میخائیل بولگاکف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
میخائیل بولگاکف
بولگاکف در ۱۹۲۰
بولگاکف در ۱۹۲۰
نام اصلی میخائیل آفاناسیویچ بولگاکُف
زمینهٔ کاری نمایشنامه‌نویس
زادروز ۱۵ مهٔ ۱۸۹۱
کیف، امپراتوری روسیه، (اوکراین کنونی)
مرگ ۱۰ مارس ۱۹۴۰ (۴۸ سال)
مسکو، روسیه
ملیت  اتحاد جماهیر شوروی
جایگاه خاکسپاری گورستان نووودویچی
پیشه نویسنده
سبک نوشتاری Russian Fiction
همسر(ها) تاتیانا نیکلایونا لاپا ۱۹۱۳-۱۹۲۴
لوبوف بلوزسکی ۱۹۲۴-۱۹۳۲
یلنا شیلوفسکی
دانشگاه دانشگاه تاراسا شفچنکو کیف
اثرپذیرفته از نیکلای گوگول، الکساندر پوشکین، فیودور داستایفسکی، چارلز دیکنز
امضا

میخائیل آفاناسیویچ بولگاکُف (به روسی: Михаил Афанасьевич Булгаков) (زاده ۱۵ مه ۱۸۹۱، کی‌یف - درگذشته ۱۰ مارس ۱۹۴۰، مسکو) نویسنده و نمایشنامه‌نویس مشهور روسی در نیمهٔ اول قرن بیستم است. مشهورترین اثر او مرشد و مارگاریتا است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

میخائیل بولگاکف در پانزدهم ماه مه ۱۸۹۱ در خانواده‌ای فرهیخته در شهر کی‌یف اوکراین متولد گردید. پدرش آفاناسی ایوانویچ دانشیار آکادمی علوم الهی و مادرش، واروارا میخائیلونا دبیر دبیرستانی در شهر کیف بود. پس از تولد فرزند اول، یعنی میخائیل، مادر از تدریس دست کشید و بیشتر وقت خود را به تربیت او اختصاص داد. بعد از میخائیل ویرا- نادژدا- واراوار- نیکلای- ایوان و لینا به جمع خانواده اضافه شدند. در زمان حیات پدر، اصول اخلاقی جدی بر خانه حاکم بود؛ ولی در اثر این شیوهٔ تربیت، میخائیل مرد سر به زیر و مقدسی نشد.
در سال ۱۹۰۱ او را به دبیرستان شمارهٔ یک شهر کی‌یف به نام الکساندر فسکی فرستادند. در آنجا بود که استقلال و خودرایی واپس‌زدهٔ خود را نشان داد. به هیچ گروه یا انجمن سیاسی نپیوست و شخصیت منحصربه‌فرد و نامتعارفش توجه اطرافیان را به خود جلب کرد. گرچه میخائیل دوست داشت دنباله کار پدر را بگیرد اما پدرش علاقه‌مند بود پسرش پزشک شود. میخائیل پس از پایان تحصیلات دبیرستانی در ۱۹۰۹ وارد دانشکده پزشکی دانشگاه دانشگاه کی‌یف شد و در ۱۹۱۶ آن را به پایان رساند.
در سال ۱۹۰۷ پدر بولگاکف، آفاناسی ایوانویچ در گذشت. این حادثه برای خانواده ضربهٔ سنگینی بود؛ زیرا افزون بر وابستگی شدید عاطفی افراد خانواده به پدر، مادر خانواده قادر به تأمین هزینهٔ زندگی آن‌ها نبود. اما خیلی زود، آکادمی علوم الهی، موفق به دریافت حقوق ماهانه از دولت برای میخائیل شد. مبلغی که بیشتر از حقوق پدر بود.

در بهار ۱۹۱۶، بولگاکف، دانشکدهٔ پزشکی را به پایان رساند و کمی بعد به خدمت سربازی احضار شد. علاقه شخصی بولگاکف به زبان‌ها و ادبیات خارجی باعث شد که در کنار کار پزشکی در زمینه ادبی نیز رشد کند. در پاییز همان سال ارتش، او را به عنوان پزشک به روستای «نیکلسکی» در منطقهٔ اسمالنسک اعزام کرد. خاطرات این دوران در مجموعهٔ داستان «یادداشتهای پزشک جوان روستا» آمده‌است. یک سال بعد از اتمام دانشگاهش بود که انقلاب روسیه و به دنبال آن جنگ‌های داخلی درگرفت و بولگاکف به عنوان پزشک در جبهه‌ها فعالیت می‌کرد. در این زمان دو برادر بولگاکف در ارتش سفید با ارتش سرخ مقابله می‌کردند.
او تا سپتامبر ۱۹۱۷ به فعالیت‌های پزشکی خود در «نیکلسی» ادامه داد و سپس به بیمارستان «ویازما» منتقل شد. پس از انقلاب اکتبر سال در فوریه ۱۹۱۷، کیف بازگشت. بولگاکف همهٔ کوشش خود را برای ملحق نشدن به ارتش به کار برد. با این همه ناچار شد بکی دو روز در ارتش پتلورا خدمت کند، اما از آنجا فرار کرد و در پاییز سال ۱۹۱۹ به ارتش «دنکین» پیوست و به ولادی‌قفقاز اعزام شد و در آنجا به مداوای سربازان و افسرانی که در نبرد با ارتش سرخ مجروح می‌شدند، پرداخت. با شکست ارتش سفید از انقلابیون سرخ، برادران بولگاکف مجبور به فرار و مهاجرت از سرزمین مادری خود شدند. هرچند بولگاکف عملاً نشان داده بود که به هیچ گروهی وابسته نیست اما پس از پیروزی بلشویک‌ها، آن‌ها اجازه ندادند فعالیت وسیع ادبی داشته باشد. زیرا پدرش مدرس مذهبی و دو برادرش ضدانقلاب و فراری بودند.

