میر چاکر رند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میر چاکَر خان رِند
چاکر رند
مجسمه‌ی میر چاکرخان
زاده1467
آشال کوالا کیچ , بلوچستان
درگذشته1565
ساتگره

امیر چاکرخان رند یا چاکر اعظم (به بلوچی: میرچاکر هان رند) یکی از مردان اسطوره‌ای مردم بلوچ می‌باشد که در سال ۱۴۶۷ میلادی در آشا کولا، کیچ، بلوچستان به دنیا آمد طایفه‌ی او رند در بلوچستان می‌باشد و در سال ۱۵۶۵ میلادی وفات کردند.[۱]

یاسین ناروی نویسنده

زندگی نامه

میر چاکر رند یا چاکر اعظم فقط یک نام یا شخصیت نیست بلکه فرهنگ بلوچ ، تاریخ و فرهنگ ، اقتصاد و جامعه ، اخلاق و عادات ، شجاعت و جوانمردی ، شور و شوق ، گفتار و شخصیت ، از خودگذشتگی ، ایثار و انتقام است. سردار میر چاکر رند خودش شجاع بود و نه تنها به دوستان شجاعش بلکه برای دشمنانش نیز ارزش قائل بود.به گفته میر چاکر: "من عاشق انتقام شجاعانی هستم که جرات حمله به قلعه های مرتفع من را دارند." در زمان ظهور خان مکران ، در جوانی محبوبیت یافت. جوهر شجاعت را در هنگام حمله به کلات به مردم نشان داد. پس از درگذشت میر شاهاك ، پسرش میر چاكار حاكم كل منطقه رند بود و در تاریخ ریند دوران طلایی به وجود آمد اما پایان این دوره آنقدر تاریك و آموزنده است كه در آخرین دوره میر چاكار نه تنها رند بلكه كل ملت بلوچ پراکند عصر میر چاکر دوران ظهور و سعادت بلوچ ها بود و حتی امروزه میر چاکر رند به صورت جمعی قهرمان ملت بلوچ است و حتی امروز نام میر چاکر را با افتخار و احترام می برند. به گفته میر چاکر ، "نظر یک مرد به سرش گره خورده است".به عقیده وی: "حقیقت را بگویید یک اصل بلوچستان است و دروغ گفتن نشانه ضعف ایمان است» در جامعه بلوچ که دروغ خطاب شود و به وعده های در جامعه خود را به یک محل افتخار نیست، و جمله ای از رند وجود دارد که می گوید: "مرده آنیست که راهی برای خروج ندارد ، زندگی وی اسیر هر دو طرف است" مردم بلوچ به طور خاص رند هرگز زنان و کودکان را در نزاع های طائفه ای لمس نمی کنند ، میهمان نوازی بخشی جدایی ناپذیر از جامعه بلوچ است و میهمانان از نعمت های خداوند به حساب می آیند سردار چاکر خان رند دارای روایات مختلفی از تاریخ تولد است که قابل اطمینان ترین آنها 1467 است. و كلات را در سال 1486 فتح كرد. در آن زمان سردار چاكار تنها 16 سال داشت و همه آنها را در سال 1486 اسیر كرد. میر شاهك در همان سال درگذشت و سی سال جنگ بین رند و لاشار در سال 1489 آغاز شد و در سال 1519 پایان یافت. میر چاکر در سال 1520 میلادی به مولتان رفت و در سال 1523 میلادی به طور دائم در ساتگره مستقر شد. وی برای کمک شاه هند به دهلی حمله کرد و جانشین شیر شاه سوری عادلشاه سوری را شکست داد و دهلی را فتح کرد وآن را به همایون گورکانی تقدیم کرد .در سال 1565 ، این رهبر بزرگ این جهان فانی را ترک کرد و در ساتگار به خاک سپرده شد.

بنا هایی به یادبود میرچاکر خان رند اعظم:

  1. دانشگاه میرچاکرخان رند شهر سیبی ایالت بلوچستان پاکستان
  2. دانشگاه صنعتی میرچاکرخان رند دره قاضی خان ایالت پنجاب پاکستان

جستارهای وابسته

میر حمل خان

میربولان خان ریگی

میر حمزه خان

ناروی سمکی

منابع

  1. S.A.J. Shirazi. "Heritage Village, Pakistan". Travelers Digest. Archived from the original on 22 November 2006. Retrieved 18 June 2016.

یبتسون ، سر دنیزیل؛ مک لگان ، سر ادوارد (دسامبر 1996). واژه نامه قبایل و کست های پنجاب و استان مرزی شمال غربی . خدمات آموزشی آسیایی. شابک

بنیاد پاکستان در خارج از کشور. "استانهای پاکستان (بلوچستان)" . دائره المعارف پاکستان . بایگانی شده از اصلی در 2008-11-21.

khan Haran Dari; Vadim Mikhaĭlovich Masson; János (1999). History of Civilizations of Central Asia. Motilal Banarsidass. p. 305. ISBN 978-81-208-1595-7.

ویکی پدیای انگریزی.