی بزرگ بر روی آن قرار داده می‌شد، دفن می‌شدند.
۱۴۵۰ پیش از میلاد یک آتشفشان در جزیره ترا در نزدیکی کرت، فوران می‌کند. احتمالاً این اتفاق، علت سقوط تمدن مینو آن بوده‌است. قصرهای مینو آن به‌وسیله آتش، که توسط آتشفشان ایجاد شده بود، نابود می‌کردند. قوم میسن، از اقوام ساکن سرزمین یونان، به ناسس حمله کرده و آن را اشغال می‌کنند.
۱۲۰۰ پیش از میلاد جنگ تروا آغاز می‌شود. قوم میسن با اهالی شهر تروا در آسیای صغیر، به جنگ می‌پردازند.
۱۱۰۰ پیش از میلاد «دوریان‌های» ساکن سرزمین یونان به شهر «میسن» حمله می‌کنند. تمدن میسن رو به زوال می‌گذارد.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

کرت یک جزیره کوهستانی با بندرگاه‌های طبیعی است. نشانه‌های زیادی از خسارت ناشی از زلزله در مناطق مینوسی و همچنین فعالیت دائم پوسته زمین در این جزیره وجود دارد[۸] طبق گفته هومر، کرت نود شهر داشت.[۹] با دیدن موقعیت و محل قرارگیری کاخهای کرت، می‌توان گفت که این جزیره به هشت قسمت سیاسی مهم در دوره اوج تمدن مینوآن تقسیم شده بود. در شمال از طریق کاخ کنوسوس، در جنوب از طریق کاخ فایستوس، در قسمت شرقی و مرکزی از طریق کاخ مالیا و کاتوزاکرس و در غرب از طریق کاخ چانیا اداره می‌شده‌است. همچنین کاخهای کوچکتری در نقاط پراکنده جزیره وجود دارند.

تاریخ اجمالی[ویرایش]

باستان شناسان به دلیل نبودن سند کافی، از جمله خط نوشتاری قادر به تاریخ‌گذاری دقیق برای تمدن مینوسی نیستند به همین دلیل از دو سیستم عمده برای تاریخ‌گذاری تمدن مینوسی استفاده می‌کنند. اولین سیستم تاریخ‌گذاری توسط آرتور ایوانز ایجاد شد و بعدها توسط دیگر باستان شناسان اصلاح گردید. طبق این سیستم، تاریخ تمدن مینوسی بر اساس شکل و فرم کوزه‌های کشف شده با کوزه‌های تمدن مصر تطبیق داده شد و بر اساس تاریخ‌نگاری تمدن مصر، دوره‌های تمدن مینوسی نیز به‌طور نسبی کشف گردید. سیستم ایوانز تمدن مینوسی را به سه دوره پیشین، میانه و پسین تقسیم می‌کند. دومین سیستم تاریخ‌گذاری توسط باستان‌شناس یونانی، نیکولاس پلاتون ایجاد شد. این سیستم بر پایه توسعه و روند معماری مینوسی، که معروفترین آن‌ها کاخهای کنوسوس، فایاتوس و مالیا است ایجاد شده‌است.

دوره پیشین[ویرایش]

عصر مفرغ در جزیره کرت حدود ۲۷۰۰ ق. م آغاز شد. در اواخر هزاره سوم قبل از میلاد برخی از مناطق جزیره به مراکز بازرگانی و صنایع دستی تبدیل شد. با شروع فعالیت بازرگانی طبقات بالاتر اجتماع شروع به رهبری و بسط دادن نفوذ خود کردند.

دوره میانه[ویرایش]

حدود ۱۷۰۰ ق. م یک ویرانی بزرگ در منطقه کرت رخ می‌دهد که دلیل آن می‌تواند احتمالاً به خاطر زلزله شدید یا حمله‌ای از طرف مردم آناتولی باشد. اما هر چه که بود باعث ویرانی کاخهای کنوسوس و دیگر کاخهای منطقه شد. پس از ویرانی مینوسی‌ها شروع به بازسازی کاخها کردند. همچنین جمعیت افزایش پیدا کرد. این دوره را می‌توان راس تمدن مینوآن نامید. می‌توان گفت که در این دوره فرهنگ سرزمین اصلی یونان تحت تأثیر مینوسیان بوده‌است.

دوره پسین[ویرایش]

با فوران کوه آتشفشان ترا در سال ۱۶۰۰ ق. م یکی دیگر از فجایع در این منطقه رخ داد. مینوآن دوباره به بازسازی کاخها می‌کنند اما اینبار بسیار شکوهمندتر و با عملکردی جدید. پایه و اساس کاخهای جدید برای خدمت به پادشاهان ساخته شد.

جامعه و فرهنگ[ویرایش]

شغل اکثر مینوسی‌ها تجارت و بازرگانی به وسیله راه‌های دریایی با دیگر تمدن‌ها از جمله قبرس، مصر، یونان، آناتولی، سوریه و میان‌رودان بود که علاوه بر منافع مالی و اقتصادی، فرهنگ و هنر و عقاید این تمدن‌ها را نیز با خود به کشورشان منتقل می‌کردند. به نظر می‌رسد که دین مینوسی‌ها بر خدایان مؤنث و نوعی مادرسالاری متمرکز بوده.[۱۰]

دین[ویرایش]

ایزد ماری

مهمترین ایزد اژه مؤنث بود و این ایزدبانو برای مینوسی‌ها مقام مادر کیهانی و نمادی از باروری داشت.[۱۱] این ایزدبانوی بزرگ را در دوره‌های مختلف به صورت لمیده یا ایستاده نشان داده‌اند. گاهی برهنه و گاه همچون زنان کرتی لباس پوشیده‌است. در برخی از مجسمه‌های کوچک کشف شده، این ایزدبانو دو مار در هر دستش به دست گرفته‌است به همین دلیل آرتور ایوانز به این بانو لقب ایزد ماری را داده‌است. البته این احتمال نیز وجود دارد که این پیکره زن تنها نمونه‌ای از یک نیایشگر باشد.[۱۲] اگرچه اطلاعات بیشتری در رابطه با این پیکره وجود ندارد، اما در دوره یونان، هزیود، شاعر یونانی، در کتاب تبارنامهٔ ایزدان از الهه‌ای به نام رئا که اهل کرت است سخن به میان آورده که احتمال می‌رود رئا همان ایزدبانوی بزرگ مینوسی‌ها باشد.[۱۳] در کشفیات کاخ کنوسوس روی بیشتر دیوارها تصویر یا مجسمه گاومیش وجود دارد که می‌تواند نمودی از یک آئین باشد. همچنین با کشف موادی در داخل ریتونهای به شکل سر گاو این احتمال وجود دارد که داخل سر را از مایعی پر کرده و در مراسم آئینی تقدیم می‌کردند.[۶]

خط[ویرایش]

با توجه به دو کتیبه به دست آمده در کرت این احتمال می‌رود که مینوسی‌ها با خط هیروگلیف مصری آشنا بودند. این دو کتیبه به نام‌های A و B می‌باشند و تنها خط کتیبه B رمزگشایی شده‌است. این خط شکل ماقبل هومری خط یونانی است و مضمون آن‌ها سیاهه‌ها و صورت حسابهای اشیا هستند و کمکی به شناختن حدود فرهنگ مینوسی نمی‌کند.[۱۴]

مد و پوشش لباس[ویرایش]

نقاشی فرسکو که سه زن مینوسی را نشان می‌دهد.

مردان مینوسی لُنگی به دور کمر می‌پیچاندند یا دامنی از جنس چرم به تن می‌کردند. زنان مینوسی پیراهنی آستین کوتاه تاکمر همراه با دامنی چند لایه به تن می‌کردند و معمولاً قسمت جلوی لباس تا ناف باز بود و به‌طور کامل سینه‌ها نمایان می‌شد. نقش‌های روی لباس معمولاً از موتیف‌های متقارن هندسی پیروی می‌کرده‌است.[۱۵]

هنر[ویرایش]

یکی از مهم‌ترین هنرهای این تمدن سفال‌گری است و حتی ابداع چرخ کوزه‌گری را، مربوط به این تمدن می‌دانند.[۱۶] اکثر این کوزه‌ها دهانه‌ای منقاری شکل دارند و بیشتر نقوش آن برگرفته از جانوران دریایی مثل ماهی، دلفین و هشت‌پا است. تزئینات و نقاشی‌های تالارِ کاخ‌ها نیز به نوبه خود نقش مهمی در هنر مینوسی ایفا می‌کند. شیوه و اسلوب نقاشی‌ها شبیه به شیوه تمدن مصر است ولی از نظر موضوع و فرم کاملاً متفاوت است.

نقاشی دیواری[ویرایش]

بیشترین تزئینات کاخ‌های کنوسوس نقاشی دیواری با تکنیک فرسکو (ماده رنگی معدنی روی گچ خیس) است. بسیاری از آن‌ها در شرایط بد کشف شدند و نقاشی‌دیواری‌هایی که امروز قابل مشاهده هستند حاصل مرمت و بازسازی نمونه‌های قدیمی هستند که ممکن است زیاد قابل اعتماد نباشند. اکثر موضوع‌هایی که در این نقاشی‌دیواری‌ها دیده می‌شود، معمولاً یک واقعه تاریخی یا یک مراسم آئینی را نشان می‌دهند. برای مثال در یک نقاشی دیواری مربوط به دوره دوم مینوسی جمعی از مردم در حال تماشای یک مراسم آئینی هستند و تعداد زیادی سر بدون بدن در بالا و پایین نقاشی کشیده شده‌است. احتمال می‌رود که این نقاشی یک واقعه را نمایش می‌دهد چراکه ساختمانی که در نقاشی کشیده شده‌بود، بعدها در مرکز کاخ کنوسوس کشف شده‌است. در نقاشی‌های مینوسی برای تفکیک جنسیت زنان و مردان از رنگ استفاده می‌شده. به گونه‌ای که زنان با پوستی روشن و مردان با پوستی تیره به نمایش درمی‌آمدند. علاوه بر موضوعات تاریخی و آئینی بسیاری از نقاشی‌ها دربارهٔ طبیعت هستند که شامل موجودات دریایی می‌شود. علاقه فراوان هنرمندان مینوسی به ترسیم موجودات دریا شاید به دلیل سود فراوانی بوده‌است که توسط دریا به ارمغان می‌بردند و علاوه بر منبع غذایی و اقتصادی، دریا مهم‌ترین راه ارتباطی مینوسی‌ها با دیگر تمدنها بود و می‌توان گفت که دریا یک جنبه مقدس و محترم به‌شمار می‌رفته‌است. در یک نقاشی که به صورت تکه‌تکه و در گودالی کم عمق در کنوسوس پیدا شده، دلفین‌های به رنگ آبی و زرد را در برابر پس زمینه‌ای به رنگ آبی روشن و در کنار انواع ماهی نشان می‌دهد که اطراف آن با گیاهان و سنگ‌های دریایی پر شده‌است. این نقاشی به اعتقاد آرتور ایوانز متعلق به اتاق ملکه مگارون بود که بعدها به آنجا انتقال پیدا کرد و بازسازی شد. عناصر ارگانیک و خمیده به این نقاشی دیواری پویایی خاصی بخشیده‌است.

معماری و کاخ‌سازی[ویرایش]

بازمانده کاخ کنوسوس.

از مینوسی‌ها کاخهای پیشرفته‌ای برجا مانده که بیشتر در بخش شرقی جزیرهٔ کرت است. بیشتر کاخ‌های مینوسی در بین سال‌های ۲۲۰۰ پیش از میلاد ساخته شدند. بعد از زلزله‌ای عظیم اکثر کاخ‌ها ویران شدند. دوره کاخهای «جدید» در فاصله بین سال‌های ۱۶۰۰ و ۱۵۰۰ پیش از میلاد که کاخهای نابود شده، بازسازی شدند و عصر طلایی تمدن کرت بزرگ مغرب زمین را پدیدآورد آغاز شد. بخش اعظم مواد و مصالح باقی‌مانده باستان شناختی مدارک مربوط به عصر بی‌مانند خلاقیت و پیشرفت‌های زودرس هنری به همین دوره مربوط می‌شود، و سال ۱۴۰۰پیش از میلاد پایان آن است. کاخهای مینوسی در مقایسه با کاخهای آشوری مثل کاخ سارگون دوم در میان‌رودان یا کاخ‌های هخامنشی مثل کاخ آپادانای شوش شباهت نزدیکی دارند اما بسیار ساده‌تر هستند.[۱۷]

کاخ کنوسوس[ویرایش]

کاخ کنوسوس تنها کاخ بازمانده و نسبتاً سالم مینوسی واقع در کرت می‌باشد. کاشف این مکان، آرتور ایوانز در بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۳۲ به بازسازی این کاخ با بتونه پرداخت. این کاخها که بعد از زلزله برای پادشاهان و خدمه ایشان بازسازی شدند، بزرگ، راحت و زیبا بودند و پلکانها و حیاطهای فراوان برای نمایشها، جشنها و مسابقات داشتند. بزرگترین کاخ از آن میان یعنی کاخ کنوسوس، ساختمانی بی‌نقشه بود که در برابر شیبهای فوقانی و بر بالای تپه‌ای کم ارتفاع در انتهای یک دشت حاصلخیز ساخته شده بود.

