مونواستابل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
.

مونواستابل (به انگلیسی: monostable) یک نوع از مولتی ویبراتورها است. مونواستابل دارای یک حالت پایدار است و در صورت اعمال تریگر مناسب به حالت ناپایدار منتقل شده ولی بعد از از گذشت زمانی مشخص مجددا به حالت پایدار بر می گردد.

مونواستابل را به کمک ترانزیستور، تقویت کننده عملیاتی و تراشه زمان‌سنج ۵۵۵ می توان ساخت.

مونواستابل با ترانزیستور[ویرایش]

مونواستابل

تحلیل:

  • حالت پایدار: خازن C۱ شارژ و مدار باز است.

چون ترانزیستور Q۲ از طریق مقاومت R۲ به منبع تغذیه متصل است اشباع می‌شود و ترانزیستور Q۱ خاموش است. مدار در این حالت پایدار است.

مونواستابل با تراشه زمان‌سنج ۵۵۵[ویرایش]

مونواستابل با آی سی تایمر 555
تریگر، شکل موج خازن و خروجی در مونواستابل

مونو استابل دارای یک حالت پایدار است و در صورت اعمال تریگر مناسب به حالت ناپایدار منتقل شده، ولی بعد از گذشت زمان مشخص t مجددا به حالت پایدار بر می گردد.

  • توضیح عملکرد :فرض می کنیم ابتدا خروجی در حالت low باشد. پس ترانزیستور اشباع است. در این حالت مدار هیچ تغییر وضعیتی پیدا نمی کند و این حالت پایدار است . با اعمال یک تریگر مناسب با پتانسیل منفی خروجی آی سی High می شود.در این حالت ترانزیستور خاموش می‌شود و مسیر برای شارژ خازن فراهم می شود.ولتاژ خازن از صفر ولت، شروع به افزایش کرده و به سمت Vcc حرکت می کند ولی هرگز به Vcc نمی رسد چون خازن به پایه آستانه متصل است و به محض رسیدن ولتاژش به ۲/۳Vcc (دو سوم تغذیه) خروجی آی سی مجددا low می‌شود و مدار به حالت پایدار بر می گردد.

زمان High بودن خروجی به سادگی قابل اثبات است و رابطه آن در زیر دیده می شود.

همانطور که قابل مشاهده است این زمان با مقادیر مقاومت و خازن رابطه مستقیم دارد که مورد مطلوبی است . به جای مقاومت می توان یک پتانسیومتر قرار داد تا به زمان های مختلف دست یافت.

پیوند مرتبط[ویرایش]

بای استابل

آستابل

منبع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی