مینروینا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مینروینا
امپراتریس‌های رومی
تصدی۳۰۶–۳۰۷ (alongside گالریا والریا ۳۰۶–۳۰۷ و والریا ماکسیمیلا ۳۰۶–۳۰۷)
همسر(ان)کنستانتین بزرگ
پیشهامپراتریس روم

مینروینا (انگلیسی: Minervina؛ –) اهل روم باستان و اولین همسر کنستانتین بزرگ بود. او اصالتاً سوری بود. یا به عنوان هم‌بالینی بود یا کنستانتین در سال ۳۰۳ با او ازدواج کرد و این زوج صاحب یک پسر به نام کریسپوس شدند.

کنستانتین به عنوان گروگان در دربار فهرست امپراتوران بیزانس دیوکلسین در نیکومدیا خدمت می‌کرد، بنابراین وفاداری پدرش کنستانتیوس کلوروس، سزار امپراتوری روم غربی را تضمین می‌کرد.

هنگامی که کنستانتین می‌خواست پیوندهای خود را با دیگر حکومت چهارنفره تقویت کند، در سال ۳۰۷ پس از میلاد مینروینا را کنار گذاشت و با فاوستا، دختر آگوستوس، ماکسیمیان ازدواج کرد. ازدواج کنستانتین با فاوستا باعث شده‌است که مورخان مدرن وضعیت رابطه او با مینروینا و کریسپوس را زیر سؤال ببرند. در اوایل قرن چهارم، در شورای نیقیه (اولین شورای جهانی، ۳۲۵ بعد از میلاد مسیح، پس از قانونی شدن مسیحیت توسط کنستانتین در ۳۱۳ پس از میلاد - فرمان میلان، پس از تغییر دین او) تأسیس شد که یک بیوه می‌تواند دوباره ازدواج کند بدون اینکه از این قانون مستثنی شود. جماعت تنها بیوه‌ها می‌توانستند پس از مرگ جسمانی همسرشان دوباره ازدواج کنند، اگرچه به آن «دو همسری» می‌گفتند. قانون ۸ شورای نیکیه در مورد آن صحبت می‌کند (کسانی که دو بار ازدواج کردند بیوه بودند). در آن زمان طلاق با همسر زنده در کلیسا انجام نمی‌شد و هیچ ازدواجی با دیگری (ازدواج مجدد) مجاز نبود. تا زمانی که هر دو همسر اول زنده هستند (ازدواج مجدد در حالی که اولین همسر متحد در یک جسم زنده است، خلاف عهد جدید است، عیسی آن را زنا می‌نامد)، بنابراین کنستانتین نمی‌توانست مینروینا را به عنوان یک مسیحی طلاق دهد. برای طلاق باید یک دستور کتبی رسمی امضا شده توسط خود کنستانتین باشد، اما در منابع معاصر چنین حکمی ذکر نشده‌است. این سکوت در منابع باعث شده‌است که بسیاری از مورخان به این نتیجه برسند که رابطه کنستانتین و مینروینا غیررسمی بوده و او را یک عاشق غیررسمی فرض کنند. با این حال، مینروینا ممکن است تا سال ۳۰۷ مرده باشد. اما در منابع معاصر چنین ترتیبی ذکر نشده‌است. این سکوت در منابع باعث شده‌است که بسیاری از مورخان به این نتیجه برسند که رابطه کنستانتین و مینروینا غیررسمی بوده و او را یک عاشق غیررسمی فرض کنند. با این حال، مینروینا ممکن است در سال ۳۰۷ مرده باشد. اما در منابع معاصر چنین ترتیبی ذکر نشده‌است. این سکوت در منابع باعث شده‌است که بسیاری از مورخان به این نتیجه برسند که رابطه کنستانتین و مینروینا غیررسمی بوده و او را یک عاشق غیررسمی فرض کنند. با این حال، مینروینا ممکن است تا سال ۳۰۷ مرده باشد.


منابع[ویرایش]