مونواستابل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

.

مونواستابل (به انگلیسی: monostable) یک نوع از مولتی ویبراتورها است. مونواستابل دارای یک حالت پایدار است و در صورت اعمال تریگر مناسب به حالت ناپایدار منتقل شده ولی بعد از از گذشت زمانی مشخص مجدداً به حالت پایدار بر می گردد.

مونواستابل را به کمک ترانزیستور، تقویت‌کننده عملیاتی و تراشه زمان‌سنج ۵۵۵ می‌توان ساخت.

مونواستابل با ترانزیستور[ویرایش]

مونواستابل

تحلیل:

  • حالت پایدار: خازن C۱ شارژ و مدار باز است.

چون ترانزیستور Q۲ از طریق مقاومت R۲ به منبع تغذیه متصل است اشباع می‌شود و ترانزیستور Q۱ خاموش است. مدار در این حالت پایدار است.

مونواستابل با تراشه زمان‌سنج ۵۵۵[ویرایش]

مونواستابل با آی سی تایمر 555
تریگر، شکل موج خازن و خروجی در مونواستابل

مونو استابل دارای یک حالت پایدار است و در صورت اعمال تریگر مناسب به حالت ناپایدار منتقل شده، ولی بعد از گذشت زمان مشخص t مجدداً به حالت پایدار بر می گردد.

  • توضیح عملکرد :فرض می کنیم ابتدا خروجی در حالت low باشد. پس ترانزیستور اشباع است. در این حالت مدار هیچ تغییر وضعیتی پیدا نمی کند و این حالت پایدار است . با اعمال یک تریگر مناسب با پتانسیل منفی خروجی آی سی High می‌شود.در این حالت ترانزیستور خاموش می‌شود و مسیر برای شارژ خازن فراهم می‌شود.ولتاژ خازن از صفر ولت، شروع به افزایش کرده و به سمت Vcc حرکت می‌کند ولی هرگز به Vcc نمی رسد چون خازن به پایه آستانه متصل است و به محض رسیدن ولتاژش به ۲/۳Vcc (دو سوم تغذیه) خروجی آی سی مجدداً low می‌شود و مدار به حالت پایدار بر می گردد.

زمان High بودن خروجی به سادگی قابل اثبات است و رابطه آن در زیر دیده می‌شود.

همانطور که قابل مشاهده است این زمان با مقادیر مقاومت و خازن رابطه مستقیم دارد که مورد مطلوبی است . به جای مقاومت می‌توان یک پتانسیومتر قرار داد تا به زمان‌های مختلف دست یافت.

پیوند مرتبط[ویرایش]

بای استابل

آستابل

منبع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی