مولد الکتریکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فارسیEnglish

یک مولد ابتدایی متعلق به قرن ۲۰ ساخته شده در بوداپست مجارستان

در تولید انرژی الکتریکی، مولد الکتریکی یا ژنراتور برق (به انگلیسی: Electric Generator) به ماشینی گفته می‌شود که از طریق القای الکترومغناطیسی انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی به وسیله موتور الکتریکی صورت می‌گیرد. موتورها و مولدهای الکتریکی از جهات مختلفی دارای شباهت‌های زیادی با یکدیگر هستند. تأمین‌کنندهٔ انرژی مکانیکی ممکن است توربین گاز، توربین بخار، توربین آبی، توربین بادی یا یک موتور درون‌سوز باشد.

پیشرفتئ

قبل از اینکه رابطه بین الکتریسیته و مغناطیس کشف شود مولدهای الکترواستاتیکی کشف شدند که از اصول الکترواستاتیک برای تأمین انرژی الکتریکی استفاده می‌کردند. این مولدها توان را در ولتاژ بسیار بالا و جریان الکتریکی اندک تولید می‌کردند. این ماشین‌ها از یکی از این دو مکانیسم برای تأمین انرژی الکتریکی استفاده می‌کردند:

 1. القای الکترواستاتیک
 2. تولید برق بر اثر اصطکاک (تریبوالکتریسیته) به دلیل بهره‌وری پایین این مولدها و نیاز آن‌ها برای استفاده از عایق کاری پر هزینه به علت ولتاژ بالا این مولدها هرگز در کاربردهای عملی و برای تولید میزان قابل توجهی از انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار نگرفتند. ماشین ویمس هورست (Wimshurst) و مولدهای وان دی گراف (Van de Graaff) مثال‌هایی از این مولدها هستند که هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

صفحه فارادی

صفحه فارادی

در سال‌های ۱۸۳۱–۱۸۳۲ مایکل فارادی اصول عملکرد مولدهای الکترومغناطیسی را کشف کرد. این اصل بعدها قانون فارادی نام گرفت که بر این نکته دلالت می‌کند که در دو سر هادی که به‌طور عمودی نسبت به یک میدان مغناطیسی حرکت کند پتانسیل الکتریکی ایجاد می‌شود. او همچنین اولین مولد الکترومغناطیسی را نیز ساخت که به آن صفحه فارادی گفته شد. این مولد یک مولد هم قطب بود که از یک صفحه مسی که بین دو آهن‌ربای نعل اسبی می‌چرخید تشکیل شده بود. این مولد قادر به ساخت میزان اندکی ولتاژ جریان مستقیم با یک جریان بالا بود.

البته این طراحی از جهات مختلفی کم بازده بود چرا که ولتاژ تنها در قسمت‌هایی از صفحه به وجود می‌آمد که زیر قطب‌ها قرار داشتند و جریان تولیدی به سرعت در دیگر قسمت‌های صفحه پخش می‌شد و این جریان جاری شده در صفحه موجب هدر رفتن انرژی به صورت گرما می‌شد. مولدهای هم قطب بعدی این مشکل را با استفاده از آهن‌رباهایی که تمام محیط صفحه را پوشش می‌دادند حل کردند به‌طوری‌که میدان در طول تمام صفحه به‌طور یک‌نواخت وجود داشته باشد.

دینام

دینام اولین مولد الکتریکی بود که می‌توانست برق مورد نیاز صنایع را تأمین کند. دینام از اصول الکترومغناطیس برای تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی استفاده می‌کند و با استفاده از کموتاتور، جریان مستقیم تولید می‌کند. در طول مجموعه‌ای از اکتشافات تصادفی، دینام به یک الگو برای اختراع ماشین‌هایی چون موتور الکتریکی جریان مستقیم، مولد جریان متناوب، موتور سنکرون تبدیل شد.

یک دینام از یک قسمت ثابت که میدان مغناطیسی دائمی تولید می‌کند و مجموعه‌ای از سیم‌پیچ‌های متحرک که داخل میدان می‌چرخند تشکیل شده‌است. در دینام‌های کوچک، میدان مغناطیسی ثابت ممکن است به وسیله چند آهنربای دائمی فراهم شود. در دینام‌های بزرگ این میدان به وسیله یک یا چند آهنربای الکتریکی ایجاد می‌شود.

امروزه به ندرت می‌توان مولدهای دینامی بزرگی را دید که برای تولید انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار گیرند و این به دلیل عدم استفاده از جریان مستقیم است. امروزه استفاده از جریان متناوب به علت بهره‌وری بالا در حین تولید، توزیع و انتقال به شدت گسترش یافته و برای تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم نیز معمولاً از مدارات الکترونیکی و الکترونیک قدرت استفاده می‌شود. اما پیش از کشف اصول جریان متناوب تولید انرژی الکتریکی تقریباً فقط با استفاده از تعداد زیادی مولد دینامی ممکن بود. امروزه مولدهای دینامی تنها به عنوان ابزاری نمادین برای نشان دادن تاریخ تولید برق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مولدهای MHD

یک مولد MHD یا مگنتو هیدرودینامیکی (magnetohydrodynamic) نوعی مولد است که برق را مستقیماً از گازهای داغی که در یک میدان مغناطیسی در حرکت هستند و بدون استفاده از تجهیزات الکترومغناطیسی می‌گیرد. امکان استفاده از گازهای خروجی از این مولد برای گرم کردن یک بویلر در یک چرخه گرمایی، استفاده از این مولدها را منطقی‌تر کرده‌است. اولین نوع این مولدها در سال ۱۹۶۵ طراحی شد و اوج استفاده از این مولدها به یک نیروگاه نمایشی ۲۵ مگاواتی در ایالات متحده بازمی‌گردد. با وجود امکان استفاده از گرمای گازهای خروجی مورد استفاده در این مولدها بهره‌وری آن‌ها از توربین‌های سیکل ترکیبی پایین‌تر است و به همین دلیل استفاده از این مولدها بسیار محدود است.