زمین حیاط بزرگ مستطیل شکلی که تمام واحدهای کاخ گرداگرد آن ساخته شده‌اند در زمان کاخ کهن تسطیح شده بود و شیوه حلقه زدن ساختمان‌ها به دور آن حکایت از این دارد که نقشه پیشاپیش تهیه نشده بود بلکه چندین هسته مرکزی ساختمانی، همراه با هم رشد می‌کرده‌اند و حیاط مزبور نقش عامل سازمان دهنده اصلی را ایفا می‌کرده‌است. دومین عامل سازمان دهنده دو دالان دراز بوده‌اند. یک دالان شمالی –جنوبی در ضلع غربی حیاط، اتاقهای اداری و تشریفات را از انبارها که محل ذخیره‌سازی شراب، غلات، روغن و عسل در خمره‌های بزرگ بوده‌اند جدا می‌کرده‌است.[۱۸]

در ضلع شرقی حیاط، یک دالان شرقی –غربی، تالارهای مخصوص شاه و ملکه و تالارهای پذیرایی (جنوب) را از اتاق‌های کارگران و پیشخدمتها (شمال) جدا می‌کند. در گوشه شمال غربی کل مجتمع ساختمان «میدان» یا «محوطه تئاتر» با پلهها در دو طرف –نخستین نسل تئاتر یونان در دوره‌های بعد – دیده می‌شود.

به‌طور کلی هدف از ساخت این کاخ روشن نیست ولی بغرنجی نقشه ساختمانی این کاخ در نظر یونانیان باآیین پرستش تبر دوسر که در اینجا رواج داشت مربوط بوده‌است. شکل پیچ در پیچ راهروها و دالانها یادآور افسانه هزارتویی مینوتار در یونان است. طبق این افسانه مینوتار گاوی نیمه انسان در یک گذرگاه هزار خم بوده‌است که طبق یک قرارداد جوانان آتنی را می‌بلعیده و سرانجام توسط تسئوس کشته می‌شود. احتمالاً افسانه یونانی مربوط به «گذرگاه هزارخم» کرت از همین‌جا گرفته شده‌است. تردیدی نیست که بنای این کاخ حاصل وجود ثروت و سلیقه تجمل طلبی و راحت طلبی بود.

کوزه‌های مخصوص ذخیره غذا در کنوسوس

در زیر کاخ، شبکه کارآمدی برای فاضلاب از لوله‌های سفالی ساخته شده‌است و به همین علت، احتمال زیاد می‌رود که کنوسوس از بهداشتی‌ترین شهرهای جهان تا پیش از سده بیستم بوده باشد. روش ذخیره‌سازی عملی، در انبارهای یال غربی کاخ که تعدادی از خمره‌ها تا به امروز در جای خود باقی مانده‌اند، به نمایش گذاشته شده‌است.

کف بعضی از اتاق‌ها صاف بود. بقیه اتاق‌ها چال‌های سنگی و دراز داشتند. دیوارها بسیار ضخیم بودند و به احتمال قوی سقفهای این انبارها نیز ضخیم بوده‌اند. برای آنکه داخل انبارها خنک بماند، روی بنای سنگی را با خاک می‌پوشانده‌اند. در بیشتر بخش‌های کاخ، دیوارهای سنگی زمخت بودند و از سنگ‌های نتراشیده‌ای ساخته می‌شدند که در داخل ملات کار گذاشته می‌شدند. از سنگ تراشیده یا قالب سنگ‌های تمام تراش، برای ساختن گوشه‌های ساختمان و دورتادور چارچوبهای در و پنجره استفاده می‌شد. این کاخ سه اشکوب با پلکان‌های داخلی داشت که به گرد روشنایی و هواکش‌های آن ساخته شده بودند و هواکش‌های مزبور نور و هوای لازم را به درون کاخ می‌رساندند.

از ویژگی‌های مشخص‌کننده معماری مینوسی ستون‌های آن است، که در آغاز از چوب ساخته شده بودند ولی بعدها با سنگ بازسازی شدند، به اعتقاد امروزیان با بزرگ شدن ستونها از قسمت قاعده و کوچک شدن قطر ستون به سمت پایین باعث بی تناسبی در شکل این ستون‌ها شده‌است. رنگ این ستونها معمولاً قرمز یا سفید هستند. مدرک معتبر دال بر اینکه این ستون‌ها مقدس یا کاربرد مذهبی داشته‌اند این است که بیشتر آن‌ها در مرکز کاخ (قسمت دروازه شیران) ساخته می‌شدند و همچنین لوله‌های مخصوصی در اطراف آن تعبیه می‌شد که کاربرد ساغر ریزی داشته‌اند.[۱۹]

جواهرآلات[ویرایش]

مینوآن در فلزکاری سررشته داشتند و وسایل کاربردی و تزئینی را با دقت بسیار بالایی می‌ساختند که معمولاً جنسشان از مس و طلا بود.[۲۰] گردنبند مهره‌ای، دستبند و زیورآلات برای مو در نقاشی‌های فرسکوی مینوسی‌ها قابل مشاهده است و تعداد زیادی تبرِ دوسر (لابریس) در منطقه کنوسوس کشف شده‌است که نشان‌دهنده پیشرفت این صنعت و هنر در این منطقه است. از معروفترین فلزکاری‌های کشف شده گردن بندهایی با شکل حشره زنبور می‌باشد.

زنبور طلایی، از نمادهای شاخص هنر مینوسی

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ پیرسون، آنی. تاریخ فرهنگ و تمدن یونان. مترجم: محمد صادق شریعتی. تهران انتشارات سبزان. ۱۳۸۹. ص۱۰.
 2. چاپ دوم، «فصل چهارم»، تاریخ هنر جنسن، 82.
 3. چاپ دوم، «فصل چهارم»، تاریخ هنر جنسن، 82.
 4. چاپ دوم، «فصل چهارم»، تاریخ هنر جنسن، 82.
 5. اطلس تاریخ جهان برای دانش‌آموز، سیمون آدامز، مرجان نگهی، جمشید نوروزی؛ انتشارات افق صفحهٔ ۲۵
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ سانتون، ک. م. (۱۳۹۵). دانش‌نامه تمدن‌های جهان باستان. ترجمهٔ مجید عمیق. تهران: افق. شابک ۹۸-۹۶۴-۳۶۹-۸۱۴-۰ مقدار |شابک= را بررسی کنید: length (کمک).
 7. Sakoulas, Thomas. "History of Minoan Crete".
 8. For instance, the uplift as much as 9 metres in western Crete linked with the earthquake of 365 is discussed in L. Stathis, C. Stiros, "The 8.5+ magnitude, AD365 earthquake in Crete: Coastal uplift, topography changes, archaeological and Ihistorical signature," Quaternary International (23 May 2009).
 9. Homer, Odyssey xix.
 10. Patricia Rosof Family History p.12
 11. See Castleden 1994; Goodison and Morris 1998
 12. تاریخ هنر، به تألیف فرهاد گشایش، ص۳۷
 13. اساطیر یونان ف. ژیران، دکتر ابوالقاسم اسماعیل پور،انتشارات کاروان، ص۱۶
 14. هنر در گذر زمان، هلن گاردنر، انتشارات نگاه، ص 99
 15. "Minoan Dress".
 16. تاریخ هنر، فرهاد گشایش، ص۳۵
 17. چاپ دوم، «فصل چهارم»، تاریخ هنر جنسن، 84.
 18. گاردنر، هلن، هنر در گذر زمان، به تجدید نظر هورست دلاکروا، ریچارد ج. تنسی؛ ترجمه محمد تقی فرامرزی، تهران، ۱۳۶۵، صفحهٔ ۱۰۲
 19. گاردنر، هلن، هنر در گذر زمان، به تجدید نظر هورست دلاکروا، ریچارد ج. تنسی؛ ترجمه محمد تقی فرامرزی، تهران، ۱۳۶۵، صفحهٔ ۱۰۴
 20. Thomas Sakoulas. "Minoan Art".
 • گاردنر، هلن، هنر در گذر زمان، به تجدید نظر هورست دلاکروا، ریچارد ج. تنسی؛ ترجمه محمد تقی فرامرزی، تهران، ۱۳۶۵، صفحهٔ ۱۰۲
 • گاردنر، هلن، هنر در گذر زمان، به تجدید نظر هورست دلاکروا، ریچارد ج. تنسی؛ ترجمه محمد تقی فرامرزی، تهران، ۱۳۶۵، صفحهٔ ۱۰۴
Minoan civilization
Map Minoan Crete-en.svg
Geographical rangeAegean Sea, especially Crete
PeriodAegean Bronze Age
Datesc. 2700 – c. 1100 BC
Major sitesKnossos, Phaistos, Malia, Zakros
Preceded byCycladic culture
Followed byMycenaean Greece
Part of a series on the
History of Greece
Map of Greece, drawn in 1791 by William Faden, at the scale of 1,350,000
Flag of Greece.svg Greece portal

The Minoan civilization was a Bronze Age Aegean civilization on the island of Crete and other Aegean Islands, flourishing from c. 2700 to c. 1450 BC until a late period of decline, finally ending around 1100 BC. It represents the first advanced civilization in Europe, leaving behind massive building complexes, tools, stunning artwork, writing systems, and a massive network of trade.[1] The civilization was rediscovered at the beginning of the 20th century through the work of British archaeologist Sir Arthur Evans. The name "Minoan" derives from the mythical King Minos and was coined by Evans, who identified the site at Knossos with the labyrinth and the Minotaur. The Minoan civilization has been described as the earliest of its kind in Europe,[2] and historian Will Durant called the Minoans "the first link in the European chain".[3]

The Minoan civilization is particularly notable for its large and elaborate palaces up to four stories high, featuring elaborate plumbing systems and decorated with frescoes. The most notable Minoan palace is that of Knossos, followed by that of Phaistos. The Minoan period saw extensive trade between Crete, Aegean, and Mediterranean settlements, particularly the Near East. Through their traders and artists, the Minoans' cultural influence reached beyond Crete to the Cyclades, the Old Kingdom of Egypt, copper-bearing Cyprus, Canaan and the Levantine coast and Anatolia. Some of the best Minoan art is preserved in the city of Akrotiri on the island of Santorini, which was destroyed by the Minoan eruption.

The Minoans primarily wrote in the undeciphered Linear A and also in undeciphered Cretan hieroglyphs, encoding a language hypothetically labelled Minoan. The reasons for the slow decline of the Minoan civilization, beginning around 1550 BC, are unclear; theories include Mycenaean invasions from mainland Greece and the major volcanic eruption of Santorini.

Etymology

Fresco of an acrobat straddling a bull, with two helpers
Bull-Leaping Fresco found at Knossos

The term "Minoan" refers to the mythical King Minos of Knossos. Its origin is debated, but it is commonly attributed to archeologist Arthur Evans (1851–1941).[4] Minos was associated in Greek mythology with the labyrinth.

However, Karl Hoeck had already used the title Das Minoische Kreta in 1825 for volume two of his Kreta; this appears to be the first known use of the word "Minoan" to mean "ancient Cretan".

Evans probably read Hoeck's book, and continued using the term in his writings and findings:[5] "To this early civilization of Crete as a whole I have proposed—and the suggestion has been generally adopted by the archaeologists of this and other countries—to apply the name 'Minoan'."[6] Evans said that he applied it, not invented it.

Hoeck, with no idea that the archaeological Crete had existed, had in mind the Crete of mythology. Although Evans' 1931 claim that the term was "unminted" before he used it was called a "brazen suggestion" by Karadimas and Momigliano,[5] he coined its archaeological meaning.

Chronology and history

Minoan chronology
3500–2900 BC[7] EMI Prepalatial
2900–2300 BC EMII
2300–2100 BC EMIII
2100–1900 BC MMIA
1900–1800 BC MMIB Protopalatial
(Old Palace Period)
1800–1750 BC MMIIA
1750–1700 BC MMIIB Neopalatial
(New Palace Period)
1700–1650 BC MMIIIA
1650–1600 BC MMIIIB
1600–1500 BC LMIA
1500–1450 BC LMIB Postpalatial
(at Knossos;
Final Palace Period)
1450–1400 BC LMII
1400–1350 BC LMIIIA
1350–1100 BC LMIIIB
The Palace of Knossos, the largest Minoan palace
The "Prince of Lilies" Fresco from Knossos

Instead of dating the Minoan period, archaeologists use two systems of relative chronology. The first, created by Evans and modified by later archaeologists, is based on pottery styles and imported Egyptian artifacts (which can be correlated with the Egyptian chronology). Evans' system divides the Minoan period into three major eras: early (EM), middle (MM) and late (LM). These eras are subdivided—for example, Early Minoan I, II and III (EMI, EMII, EMIII).

