میوزین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ميوزين)

[مهنا خشاب پور ۱]میوزینها خانواده‌ای از موتور پروتئین‌ها هستند که با رشته‌های اکتین در ارتباط پیوسته هستند و با بکاربردن ATP بر روی اکتین حرکت می‌کند. خانواده میوزین‌ها ، دربرگیرنده میوزین‌های گوناگونی هستند که هر یک کارکرد ویژه‌ای دارند و در سلول های ویژه‌ای بیان می‌شوند. برای نمونه، میوزین ۲، میوزینی است که در ماهیچه‌ها بیان می‌شود و برای فرایند حرکت ماهیچه‌ها نیاز است. میوزین ۱، میوزینی است که در سلول‌های گوناگون برای حرکت وزیکول‌ها نیاز است. برخی از میوزین‌ها یک زیر واحد دارند و برخی دیگر از میوزین‌ها دو یا چند زیرواحدی هستند و از زنجیره‌های سبک و سنگین درست شده‌اند. هرکدام از آنها میتوانند با چسبیدن به رشته های اکتین با حرکت پارویی شکل، ماهیچه را منقبض می کنند.

میوزین ۲[ویرایش]

میوزین ۲، یا میوزین ماهیچه‌ای، از دو زنجیره سنگین و ۴ زنجیره سبک ساخته شده‌است. میوزین‌های ۲ ، بر پایه زنجیره‌ی سنگین خود نامگذاری می‌شوند.

زنجیره‌های سبک میوزینی[ویرایش]

هر مولکول میوزینی دارای چهار زنجیره سبک است دو تا از آن‌ها پایه‌ای ودوتای دیگر تنظیمی و قابل فسفریله شدن می‌باشند و می‌توانند نقش مهمی در تنظیم برهم‌کنش‌های اکتین-میوزینی و دینامیک ضربه-نیرو داشته باشند. زنجیره‌های سبک مولکول‌های میوزین می‌توانند سرعت حرکت اکتین در سرتاسر میوزین را به صفر کاهش دهند بدون اینکه بر فعالیت ATPase تأثیری داشته باشد.

زنجیرهای سبک پایه[ویرایش]

ایزوفوم MLC ، در حالت پایه می‌تواند سرعت بیشینه کوتاه شدن تار ماهیچه‌ای و سارکومر را کم کند.

زنجیره‌های سبک تنظیمی[ویرایش]

زنجیره‌های سبک تنظیمی ، در سنجش با زنجیره سبک پایه دورتر از سر میوزین قرار گرفته‌اند ، ولی هنوز هم در شرایطی هستند که دینامیک اکتین و پل عرضی میوزین را کاهش می‌دهند، نقش نخستین آن‌ها تغییر عملکرد پل عرضی از راه فسفریلاسیون آن‌ها است. به نظر می‌رسد فسفریلاسیون MLC حساسیت عناصر انقباضی به کلسیم را افزایش می‌دهد به گونه‌ای که فرآوری نیرو در فرکانس‌های تحریکی پایین و اما نه در تتانی افزایش می‌یابد.

بن‌مایه[ویرایش]

  • هاروی لودیش، زیست شناسی سلولی ومولکولی لودیش، ترجمهٔ عباس بهادر، ابوالفضل اکبری، دیباج، شابک ۹۷۸-۹۶۴-۸۵۶۵-۱۰-۲

نگارخانه[ویرایش]


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «مهنا خشاب پور» وجود دارد، اما برچسب <references group="مهنا خشاب پور"/> متناظر پیدا نشد. ().