میزان (موسیقی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

میزان یا ترازه یا ترازک در موسیقی، نشانه‌هایی است که برای مشخص کردن دوره‌ها و تعداد ضرب در هر دوره، و تشخیص همهٔ نکته‌های وابسته وضع شده‌است. هر دوره به‌وسیلهٔ خطی عمودی، که حامل را قطع می‌کند، از دوره‌های پس و پیشِ خود جدا می‌شود. محتوای میان هر دو خط عمودی را میزان و خط‌های عمودی را خط میزان می‌نامند.[۱]

Bar-mizan.jpg

هر میزان ممکن است از دو یا سه یا چهار قسمت مساوی تشکیل شود که آن قسمت‌ها را «ضرب» می‌گویند. معمول‌ترین میزان‌ها عبارت‌اند از: میزان‌های دوضربی، سه‌ضربی و چهارضربی[۲]

انواع میزان[ویرایش]

میزان ساده[ویرایش]

میزان دوتایی[ویرایش]

اگر هر ضرب میزان به‌طور طبیعی قابل تقسیم به ۲ و ۴ و ۸ قسمت مساوی (دارای تقسیمات دوتایی) باشد، آن را میزان ساده می‌گویند. میزان‌ها را با عدد کسری به نام کسر میزان مشخص می‌کنند. در میزان‌های ساده، صورتِ کسر معرفِ تعداد ضرب است و مخرج کسر شکل ضرب را مشخص می‌کند.

میزان سه‌تایی[ویرایش]

هر دورهٔ آن متشکل از سه ضربه است. در هر میزان سه‌تایی، ۳ سفید، ۳ سیاه، ۳ چنگ و… جای می‌گیرد.[۳]

میزان ترکیبی[ویرایش]

اگر هر ضرب میزان قابل تقسیم به ۳ و ۶ و ۱۲ قسمت مساوی (دارای تقسیمات سه‌تایی) باشد، آن میزان را ترکیبی گویند.[۲]

میزان لنگ (مختلط)[ویرایش]

میزان‌هایی هستند که از اجتماع دو یا و مجموع‌های اعداد ۲ و ۳.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. منصوری، پرویز (۱۳۸۴)، «فصل دوم»، تئوری بنیادیِ موسیقی (ویراست دوم و سوم)، نشر کارنامه، ص. ص۶۱، شابک [[ویژه:منابع کتاب/964 -431-007-1|۹۶۴ -۴۳۱-۰۰۷-۱]] مقدار |شابک= را بررسی کنید: length (کمک) کاراکتر line feed character در |شابک= در موقعیت 4 (کمک)
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ تئوری موسیقی، نوشتهٔ مصطفی کمال پورتراب، تهران: نشر چشمه، ۱۳۷۴
  3. منصوری، پرویز (۱۳۸۴)، «فصل دوم»، تئوری بنیادیِ موسیقی (ویراست دوم و سوم)، تهران: نشر کارنامه، ص. ص۶۲، شابک [[ویژه:منابع کتاب/964 -431-007-1|۹۶۴ -۴۳۱-۰۰۷-۱]] مقدار |شابک= را بررسی کنید: length (کمک) کاراکتر line feed character در |شابک= در موقعیت 4 (کمک)