Another dating system, proposed by Greek archaeologist Nikolaos Platon, is based on the development of architectural complexes known as "palaces" at Knossos, Phaistos, Malia and Zakros. Platon divides the Minoan period into pre-, proto-, neo- and post-palatial sub-periods. The relationship between the systems in the table includes approximate calendar dates from Warren and Hankey (1989).

The Minoan eruption of Thera occurred during a mature phase of the LM IA period. Efforts to establish the volcanic eruption's date have been controversial. Radiocarbon dating has indicated a date in the late 17th century BC;[8][9] this conflicts with estimates by archaeologists, who synchronize the eruption with conventional Egyptian chronology for a date of 1525–1500 BC.[10][11][12]

Overview

Although stone-tool evidence suggests that hominins may have reached Crete as early as 130,000 years ago, evidence for the first anatomically-modern human presence dates to 10,000–12,000 YBP.[13][14] The oldest evidence of modern human habitation on Crete is pre-ceramic Neolithic farming-community remains which date to about 7000 BC.[15] A comparative study of DNA haplogroups of modern Cretan men showed that a male founder group, from Anatolia or the Levant, is shared with the Greeks.[16] The Neolithic population lived in open villages. Fishermen's huts were found on the shores, and the fertile Messara Plain was used for agriculture.[17]

Early Minoan

The Early Bronze Age (3500 to 2100 BC) has been described as indicating a "promise of greatness" in light of later developments on the island.[18] The Bronze Age began on Crete around 3200 BC.[19] In the late third millennium BC, several locations on the island developed into centers of commerce and handiwork, enabling the upper classes to exercise leadership and expand their influence. It is likely that the original hierarchies of the local elites were replaced by monarchies, a precondition for the palaces.[20]

Middle Minoan

At the end of the MMII period (1700 BC) there was a large disturbance on Crete—probably an earthquake, but possibly an invasion from Anatolia.[21] The palaces at Knossos, Phaistos, Malia and Kato Zakros were destroyed.

At the beginning of the neopalatial period the population increased again,[22] the palaces were rebuilt on a larger scale and new settlements were built across the island. This period (the 17th and 16th centuries BC, MM III-Neopalatial) was the apex of Minoan civilization. After around 1700 BC, material culture on the Greek mainland reached a new high due to Minoan influence.[20]

Late Minoan

Another natural catastrophe occurred around 1600 BC, possibly an eruption of the Thera volcano. The Minoans rebuilt the palaces with several major differences in function.[23][20][24]

Around 1450 BC, Minoan culture reached a turning point due to a natural catastrophe (possibly an earthquake). Although another eruption of the Thera volcano has been linked to this downfall, its dating and implications are disputed. Several important palaces, in locations such as Malia, Tylissos, Phaistos and Hagia Triada, and the living quarters of Knossos were destroyed. The palace in Knossos seems to have remained largely intact, resulting in its dynasty's ability to spread its influence over large parts of Crete until it was overrun by the Mycenaean Greeks.[20]

After about a century of partial recovery, most Cretan cities and palaces declined during the 13th century BC (LHIIIB-LMIIIB). The last Linear A archives date to LMIIIA, contemporary with LHIIIA. Knossos remained an administrative center until 1200 BC. The last Minoan site was the defensive mountain site of Karfi, a refuge which had vestiges of Minoan civilization nearly into the Iron Age.[25]

Foreign influence

The influence of Minoan civilization is seen in Minoan handicrafts on the Greek mainland. The shaft tombs of Mycenae had several Cretan imports (such as a bull's-head rhyton), which suggests a prominent role for Minoan symbolism. Connections between Egypt and Crete are prominent; Minoan ceramics are found in Egyptian cities, and the Minoans imported items (particularly papyrus) and architectural and artistic ideas from Egypt. Egyptian hieroglyphs might even have been models for the Cretan hieroglyphs, from which the Linear A and Linear B writing systems developed.[17] Archaeologist Hermann Bengtson has also found a Minoan influence in Canaanite artifacts.

Minoan palace sites were occupied by the Mycenaeans around 1420–1375 BC.[26][20] Mycenaean Greek, a form of ancient Greek, was written in Linear B, which was an adaptation of Linear A. The Mycenaeans tended to adapt (rather than supplant) Minoan culture, religion and art,[27] continuing the Minoan economic system and bureaucracy.[20]

During LMIIIA (1400–1350 BC), k-f-t-w was listed as one of the "Secret Lands of the North of Asia" at the Mortuary Temple of Amenhotep III.[28] Also mentioned are Cretan cities such as Amnisos, Phaistos, Kydonia and Knossos and toponyms reconstructed as in the Cyclades or the Greek mainland. If the values of these Egyptian names are accurate, the Pharaoh did not value LMIII Knossos more than other states in the region.[29]

Geography

Crete is a mountainous island with natural harbors. There are signs of earthquake damage at many Minoan sites, and clear signs of land uplifting and submersion of coastal sites due to tectonic processes along its coast.[30]

According to Homer, Crete had 90 cities.[31] Judging by the palace sites, the island was probably divided into at least eight political units at the height of the Minoan period. The vast majority of Minoan sites are found in central and eastern Crete, with few in the western part of the island. There appears to be four major palaces on the island: Knossos, Phaistos, Malia, and Kato Zakros. The north is thought to have been governed from Knossos, the south from Phaistos, the central-eastern region from Malia, the eastern tip from Kato Zakros. Smaller palaces have been found elsewhere on the island.

Major settlements

 • Knossos – the largest[32] Bronze Age archaeological site on Crete. Knossos had an estimated population of 1,300 to 2,000 in 2500 BC, 18,000 in 2000 BC, 20,000 to 100,000 in 1600 BC and 30,000 in 1360 BC.[33][34]
 • Phaistos – the second-largest[32] palatial building on the island, excavated by the Italian school shortly after Knossos
 • Malia – the subject of French excavations, a palatial center which provides a look into the proto-palatial period
 • Kato Zakros – sea-side palatial site excavated by Greek archaeologists in the far east of the island, also known as "Zakro" in archaeological literature
 • Galatas – confirmed as a palatial site during the early 1990s
 • Agia Triada – administrative center near Phaistos which has yielded the largest number of Linear A tablets.
 • Gournia – town site excavated in the first quarter of the 20th century
 • Pyrgos – early Minoan site in southern Crete
 • Vasiliki – early eastern Minoan site which gives its name to distinctive ceramic ware
 • Fournou Korfi – southern site
 • Pseira – island town with ritual sites
 • Mount Juktas – the greatest Minoan peak sanctuary, associated with the palace of Knossos[35]
 • Arkalochori – site of the Arkalochori Axe
 • Karfi – refuge site, one of the last Minoan sites
 • Akrotiri – settlement on the island of Santorini (Thera), near the site of the Thera Eruption
 • Zominthos – mountainous city in the northern foothills of Mount Ida
Colorful, detailed fresco with people and animals
Minoan fresco, showing a fleet and settlement

Beyond Crete

Rectangular copper, oxidized green
Minoan copper ingot

The Minoans were traders, and their cultural contacts reached the Old Kingdom of Egypt, copper-containing Cyprus, Canaan and the Levantine coast and Anatolia. In late 2009 Minoan-style frescoes and other artifacts were discovered during excavations of the Canaanite palace at Tel Kabri, Israel, leading archaeologists to conclude that the Minoan influence was the strongest on the Canaanite city-state. These are the only Minoan artifacts which have been found in Israel.[36]

Minoan techniques and ceramic styles had varying degrees of influence on Helladic Greece. Along with Santorini, Minoan settlements are found[37] at Kastri, Kythera, an island near the Greek mainland influenced by the Minoans from the mid-third millennium BC (EMII) to its Mycenaean occupation in the 13th century.[38][39][40] Minoan strata replaced a mainland-derived early Bronze Age culture, the earliest Minoan settlement outside Crete.[41]

The Cyclades were in the Minoan cultural orbit and, closer to Crete, the islands of Karpathos, Saria and Kasos also contained middle-Bronze Age (MMI-II) Minoan colonies or settlements of Minoan traders. Most were abandoned in LMI, but Karpathos recovered and continued its Minoan culture until the end of the Bronze Age.[42] Other supposed Minoan colonies, such as that hypothesized by Adolf Furtwängler on Aegina, were later dismissed by scholars.[43] However, there was a Minoan colony at Ialysos on Rhodes.[44]

Minoan cultural influence indicates an orbit extending through the Cyclades to Egypt and Cyprus. Fifteenth-century BC paintings in Thebes, Egypt depict Minoan-appearing individuals bearing gifts. Inscriptions describing them as coming from keftiu ("islands in the middle of the sea") may refer to gift-bringing merchants or officials from Crete.[45]

Some locations on Crete indicate that the Minoans were an "outward-looking" society.[46] The neo-palatial site of Kato Zakros is located within 100 meters of the modern shoreline in a bay. Its large number of workshops and wealth of site materials indicate a possible entrepôt for trade. Such activities are seen in artistic representations of the sea, including the "Flotilla" fresco in room five of the West House at Akrotiri.[47]

Agriculture and cuisine

The partially-restored "campstool fresco" from Knossos

The Minoans raised cattle, sheep, pigs and goats, and grew wheat, barley, vetch and chickpeas. They also cultivated grapes, figs and olives, grew poppies for seed and perhaps opium. The Minoans also domesticated bees.[48]

Vegetables, including lettuce, celery, asparagus and carrots, grew wild on Crete. Pear, quince, and olive trees were also native. Date palm trees and cats (for hunting) were imported from Egypt.[49] The Minoans adopted pomegranates from the Near East, but not lemons and oranges.

They may have practiced polyculture,[50] and their varied, healthy diet resulted in a population increase. Polyculture theoretically maintains soil fertility and protects against losses due to crop failure. Linear B tablets indicate the importance of orchards (figs, olives and grapes) in processing crops for "secondary products".[51] Olive oil in Cretan or Mediterranean cuisine is comparable to butter in northern European cuisine.[52] The process of fermenting wine from grapes was probably a factor of the "Palace" economies; wine would have been a trade commodity and an item of domestic consumption.[53] Farmers used wooden plows, bound with leather to wooden handles and pulled by pairs of donkeys or oxen.

Seafood was also important in Cretan cuisine. The prevalence of edible molluscs in site material[54] and artistic representations of marine fish and animals (including the distinctive LM IIIC "Octopus" stirrup jar), indicate appreciation and occasional use of fish by the economy. However, scholars believe that these resources were not as significant as grain, olives and animal produce. "Fishing was one of the major activities...but there is as yet no evidence for the way in which they organized their fishing."[55] An intensification of agricultural activity is indicated by the construction of terraces and dams at Pseira in the Late Minoan period.

Cretan cuisine included wild game: Cretans ate wild deer, wild boar and meat from livestock. Wild game is now extinct on Crete.[56] A matter of controversy is whereas Minoans made use of the indigenous Cretan megafauna, which are typically thought to have been extinct considerably earlier at 10,000 BC. This is in part due to the presence of dwarf elephants in contemporary Egyptian art.[57]

Not all plants and flora were purely functional, and arts depict scenes of lily-gathering in green spaces. The fresco known as the Sacred Grove at Knossos depicts women facing left, flanked by trees. Some scholars have suggested that it is a harvest festival or ceremony to honor the fertility of the soil. Artistic depictions of farming scenes also appear on the Second Palace Period "Harvester Vase" (an egg-shaped rhyton) on which 27 men led by another carry hoes. This demonstrates the importance of farming as an artistic motif.

The discovery of storage areas in the palace compounds has prompted debate. At the second "palace" at Phaistos, rooms on the west side of the structure have been identified as a storage area. Jars, jugs and vessels have been recovered in the area, indicating the complex's possible role as a re-distribution center for agricultural produce. At larger sites such as Knossos, there is evidence of craft specialization (workshops). The palace at Kato Zakro indicates that workshops were integrated into palace structure. The Minoan palatial system may have developed through economic intensification, where an agricultural surplus could support a population of administrators, craftsmen and religious practitioners. The number of sleeping rooms in the palaces indicates that they could have supported a sizable population which was removed from manual labor.