بولگاکف در طول زندگی سه بار ازدواج کرد. او در سال ۱۹۱۰ میخائیل با «تاتیانا نیکلایونا لاپا» که دوره دبیرستان را می‌گذراند آشنا شد و این آشنایی در سال ۱۹۱۳ به ازدواجشان انجامید و در سال ۱۹۲۴ به شکست منتهی شد. او در همین سال با لوبوف بلوزسکی ازدواج کرد. این ازدواج هم در سال ۱۹۳۲ به جدایی انجامید و کمی بعد با «یلنا شیلوفسکی» ازدواج کرد. اعتقاد بر این است که «یلنا شیلوفسکی» منبع الهام شخصیت مارگارتا در رمان «مرشد و مارگاریتا» بوده‌است. بولگاکف سرانجام در دهم مارس ۱۹۴۰ بر اثر نوعی بیماری کبدی موروثی درگذشت و پیکر او را در گورستان نووودویچی مسکو به خاک سپردند. از آثار بولگاکف که به فارسی ترجمه شده‌اند می‌توان به مرشد و مارگاریتا، دل سگ، برف سیاه و مرفین و تخم مرغ‌های شوم نام برد.

فعالیت‌های ادبی[ویرایش]

شکست ارتش سفید در بهار ۱۹۲۰ برایش فاجعه‌ای به حساب می‌آمد و او را به فکر ترک کشور انداخت. اما بیماری سخت او در این روزها سرنوشتش را به کلی عوض کرد. بیماری، فرصتی کافی برای اندیشیدن و تصمیم‌گیری در اختیارش گذاشت. پس از بهبودی، حرفهٔ پزشکی را کنار گذاشت و به خبرنگاری و فعالیت‌های فرهنگی روی آورد. او آغاز فعالیت‌های جدیدش را این گونه توصیف می‌کند:

شبی از شبهای سال ۱۹۱۹ در سکوت پاییزی، زیر نور شمع کوچک داخل یک بطری که قبلاً در آن نفت سفید ریخته بودند، اولین داستان کوتاهم را نوشتم و در شهری که قطار، مرا با خود به آنجا می‌کشاند، آن را برای چاپ به دفتر روزنامه بردم. پس از آن، چند مقالهٔ فکاهی انتقادی مرا چاپ کردند. در اوایل سال ۱۹۲۰، از فعالیت‌های پزشکی دست کشیدم و به‌طور جدی به نوشتن پرداختم.

دهه ۱۹۱۰

روزگار سختی برای او بود سرگردان از شهری به شهری به دنبال سرنوشت بود. کیف، ولادی‌قفقاز، تفلیس و سرانجام به مسکو رسید. جایی که تا پایان عمر در آنجا ماندگار شد. بولگاکف در سال ۱۹۲۱ به مسکو رفت. در این زمان مرگ مادر، آخرین پیوندهای او را با شهر دوران کودکیش، کیف قطع کرد و باعث شد که برای همیشه در مسکو بماند. در آنجا، در بخش فرهنگی سیاسی سازمانی که به اختصار «لیتو» خوانده می‌شد، به کار پرداخت. دیری نگذشت که «لیتو» در اثر مشکلات مالی بسته شد، از آن به بعد، بولگاکف کاملاً خود را وقف نوشتن کرد.
از سال ۱۹۲۲ تا سال ۱۹۲۵، مجلهٔ سرخ برای همه، و روزنامه‌های «منظرهٔ سرخ، بلندگو، سرخ، کارمند پزشکی و بوق» پر از مقالات و داستان‌های کوتاه بی امضای او یا با اسامی مستعاری چون: م. بول، م. ناشناس، اما_ ب، بودند. این نوشته‌ها به علت جمع‌آوری نکردن روزنامه‌ها از بین رفته‌اند. زندگی بولگاکف با انتشار ابلیس نامه دگرگون شد. این داستان، توجه مجامع فرهنگی را به خود جلب کرد و نام او را به عنوان یک نویسندهٔ برجستهٔ طنزپرداز بر سر زبان‌ها انداخت. سال ۱۹۲۵ برای او سالی پر از تنش بود. رمان مورد علاقهٔ نویسندهٔ یعنی گارد سفید اجازهٔ انتشار یافت و داستان‌های تخم مرغ‌های شوم و دل سگ در مجلات مختلف به چاپ رسید.

در سال ۱۹۲۴ کتاب گارد سفید را به پایان رساند. تنها بخش‌هایی از این کتاب اجازه انتشار یافت و به شکل کامل، سال‌ها بعد از مرگش منتشر شد. او در این کتاب دربارهٔ افسری روسی صحبت می‌کند که در ارتش سفید بودند و پس از شکست خوردن از کشور فرار کرده و سرنوشت خویش را نه به عنوان یک سرخ یا سفید، بلکه به عنوان یک انسان می‌نگارد. افزون بر این، انتشارات «ندار» اولین مجموعهٔ داستان او را منتشر کد. اما اجازهٔ انتشار قسمت دوم رمان «گارد سفید» و چاپ داستان‌های «تخم مرغ‌های شوم» و «دل سگی» به صورت کتاب داده نشد و کتاب «مجموعه داستان‌ها» هم پس از انتشار، توقیف و تمام نسخه‌های آن از بین برده شد. در سال ۱۹۲۶ او این رمان را تبدیل به نمایشنامه کرد. اجرای نمایشنامه با استقبال روبرو شد. به دلیل ذکر واقعیت‌ها و برخوردی عاطفی با قضیه، مردم در حین اجرای نمایشنامه می‌گریستند.

