مومین‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مومینز
نویسنده(ها)تووه یانسون
عنوان اصلیمومین‌ترول
برگرداننده(ها)
 • به انگلیسی الیزابت پورچ، توماس واربرتون، کینگزلی هارت، انت اونیل
تصویرگر(ها)تووه یانسون
طراح جلدتووه یانسون
کشورفنلاند
زبانزبان سوئدی[۱]
گونه(های) ادبیفانتزی کودکانه
ناشرDrawn and Quarterly، مک‌میلن، فرار، اشتراوس و ژیرو، Schildts, Zangavar, Sort of Books
گونه رسانهPrint, digital
وبگاهOfficial website

مومینز (سوئدی: Mumintroll) مومین‌ها (سوئدی: Mumintroll) شخصیت‌های اصلی مجموعه ای از کتاب‌ها و کمیک استریپ توسط تووه یانسون، تصویرگر فنلاندی سوئدی زبان هستند که در ابتدا توسط کمپانی «Schildts» به فنلاندی و سوئدی منتشر شد. مومین‌ها خانواده ای از شخصیت‌های سفید و گرد افسانه ای با پوزه‌های بزرگ هستند که باعث می‌شود آنها شبیه اسب آبی باشند. با این وجود، علی‌رغم این شباهت به اسب‌های آبی، خانواده مومین ترول هستند. این خانواده در خانه خود در «Moominvalley» زندگی می‌کنند، اگرچه در گذشته، محل اقامت موقت آنها شامل یک فانوس دریایی و یک تئاتر بود. آنها در کنار دوستان مختلف خود ماجراهای زیادی داشته‌اند. در مجموع، نه کتاب در این مجموعه منتشر شد، به همراه پنج کتاب تصویری و یک کمیک استریپ بین سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۹۳ منتشر شد. مومین‌ها از آن زمان پایه بسیاری از مجموعه‌های تلویزیونی، فیلم‌ها و حتی یک پارک موضوعی به نام Moomin World در نانتانلی فنلاند بوده‌اند.

شخصیت‌ها[ویرایش]

 • مومین‌ترول، همچنین در برخی از ترجمه‌های انگلیسی به آن «Moomin» گفته می‌شود: شخصیت اصلی، پسر کوچک خانواده، علاقه‌مند و هیجان زده از هر آنچه می‌بیند و می‌یابد، همیشه سعی می‌کند خوب باشد، اما گاهی اوقات هنگام انجام این کار دچار مشکل می‌شود. او بسیار شجاع است و همیشه راهی برای خوشحال کردن دوستانش پیدا می‌کند.
 • بابامومین: پدر خانواده، او در سالهای جوانی یتیم بود، او تا حدی روح ناآرامی است که در جوانی از پرورشگاه خارج شد و به دنیا آمد اما اکنون زندگی می‌کند و تصمیم می‌گیرد یک پدر مسئول خانواده اش باشد.
 • مامان‌مومین: مادری آرام، که مراقب است مومین هاوس مکانی امن باشد. او می‌خواهد همه خوشبخت باشند، از فردیت قدردانی می‌کند، اما وقتی به کسی ظلم می‌شود همه چیز را حل می‌کند. او همیشه غذای خوب و همچنین هر چیز دیگری را که ممکن است در سفر در کیف دستی لازم باشد، به همراه می‌آورد.
 • کوچک من: یک دختر بچه بسیار شیطون، که در خانه مومین زندگی می‌کند و دارای شخصیتی شجاع و پرزرق و برق است. او ماجراجویی را دوست دارد، اما فاجعه‌ها را دوست دارد و غالباً عمداً معنا می‌کند. او کثیف و نامرتب بودن را هیجان انگیز می‌داند و وقتی دیگران نیستند بسیار زمینی است.
 • اسنیف: موجودی که در خانه مومین زندگی می‌کند. او دوست دارد در همه چیز شرکت کند، اما از انجام هر کار خطرناکی می‌ترسد. اسنیف از همه چیزهای با ارزش قدردانی می‌کند و برنامه‌های زیادی برای ثروتمند شدن می‌گذارد، اما موفق نمی‌شود.
 • اسنورک میدن: دوست مومین. او خوشحال و پرانرژی است، اما غالباً ناگهان نظر خود را در مورد مسائل تغییر می‌دهد. او لباس‌ها و جواهرات زیبا را دوست دارد و کمی معاشقه دارد. او خودش را دوست دختر مومین می‌داند.
 • اسنافکین: بهترین دوست مومین. مسافر فلسفی تنها، که دوست دارد سازدهنی بنوازد و فقط با چند چیز در سراسر جهان سرگردان است، تا زندگی خود را پیچیده نکند. او همیشه به دلخواه خودش می‌آید و می‌رود، بی خیال است و در Moominvalley ستایشگران زیادی دارد. همچنین نشان داده شده‌است که وی حتی در وخیم‌ترین شرایط کاملاً نترس و آرام است که ثابت شده کمک بزرگی به مومینترول و سایرین در هنگام خطر است.
 • میمبل، همچنین به عنوان دختر «میمبل» نامیده می‌شود: خواهر بزرگ کوچک و خواهر و برادر ناتنی اسنفکین و کوچک من. او اغلب در مورد عشق زندگی اش، به ویژه پلیس، رویاهای عاشقانه ای دارد.
 • تو تیکی: زنی خردمند و دوست خوب خانواده. او ظاهری پسرانه، با کلاه آبی و پیراهن راه راه قرمز دارد. او مستقیماً وارد عمل می‌شود تا معضلات را به روشی عملی حل کند. To-Ticky یکی از افرادی در Moominvalley است که خواب زمستانی نمی‌کند و در عوض زمستان را در ساختمان سونا دنج Moominhouse سپری می‌کند.
 • استینکی: یک موجود کوچک خزدار که همیشه در خانه، جایی که گاهی زندگی می‌کند، با خانواده شوخی می‌کند. او چیزهای خرج کردن را دوست دارد، به شهرت خود به عنوان یک کلاهبردار افتخار می‌کند، اما همیشه متوجه می‌شود. او ساده است و فقط به فکر خودش است.

منابع[ویرایش]

 1. Meek, Margaret (2001). Children's Literature and National Identity. Stoke-on-Trent: Trentham Books. p. 4. ISBN 978-1-85856-204-9.

پیوند به بیرون[ویرایش]