مکتب آتن (نقاشی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مکتب آتن
"The School of Athens" by Raffaello Sanzio da Urbino.jpg
هنرمندرافائل
سال۱۵۱۰-۱۱
موادفرسک
ابعاد
۵۰۰ × ۷۷۰ سانتیمتر
مالککاخ آپوستولیک، واتیکان

مکتب آتن (به ایتالیایی: Scuola di Atene) یکی از معروفترین آثار نقاش رنسانس ایتالیایی، رافائل (۱۴۸۳ - ۱۵۲۰ میلادی) است که در خلال سال‌های ۱۵۱۰ و ۱۵۱۱ میلادی به عنوان بخشی از نقشهای دیواری اقامتگاه پاپ در واتیکان خلق شده‌است.

این اثر به عنوان شاهکار رافائل و تجسمی تمام عیار از روح کلاسیک دوران اوج رنسانس (به انگلیسی: High Renaissance) شناخته می‌شود، زمانی که پاپ جولیوس دوم به تشویق هنرمندان بزرگی چون رافائل، لئوناردو دا وینچی، دل سارتو و میکل آنژ پرداخت و شهر رم، عملاً جایگزین شهر فلورانس در تمرکز آثار هنری اروپا در طول سال‌های رنسانس شد.

در این اثر، چهره‌های مختلفی از مشهورترین فلاسفه یونان باستان، دانشمندان و دیگر شخصیتهای شناخته شده به تصویر کشیده شده‌اند. به دلیل این که خود رافائل به‌طور صریح به نام شخصیتهای موجود در اثر اشاره نکرده‌است یا منبع مشخصی دربارهٔ این اثر و نامگذاری شخصیتهای آن وجود ندارد، تشخیص آن‌ها همواره با شبهاتی همراه بوده‌است، با این حال توافقی کلی در نامگذاری این عده وجود دارد.

به عبارت دیگر، از سقراط، افلاطون و ارسطو تا فیثاغورث، بطلمیوس، اقلیدس، زرتشت و ابن رشد، همگی در این عکس یادگاری باستانی دیده می‌شوند.[نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]