Tools

Tools, originally made of wood or bone, were bound to handles with leather straps. During the Bronze Age, they were made of bronze with wooden handles. Due to its round hole, the tool head would spin on the handle. The Minoans developed oval-shaped holes in their tools to fit oval-shaped handles, which prevented spinning.[48] Tools included double adzes, double- and single-bladed axes, axe-adzes, sickles and chisels.

Minoan women

As Linear A, Minoan writing, has not been decoded yet, almost all information available about Minoan women is from various art forms.[58] Most importantly, women are depicted in fresco art paintings within various aspects of society such as child rearing, ritual participation, and worshiping.

Procession of Minoan women, clothing illustrates two different classes of women represented in this image

Artistically, women were portrayed very differently compared to the representations of men. Most obviously, men were often artistically represented with dark skin while females were represented with lighter, fairer skin.[59] Fresco paintings also portray three class levels of women; elite women, women of the masses, and servants.[58] A fourth, smaller class of women are also included among some paintings, these women are those who participated in religious and sacred tasks.[58] Evidence for these different classes of women not only come from fresco paintings but from Linear B tablets as well. Elite women were depicted within paintings as having a stature twice the size of women in lower classes, artistically this was a way of emphasizing the important difference between the elite wealthy women and the rest of the female population within society.[58]

Within paintings women were also portrayed as caretakers of children, however few frescoes portray pregnant women, most artistic representations of pregnant women are in the form of sculpted pots with the rounded base of the pots representing the pregnant belly.[58] Additionally, no Minoan art forms portray women giving birth, breast feeding, or procreating.[58] Lack of such actions leads historians to believe that these actions would have been recognized by Minoan society to be either sacred or inappropriate.[58] As public art pieces such as frescoes and pots do not illustrate these acts, it can be assumed that this part of a woman's life was kept private within society as a whole.

Not only was childbirth a private subject within Minoan society but it was a dangerous process as well. Archeological sources have found numerous bones of pregnant women, identified as pregnant by the fetus bones within their skeleton found in the abdomen area.[58] This leads to strong evidence that death during pregnancy and childbirth were common features within society.[58] Further archeological evidence illustrates strong evidence for female death caused by nursing as well. Death of this population is attributed to the vast amount of nutrition and fat that women lost because of lactation which they often could not get back.

As stated above childcare was a central job for women within Minoan society, evidence for this can not only be found within art forms but also within the Linear B found in Mycenaean communities.[60] Some of these sources describe the child-care practices common within Minoan society which help historians to better understand Minoan society and the role of women within these communities.

Other roles outside the household that have been identified as women's duties are food gathering, food preparation, and household care-taking.[61] Additionally, it has been found that women were represented in the artisan world as ceramic and textile craftswomen.[61]

As women got older it can be assumed that their jobs taking care of children ended and transitions to more of a priority towards household management and job mentoring, teaching younger women the jobs that they themselves participated in.[58]

Elite Minoan Women

Minoan dress representation also clearly marks the difference between men and women. Minoan men were often depicted clad in little clothing while women's bodies, specifically later on, were more conservatively covered up. While there is evidence that the structure of women's clothing originated as a mirror to the clothing that men wore, fresco art illustrates how women's clothing evolved to be more and more elaborate throughout the Minoan era.[62] Throughout all of the evolution's of women's clothing a strong emphasis continued to be placed on the women's sexual characteristics, particularly the breasts.[63] Female clothing throughout the Minoan era emphasized the breasts by exposing cleavage or even the entire breast. Similarly, to the modern bodice women continue to wear today, Minoan women were portrayed with “wasp” waists.[58] This means that the waist of women were constricted, made smaller by a tall belt or a tight lace bodice. Furthermore, not only women but men are illustrated wearing these accessories.

Within Minoan society and throughout the Minoan era, numerous documents written in Linear B have been found documenting Minoan families.[58] Interestingly, spouses and children are not all listed together, in one section, fathers were listed with their sons, while mothers were listed with their daughter in a completely different section apart from the men who lived in the same household.[58] This signifies the vast gender divide that was present within all aspects of society.

Minoan society was a highly gendered and divided society clearly separating men and women through clothing, art illustration, and societal duties.[60] Within the last ten years research about women within prehistoric societies has increased however there is still a lack of scholarship regarding this group of women.[60]

Society and culture

The Dolphin fresco from Knossos

The Minoans were primarily a mercantile people who engaged in overseas trade. After 1700 BC, their culture indicates a high degree of organization. Minoan-manufactured goods suggest a network of trade with mainland Greece (notably Mycenae), Cyprus, Syria, Anatolia, Egypt, Mesopotamia and westward as far as the Iberian peninsula. Minoan religion apparently focused on female deities, with women officiants.[64] While historians and archaeologists have long been skeptical of an outright matriarchy, the predominance of female figures in authoritative roles over male ones seems to indicate that Minoan society was matriarchal, and among the most well-supported examples known.[65]

Government

Because their language has yet to be deciphered, it is unknown what kind of government was practiced by the Minoans, though the palaces and throne rooms indicate a form of hierarchy.[citation needed]

Saffron trade

The "saffron-gatherer" fresco, from the Minoan site of Akrotiri on Santorini

A fresco of saffron-gatherers at Santorini is well-known. The Minoan trade in saffron, the stigma of a naturally-mutated crocus which originated in the Aegean basin, has left few material remains. According to Evans, the saffron (a sizable Minoan industry) was used for dye.[66] Other archaeologists emphasize durable trade items: ceramics, copper, tin, gold and silver.[66] The saffron may have had a religious significance.[67] The saffron trade, which predated Minoan civilization, was comparable in value to that of frankincense or black pepper.

Fashion

Minoan men wore loincloths and kilts. Women wore robes with short sleeves and layered, flounced skirts. The robes were open to the navel, exposing their breasts.[68] Women could also wear a strapless, fitted bodice, and clothing patterns had symmetrical, geometric designs.

Language and writing

Round clay disc with symbols
One side of the Phaistos Disc

Several writing systems dating from the Minoan period been have unearthed in Crete, the majority of which are currently undeciphered.

The most well-known script is Linear A, dated to between 2500 BC and 1450 BC.[69] Linear A is the parent of the related Linear B script, which encodes the earliest known form of Greek.[70] Several attempts to translate Linear A have been made, but consensus is lacking and Linear A is currently considered undeciphered. The language encoded by Linear A is tentatively dubbed "Minoan". When the values of the symbols in Linear B are used in Linear A, they produce unintelligible words, and would make Minoan unrelated to any other known language. There is a belief that the Minoans used their written language primarily as an accounting tool and that even if deciphered, may offer little insight other than detailed descriptions of quantities.

Linear A is preceded by about a century by the Cretan hieroglyphs. It is unknown whether the language is Minoan, and its origin is debated. Although the hieroglyphs are often associated with the Egyptians, they also indicate a relationship to Mesopotamian writings.[71] They came into use about a century before Linear A, and were used at the same time as Linear A (18th century BC; MM II). The hieroglyphs disappeared during the 17th century BC (MM III).

The Phaistos Disc features a unique pictorial script. Although its origin is debated, it is now widely believed to be of Cretan origin. Because it is the only find of its kind, the script on the Phaistos disc remains undeciphered.

In addition to the above, five inscriptions dated to the 7th and 6th centuries BC have been found in Eastern Crete (and possible as late as the 3rd century BC) written in an archaic Greek alphabet that encode a clearly non-Greek language, dubbed "Eteocretan" (lit. "True Cretan"). Given the small number of inscriptions, the language remains little-known. Eteocretan inscriptions are separated from Linear A by about a millennium, and it is thus unknown if Eteocretan represents a descendant of the Minoan language.

Religion

Small statue of a woman holding a snake in each hand

The Minoans seem to have prominently worshiped a Great Goddess, which had previously led to the belief that their society was matriarchal. However it is now known that this was not the case; the Minoan pantheon featured many deities, among which a young, spear-wielding male god is also prominent.[72] Some scholars see in the Minoan Goddess a female divine solar figure.[73][74] Although some depictions of women may be images of worshipers and priestesses officiating at religious ceremonies (as opposed to deities), goddesses seem to include a mother goddess of fertility, a goddess of animals and female protectors of cities, the household, the harvest and the underworld. They are often represented by serpents, birds, poppies or an animal on the head.

According to Nanno Marinatos, "The hierarchy and relationship of gods within the pantheon is difficult to decode from the images alone." Marinatos disagrees with earlier descriptions of Minoan religion as primitive, saying that it "was the religion of a sophisticated and urbanized palatial culture with a complex social hierarchy. It was not dominated by fertility any more than any religion of the past or present has been, and it addressed gender identity, rites of passage, and death. It is reasonable to assume that both the organization and the rituals, even the mythology, resembled the religions of Near Eastern palatial civilizations."[75] It even seems that the later Greek pantheon would synthesize the Minoan female deity and Hittite goddess from the Near East.[76]

Symbolism

Minoan horn-topped altars, which Arthur Evans called Horns of Consecration, are represented in seal impressions and have been found as far afield as Cyprus. Minoan sacred symbols include the bull (and its horns of consecration), the labrys (double-headed axe), the pillar, the serpent, the sun-disc and the tree.

Ivory figurine of a man in a diving position
The Bull Leaper, from Knossos (Heraklion Archaeological Museum)

Haralampos V. Harissis and Anastasios V. Harissis posit a different interpretation of these symbols, saying that they were based on apiculture rather than religion.[77] A major festival was exemplified in bull-leaping, represented in the frescoes of Knossos[78] and inscribed in miniature seals.[79]

Burial practices

Similar to other Bronze Age archaeological finds, burial remains constitute much of the material and archaeological evidence for the period. By the end of the Second Palace Period, Minoan burial was dominated by two forms: circular tombs (tholoi) in southern Crete and house tombs in the north and the east. However, much Minoan mortuary practice does not conform to this pattern. Burial was more popular than cremation.[80] Individual burial was the rule, except for the Chrysolakkos complex in Malia. Here, a number of buildings form a complex in the center of Mallia's burial area and may have been the focus for burial rituals or a crypt for a notable family.[citation needed] Evidence of possible human sacrifice by the Minoans has been found at three sites: at Anemospilia, in a MMII building near Mt. Juktas considered a temple; an EMII sanctuary complex at Fournou Korifi in south-central Crete, and in an LMIB building known as the North House in Knossos.

Architecture

Restored model of a Minoan house found in Archanes

Minoan cities were connected by narrow roads paved with blocks cut with bronze saws. Streets were drained, and water and sewage facilities were available to the upper class through clay pipes.[81]

Minoan buildings often had flat, tiled roofs; plaster, wood or flagstone floors, and stood two to three stories high. Lower walls were typically constructed of stone and rubble, and the upper walls of mudbrick. Ceiling timbers held up the roofs.

Construction materials for villas and palaces varied, and included sandstone, gypsum and limestone. Building techniques also varied, with some palaces using ashlar masonry and others roughly-hewn, megalithic blocks.

In north-central Crete blue-greenschist was used as to pave floors of streets and courtyards between 1650 and 1600 BC. These rocks were likely quarried in Agia Pelagia on the north coast of central Crete.[82]

Palaces

Three large, clay storage jars
Storage jars (pithoi, πίθοι) at Knossos
Reconstruction of the palace at Knossos
Sewers of the palace of Knossos

Palaces (anaktora) are the best-known Minoan building types excavated on Crete. They are monumental buildings with administrative purposes, as evidenced by large archives unearthed by archaeologists. Each palace excavated to date has unique features, but they also share aspects which set them apart from other structures. Palaces are often multi-story, with interior and exterior staircases, lightwells, massive columns, storage areas and courtyards.

The first palaces were constructed at the end of the Early Minoan period in the third millennium BC at Malia. Although it was formerly believed that the foundation of the first palaces was synchronous and dated to the Middle Minoan period (around 2000 BC, the date of the first palace at Knossos), scholars now think that the palaces were built over a longer period in response to local developments. The main older palaces are Knossos, Malia and Phaistos. Elements of the Middle Minoan palaces (at Knossos, Phaistos and Malia, for example) have precedents in Early Minoan construction styles.[83] These include an indented western court and special treatment of the western façade. One example is the House on the Hill at Vasiliki, dated to the Early Minoan II period.[84] The palaces were centers of government, administrative offices, shrines, workshops and storage spaces.[85][self-published source][86]

The Middle Minoan palaces are characteristically aligned with their surrounding topography. The MM palace of Phaistos appears to align with Mount Ida and Knossos is aligned with Mount Juktas,[87] both on a north-south axis. Scholars suggest that the alignment was related to the mountains' ritual significance; a number of peak sanctuaries (spaces for public ritual) have been excavated, including one at Petsofas. These sites have yielded clusters of clay figurines and evidence of animal sacrifice.