در سال ۱۹۲۸

نمایشنامه گارد سفید از آن جهت بر روی صحنه آمد که استالین از آن خوشش آمده بود. اما بسیاری از آثار دیگر بولگاکف اجازه چاپ نیافت به‌طوری‌که شرایط زندگی را بر او سخت کرد؛ و وی در ۱۹۳۰ نامه به استالین نوشت و از او خواست که به او اجازه کار و فعالیت آزاد داده شود یا اجازه دهند از کشور خارج شود. استالین دستور داد او را در تاتری مشغول به کار کنند. اما این کار دهنش را نبست و او همچنان به نوشتن آثاری ادامه داد که روزگار دیکتاتوری را حداقل به‌طور سمبلیک به تصویر می‌کشید از بین آثار بولگاکف دو کتاب قلب سگی (در ایران به نام دل سگ) و مرشد و مارگایتا از اهمیت زیادی برخوردارند. زیرا در آنان به‌طور نمایانی به جو اختناق پرداخته‌است. کتاب قلب سگی او تا آخرین لحظه‌های عمر حکومت کمونیستی اجازه انتشار نیافت.
از استعداد بولگاکف علی‌رغم هوش و ذکاوت و قلم توانایش به دلیل مخالفت با وضعیت زمان خود، استفاده لازم نشد، آثارش توقیف می‌شدند. کار در تئاتر را به دلیل نمایشنامه جنجال‌برانگیز «دار و دسته دو روها» از دست داد. منتقدان و نویسندگان مشهوری چون س _ آنگارسکی، آ _ وارونسکی، بولگاکف را یک نابغهٔ ادبی معرفی کردند و در مقابل نیز نیش قلم گروهی دیگر از منتقدان به سمت او نشانه رفت. به هر حال، موفقیت‌هایی که او آن سال در تئاتر کسب کرد، همهٔ شکست‌ها را جبران کرد.

در اوایل سال ۱۹۳۰، دو بخش رمان «گارد سفید» چاپ شد و نگارش نمایشنامه‌های «آپارتمان زویکا»، «دو» و «جزیرهٔ ارغوانی» به پایان رسید. پنجم اکتبر سال ۱۹۲۹ بولگاکف شروع به نوشتن نمایشنامهٔ دربارهٔ زندگی مولیر با نام «زیر یوغ ریاکاران» کرد. این نمایشنامه در اکتبر سال ۱۹۳۱ اجازه یافت به روی صحنه برود و در ژانویه ۱۹۳۲ هم در سالن تئاتر آکادمی هنر مسکو به اجرا درآمد. در سال ۱۹۳۵ با «شوستاکویچ» و «پاسترناک» آشنا شد و این آشنایی به دوستی آن‌ها انجامید. دو نمایشنامهٔ «ایوان و اسیلویچ» و «آخرین روزها» در این سال نوشته شدند. از سال ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۷ بولگاکف روی «رمان تئاتری» که نام‌ها دیگر آن «یادداشتهای مرد مرده» و «برف سیاه» بود، کار می‌کرد. در ۱۹۳۴ اولین نسخهٔ رمان مرشد و مارگاریتا و در سال ۱۹۳۸ متن اصلاح شده و کامل تر آن نوشته شد. بازنگری و تکمیل این رمان تا واپسین روزهای زندگی بولگاکف ادامه داشت.
در سال ۱۹۳۸ بولگاکف، با وجود بروز نشانه‌های بیماری پدرش در خود، از کار ادبی دست نکشید و نمایشنامهٔ با الهام از دن کیشوت و به همین نام و سرانجام آخرین نمایشنامهٔ خود به نام «باتوم» را به رشتهٔ تحریر درآورد.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

رمان[ویرایش]

نمایشنامه[ویرایش]

 • ایوان واسیلیویچ
 • جزیره سرخ، ترجمه مهران سپهران، نشر قطره، تهران ۱۳۹۳.
 • خانه زویا
 • مولیر (براساس زندگی مولیر کمدین سرشناس فرانسوی)
 • ژوردن کم‌عقل، ترجمه عباس علی عزتی، انتشارات افراز، تهران ۱۳۹۴.
 • آدم و حوا، ترجمه مهران سپهران، نشر قطره، تهران ۱۳۹۳.
 • دن کیشوت (اقتباس نمایشی از شاهکار سروانتس), ترجمه عباس علی عزتی، انتشارات افراز، تهران ۱۳۹۲.
 • جنگ و صلح (اقتباس نمایشی از شاهکار تالستوی), ترجمه عباس علی عزتی، انتشارات افراز، تهران ۱۳۹۲.
 • نفوس مرده (اقتباس نمایشی از شاهکار گوگول), ترجمه آبتین گلکار، نشر هرمس، تهران، ۱۳۹۰.
 • پتر کبیر (براساس زندگی تزار پتر کبیر)
 • روزهای واپسین (براساس زندگی الکساندر پوشکین)
 • باتوم (براساس سرگذشت‌های دوره جوانی استالین)
 • فرار
 • خوشبختی

منابع[ویرایش]

Mikhail Bulgakov
Bulgakov in 1928
Bulgakov in 1928
BornMikhail Afanasyevich Bulgakov
15 May [O.S. 3 May] 1891
Kiev, Russian Empire (now Ukraine)
Died10 March 1940(1940-03-10) (aged 48)
Moscow, Russian SFSR, Soviet Union
Resting placeNovodevichy Cemetery, Moscow
OccupationNovelist, short-story writer, playwright, physician
NationalityRussian, later Soviet[1]
GenreSatire, fantasy, science fiction, historical fiction
Spouse
Tatiana Lappa
(m. 1913; div. 1924)

Lubov Belozerskaya
(m. 1925; div. 1931)

Elena Shilovskaya (m. 1932)

