میزان (موسیقی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

Bar-mizan.jpg

میزان یا ترازه یا ترازک در موسیقی نشانه‌هایی برای مشخص کردن دوره‌ها و تعداد ضرب در هر دوره، و تشخیص همه نکته‌های وابسته، وضع شده است. هر دوره به‌وسیلهٔ خطی عمودی، که حامل را قطع می‌کند، از دوره‌های پس و پیش خود جدا می‌شود. محتوای میان هر دو خط عمودی را میزان و خط‌های عمودی را خط میزان می‌نامند.[۱] هر میزان ممکن است از دو یا سه یا چهار قسمت مساوی تشکیل شود که آن قسمت‌ها را "ضرب" می‌گویند. معمول‌ترین میزان‌ها عبارتند از: میزان‌های دوضربی، سه‌ضربی و چهارضربی[۲]

انواع میزان[ویرایش]

  • میزان ساده/ میزان دوتایی: اگر هر ضرب میزان به‌طور طبیعی قابل تقسیم به ۲ و ۴ و ۸ قسمت مساوی (دارای تقسیمات دوتایی) باشد، آن را میزان ساده می‌گویند. میزان‌ها را با عدد کسری به نام کسر میزان مشخص می‌کنند. در میزان‌های ساده صورت کسر معرف تعداد ضرب است و مخرج کسر شکل ضرب را مشخص می‌کند.
  • میزان سه‌تایی: هر دورهٔ آن متشکل از سه ضربه است. در هر میزان سه‌تایی٫ ۳سفید٫ ۳سیاه٫ ۳چنگ و... جای می‌گیرد.[۳]
  • میزان ترکیبی: اگر هر ضرب میزان قابل تقسیم به ۳ و ۶ و ۱۲ قسمت مساوی (دارای تقسیمات سه‌تایی) باشد، آن میزان را ترکیبی گویند.[۲]

میزان لنگ (مختلط)[ویرایش]

میزان‌هایی هستند که از اجتماع دو یا چند میزان نامساوی (از نظر تعداد ضرب) تشکیل شده‌اند.[۲] در ساده‌ترین تعریف، هر دورهٔ این میزان آمیزه‌ای است از مضرب‌ها و مجموع‌های اعداد ۲ و ۳.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. منصوری، پرویز. «فصل دوم». در تئوری بنیادیِ موسیقی. ویرایش دوم و سوم. چاپ بیستم. نشر کارنامه، ۱۳۸۴. ص۶۱. شابک ‎۱-۰۰۷-۴۳۱-۹۶۴. 
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ تئوری موسیقی، نوشتهٔ مصطفی کمال پورتراب، نشر چشمه، ۱۳۷۴
  3. منصوری، پرویز. «فصل دوم». در تئوری بنیادیِ موسیقی. ویرایش دوم و سوم. چاپ بیستم. نشر کارنامه، ۱۳۸۴. ص۶۲. شابک ‎۱-۰۰۷-۴۳۱-۹۶۴.