Late palaces are characterized by multi-story buildings with west facades of sandstone ashlar masonry; Knossos is the best-known example. Other building conventions included storage areas, north-south orientation, a pillar room and a western court. Architecture during the First Palace Period is identified by a square-within-a-square style; Second Palace Period construction has more internal divisions and corridors.[88] The Palace of Knossos was the largest Minoan palace. The palace is about 150 meters across and it spreads over an area of some 20,000 square meters, with its original upper levels possibly having a thousand chambers. The palace is connected to the mythological story of The Bull of Minos, since it is in this palace where it was written that the labyrinth existed. Focusing on the architectural aspects of the Palace of Knossos, it was a combination of foundations that depended on the aspects of its walls for the dimensions of the rooms, staircases, porticos, and chambers. The palace was designed in such a fashion that the structure was laid out to surround the central court of the Minoans. Aesthetically speaking, the pillars along with the stone paved northern entrance gave the palace a look and feel that was unique to the Palace of Knossos. The space surrounding the court was covered with rooms and hallways, some of which were stacked on top of the lower levels of the palace being linked through multiple ramps and staircases.[89] Others were built into a hill, as described by the site's excavator Arthur John Evans, "...The palace of Knossos is the most extensive and occupies several hills."[90] On the east side of the court there was a grand staircase passing through the many levels of the palace, added for the royal residents. On the west side of the court, the throne room, a modest room with a ceiling some two meters high,[33] can be found along with the frescoes that were decorating the walls of the hallways and storage rooms.

Plumbing

During the Minoan Era extensive waterways were built in order to protect the growing population. These system had two primary functions, first providing and distributing water, and secondly relocating sewage and stormwater.[91] One of the defining aspects of the Minoan Era was the architectural feats of their waste management. The Minoans used technologies such as wells, cisterns, and aqueducts to manage their water supplies. Structural aspects of their buildings even played a part. Flat roofs and plentiful open courtyards were used for collecting water to be stored in cisterns.[92] Significantly, the Minoans had water treatment devices. One such device seems to have been a porous clay pipe through which water was allowed to flow until clean.

Columns

Minoan columns, wider at the top than the base
The Hall of Columns at Knossos

For sustaining of the roof, some higher houses, especially the palaces, used columns made usually off cupressus sempervirens, and sometimes of stone. One of the most notable Minoan contributions to architecture is their inverted column, wider at the top than the base (unlike most Greek columns, which are wider at the bottom to give an impression of height). The columns were made of wood (not stone) and were generally painted red. Mounted on a simple stone base, they were topped with a pillow-like, round capital.[93][94]

Villas

A number of compounds known as "villas" have been excavated on Crete. These structures share features of neopalatial palaces: a conspicuous western facade, storage facilities and a three-part Minoan Hall.[95] These features may indicate a similar role or that the structures were artistic imitations, suggesting that their occupants were familiar with palatial culture. The villas were often richly decorated, as evidenced by the frescos of Haghia Triadha Villa A.

A common characteristic of the Minoan villas was having flat roofs. Their rooms didn't have windows to the streets, the light arriving from courtyards. In the 2nd millennium BC, the villas had one or two floors, and the palaces even three.

Art

Ladies of the Minoan Court – fresco from Knossos (c. 1500 BC)[96]

The largest collection of Minoan art is in the museum at Heraklion, near Knossos, on the northern coast of Crete. Minoan art and other remnants of material culture, especially the sequence of ceramic styles, have been used by archaeologists to define the three phases of Minoan culture (EM, MM, LM).

Since wood and textiles have decomposed, the best-preserved (and most instructive) surviving examples of Minoan art are its pottery, palace architecture (with frescos which include landscapes), stone carvings and intricately-carved seal stones.

Frescoes were the primary art form of Minoan culture.[97] They include many depictions of people, with sexes distinguished by color; the men's skin is reddish-brown, and the women's white.[98] Several frescoes at Knossos and Santorini survive. In contrast to Egyptian frescoes, Crete had true frescoes. Probably the most famous fresco is the bull-leaping fresco.[99] The main colors used in minoan frescos were black (carbonaceous shale), white (hydrate of lime), red (hematite), yellow (ochre), blue (silicate of cooper) and green (yellow and blue mixed together).

Pottery

Small, painted jug with a spout and handle
Marine style Minoan pottery jug (1575–1500 BC)

A variety of wares were produced in Crete. Early Minoan ceramics were characterized by patterns of spirals, triangles, curved lines, crosses, fish bones, and beak-spouts. During the Middle Minoan period, naturalistic designs (such as fish, squid, birds and lilies) were common. In the Late Minoan period, flowers and animals were still characteristic but more variety existed.

The palace style of the region around Knossos is characterized by geometric simplicity and monochromatic painting. Late Minoan art resembles that of Mycenae. Minoan knowledge of the sea was continued by the Mycenaeans in their frequent use of marine forms as artistic motifs. The so-called "marine style" has the entire surface of a pot covered with sea creatures, octopus, fish and dolphins, against a background of rocks, seaweed and sponges.

Jewelry

The Minoans created elaborate metalwork with imported gold and copper.[100] Bead necklaces, bracelets and hair ornaments appear in the frescoes,[101] and many labrys pins survive. The Minoans apparently mastered faience and granulation, as indicated by a gold bee pendant. Minoan metalworking included intense, precise temperature, to bond gold to itself without burning it.[100]

Metal vessels

Golden cup from a LH IIA Mycenaean grave at Vapheio, one of a pair known as the "Vapheio Cups". This cup is believed to be of Minoan manufacture while its twin is thought to be Mycenaean. National Archaeological Museum, Athens.

Metal vessels were produced in Crete from at least as early as EM II (c. 2500 BC) in the Prepalatial period through to LM IA (c. 1450 BC) in the Postpalatial period and perhaps as late as LM IIIB/C (c. 1200 BC),[102] although it is likely that many of the vessels from these later periods were heirlooms from earlier periods.[103] The earliest were probably made exclusively from precious metals, but from the Protopalatial period (MM IB – MM IIA) they were also produced in arsenical bronze and, subsequently, tin bronze.[104] The archaeological record suggests that mostly cup-type forms were created in precious metals,[105] but the corpus of bronze vessels was diverse, including cauldrons, pans, hydrias, bowls, pitchers, basins, cups, ladles and lamps.[106] The Minoan metal vessel tradition influenced that of the Mycenaean culture on mainland Greece, and they are often regarded as the same tradition.[107] Many precious metal vessels found on mainland Greece exhibit Minoan characteristics, and it is thought that these were either imported from Crete or made on the mainland by Minoan metalsmiths working for Mycenaean patrons or by Mycenaean smiths who had trained under Minoan masters.[108]

Warfare and the "Minoan peace"

According to Arthur Evans, a "Minoan peace" (Pax Minoica) existed; there was little internal armed conflict in Minoan Crete until the Mycenaean period.[109] However, it is difficult to draw hard-and-fast conclusions from the evidence[110] and Evans' idealistic view has been questioned.[111]

No evidence has been found of a Minoan army or the Minoan domination of peoples beyond Crete, and few signs of warfare appear in Minoan art: "Although a few archaeologists see war scenes in a few pieces of Minoan art, others interpret even these scenes as festivals, sacred dance, or sports events" (Studebaker, 2004, p. 27). Although armed warriors are depicted as stabbed in the throat with swords, the violence may be part of a ritual or blood sport.[citation needed]

On mainland Greece during the shaft-grave era at Mycenae, there is little evidence for major Mycenaean fortifications; the citadels follow the destruction of nearly all neopalatial Cretan sites. Warfare by other contemporaries of the ancient Minoans, such as the Egyptians and the Hittites, is well-documented.

Skepticism and weaponry

See caption
Fresco of children boxing, recovered from the island of Santorini

Despite finding ruined watchtowers and fortification walls,[112] Evans said that there was little evidence of ancient Minoan fortifications. According to Stylianos Alexiou (in Kretologia 8), a number of sites (especially early and middle Minoan sites such as Aghia Photia) are built on hilltops or otherwise fortified.[full citation needed] Lucia Nixon wrote:

We may have been over-influenced by the lack of what we might think of as solid fortifications to assess the archaeological evidence properly. As in so many other instances, we may not have been looking for evidence in the right places, and therefore we may not end with a correct assessment of the Minoans and their ability to avoid war.[113]

Chester Starr said in "Minoan Flower Lovers" that since Shang China and the Maya had unfortified centers and engaged in frontier struggles, a lack of fortifications alone does not prove that the Minoans were a peaceful civilization unparalleled in history.[114][full citation needed] In 1998, when Minoan archaeologists met in a Belgian conference to discuss the possibility that the Pax Minoica was outdated, evidence of Minoan war was still scanty. According to Jan Driessen, the Minoans frequently depicted "weapons" in their art in a ritual context:

The construction of fortified sites is often assumed to reflect a threat of warfare, but such fortified centres were multifunctional; they were also often the embodiment or material expression of the central places of the territories at the same time as being monuments glorifying and merging leading power.[115]

Stella Chryssoulaki's work on small outposts (or guardhouses) in eastern Crete indicates a possible defensive system; type A (high-quality) Minoan swords were found in the palaces of Mallia and Zarkos (see Sanders, AJA 65, 67, Hoeckmann, JRGZM 27, or Rehak and Younger, AJA 102).[full citation needed] Keith Branigan estimated that 95 percent of Minoan "weapons" had hafting (hilts or handles) which would have prevented their use as such.[116] However, tests of replicas indicated that the weapons could cut flesh down to the bone (and score the bone's surface) without damaging the weapons themselves.[117] According to Paul Rehak, Minoan figure-eight shields could not have been used for fighting or hunting, since they were too cumbersome.[118] Although Cheryl Floyd concluded that Minoan "weapons" were tools used for mundane tasks such as meat processing,[119] Middle Minoan "rapiers nearly three feet in length" have been found.[120]

About Minoan warfare, Branigan concluded:

The quantity of weaponry, the impressive fortifications, and the aggressive looking long-boats all suggested an era of intensified hostilities. But on closer inspection there are grounds for thinking that all three key elements are bound up as much with status statements, display, and fashion as with aggression;... Warfare such as there was in the southern Aegean early Bronze Age was either personalized and perhaps ritualized (in Crete) or small-scale, intermittent and essentially an economic activity (in the Cyclades and the Argolid/Attica).[121]

Archaeologist Olga Krzyszkowska agreed: "The stark fact is that for the prehistoric Aegean we have no direct evidence for war and warfare per se."[122]

Collapse

The Minoan Eruption c. 1650 BC on the island of Santorini is believed to have contributed to the Minoan collapse

Between 1935 and 1939, Greek archaeologist Spyridon Marinatos posited the Minoan eruption theory. An eruption on the island of Thera (present-day Santorini), about 100 kilometres (62 mi) from Crete, occurred during the LM IA period (1550–1500 BC). One of the largest volcanic explosions in recorded history, it ejected about 60 to 100 cubic kilometres (14 to 24 cu mi) of material and was measured at 7 on the Volcanic Explosivity Index.[123][124][125] The eruption devastated the nearby Minoan settlement at Akrotiri on Santorini, which was entombed in a layer of pumice.[126] Although it is believed to have severely affected the Minoan culture of Crete, the extent of its effects has been debated. Early theories proposed that volcanic ash from Thera choked off plant life on the eastern half of Crete, starving the local population;[127] however, more-thorough field examinations have determined that no more than 5 millimetres (0.20 in) of ash fell anywhere on Crete.[128] Based on archaeological evidence, studies indicate that a massive tsunami generated by the Thera eruption devastated the coast of Crete and destroyed many Minoan settlements.[129][130][131] Although the LM IIIA (late Minoan) period is characterized by affluence (wealthy tombs, burials and art) and ubiquitous Knossian ceramic styles,[132] by LM IIIB Knossos' wealth and importance as a regional center apparently declined.