Mikhail Afanasyevich Bulgakov (Russian: Михаил Афанасьевич Булгаков, IPA: [mʲɪxɐˈil ɐfɐˈnasʲjɪvʲɪtɕ bʊlˈɡakəf], Michaíl Afanás'yevitch Bulgákov;[2] 15 May [O.S. 3 May] 1891 – 10 March 1940) was a Russian writer, medical doctor and playwright active in the first half of the 20th century.[1] He is best known for his novel The Master and Margarita, published posthumously, which has been called one of the masterpieces of the 20th century.[3]

Life and work

Early life

Mikhail Bulgakov was born on 15 May [O.S. 3 May] 1891 in Kiev, Kiev Governorate of the Russian Empire, into a Russian family. He was one of the seven children (the oldest of three brothers) of Afanasiy Ivanovich Bulgakov (ru) — a state councilor, a professor at the Kiev Theological Academy, as well as a prominent Russian Orthodox essayist, thinker and translator of religious texts. His mother was Varvara Mikhailovna Bulgakova (nee Pokrovskaya), a former teacher. Both of his grandfathers were clergymen in the Russian Orthodox Church.[4]

Afanasiy Bulgakov was born in Bryansk Oblast, Russia, where his father was a priest, and he moved to Kiev to study in the academy.[5] Varvara Bulgakova was born in Karachev, Russia.[6] According to Edythe C. Haber, in his "autobiographical remarks" Bulgakov stated that she was a descendant of Tartar hordes, which supposedly influenced some of his works.[7] However, there is no mention of it in Bulgakov's collection of works, so the source of the claims is unclear.[8] From childhood Bulgakov was drawn to theater. At home, he wrote comedies, which his brothers and sisters acted out.[9]

In 1901, Bulgakov joined the First Kiev Gymnasium, where he developed an interest in Russian and European literature (his favourite authors at the time being Gogol, Pushkin, Dostoyevsky, Saltykov-Shchedrin, and Dickens), theatre and opera. The teachers of the Gymnasium exerted a great influence on the formation of his literary taste. After the death of his father in 1907, Mikhail's mother, a well-educated and extraordinarily diligent person, assumed responsibility for his education. After graduation from the Gymnasium in 1909,[10] Bulgakov entered the Medical Faculty of Kiev University, which he finished with special commendation. He then took a position as a physician at the Kiev Military Hospital.[11]

In 1913, Bulgakov married Tatiana Lappa. At the outbreak of the First World War, he volunteered with the Red Cross as a medical doctor and was sent directly to the front, where he was badly injured at least twice. Bulgakov's suffering from these wounds had deleterious long-term effects. To suppress chronic pain, especially in the abdomen, he injected himself with morphine. Over the next year his addiction grew stronger. In 1918, he abandoned morphine and never used it again. Morphine, a book released in 1926, is his account of that trying period.

In 1916, Bulgakov graduated from the Medical Department of Kiev University and after serving as a surgeon at Chernovtsy hospital, was appointed provincial physician to Smolensk province. His life in those days is reflected in his A Country Doctor's Notebook.[11] In September 1917, Bulgakov was moved to the hospital in Vyazma, near Smolensk. In February 1918, he returned to Kiev, Ukraine, where he opened a private practice at his home at Andreyevsky Descent, 13. Here he lived through the Civil War and witnessed ten coups. Successive governments drafted the young doctor into their service while two of his brothers were serving in the White Army against the Bolsheviks.

In February 1919, he was mobilised as an army physician by the Ukrainian People's Army and assigned to the Northern Caucasus. There, he became seriously ill with typhus and barely survived.[11][12] In the Caucasus, he started working as a journalist, but when he and others were invited to return as doctors by the French and German governments, Bulgakov was refused permission to leave Russia because of the typhus. That was when he last saw his family; after the Civil War and the rise of the Soviets most of his relatives emigrated to Paris.

Career

After his illness, Bulgakov abandoned his medical practice to pursue writing. In his autobiography, he recalled how he began: "Once in 1919 when I was traveling at night by train I wrote a short story. In the town where the train stopped, I took the story to the publisher of the newspaper who published the story".[11] His first book was an almanac of feuilletons called Future Perspectives, written and published the same year. In December 1919, Bulgakov moved to Vladikavkaz. He wrote and saw his first two plays, Self Defence and The Turbin Brothers, being produced for the city theater stage with great success.[10][11]

Bulgakov in the 1910s.

After travelling through the Caucasus, Bulgakov headed for Moscow, intending "to remain here forever". It was difficult to find work in the capital, but he was appointed secretary to the literary section of Glavpolitprosvet (Central Committee of the Republic for Political Education).[11] In September 1921, Bulgakov and his wife settled near Patriarch's Ponds, on Bolshaya Sadovaya street, 10 (now close to Mayakovskaya metro station). To make a living, he started working as a correspondent and feuilletons writer for the newspapers Gudok, Krasnaia Panorama and Nakanune, based in Berlin.[11] For the almanac Nedra, he wrote Diaboliad, The Fatal Eggs (1924), and Heart of a Dog (1925), works that combined bitter satire and elements of science fiction and were concerned with the fate of a scientist and the misuse of his discovery. The most significant features of Bulgakov's satire, such as a skillful blending of fantastic and realistic elements, grotesque situations, and a concern with important ethical issues, had already taken shape; these features were developed further in his most famous novel.[9]

Between 1922 and 1926, Bulgakov wrote several plays (including Zoyka's Apartment), none of which were allowed production at the time.[10] The Run, treating the horrors of a fratricidal war, was personally banned by Joseph Stalin after the Glavrepertkom (Department of Repertoire) decided that it "glorified emigration and White generals".[11] In 1924, Bulgakov divorced his first wife and the next year married Lyubov Belozerskaya.

