میر سید علی (نقاش)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میرسیدعلی
میر سید علی (نقاش)
Mir Sayyid Ali - Portrait of a Young Indian Scholar.jpg
خودنگاره‌ای از میرسیدعلی
ملیتافغانستانی
شناخته‌شده براینگارگری
مذهباسلام
مکتبمکتب تبریز دوم

میر سید علی، نگارگر اهل افغانستان (زاده هرات) در مکتب تبریز دوم است. او بعد از اینکه از طریق همایون شاه به هند مهاجرت کرد، هنر نگارگری ایرانی را نیز به آنجا برد و مسئولیت ارتقای سبک نگارگری گورکانی در زمان اکبر شاه را داشت.

سفر میرسیدعلی به هند

نصیرالدین همایون فرزند بابر از پادشاهان سلسله بابریه هند، در طول سفر یکساله خود به ایران که در دربار شاه‌تهماسب پناهنده شده بود، از شاه اجازه خواست تا میرسیدعلی را با خود به هند ببرد ولی شاه‌تهماسب موافقت نکرد، اما این هنرمند به همراه دیگر هنرمند ایرانی عبدالصمد شیرین‌قلم دریافته بودند که اگر به هند بروند مورد توجه و احترام همایون‌شاه قرار خواهند گرفت. هر دو در افغانستان به خدمت همایون‌شاه رسیدند، اما همایون در کابل نفوذ گسترده‌ای نداشت تا اینکه به دهلی بازگشت.

همایون در دهلی در محوطه قلعه‌کهنه (پورانا قلعه) کتابخانه‌ای ساخت که مرکز و مرجع ادیبان و هنرمندان و عالمان دربارش بود، کارهای هنری نیز تحت ریاست میرسیدعلی دراین محل تمرکز یافت.

همایون پسرش اکبرشاه را تشویق می‌کرد تا در مکتب میرسیدعلی نقاشی را فراگیرد و خود نیز همراه فرزند تحت تعلیم استاد که در این زمان پیر شده بود قرار گرفت.[۱]

پانویس

  1. این مطلب را اکبر شاه در اکبرنامه که امروزه در کتابخانه بانکی پور حفظ می‌شود ذکر کرده‌است

منابع

پیوند به بیرون