میانجی برنامه‌ریزی برنامه کاربردی ارسال پیام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

میانجی برنامه ریزی برنامة کاربردی ارسال پیام[ویرایش]

میانجی برنامه ریزی برنامة کاربردی ارسال پیام (MAPI)یک معماری ارسال پیام است و یک مدل عینی سازنده مبتنی بر API برای ویندوز میکروسافت می باشد . MAPI به نرم‌افزارهایی که از آن استفاده می‌کنند امکان می‌دهد تا پیام‌محور (ایمیل) یعنی آگاه به پیام‌ها یا قادر به ارسال پیام باشند. این کار از طریق فراخوان روال‌های زیرسیستم‌های سرورهای خاصی صورت می‌گیرد. با وجود اینکه MAPI طوری طراحی شده است که مستقل از پروتکل‌ها عمل کند، معمولاً به همراه MAPI/RPC استفاده می‌شود. این پروتکل در نرم‌افزار Microsoft Outlook برای ارتباط با Microsoft Exchange استفاده می‌شود.

Simple MAPI یک مجموعه متشکل از 12 تابع است که برنامه‌نویسان را قادر می‌سازد تا توانایی اولیه ارسال پیام را به نرم‌افزارها اضافه کنند. MAPI توسعه یافته، امکان کنترل کامل سیستم ارسال پیام را در کامپیوتر مشتری ( ارباب رجوع )، ایجاد و مدیریت پیام ها، مدیریت جعبه ایمیل مشتری، تأمین کنندگان سرویس، و غیره را فراهم می کند. MAPI ساده با ویندوز میکروسافت بعنوان بخشی از Outlook Express/windows Mail، تحویل می‌شود، در حالیکه MAPI کاملاً توسعه یافته همران با محصولات Office Outlook و Exchange تحویل می‌شود. علاوه بر MAPI توسعه یافته، میانجی ارباب رجوع، برنامه ریزی پیام ها می‌تواند بصورت غیرمستقیم از طریق میانجی ارباب رجوع Simple MAPI API، از طریق میانجی ارباب رجوع API رایج ارسال پیام ها (Common Messaging Calls) یا (CMC)، یا بواسطه میانجی کتابخانة CDO مبتنی بر هدف تهیه گردد . این سه روش برای استفاده و طرح ریزی به منظور ارسال پیام کمتر پیچیده، آسان تر و مناسب تر می باشند . (Simple MAPI و CMC از Exchange 2003 حذف شدند ) . MAPI در اصل توسط شرکت میکروسافت طراحی شد . این کمپانی تیم Ms Mail خود را در سال 1987 بنا نهاد، اما آن وجود نداشت تا اینکه نرم‌افزار کاربران یا Consumers Software را در سال 1991 برای دستیابی به Network Courier که تولید پیام بود، کسب کرد. آن مورد بازنگری قرار گرفت، و بعنوان MSPC Mail (یا میکروسافت میل برای شبکه PC ) فروخته شد. API مبنا برای MS PC Mail بصورت ورژن 0 از MAPI ( یا MIPL 0) شناخته شد. MAPI کارکردهایی تقریباً مبتنی بر استاندارد X.400 XAPIA را بکار می برد. MAPI شامل امکاناتی برای دسترسی به امکانات انتقال پیام، حافظه های پیام، و راهنماها می باشد . محتویات 1.میانجی تأمین کنندة سرویس 2.جزئیات پروتکل MAPI/PRC 3. اجراهای منبع باز MAPI 4. رفرنس ها 5. لینک های بیرونی (رابط های بیرونی )

میانجی تأمین کنندة سرویس[ویرایش]

میانجی Extended MAPI کامل برای میانجی کردن یا مرتبط کردن خدمات مبتنی بر ارسال پیام به برنامه های کاربردی مشتری همچون Outlook لازم می باشد . مثلاً چندین فروشندة کالای سرور ایمیل غیر میکروسافتی، تأمین کنندگان سرویس MAPI، را ابداع کردند که اجازه می دهد تولیدات آنها از طریق outlook (دورنما ) در دسترس قرار گیرد. نمونه های قابل توجه شامل Axigen Mail Server ، Kerio Connect ، Scalix ، Zimbra ، HP OpenMail ، IBM Lotus Notes ، Zarafa ، Bynari می باشند. MAPI نیز یک میانجی تأمین کنندة سرویس دستگاه ها را داشت . میکروسافت، آن را برای مرتبط کردن MS Mail به یک سیستم پستی مبتنی بر Xenix، برای کاربرد داخلی، بکار برد. MAPI Extended ( بسط یافته ) روش اصلی دسترسی به داده های ایمیل می باشد که بواسطة outlook، برای مرتبط شدن (دارای وجه مشترک شدن ) با Microsoft Exchange، از طریق تأمین کننده سرویس MAPI بکار رفت .

جزئیات پروتکل MAPI/RPC[ویرایش]

میکروسافت جزئیات کامل پروتکل MAPI/RPC را منتشر کرد. پروتکل MAPI، یک عنوان اصطلاحی ( محاوره ای ) برای MAPI/RPC می باشد . میکروسافت همیشه آن را Exchange RPC و Outlook- Exchange Transport Protocol نامید.

اجراهای منبع باز MAPI[ویرایش]

تا سالهای اخیر، اجراهای منبع باز open source از MAPI کمیاب شده‌اند . اما حداقل سه پروژه منبع باز وجود دارد که بر اجرای پروتکل MAPI در کتابخانه های نرم‌افزار منبع باز آزاد (FOSS) برای استفاده در دیگر برنامه های کاربردی منبع باز کار می کنند . این لیست پروزه Open MAPI Zarafa,s MAPI4Linux می باشد که در دیگر پروژة فرعی open change مورد بهره برداری قرار می گیرد که Evlution MAPI (MAPI تکاملی ) نامیده می شود. Evolution – MAPI یک تأمین کنندة رابط است که می‌تواند در منبع باز مشتری گروه افزار تکاملی (Evolution groupware ) نصب شود.

منابع[ویرایش]

لینک ها یا رابط های بیرونی[ویرایش]

-API ارسال پیام در MSDN Library ( کتابخانة MSDN ) - پروژه open change، جزئیات پروتکل MAPI و ابزاری برای کشف و شناسایی پروتکل MAPI - پروژه Open Mapi، اجرای MAPI چند زبانه منبع باز (Open source) که می‌تواند به دیگر منابع گروه افزار با استناد API متصل گردد. -Messaging API Archived User Forum (API ارسال پیام که حوزة کاربر را بایگانی می کند ) . بازیابی شده از http://en.wikipedia.org/w/index.php? عنوان = ارسال پیام – برنامة کاربردی – برنامه ریزی – میانجی و oldid =43559329 مقوله ها : ایمیل / میانجی های برنامه ریزی برنامه کاربردی میکروسافت / پروتکل های پستی اینترنت

- این صفحه آخرین بار در15 جولای 2011 ساعت 4:01 تغییر کرد. - متن تحت creative commons Attribution –share Alike license قابل دسترس است عبارات اضافی معمولاً بکار می روند . عبارات را برای استفادة جزئیات ببینید. Wikipedia® یک علامت تجاری ثبت شده از Wikimedia foundation , inc.,، یک سازمان غیرانتفاعی می باشد.