When one of Moscow's theatre directors severely criticised Bulgakov, Stalin personally protected him, saying that a writer of Bulgakov's quality was above "party words" like "left" and "right".[13] Stalin found work for the playwright at a small Moscow theatre, and next the Moscow Art Theatre (MAT). On 5 October 1926, The Days of the Turbins, the play which continued the theme of The White Guard (the fate of Russian intellectuals and officers of the Tsarist Army caught up in revolution and Civil war)[9] was premiered at the MAT.[10] Stalin liked it very much and reportedly saw it at least 15 times.[14]

His plays Ivan Vasilievich (Иван Васильевич ["Ivan Vasil’evič"]), Don Quixote (Дон Кихот) and Last Days (Последние дни [Poslednie Dni], also called Pushkin) were banned. The premier of another, Moliėre (also known as The Cabal of Hypocrites), about the French dramatist in which Bulgakov plunged "into fairy Paris of the XVII century", received bad reviews in Pravda and the play was withdrawn from the theater repertoire.[11] In 1928, Zoyka's Apartment and The Purple Island were staged in Moscow; both comedies were accepted by the public with great enthusiasm, but critics again gave them bad reviews.[11] By March 1929, Bulgakov's career was ruined when Government censorship stopped the publication of any of his work and his plays.[10]

In despair, Bulgakov first wrote a personal letter to Joseph Stalin (July 1929), then on 28 March 1930, a letter to the Soviet government.[15] He requested permission to emigrate if the Soviet Union could not find use for him as a writer.[11] In his autobiography, Bulgakov claimed to have written to Stalin out of desperation and mental anguish, never intending to post the letter. He received a phone call directly from the Soviet leader, who asked the writer whether he really desired to leave the Soviet Union. Bulgakov replied that a Russian writer cannot live outside of his homeland. Stalin gave him permission to continue working at the Art Theater; on 10 May 1930,[10] he re-joined the theater, as stage director's assistant. Later he adapted Gogol's Dead Souls for stage.[9]

In 1932, Bulgakov married for the third time, to Yelena Shilovskaya, who would prove to be inspiration for the character Margarita in his most famous novel, which he started working on in 1928.[11] During the last decade of his life, Bulgakov continued to work on The Master and Margarita, wrote plays, critical works, stories, and made several translations and dramatisations of novels. Many of them were not published, others were "torn to pieces" by critics. Much of his work (ridiculing the Soviet system) stayed in his desk drawer for several decades. The refusal of the authorities to let him work in the theatre and his desire to see his family who were living abroad, whom he had not seen for many years, led him to seek drastic measures[clarification needed]. Despite his new work, the projects he worked on at the theatre were often prohibited, and he was stressed and unhappy.

Last years

In the late 1930s, he joined the Bolshoi Theatre as a librettist and consultant. He left after perceiving that none of his works would be produced there. Stalin's favor protected Bulgakov from arrests and execution, but he could not get his writing published. His novels and dramas were subsequently banned and, for the second time, Bulgakov's career as playwright was ruined. When his last play Batum (1939), a complimentary portrayal of Stalin's early revolutionary days,[16] was banned before rehearsals, Bulgakov requested permission to leave the country but was refused.

Gravestone of Mikhail Bulgakov and Yelena Bulgakova.

In poor health, Bulgakov devoted his last years to what he called his "sunset" novel. The years 1937 to 1939 were stressful for Bulgakov, veering from glimpses of optimism, believing the publication of his masterpiece could still be possible, to bouts of depression, when he felt as if there were no hope. On 15 June 1938, when the manuscript was nearly finished, Bulgakov wrote in a letter to his wife:

"In front of me 327 pages of the manuscript (about 22 chapters). The most important remains – editing, and it's going to be hard, I will have to pay close attention to details. Maybe even re-write some things... 'What's its future?' you ask? I don't know. Possibly, you will store the manuscript in one of the drawers, next to my 'killed' plays, and occasionally it will be in your thoughts. Then again, you don't know the future. My own judgement of the book is already made and I think it truly deserves being hidden away in the darkness of some chest..."[9]

In 1939, Mikhail Bulgakov organized a private reading of The Master and Margarita to his close circle of friends. Yelena Bulgakova remembered 30 years later, "When he finally finished reading that night, he said: 'Well, tomorrow I am taking the novel to the publisher!' and everyone was silent", "...Everyone sat paralyzed. Everything scared them. P. (P. A. Markov, in charge of the literature division of MAT) later at the door fearfully tried to explain to me that trying to publish the novel would cause terrible things", she wrote in her diary (14 May 1939).[9]

In the last month of his life, friends and relatives were constantly on duty at his bedside. On 10 March 1940, Mikhail Afanasyevich Bulgakov died from nephrosclerosis[17] (an inherited kidney disorder). His father had died of the same disease, and from his youth Bulgakov had guessed his future mortal diagnosis. On 11 March, a civil funeral was held in the building of the Union of Soviet Writers. Before the funeral, the Moscow sculptor Sergey Merkurov removed the death mask from his face. He was buried in the Novodevichy Cemetery in Moscow.

Early works

During his life, Bulgakov was best known for the plays he contributed to Konstantin Stanislavski's and Nemirovich-Danchenko's Moscow Art Theatre. Stalin was known to be fond of the play Days of the Turbins (Дни Турбиных) (1926), which was based on Bulgakov's novel The White Guard. His dramatization of Molière's life in The Cabal of Hypocrites (Кабала святош, 1936) is still performed by the Moscow Art Theatre. Even after his plays were banned from the theatres, Bulgakov wrote a comedy about Ivan the Terrible's visit into 1930s Moscow. His play Batum (1939) about the early years of Stalin was prohibited by the premier himself.