Significant remains have been found above the late Minoan I-era Thera ash layer, implying that the Thera eruption did not cause the immediate collapse of Minoan civilization.[133] The Minoans were a sea power, however, and the Thera eruption probably caused significant economic hardship. Whether this was enough to trigger a Minoan downfall is debated. Mycenaean Greece conquered the Minoans during the late Minoan II period, and Mycenaean weaponry has been found in burials on Crete soon after the eruption.[134]

Many archaeologists believe that the eruption triggered a crisis, making the Minoans vulnerable to conquest by the Mycenaeans.[129] According to Sinclair Hood, the Minoans were most likely conquered by an invading force. Although the civilization's collapse was aided by the Thera eruption, its ultimate end came from conquest. Archaeological evidence suggests that the island was destroyed by fire, with the palace at Knossos receiving less damage than other sites on Crete. Since natural disasters are not selective, the uneven destruction was probably caused by invaders who would have seen the usefulness of preserving a palace like Knossos for their own use.[135] Several authors have noted evidence that Minoan civilization had exceeded its environmental carrying capacity, with archaeological recovery at Knossos indicating deforestation in the region near the civilization's later stages.[136][137]

Genetic studies

A 2013 archeogenetics study compared skeletal mtDNA from ancient Minoan skeletons that were sealed in a cave in the Lasithi Plateau between 3,700 and 4,400 years ago, to 135 samples from Greece, Anatolia, western and northern Europe, North Africa and Egypt.[138][139] The researchers found that the Minoan skeletons were genetically very similar to modern-day Europeans—and especially close to modern-day Cretans, particularly those from the Lasithi Plateau. They were also genetically similar to Neolithic Europeans, but distinct from Egyptian or Libyan populations.[140] "We now know that the founders of the first advanced European civilization were European," said study co-author George Stamatoyannopoulos, a human geneticist at the University of Washington. "They were very similar to Neolithic Europeans and very similar to present day-Cretans."[139]

A 2017 archeogenetics study of mtDNA polymorphisms from Minoan remains published in the journal Nature concluded that the Mycenean Greeks were genetically closely related with the Minoans, and that both are closely related, but not identical, to modern Greek populations. The same study also stated that at least three-quarters of DNA of both the Minoans and the Myceneans came from the first Neolithic-era farmers that lived in Western Anatolia and the Aegean Sea, while most of the remainder came from ancient populations related to those of the Caucasus and Iran.[141][142]

