میر چاکر رند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میر چاکَر خان رِند
چاکر رند
مجسمه‌ی میر چاکرخان
زاده1467
آشال کوالا کیچ , بلوچستان
درگذشته1565
ساتگره

میر چاکر رند یا چاکر اعظم (به بلوچی: میرچاکر هان رند) یکی از مردان اسطوره‌ای مردم بلوچ می‌باشد که در سال ۱۴۶۷ میلادی در آشا کولا، کیچ، بلوچستان به دنیا آمد طایفه‌ی او رند در بلوچستان می‌باشد و در سال ۱۵۶۵ میلادی وفات کردند.[۱]

یاسین ناروی نویسنده

زندگی نامه[ویرایش]

میر چاکر رند یا چاکر اعظم فقط یک نام یا شخصیت نیست بلکه فرهنگ بلوچ ، تاریخ و فرهنگ ، اقتصاد و جامعه ، اخلاق و عادات ، شجاعت و جوانمردی ، شور و شوق ، گفتار و شخصیت ، از خودگذشتگی ، ایثار است. و انتقام نام است. سردار میر چاکر رند خودش شجاع بود و نه تنها به دوستان شجاعش بلکه برای دشمنانش نیز ارزش قائل بود.به گفته میر چاکر: "من عاشق انتقام شجاعانی هستم که جرات حمله به قلعه های مرتفع من را دارند." در زمان ظهور خان مکران ، در جوانی محبوبیت یافت. جوهر شجاعت را در هنگام حمله به کلات به مردم نشان داد. پس از درگذشت میر شاهاك ، پسرش میر چاكار حاكم كل منطقه رند بود و در تاریخ ریند دوران طلایی به وجود آمد اما پایان این دوره آنقدر تاریك و آموزنده است كه در آخرین دوره میر چاكار نه تنها رند بلكه كل ملت بلوچ پراکند عصر میر چاکر دوران ظهور و سعادت بلوچ ها بود و حتی امروزه میر چاکر رند به صورت جمعی قهرمان ملت بلوچ است و حتی امروز نام میر چاکر را با افتخار و احترام می برند. به گفته میر چاکر ، "نظر یک مرد به سرش گره خورده است".به عقیده وی: "حقیقت را بگویید یک اصل بلوچستان است و دروغ گفتن نشانه ضعف ایمان است» در جامعه بلوچ که دروغ خطاب شود و به وعده های در جامعه خود را به یک محل افتخار نیست، و جمله ای از رند وجود دارد که می گوید: "مرده آنیست که راهی برای خروج ندارد ، زندگی وی اسیر هر دو طرف است" مردم بلوچ به طور خاص رند هرگز زنان و کودکان را در نزاع های طائفه ای لمس نمی کنند ، میهمان نوازی بخشی جدایی ناپذیر از جامعه بلوچ است و میهمانان از نعمت های خداوند به حساب می آیند سردار چاکر خان رند دارای روایات مختلفی از تاریخ تولد است که قابل اطمینان ترین آنها 1467 است. و كلات را در سال 1486 فتح كرد. در آن زمان سردار چاكار تنها 16 سال داشت و همه آنها را در سال 1486 اسیر كرد. میر شاهك در همان سال درگذشت و سی سال جنگ بین رند و لاشار در سال 1489 آغاز شد و در سال 1519 پایان یافت. میر چاکر در سال 1520 میلادی به مولتان رفت و در سال 1523 میلادی به طور دائم در ساتگره مستقر شد. وی برای کمک شاه هند به دهلی حمله کرد و جانشین شیر شاه سوری عادلشاه سوری را شکست داد و دهلی را فتح کرد وآن را به همایون گورکانی تقدیم کرد .در سال 1565 ، این رهبر بزرگ این جهان فانی را ترک کرد و در ساتگار به خاک سپرده شد.

بنا هایی به یادبود میرچاکر خان رند اعظم:

  1. دانشگاه میرچاکرخان رند شهر سیبی ایالت بلوچستان پاکستان
  2. دانشگاه صنعتی میرچاکرخان رند دره قاضی خان ایالت پنجاب پاکستان

جستارهای وابسته[ویرایش]

میر حمل خان

میربولان خان ریگی

میر حمزه خان

ناروی سمکی

منابع[ویرایش]

  1. S.A.J. Shirazi. "Heritage Village, Pakistan". Travelers Digest. Archived from the original on 22 November 2006. Retrieved 18 June 2016.

یبتسون ، سر دنیزیل؛ مک لگان ، سر ادوارد (دسامبر 1996). واژه نامه قبایل و کست های پنجاب و استان مرزی شمال غربی . خدمات آموزشی آسیایی. شابک

بنیاد پاکستان در خارج از کشور. "استانهای پاکستان (بلوچستان)" . دائره المعارف پاکستان . بایگانی شده از اصلی در 2008-11-21.

khan Haran Dari; Vadim Mikhaĭlovich Masson; János (1999). History of Civilizations of Central Asia. Motilal Banarsidass. p. 305. ISBN 978-81-208-1595-7.

ویکی پدیای انگریزی.