Bulgakov began writing prose with The White Guard (Белая гвардия) (1924, partly published in 1925, first full edition 1927–1929, Paris) – a novel about a life of a White Army officer's family in civil war Kiev. In the mid-1920s, he came to admire the works of H. G. Wells and wrote several stories with elements of science fiction, notably The Fatal Eggs (Роковые яйца) (1924) and Heart of a Dog (Собачье сердце) (1925). He intended to compile his stories of the mid-twenties (published mostly in medical journals) that were based on his work as a country doctor in 1916–1918 into a collection titled Notes of a Young Doctor (Записки юного врача), but he died before he could publish it.[18]

The Fatal Eggs tells of the events of a Professor Persikov, who, in experimentation with eggs, discovers a red ray that accelerates growth in living organisms. At the time, an illness passes through the chickens of Moscow, killing most of them, and to remedy the situation, the Soviet government puts the ray into use at a farm. Due to a mix-up in egg shipments, the Professor ends up with chicken eggs, while the government-run farm receives the shipment of ostrich, snake and crocodile eggs ordered by the Professor. The mistake is not discovered until the eggs produce giant monstrosities that wreak havoc in the suburbs of Moscow and kill most of the workers on the farm. The propaganda machine turns on Persikov, distorting his nature in the same way his "innocent" tampering created the monsters. This tale of a bungling government earned Bulgakov his label of counter-revolutionary.

Heart of a Dog features a professor who implants human testicles and a pituitary gland into a dog named Sharik (means "Little Balloon" or "Little Ball" – a popular Russian nickname for a male dog). The dog becomes more and more human as time passes, resulting in all manner of chaos. The tale can be read as a critical satire of liberal nihilism and the communist mentality. It contains a few bold hints to the communist leadership; e.g. the name of the drunkard donor of the human organ implants is Chugunkin ("chugun" is cast iron) which can be seen as a parody on the name of Stalin ("stal'" is steel). It was adapted as a comic opera called The Murder of Comrade Sharik by William Bergsma in 1973. In 1988, an award-winning movie version Sobachye Serdtse was produced by Lenfilm, starring Yevgeniy Yevstigneyev, Roman Kartsev and Vladimir Tolokonnikov.

The Master and Margarita

Soviet postal stamp: prepaid postcard of 1991.

The novel The Master and Margarita is a critique of Soviet society and its literary establishment. The work is appreciated for its philosophical undertones and for its high artistic level, thanks to its picturesque descriptions (especially of old Jerusalem), lyrical fragments and style. It is a frame narrative involving two characteristically related time periods, or plot lines: a retelling in Bulgakov's interpretation of the New Testament and a description of contemporary Moscow.

The novel begins with Satan visiting Moscow in the 1930s, joining a conversation between a critic and a poet debating the most effective method of denying the existence of Jesus Christ. It develops into an all-embracing indictment of the corruption of communism and Soviet Russia. A story within the story portrays the interrogation of Jesus Christ by Pontius Pilate and the Crucifixion.

It became the best known novel by Bulgakov. He began writing it in 1928, but the novel was finally published by his widow only in 1966, twenty-six years after his death. The book contributed a number of sayings to the Russian language, for example, "Manuscripts don't burn" and "second-grade freshness". A destroyed manuscript of the Master is an important element of the plot. Bulgakov had to rewrite the novel from memory after he burned the draft manuscript in 1930, as he could not see a future as a writer in the Soviet Union at a time of widespread political repression.

Legacy

Exhibitions and museums

 • Several displays at the One Street Museum are dedicated to Bulgakov's family. Among the items presented in the museum are original photos of Mikhail Bulgakov, books and his personal belongings, and a window frame from the house where he lived. The museum also keeps scientific works of Prof. Afanasiy Bulgakov, Mikhail's father.

Mikhail Bulgakov Museum, Kyiv

The Mikhail Bulgakov Museum (Bulgakov House) in Kiev has been converted to a literary museum with some rooms devoted to the writer, as well as some to his works.[19] This was his family home, the model for the house of the Turbin family in his play

The Bulgakov Museums in Moscow

In Moscow, two museums honour the memory of Mikhail Bulgakov and The Master and Margarita. Both are situated in Bulgakov's old apartment building on Bolshaya Sadovaya street nr. 10, in which parts of The Master and Margarita are set. Since the 1980s, the building has become a gathering spot for Bulgakov's fans, as well as Moscow-based Satanist groups, and had various kinds of graffiti scrawled on the walls. The numerous paintings, quips, and drawings were completely whitewashed in 2003. Previously the best drawings were kept as the walls were repainted, so that several layers of different colored paints could be seen around the best drawings.[20]

There is a rivalry between the two museums, mainly maintained by the later established official Museum M.A. Bulgakov, which invariably presents itself as "the first and only Memorial Museum of Mikhail Bulgakov in Moscow".[21]

The Bulgakov House

The Bulgakov House (Russian: Музей – театр "Булгаковский Дом") is situated at the ground floor. This museum has been established as a private initiative on 15 May 2004.

The Bulgakov House contains personal belongings, photos, and several exhibitions related to Bulgakov's life and his different works. Various poetic and literary events are often held, and excursions to Bulgakov's Moscow are organised, some of which are animated with living characters of The Master and Margarita. The Bulgakov House also runs the Theatre M.A. Bulgakov with 126 seats, and the Café 302-bis.

The Museum M.A. Bulgakov

In the same building, in apartment number 50 on the fourth floor, is a second museum that keeps alive the memory of Bulgakov, the Museum M.A. Bulgakov (Russian: Музей М. А. Булгаков). This second museum is a government initiative, and was founded on 26 March 2007.

The Museum M.A. Bulgakov contains personal belongings, photos, and several exhibitions related to Bulgakov's life and his different works. Various poetic and literary events are often held.