See also

Notes

 1. ^ "Ancient Crete – Classics – Oxford Bibliographies".
 2. ^ Sakoulas, Thomas. "History of Minoan Crete".
 3. ^ Durant, Will (1939). "The Life of Greece". The Story of Civilization. II. New York: Simon & Schuster. p. 21. ISBN 9781451647587.
 4. ^ John Bennet, "Minoan civilization", Oxford Classical Dictionary, 3rd ed., p. 985.
 5. ^ a b Karadimas, Nektarios; Momigliano, Nicoletta (2004). "On the Term 'Minoan' before Evans's Work in Crete (1894)" (PDF). Studi Micenei ed Egeo-anatolici. 46 (2): 243–258.
 6. ^ Evans 1921, p. 1.
 7. ^ This chronology of Minoan Crete is (with minor simplifications) the one used by Andonis Vasilakis in his book on Minoan Crete, published by Adam Editions in 2000, but other chronologies will vary, sometimes quite considerably (EM periods especially). Sets of different dates from other authors are set out at Minoan chronology. The adjustments made were: Source: "Early Minoan III, Middle Minoan IA 2300–1900 BCE", "Middle Minoan IIB, IIIA 1750–1650 BCE" – in both cases the run-together periods have been split equally.
 8. ^ Manning, Sturt W; Ramsey, CB; Kutschera, W; Higham, T; Kromer, B; Steier, P; Wild, EM (2006). "Chronology for the Aegean Late Bronze Age 1700–1400 BC". Science. 312 (5773): 565–569. Bibcode:2006Sci...312..565M. doi:10.1126/science.1125682. PMID 16645092.
 9. ^ Friedrich, Walter L; Kromer, B; Friedrich, M; Heinemeier, J; Pfeiffer, T; Talamo, S (2006). "Santorini Eruption Radiocarbon Dated to 1627–1600 B.C". Science. 312 (5773): 548. doi:10.1126/science.1125087. PMID 16645088.
 10. ^ "Chronology". Thera Foundation. Retrieved 2009-01-03.
 11. ^ Balter, M (2006). "New Carbon Dates Support Revised History of Ancient Mediterranean". Science. 312 (5773): 508–509. doi:10.1126/science.312.5773.508. PMID 16645054.
 12. ^ Warren PM (2006). Czerny E, Hein I, Hunger H, Melman D, Schwab A (eds.). Timelines: Studies in Honour of Manfred Bietak (Orientalia Lovaniensia Analecta 149). Louvain-la-Neuve, Belgium: Peeters. pp. 2: 305–321. ISBN 978-90-429-1730-9.
 13. ^ Wilford, J.N., "On Crete, New Evidence of Very Ancient Mariners", The New York Times, Feb 2010
 14. ^ Bowner, B., "Hominids Went Out of Africa on Rafts", Wired, Jan 2010
 15. ^ Broodbank, C.; Strasser, T. (1991). "Migrant farmers and the Neolithic colonisation of Crete". Antiquity. 65 (247): 233–245. doi:10.1017/s0003598x00079680.
 16. ^ R.J. King, S.S. Ozcan et al., "Differential Y-chromosome Anatolian influences on the Greek and Cretan Neolithic" Archived 2009-03-05 at the Wayback Machine
 17. ^ a b Hermann Bengtson: Griechische Geschichte, C.H. Beck, München, 2002. 9th Edition. ISBN 340602503X. pp. 8–15
 18. ^ Hermann Kinder & Werner Hilgemann, Anchor Atlas of World History, (Anchor Press: New York, 1974) p. 33.
 19. ^ "Ancient Greece". British Museum. Retrieved 2012-08-03.
 20. ^ a b c d e f Karl-Wilhelm Welwei: Die Griechische Frühzeit, C.H. Beck, München, 2002. ISBN 3406479855. pp. 12–18
 21. ^ Beck, Roger B.; Linda Black; Larry S. Krieger; Phillip C. Naylor; Dahia Ibo Shabaka (1999). World History: Patterns of Interaction. Evanston, IL: McDougal Littell. ISBN 978-0-395-87274-1.
 22. ^ All estimates have been revised downward by Todd Whitelaw, “Estimating the Population of Neopalatial Knossos,” in G. Cadogan, E. Hatzaki, and A. Vasilakis (eds.), Knossos: Palace, City, State (British School at Athens Studies 12) (London 2004); at Moschlos in eastern Crete, the population expansion was at the end of the Neoplalatial period (Jeffrey S. Soles and Davaras, Moschlos IA 2002: Preface p. xvii).
 23. ^ McEnroe, John C. (2010). Architecture of Minoan Crete: Constructing Identity in the Aegean Bronze Age. University of Texas Press. ISBN 9780292778399 – via Google Books.
 24. ^ (Driesson, Jan, and MacDonald, Colin F. 2000)
 25. ^ BBC "The Minoan Civilisation of Crete": "The later Minoan towns are in more and more inaccessible places, the last one being at Karfi, high in the Dikti Mountains. From that time onward, there are no traces of the Minoans".
 26. ^ Carl Roebuck, The World of Ancient Times p. 77.
 27. ^ Roebuck, p. 107.
 28. ^ Kozloff, Arielle P. (2012). Amenhotep III: Egypt's Radiant Pharaoh. Cambridge University Press. p. 211. ISBN 978-1-139-50499-7.
 29. ^ "Minos". Universidad de Salamanca. 1999 – via Google Books.
 30. ^ For instance, the uplift as much as 9 metres in western Crete linked with the earthquake of 365 is discussed in L. Stathis, C. Stiros, "The 8.5+ magnitude, AD365 earthquake in Crete: Coastal uplift, topography changes, archaeological and Ihistorical signature," Quaternary International (23 May 2009).
 31. ^ Homer, Odyssey xix.
 32. ^ a b "Thera and the Aegean World III". Archived from the original on 2010-04-25. Retrieved 2009-09-13.
 33. ^ a b Castleden, Rodney (2012-10-12). The Knossos Labyrinth. ISBN 9781134967858.
 34. ^ Castleden, Rodney (2002). Minoan Life in Bronze Age Crete. ISBN 9781134880645.
 35. ^ Donald W. Jones (1999) Peak Sanctuaries and Sacred Caves in Minoan Crete ISBN 91-7081-153-9
 36. ^ "Remains of Minoan fresco found at Tel Kabri"; "Remains Of Minoan-Style Painting Discovered During Excavations of Canaanite Palace", ScienceDaily, 7 December 2009
 37. ^ Best, Jan G. P.; Vries, Nanny M. W. de (1980). Interaction and Acculturation in the Mediterranean: Proceedings of the Second International Congress of Mediterranean Pre- and Protohistory, Amsterdam, 19–23 November 1980. John Benjamins Publishing. ISBN 978-9060321942 – via Google Books.
 38. ^ "The Minoans".
 39. ^ Hägg and Marinatos 1984; Hardy (ed.) 1984; Broadbank 2004
 40. ^ Branigan, Keith (1981). "Minoan Colonialism". The Annual of the British School at Athens. 76: 23–33. doi:10.1017/s0068245400019444. JSTOR 30103026.
 41. ^ J. N. Coldstream and G. L. Huxley, Kythera: Excavations and Studies Conducted by the University of Pennsylvania Museum and the British School at Athens (London: Faber & Faber) 1972.
 42. ^ E. M. Melas, The Islands of Karpathos, Saros and Kasos in the Neolithic and Bronze Age (Studies in Mediterranean archaeology 68) (Göteburg) 1985.
 43. ^ James Penrose Harland, Prehistoric Aigina: A History of the Island in the Bronze Age, ch. V. (Paris) 1925.
 44. ^ Arne Furumark, "The settlement at Ialysos and Aegean history c. 1500–1400 B.B.", in Opuscula archaeologica 6 (Lund) 1950; T. Marketou, "New Evidence on the Topography and Site History of Prehistoric Ialysos." in Soren Dietz and Ioannis Papachristodoulou (eds.), Archaeology in the Dodecanese (1988:28–31).
 45. ^ Dickinson, O (1994) p. 248
 46. ^ Hoffman, Gail L. (1997). Imports and Immigrants: Near Eastern Contacts with Iron Age Crete. University of Michigan Press. ISBN 978-0472107704 – via Google Books.
 47. ^ Warren, Peter (1979). "The Miniature Fresco from the West House at Akrotiri, Thera, and Its Aegean Setting". The Journal of Hellenic Studies. 99: 115–129. doi:10.2307/630636. ISSN 0075-4269. JSTOR 630636.
 48. ^ a b Sinclair Hood (1971) "The Minoans; the story of Bronze Age Crete"
 49. ^ Sinclair Hood (1971) "The Minoans; the story of Bronze Age Crete" p. 87
 50. ^ However, Hamilakis raised doubts in 2007 that systematic polyculture was practiced on Crete. (Hamilakis, Y. (2007) Wiley.com
 51. ^ Sherratt, A. (1981) Plough and Pastoralism: Aspects of the Secondary Products Revolution
 52. ^ Sinclair Hood (1971), The Minoans; The Story of Bronze Age Crete, p. 86
 53. ^ Hamilakis, Y (1999) Food Technologies/Technologies of the Body: The Social Context of Wine and Oil Production and Consumption in Bronze Age Crete [1]
 54. ^ Dickinson, O (1994) The Aegean Bronze Age p. 28)
 55. ^ Castleden, Rodney (2002). Minoans: Life in Bronze Age Crete. ISBN 9781134880645.
 56. ^ Sinclair Hood (1971), The Minoans; The Story of Bronze Age Crete, p. 83
 57. ^ Marco Masseti, Atlas of terrestrial mammals of the Ionian and Aegean islands, Walter de Gruyter, 30/10/2012
 58. ^ a b c d e f g h i j k l m Budin, Stephanie Lynn (2016-08-12). Women in Antiquity. doi:10.4324/9781315621425. ISBN 9781315621425.
 59. ^ Lee, Mireille M. (2000), "9. Deciphering Gender in Minoan Dress", Reading the Body, University of Pennsylvania Press, doi:10.9783/9781512806830-011, ISBN 9781512806830
 60. ^ a b c Olsen, Barbara A. (February 1998). "Women, children and the family in the Late Aegean Bronze Age: Differences in Minoan and Mycenaean constructions of gender". World Archaeology. 29 (3): 380–392. doi:10.1080/00438243.1998.9980386. ISSN 0043-8243.
 61. ^ a b Nikolaïdou, Marianna (2012), "Looking for Minoan and Mycenaean Women", A Companion to Women in the Ancient World, Blackwell Publishing Ltd, pp. 38–53, doi:10.1002/9781444355024.ch3, ISBN 9781444355024
 62. ^ Myres, John L. (January 1950). "1. Minoan Dress". Man. 50: 1–6. doi:10.2307/2792547. JSTOR 2792547.
 63. ^ Lee, Mireille M. (2000-01-31), "9. Deciphering Gender in Minoan Dress", Reading the Body, University of Pennsylvania Press, doi:10.9783/9781512806830-011, ISBN 9781512806830
 64. ^ Patricia Rosof Family History p. 12
 65. ^ [2]
 66. ^ a b "Classical Views". Classical Association of Canada. 2000 – via Google Books.
 67. ^ Nilsson, Martin Persson (1950). The Minoan-Mycenaean Religion and Its Survival in Greek Religion. Biblo & Tannen Publishers. ISBN 9780819602732 – via Google Books.
 68. ^ "Minoan Dress".
 69. ^ Haarmann 2008, pp. 12–46.
 70. ^ John Chadwick (2014). The Decipherment of Linear B. Cambridge University Press. p. 134. ISBN 978-1-107-69176-6.
 71. ^ Hood 1971, p. 111.
 72. ^ Sarah Iles Johnston (2004). Religions of the Ancient World: A Guide. Harvard University Press. p. 206. ISBN 978-0-674-01517-3.
 73. ^ Evidence of Minoan Astronomy and Calendrical Practises
 74. ^ Marinatos, Nanno. Minoan Kingship and the Solar Goddess: A Near Eastern Koine (2013).
 75. ^ Nanno Marinatos (2004). "Minoan and Mycenaean Civilizations". In Sarah Isles Johnston (ed.). Religions of the Ancient World: A Guide. Harvard University Press. pp. 206–207. ISBN 978-0674015173.
 76. ^ [3] Sailors, Cara. “The Function of Mythology and Religion in Ancient Greek Society.” East Tennessee State University, Digital Commons, 2008, dc.etsu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=3471&context=etd.
 77. ^ Harissis, Haralampos V.; Harissis, Anastasios V. (2009). Apiculture in the Prehistoric Aegean: Minoan and Mycenaean Symbols Revisited. British Archaeological Reports (S1958). ISBN 978-1-4073-0454-0.
 78. ^ In the small courtyard of the east wing of the palace of Knossos.
 79. ^ An ivory figure reproduced by Spyridon Marinatos and Max Hirmer, Crete and Mycenae (New York) 1960, fig. 97, also shows the bull dance.
 80. ^ Sinclair Hood (1971) The Minoans; The Story of Bronze Age Crete, p. 140
 81. ^ Ian Douglas, Cities: An Environmental History, p. 16, I.B. Tauris: London and New York (2013)
 82. ^ Tziligkaki, Eleni K. (2010). "Types of schist used in buildings of Minoan Crete" (PDF). Hellenic Journal of Geosciences. 45: 317–322. Retrieved December 1, 2018.
 83. ^ D. Preziosi and L.A. Hitchcock Aegean Art and Architecture pp. 48–49, Oxford University Press (1999)
 84. ^ Dudley J. Moore (2015). In Search of the Classical World: An Introduction to the Ancient Aegean. Cambridge Scholars Publishing. p. 12. ISBN 978-1-4438-8145-6.
 85. ^ Demetrios Protopsaltis (2012). An Encyclopedic Chronology of Greece and Its History. Xlibris Corporation. p. 52. ISBN 978-1-4691-3999-9.
 86. ^ Marvin Perry (2012). Western Civilization: A Brief History, Volume I: To 1789. Cengage Learning. p. 37. ISBN 978-1-133-71418-7.
 87. ^ Preziosi, D. & Hitchcock, L.A. (1999) p. 86
 88. ^ Preziosi, D. & Hitchcock, L.A. (1999) p. 121
 89. ^ Scarre, Christopher; Stefoff, Rebecca (2003). "4, Knossos Today". The Palace of Minos at Knossos. New York: Oxford University. ISBN 978-0195142723.
 90. ^ Castleden, Rodney (1990). The Knossos Labyrinth : A New View of the 'Palace of Minos' at Knossos. London: Routledge.
 91. ^ J.B, Rose; A.N, Angelakis (2014). Evolution of Sanitation and Wastewater Technologies through the Centuries. London: IWA Publishing. p. 2.
 92. ^ J.B, Rose; A.N, Angelakis (2014). Evolution of Sanitation and Wastewater Technologies Through the Centuries. London: IWA Publishing. p. 5.
 93. ^ Benton and DiYanni 1998, p. 67.
 94. ^ Bourbon 1998, p 34
 95. ^ Letesson, Quentin. "Minoan Halls: A Syntactical Genealogy". Retrieved 7 April 2017.
 96. ^ Wilson, Emily (2018). The Odyssey by Homer. W.W. Norton & Company, Inc. ISBN 9780393089059.
 97. ^ "Minoan Frescoes". Ancient History Encyclopedia.
 98. ^ Hood, Sinclair (1985). "The Primitive Aspects of Minoan Artistic Convention". Bulletin de Correspondence Héllenique. Suppl. 11: 21–26.
 99. ^ Smith, Gregory A (2014). The Traveler's Guide to Greek Archaeology: Getting the Most from your Mediterranean Trip. ISBN 9781460247891.
 100. ^ a b Thomas Sakoulas. "Minoan Art".
 101. ^ "Greek Jewelry – AJU".
 102. ^ Hemingway, Séan (1 January 1996). "Minoan Metalworking in the Postpalatial Period: A Deposit of Metallurgical Debris from Palaikastro". The Annual of the British School at Athens. 91: 213–252. doi:10.1017/s0068245400016488. JSTOR 30102549.
 103. ^ Rehak, Paul (1997). "Aegean Art Before and After the LM IB Cretan Destructions". In Laffineur, Robert; Betancourt, Philip P. (eds.). TEXNH. Craftsmen, Craftswomen and Craftsmanship in the Aegean Bronze Age / Artisanat et artisans en Égée à l'âge du Bronze: Proceedings of the 6th International Aegean Conference / 6e Rencontre égéenne internationale, Philadelphia, Temple University, 18–21 April 1996. Liège: Université de Liège, Histoire de l'art et archéologie de la Grèce antique. p. 145. ISBN 9781935488118.
 104. ^ Clarke, Christina F. (2013). The Manufacture of Minoan Metal Vessels: Theory and Practice. Uppsala: Åströms Förlag. p. 1. ISBN 978-91-7081-249-1.
 105. ^ Davis, Ellen N. (1977). The Vapheio Cups and Aegean Gold and Silver Ware. New York: Garland Pub. ISBN 9780824026813.
 106. ^ Matthäus, Hartmut (1980). Die Bronzegefässe der kretisch-mykenischen Kultur. München: C.H. Beck. ISBN 9783406040023.
 107. ^ Catling, Hector W. (1964). Cypriot Bronzework in the Mycenaean World. Oxford: Clarendon Press. p. 187.
 108. ^ Davis 1977, pp. 328–352
 109. ^ Niemeier, W.-B. "Mycenaean Knossos and the Age of Linear B". Studi Micenei ed Egeoanatolici. 1982: 275.
 110. ^ "Pax Minoica in Aegean". News – ekathimerini.com.
 111. ^ Alexiou wrote of fortifications and acropolises in Minoan Crete, in Kretologia 8 (1979), pp. 41–56, and especially in C.G. Starr, "Minoan flower-lovers" in The Minoan Thalassocracy: Myth and Reality R. Hägg and N. Marinatos, eds. (Stockholm) 1994, pp. 9–12.
 112. ^ Gere, Knossos and the Prophets of Modernism
 113. ^ Nixon 1983.
 114. ^ Starr, Chester (1984). Robin Hägg, Nanno Marinatos (ed.). The Minoan Thalassocracy. Skrifter utgivna av Svenska institutet i Athen, 4o. 32. Stockholm: Svenska institutet i Athen. pp. 9–12. ISBN 978-91-85086-78-8.
 115. ^ Driessen 1999.
 116. ^ Branigan 1999, pp. 87–94.
 117. ^ D’Amato, Raffaele; Salimbeti, Andrea (2013). Early Aegean Warrior 5000–1450 BC. Bloomsbury Publishing. ISBN 978-1-78096-860-5.
 118. ^ Rehak 1999.
 119. ^ Floyd 1999.
 120. ^ Hood, S. The Minoans, 1971. Thames and Hudson Ltd: London
 121. ^ Branigan 1999, p. 92.
 122. ^ Krzyszkowska 1999.
 123. ^ "Santorini eruption much larger than originally believed". 2006. Retrieved 2007-03-10.
 124. ^ McCoy, FW, & Dunn, SE (2002). "Modelling the Climatic Effects of the LBA Eruption of Thera: New Calculations of Tephra Volumes May Suggest a Significantly Larger Eruption than Previously Reported" (PDF). Chapman Conference on Volcanism and the Earth's Atmosphere. Thera, Greece: American Geographical Union. Retrieved 2007-05-29.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 125. ^ Sigurdsson H, Carey, S, Alexandri M, Vougioukalakis G, Croff K, Roman C, Sakellariou D, Anagnostou C, Rousakis G, Ioakim C, Gogou A, Ballas D, Misaridis T, & Nomikou P (2006). "Marine Investigations of Greece's Santorini or Akrotiri Volcanic Field" (PDF). Eos. 87 (34): 337–348. Bibcode:2006EOSTr..87..337S. doi:10.1029/2006EO340001. Archived from the original (–Scholar search) on June 30, 2007.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 126. ^ Vergano, Dan (2006-08-27). "Ye gods! Ancient volcano could have blasted Atlantis myth". USA Today. Retrieved 2008-03-09.
 127. ^ Marinatos, S (1939). "The Volcanic Destruction of Minoan Crete". Antiquity. 13 (52): 425–439. doi:10.1017/S0003598X00028088.
 128. ^ Callender, G (1999). The Minoans and the Mycenaeans: Aegean Society in the Bronze Age. Oxford University Press. ISBN 978-0195510287.
 129. ^ a b Antonopoulos, J. (1992). "The great Minoan eruption of Thera volcano and the ensuing tsunami in the Greek Archipelago". Natural Hazards. 5 (2): 153–168. doi:10.1007/BF00127003.
 130. ^ Pareschi, MT, Favalli, M & Boschi, E (2006). "Impact of the Minoan tsunami of Santorini: Simulated scenarios in the eastern Mediterranean". Geophysical Research Letters. 33 (18): L18607. Bibcode:2006GeoRL..3318607P. doi:10.1029/2006GL027205.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 131. ^ LaMoreaux, PE (1995). "Worldwide environmental impacts from the eruption of Thera". Environmental Geology. 26 (3): 172–181. Bibcode:1995EnGeo..26..172L. doi:10.1007/BF00768739.
 132. ^ Dickinson, O (1994) The Aegean Bronze Age p. 22
 133. ^ "Minoan Culture Survived Ancient Volcano, Evidence Shows". The New York Times. 28 November 1989.
 134. ^ Bruce Bowen: Mycenae and Minoan Crete, 2000,
 135. ^ Sinclair Hood (1971), The Minoans; The Story of Bronze Age Crete, p. 58
 136. ^ Pendlebury & Evans 2003.
 137. ^ C. Michael Hogan, "Knossos fieldnotes", Modern Antiquarian (2007)
 138. ^ Hughey, Jeffrey (2013). "A European population in Minoan Bronze Age Crete". Nature Communications. 4: 1861. Bibcode:2013NatCo...4.1861H. doi:10.1038/ncomms2871. PMC 3674256. PMID 23673646.
 139. ^ a b Tia Ghose, LiveScience: “Mysterious Minoans Were European, DNA Finds”, 2013,
 140. ^ "Minoans Were European, Genetic Study Reveals – Ancient Civilizations". LiveScience.com.
 141. ^ Lazaridis, Iosif; Mittnik, Alissa; Patterson, Nick; Mallick, Swapan; Rohland, Nadin; Pfrengle, Saskia; Furtwängler, Anja; Peltzer, Alexander; Posth, Cosimo; Vasilakis, Andonis; McGeorge, P. J. P.; Konsolaki-Yannopoulou, Eleni; Korres, George; Martlew, Holley; Michalodimitrakis, Manolis; Özsait, Mehmet; Özsait, Nesrin; Papathanasiou, Anastasia; Richards, Michael; Roodenberg, Songül Alpaslan; Tzedakis, Yannis; Arnott, Robert; Fernandes, Daniel M.; Hughey, Jeffery R.; Lotakis, Dimitra M.; Navas, Patrick A.; Maniatis, Yannis; Stamatoyannopoulos, John A.; Stewardson, Kristin; Stockhammer, Philipp; Pinhasi, Ron; Reich, David; Krause, Johannes; Stamatoyannopoulos, George (2017). "Genetic origins of the Minoans and Mycenaeans". Nature. 548 (7666): 214–218. Bibcode:2017Natur.548..214L. doi:10.1038/nature23310. ISSN 0028-0836. PMC 5565772. PMID 28783727.
 142. ^ Katz, Brigit. "DNA Analysis Sheds Light on the Mysterious Origins of the Ancient Greeks". Smithsonian.

