میزان (موسیقی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

Bar-mizan.jpg

در موسیقی نشانه هایی برای مشخص کردن دوره‌ها و تعداد ضرب در هر دوره، و تشخیص همه نکته‌های وابسته، وضع شده است. هر دوره بوسیله خطی عمودی، که حامل را قطع می کند، از دوره‌های پس و پیش خود جدا می شود. محتوای میان هر دو خط عمودی را میزان و خط‌های عمودی را خط میزان می نامند.[۱] هر میزان ممکن است از دو یا سه یا چهار قسمت مساوی تشکیل شود که آن قسمت ها را"ضرب" می گویند. معمول ترین میزان ها عبارتند از :میزان های دو ضربی، سه ضربی و چهار ضربی[۲]

انواع میزان[ویرایش]

  • میزان ساده /میزان دوتایی: اگر هر ضرب میزان به طور طبیعی قابل تقسیم به 2 و 4 و 8 قسمت مساوی(دارای تقسیمات دوتایی)باشد، آن را میزان ساده می گویند.میزان ها را با عدد کسری به نام کسر میزان مشخص می کنند.در میزان های ساده صورت کسر معرف تعداد ضرب است و مخرج کسر شکل ضرب را مشخص می کند.
  • میزان سه تایی:هر دورهٔ آن متشکل از سه ضربه است. در هر میزان سه‌تایی٫ ۳سفید٫ ۳سیاه٫ ۳چنگ و ... جای می‌گیرد.[۳]
  • میزان ترکیبی :اگر هر ضرب میزان قابل تقسیم به 3 و 6 و 12 قسمت مساوی(دارای تقسیمات سه تایی)باشد، آن میزان را ترکیبی گویند.[۴]

میزان لنگ (مختلط)[ویرایش]

میزان هایی هستند که از اجتماع دو یا چند میزان نامساوی(از نظر تعداد ضرب)تشکیل شده اند.[۵] در ساده‌ترین تعریف٫هر دورهٔ این میزان آمیزه ای است از مضرب‌ها و مجموع‌های اعداد ۲ و۳.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. منصوری، پرویز. «فصل دوم». در تئوری بنیادی موسیقی. ویرایش دوم و سوم. چاپ بیستم. نشر کارنامه، 1384. 61. شابک ‎۱-۰۰۷-۴۳۱-۹۶۴. 
  2. تئوری موسیقی نوشته مصطفی کمال پورتراب
  3. منصوری، پرویز. «فصل دوم». در تئوری بنیادی موسیقی. ویرایش دوم و سوم. چاپ بیستم. نشر کارنامه، 1384. 62. شابک ‎۱-۰۰۷-۴۳۱-۹۶۴. 
  4. تئوری موسیقی نوشته مصطفی کمال پورتراب، نشر چشمه 1374
  5. تئوری موسیقی نوشته مصطفی کمال پورتراب، نشر چشمه 1374