Mikhail Bulgakov Museum, Kiev

Other places named after him

Works inspired by him

Literature

Music

Film

 • The Flight (1970) — a two-part historical drama based on Bulgakov's Flight, The White Guard and Black Sea. It was the first Soviet adaptation of Bulgakov's writings directed by Aleksandr Alov and Vladimir Naumov, with Bulgakov's third wife Elena Bulgakova credited as a "literary consultant". The movie was officially selected for the 1971 Cannes Film Festival.
 • The Master and Margaret (1972) — a joint Yugoslav-Italian drama directed by Aleksandar Petrović, the first adaptation of the novel of the same name, along with Pilate and Others. It was selected as the Yugoslav entry for the Best Foreign Language Film at the 45th Academy Awards, but was not accepted as a nominee.
 • Pilate and Others (1972) — a German TV drama directed by Andrzej Wajda, it was also a loose adaptation of The Master and Margarita novel. The film focused on the biblical part of the story, and the action was moved to the modern-day Frankfurt.
 • Ivan Vasilievich: Back to the Future (1973) — an adaptation of Bulgakov's science fiction/comedy play Ivan Vasilievich about an unexpected visit of Ivan the Terrible to the modern-day Moscow. It was directed by one of the leading Soviet comedy directors Leonid Gaidai. With 60.7 million viewers on the year of release it became the 17th most popular movie ever produced in the USSR.[25]
 • Dog's Heart (1976) — a joint Italian-German science fiction/comedy movie directed by Alberto Lattuada. It was the first adaptation of the Heart of a Dog satirical novel about an old scientist who tries to grow a man out of a dog.
 • The Days of the Turbins (1976) — a three-part Soviet TV drama directed by Vladimir Basov. It was an adaptation of the play of the same name which, at the same time, was Bulgakov's stage adaptation of The White Guard novel.
 • Heart of a Dog (1988) — a Soviet black-and-white TV movie directed by Vladimir Bortko, the second adaptation of the novel of the same name. Unlike the previous version, this movie follows the original text closely, while also introducing characters, themes and dialogues featured in other Bulgakov's writings.
 • The Master and Margarita (1989) — a Polish TV drama in four parts directed by Maciej Wojtyszko. It was noted by critics as a very faithful adaptation of the original novel.
 • After the Revolution (1990) – a feature-length movie created by András Szirtes, a Hungarian filmmaker, using a simple video camera, from 1987 to 1989. It is a very loose adaptation, but for all that, it is explicitly based on Bulgakov's novel, in a thoroughly experimental way. What you see in this film is documentary-like scenes shot in Moscow and Budapest, and New York, and these scenes are linked to the novel by some explicit links, and by these, the film goes beyond the level of being but a visual documentary which would only have reminded the viewer of The Master and Margarita.
 • The Master and Margarita (1994) — Russian movie directed by Yuri Kara in 1994 and released to public only in 2011. Known for a long, troubled post-production due to the director's resistance to cut about 80 minutes of the movie on the producers' request, as well as copyright claims from the descendants of Elena Bulgakova (Shilovskaya).
 • The Master and Margarita (2005) — Russian TV mini-series directed by Vladimir Bortko and his second adaptation of Bulgakov's writings. Screened for Russia-1, it was seen by 40 million viewers on its initial release, becoming the most popular Russian TV series.[26]
 • Morphine (2008) — Russian movie directed by Aleksei Balabanov loosely based on Bulgakov's autobiographical short stories Morphine and A Country Doctor's Notebook. The screenplay was written by Balabanov's friend and regular collaborator Sergei Bodrov, Jr. before his tragic death in 2002.
 • The White Guard (2012) — Russian TV mini-series produced by Russia-1. The film was shot in Saint Petersburg and Kiev and released to mostly negative reviews. In 2014 the Ukrainian Ministry of Culture banned the distribution of the movie, claiming that it shows "contempt for the Ukrainian language, people and state".[27]
 • A Young Doctor's Notebook (2012—2013) — British mini-series produced by BBC, with Jon Hamm and Daniel Radcliffe playing main parts. Unlike the Morphine film by Aleksei Balabanov that mixed drama and thriller, this version of A Country Doctor's Notebook was made as a black comedy.

Medical eponym

After graduating from the Medical School in 1909, he spent the early days of his career as a venereologist, rather than pursuing his goal of being a pediatrician, as syphilis was highly prevalent during those times. It was during those early years that he described the affectation and characteristics of syphilis affecting the bones. He described the abnormal and concomitant change of the outline of the crests of the shin-bones with a pathological worm-eaten like appearance and creation of abnormal osteophytes in the bones of those suffering from later stages of syphilis. This became known as "Bulgakov's Sign" and is commonly used in the former Soviet states, but is known as the "Bandy Legs Sign" in the west.[28][29]

Bibliography

Novels and short story collections

Theatre

 • The Cabal of Hypocrites/Molière (1936)
 • The Early Plays of Mikhail Bulgakov (1990
 • Peace Plays: Two, 1990
 • Zoyka's Apartment: A Tragic Farce in Three Acts (1991)
 • Six Plays (1991)