References

 • Baboula, Evanthia (2000). "'Buried' Metals in Late Minoan Inheritance Customs". In Pare, C. F. E. (ed.). Metals Make the World Go Round: The Supply and Circulation of Metals in Bronze Age Europe : Proceedings of a Conference Held at the University of Birmingham in June 1997. Oxford: Oxbow. pp. 70–81. ISBN 9781842170199.
 • Benton, Janetta Rebold and DiYanni, Robert. Arts and Culture: An Introduction to the Humanities. Volume 1. Prentice Hall. New Jersey, 1998.
 • Bourbon, F. Lost Civilizations. Barnes and Noble, Inc. New York, 1998.
 • Branigan, Keith, 1970. The Foundations of Palatial Crete.
 • Branigan, Keith (1999). "The Nature of Warfare in the Southern Aegean During the Third Millennium BC". In Laffineur, Robert (ed.). Polemos: Le Contexte Guerrier en Egee a L'Age du Bronze. Actes de la 7e Rencontre egeenne internationale Universite de Liège, 1998. Universite de Liège, Histoire de l'art d'archeologie de la Grece antique. pp. 87–94.
 • Burkert, Walter, 1985. Greek Religion. J. Raffan, trans. Cambridge: Harvard University Press. ISBN 0-674-36281-0
 • Cadogan, Gerald, 1992, " Ancient and Modern Crete," in Myers et al., 1992, Aerial Atlas of Ancient Crete.
 • Callender, Gae (1999) The Minoans and the Mycenaeans: Aegean Society in the Bronze Age Oxford university press, Victoria 3205, Australia
 • Castleden, Rodney (1993). Minoans: Life in Bronze Age Crete. Routledge. ISBN 978-0415088336. ISBN 978-0415040709
 • Catling, Hector W. (1964). Cypriot Bronzework in the Mycenaean World. Oxford: Clarendon Press.
 • Clarke, Christina F. (2013). The Manufacture of Minoan Metal Vessels: Theory and Practice. Uppsala: Åströms Förlag. ISBN 978-91-7081-249-1.
 • Clarke, Christina (2014). "Minoan Metal Vessel Manufacture: Reconstructing Techniques and Technology with Experimental Archaeology" (PDF). In Scott, Rebecca B.; Braekmans, Dennis; Carremans, Mike; Degryse, Patrick (eds.). 39th International Symposium on Archaeometry: 28 May – 1 June 2012 Leuven, Belgium. Leuven: Centre for Archaeological Sciences, KU Leuven. pp. 81–85.
 • Crowley, Janice L. (1989). The Aegean and the East: An Investigation into the Transference of Artistic Motifs between the Aegean, Egypt, and the Near East in the Bronze Age. Göteborg: Åström. ISBN 9789186098551.
 • Davis, Ellen N. (1977). The Vapheio Cups and Aegean Gold and Silver Ware. New York: Garland Pub. ISBN 9780824026813.
 • Dickinson, Oliver (1994; 2005 re-print) The Aegean Bronze Age, Cambridge World Archaeology, Cambridge University Press.
 • Driessen, Jan (1999). "The Archaeology of Aegean Warfare". In Laffineur, Robert (ed.). Polemos: Le Contexte Guerrier en Egee a L'Age du Bronze. Actes de la 7e Rencontre egeenne internationale Universite de Liège, 1998. Universite de Liège, Histoire de l'art d'archeologie de la Grece antique. pp. 11–20.
 • Driessen J., Langohr C. (2014), "Recent developments in the archaeology of Minoan Crete", Pharos, 20: 75–115; doi:10.2143/PHA.20.1.3064537.
 • —— (1921). The Palace of Minos: a comparative account of the successive stages of the early Cretan civilization as illustrated by the discoveries at Knossos. Volume I: The Neolithic and Early and Middle Minoan Ages.
 • Sir Arthur Evans, 1921–35. The Palace of Minos: A Comparative Account of the Successive Stages of the Early Cretan Civilization as Illustrated by the Discoveries at Knossos, 4 vols. in 6 (reissued 1964).
 • Floyd, Cheryl (1999). "Observations on a Minoan Dagger from Chrysokamino". In Laffineur, Robert (ed.). Polemos: Le Contexte Guerrier en Egee a L'Age du Bronze. Actes de la 7e Rencontre egeenne internationale Universite de Liège, 1998. Universite de Liège, Histoire de l'art d'archeologie de la Grece antique. pp. 433–442.
 • Furumark, Arne (1972). Mycenaean Pottery I: Analysis and Classification (Reprint 1941 ed.). Stockholm: Åström. ISBN 978-9185086047.
 • Gates, Charles, 1999. "Why Are There No Scenes of Warfare in Minoan Art?" pp 277–284 In Laffineur, Robert, ed., Polemos: Le Contexte Guerrier en Egee a L'Age du Bronze. Actes de la 7e Rencontre egeenne internationale Universite de Liège, 1998. Universite de Liège, Histoire de l'art d'archeologie de la Grece antique.
 • Gere, Cathy. Knossos and the Prophets of Modernism, University of Chicago Press 2009.
 • Gesell, G.C. (1983). "The Place of the Goddess in Minoan Society". In O. Krzyszkowska; L. Nixon (eds.). Minoan Society. Bristol.
 • Hemingway, Séan (1 January 1996). "Minoan Metalworking in the Postpalatial Period: A Deposit of Metallurgical Debris from Palaikastro". The Annual of the British School at Athens. 91: 213–252. doi:10.1017/s0068245400016488. JSTOR 30102549.
 • Hutchinson, Prehistoric Crete, many editions hardcover and softcover
 • Goodison, Lucy, and Christine Morris, 1998, "Beyond the Great Mother: The Sacred World of the Minoans," in Goodison, Lucy, and Christine Morris, eds., Ancient Goddesses: The Myths and the Evidence, London: British Museum Press, pp. 113–132.
 • Haarmann, Harald (2008). "The Danube Script and Other Ancient Writing Systems: A Typology of Distinctive Features". The Journal of Archaeomythology. 4 (1): 12–46.
 • Hägg, R. and N. Marinatos, eds. The Minoan Thalassocracy: Myth and Reality (Stockholm) 1994. A summary of revived points-of-view of a Minoan thalassocracy, especially in LMI.
 • Haralampos V. Harissis, Anastasios V. Harissis. Apiculture in the Prehistoric Aegean. Minoan and Mycenaean Symbols Revisited British Archaeological Reports S1958, 2009 ISBN 978-1-4073-0454-0.
 • Higgins, Reynold, 1981. Minoan and Mycenaean Art, (revised edition).
 • Hogan, C. Michael, 2007. Knossos fieldnotes, Modern Antiquarian
 • Hood, Sinclair, 1971, The Minoans: Crete in the Bronze Age. London.
 • Hughes, Dennis, 1991. Human Sacrifice in Ancient Greece. Routledge: London.
 • Hutchinson, Richard W., 1962. Prehistoric Crete (reprinted 1968)
 • Kristiansen, Kristiansen & Larsson, Thomas B. (2005) The Rise of Bronze Age Society: Travels, Transmissions and Transformations Cambridge University Press
 • Krzyszkowska, Olga (1999). "So Where's the Loot? The Spoils of War and the Archaeological Record". In Laffineur, Robert (ed.). Polemos: Le Contexte Guerrier en Egee a L'Age du Bronze. Actes de la 7e Rencontre egeenne internationale Universite de Liège, 1998. Université de Liège, Histoire de l'art d'archeologie de la Grece antique. pp. 489–498.
 • Lapatin, Kenneth, 2002. Mysteries of the Snake Goddess: Art, Desire, and the Forging of History. Boston: Houghton Mifflin. ISBN 0-306-81328-9
 • MacKenzie, Donald A. (1917). Myths of Crete & Pre-Hellenic Europe.
 • Manning, S.W., 1995. "An approximate Minoan Bronze Age chronology" in A.B. Knapp, ed., The absolute chronology of the Aegean Early Bronze Age: Archaeology, radiocarbon and history (Appendix 8), in series Monographs in Mediterranean Archaeology, Vol. 1 (Sheffield: Sheffield Academic Press) A standard current Minoan chronology.
 • Marinatos, Nanno, 1993. Minoan Religion: Ritual, Image, and Symbol. Columbia, SC: University of South Carolina Press.
 • Marinatos, Spyridon, 1960. Crete and Mycenae (originally published in Greek, 1959), photographs by Max Hirmer.
 • Marinatos, Spyridon, 1972. "Life and Art in Prehistoric Thera," in Proceedings of the British Academy, vol 57.
 • Matthäus, Hartmut (1980). Die Bronzegefässe der kretisch-mykenischen Kultur. München: C.H. Beck. ISBN 9783406040023.
 • Mellersh, H.E.L., 1967. Minoan Crete. New York, G.P. Putnam's Sons.
 • Nixon, L. (1983). "Changing Views of Minoan Society". In L. Nixon (ed.). Minoan society: Proceedings of the Cambridge Colloquium, 1981.
 • Papadopoulos, John K., "Inventing the Minoans: Archaeology, Modernity and the Quest for European Identity", Journal of Mediterranean Archaeology 18:1:87–149 (June 2005)
 • Pedley, John Griffiths (2012). Greek Art and Archaeology. ISBN 978-0-205-00133-0.
 • Pendlebury, J. D. S.; Evans, Arthur (2003). Handbook to the Palace of Minos at Knossos with Its Dependencies (2nd ed.). Kessinger Publishing. ISBN 978-0-7661-3916-9.
 • Preziosi, Donald & Hitchcock, Louise A. (1999) Aegean Art and Architecture, Oxford History of Art series, Oxford University Press.
 • Preston, Laura (2008). "Late Minoan II to IIIB Crete". In Shelmerdine, Cynthia W. (ed.). The Cambridge Companion to the Aegean Bronze Age. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 310–326. doi:10.1017/CCOL9780521814447.014. ISBN 9781139001892.
 • Quigley, Carroll, 1961. The Evolution of Civilizations: An Introduction to Historical Analysis, Indianapolis: Liberty Press.
 • Rehak, Paul (1997). "Aegean Art Before and After the LM IB Cretan Destructions". In Laffineur, Robert; Betancourt, Philip P. (eds.). TEXNH. Craftsmen, Craftswomen and Craftsmanship in the Aegean Bronze Age / Artisanat et artisans en Égée à l'âge du Bronze: Proceedings of the 6th International Aegean Conference / 6e Rencontre égéenne internationale, Philadelphia, Temple University, 18–21 April 1996. Liège: Université de Liège, Histoire de l'art et archéologie de la Grèce antique. p. 145. ISBN 9781935488118.
 • Rehak, Paul (1999). "The Mycenaean 'Warrior Goddess' Revisited". In Laffineur, Robert (ed.). Polemos: Le Contexte Guerrier en Egee a L'Age du Bronze. Actes de la 7e Rencontre egeenne internationale Universite de Liège, 1998. Universite de Liège, Histoire de l'art d'archeologie de la Grece antique. pp. 227–240.
 • Sakellarakis, Y. & E. Sapouna-Sakellarakis (1981). "Drama of Death in a Minoan Temple". National Geographic. 159 (2): 205–222.
 • Schoep, Ilse, 2004. "Assessing the role of architecture in conspicuous consumption in the Middle Minoan I–II Periods." Oxford Journal of Archaeology vol 23/3, pp. 243–269.
 • Sherratt, Andrew; Taylor, Timothy (1989). "Metal Vessels in Bronze Age Europe and the Context of Vulchetrun". In Best, Jan Gijsbert Pieter; De Vries, Manny M. W. (eds.). Thracians and Mycenaeans: Proceedings of the Fourth International Congress of Thracology, Rotterdam, 24–26 September 1984. Leiden: Brill Archive. pp. 106–134. ISBN 9789004088641.
 • Soles, Jeffrey S., 1992, The Prepalatial Cemeteries at Mochlos and Gournia and the House Tombs of Bronze Age Crete: And the House Tombs of Bronze Age Crete, Published by ASCSA, 1992.
 • Soles, Jeffrey S. (2008). Mochlos IIA: Period IV: The Mycenaean Settlement and Cemetery: The Sites. 23. INSTAP Academic Press. ISBN 9781931534239. JSTOR j.ctt3fgw67.
 • Warren P., Hankey V., 1989. Aegean Bronze Age Chronology (Bristol).
 • Watrous, L. Vance (1991), "The origin and iconography of the Late Minoan painted larnax", Hesperia, 60(3): 285–307; JSTOR 148065.
 • Willetts, R. F., 1976 (1995 edition). The Civilization of Ancient Crete. New York: Barnes & Noble Books. ISBN 1-84212-746-2
 • Wright, James C. (2004). "A Survey of Evidence for Feasting in Mycenaean Society". Hesperia. 73 (2): 133–178. CiteSeerX 10.1.1.675.9036. doi:10.2972/hesp.2004.73.2.133. JSTOR 4134891.
 • Yule, Paul. Early Cretan Seals: A Study of Chronology. Marburger Studien zur Vor- und Frühgeschichte 4, Mainz 1980 ISBN 3-8053-0490-0