Biography

 • Life of M. de Molière, 1962

Footnotes

 1. ^ a b Mikhail Afanasyevich Bulgakov Encyclopædia Britannica
 2. ^ "Bulgakov". Collins English Dictionary.
 3. ^ Mukherjee, Neel (9 May 2008). "The Master and Margarita: A graphic novel by Mikhail Bulgakov". The Times. London. Retrieved 19 January 2009.
 4. ^ Lesley Milne. Mikhail Bulgakov: A Critical Biography. Cambridge University Press. 2009. p. 5
 5. ^ Ермишин О. Т., Православная энциклопедия, Том 6, 2003 http://www.pravenc.ru/text/153625.html (in Russian)
 6. ^ Булгакова, Варвара Михайловна :: Булгакова, Варвара Михайловна (in Russian). Bulgakov.ru. Retrieved 21 September 2013.
 7. ^ Edythe C. Haber, Mikhail Bulgakov: The Early Years, Harvard University Press (1998), p. 70
 8. ^ Mikhail Bulgakov (2011). Mikhail Bulgakov. The Complete Collection of Works in 8 Volumes. — Moscow: Azbuka, 5760 pages ISBN 978-5-389-02185-3
 9. ^ a b c d e f "Mikhail Bulgakov Biography". www.homeenglish.ru. Retrieved 10 October 2011.
 10. ^ a b c d e f "Bulgakov timeline /Краткая хроника жизни и творчества М.А.Булгакова". www.m-a-bulgakov.ru. Archived from the original on 9 October 2011. Retrieved 10 October 2011.
 11. ^ a b c d e f g h i j k l Katherine Konchakovska and Bohdan Yasinsky (1998). "Mikhail Bulgakov in the Western World: A Bibliography". Library of Congress. Retrieved 10 October 2011.
 12. ^ Vilensky, Yu, G., Bulgakov's doctor (1991) T. I. Borisova (ed.) Kiev. Zdorovie. pp. 99–103. ISBN 5-311-00639-0
 13. ^ Simon Sebag Montefiore, p. 110. swedish edition of Stalin: The Red Tsar and His Court.
 14. ^ Shaternikova, Marianna. Why Did Stalin Loved The Days of the Turbuns. Почему Сталин любил спектакль «Дни Турбиных». Опубликовано: 15 октября 2006 г.
 15. ^ Михаил Афанасьевич Булгаков. Письмо правительству СССР (in Russian). lib.ru/Новый мир, 1987, N8. Retrieved 10 October 2011.
 16. ^ "Батум. Комментарии". lib.ru. Retrieved 10 October 2011.
 17. ^ Zilberstein, Gleb; Maor, Uriel; Baskin, Emmanuil; D'Amato, Alfonsina; Righetti, Pier Giorgio (2016). "Unearthing Bulgakov's trace proteome from the Master i Margarita manuscript". Journal of Proteomics. 152: 102–108. doi:10.1016/j.jprot.2016.10.019. PMID 27989937.
 18. ^ Coulehan, Jack (9 November 1999). "Literature Annotations: Bulgakov, Mikhail – A Country Doctor's Notebook". Literature Arts and Medicine Database. New York University. Retrieved 11 February 2009.
 19. ^ Inna Konchakovskaia (1902–85) a daughter of the owner (who had become a hero of Bulgakov's novel) and niece of composer Witold Maliszewski preserved the house during hard soviet times. [1]
 20. ^ Stephen, Chris (5 February 2005). "Devil-worshippers target famous writer's Moscow flat". The Irish Times. Page 9.
 21. ^ Galtseva, Elina. "About the museum". Museum M.A. Bulgakov.
 22. ^ Schmadel, Lutz (2003). Dictionary of Minor Planet Names. Springer. ISBN 9783540002383.
 23. ^ Lesley Milne, ed. (1995). Bulgakov: the novelist-playwright. Routledge. p. 232. ISBN 978-3-7186-5619-6.
 24. ^ Harkins, Thomas; Corbett, Bernard (2016). Pearl Jam FAQ: All That's Left to Know About Seattle's Most Enduring Band. Hal Leonard Corporation.
 25. ^ Soviet box office leaders at KinoPoisk
 26. ^ Vladimir Bortko about The Master and Margarita interview to the MIGNnews.com website (in Russian)
 27. ^ Ukraine Bans Russian Films for Distorting Historical Facts by Moscow Times, 29 July 2014
 28. ^ Johnson, A.B. (1911). Surgical Diagnosis. 1. D. Appleton. p. 570. Retrieved 6 January 2017.
 29. ^ Milne, L. (1990). Mikhail Bulgakov: A Critical Biography. Cambridge University Press. p. 136. ISBN 9780521227285.

References

Sources

Biographies of Bulgakov

 • Michalopoulos, Dimitris, 2014, Russia under Communism: Bulgakov, his Life and his Book, Saarbruecken: Lambert Academic Publishing. ISBN 978-3-659-53121-7
 • Drawitz, Andrzey 2001. The Master and the Devil. transl. Kevin Windle, New York: Edwin Mellen.
 • Haber, Edythe C. 1998. Mikhail Bulgakov, the early years. Harvard University Press.
 • Milne, Leslie 1990. Mikhail Bulgakov: a critical biography. Cambridge University *Press.
 • Proffer, Ellendea 1984. Bulgakov: life and work. Ann Arbor: Ardis.
 • Proffer, Ellendea 1984. A pictorial biography of Mikhail Bulgakov. Ann Arbor: Ardis.
 • Wright, Colin 1978. Mikhail Bulgakov: life and interpretation. University of Toronto Press.

Letters, memoirs

 • Belozerskaya-Bulgakova, Lyubov 1983. My life with Mikhail Bulgakov. transl. Margareta Thompson, Ann Arbor: Ardis.
 • Curtis J.A.E. 1991. Manuscripts don't burn: Mikhail Bulgakov: a life in letters and diaries. London: Bloomsbury.
 • Vozvdvizhensky, Vyacheslav (ed) 1990. Mikhail Bulgakov and his times: memoirs, letters. transl. Liv Tudge, Moscow: Progress.
 • Vanhellemont, Jan, 2020, The Master and Margarita - Annotations per chapter, Vanhellemont, Leuven, Belgium, 257 pp., ISBN 978-9-081853-32-3, https://www.masterandmargarita.eu/en/10estore/bookse.html .

External links