تصورات غلط

بر خلاف تصور عموم[نیازمند منبع] یک مولد به هیچ عنوان بار الکتریکی تولید نمی‌کند بلکه میزان بار الکتریکی همواره در هادی ثابت است. عملکرد یک مولد با عملکرد پمپ آب قابل مقایسه است که تنها جریان آب را ایجاد می‌کند و به خودی خود آبی تولید نمی‌کند.

تحریک

هر موتور یا مولدی که از یک سیم‌پیچ به جای آهنربای دائم استفاده کند نیازمند جریانی است تا در سیم‌پیچ‌ها جریان داشته باشد و ماشین را قادر به کار کند. در صورتی که جریانی در سیم‌پیچ تحریک مولد وجود نداشته باشد حرکت روتور نمی‌تواند موجب تولید انرژی الکتریکی شود. در نیروگاه‌های بزرگ از مولدهای کوچک برای تولید جریان تحریک مولدها استفاده می‌شود.

مدار معادل

مدار معدل یک مولد و بار خارجی

مدار معادل یک مولد به همراه بار خارجی RL در تصویر سمت چپ نمایش داده شده. برای به دست آوردن پارامترهای VG (ولتاژ مولد) و RG (مقاومت الکتریکی مولد) به ترتیب زیر عمل می‌شود:

 • پیش از شروع به کار مولد با استفاده از یک اهم متر، مقاومت پایانه‌های مولد را اندازه‌گیری کنید. این مقامت مقاومت VDCG یا مقامت DC داخلی مولد نام دارد.
 • پس از راه‌اندازی مولد و قبل از وصل بار RL به مدار با استفاده از ولت‌متر میزان ولتاژ را در پایانه‌های مولد اندازه‌گیری کنید. این ولتاژ VG یا ولتاژ مدار باز مولد نام دارد.
 • بار RL را به صورتی که در شکل نشان داده شده به مولد متصل کنید و سپس ولتاژ را در پایانه‌های مولد اندازگیری کنید. این ولتاژ VL یا ولتاژ زیر بار مولد نام دارد.
 • در صورتی که از میزان بار RL اطلاع ندارید میزان مقاومت بار را اندازه‌گیری کنید.
 • میزان مقاومت AC داخلی مولد با استفاده از فرمول زیر محاسبه می‌گردد:

به‌طور کلی مقاومت AC داخلی مولد در هنگام حرکت مولد کمی بیشتر از مقاومت داخلی DC آن در حالت توقف مولد است. رویه بالا این امکان را برای شما به وجود می‌آورد که دو پارامتر را با دقت بهتری به دست آورید اما می‌توانید برای محاسبه تقریبی دو پارامتر مقاومت AC و DC را برابر در نظر بگیرید.

 • نکته: در صورتی که مولد از نوع AC است از یک ولت‌متر AC برای اندازه‌گیری ولتاژ استفاده کنید.

بر طبق «قاعده توان بیشینه در مولد» توان بیشینه در مولد هنگامی ایجاد می‌شود که میزان مقاومت بار خارجی با میزان مقاومت داخلی مولد برابر باشد. اما در این صورت نیمی از توان تولیدی مولد در مقاومت داخلی آن به مصرف می‌رسد که این امر بهره‌وری مولد را به شدت کاهش می‌دهد و به همین دلیل در مولدها معمولاً میزان مصرف بار خارجی چندین برابر مصرف بار داخلی مولد است تا به این ترتیب بهره‌وری مولد بالاتر رود.

مولدهای موجود در وسائل نقلیه

تقریباً تمامی خودروها از یک مولد داخلی برای تغذیه سیستم الکتریکی خودرو و شارژ دوباره باتری بعد از روشن شدن استفاده می‌کنند. این مولد داخلی انرژی مکانیکی مورد نیاز خود را از موتور و به وسیله یک اتصال مکانیکی غیرمستقیم تأمین می‌کند. وسائل نقلیه موتوری اولیه تا دهه ۱۹۶۰ از مولدهای DC که بهره‌وری پایین‌تری دارند، برای تولید انرژی الکتریکی مورد نیاز در خودرو استفاده می‌کردند اما امروزه مولدهای DC جای خود را به تناوب‌گرها یا دینام‌های جریان متناوب (alternator) داده‌اند که از یک یکسوکننده داخلی برای یکسوسازی خروجی مولد استفاده می‌کنند. مولد داخلی خودرو به‌طور معمول دارای خروجی ۱۲ ولت ۵۰ تا ۱۰۰ آمپر است که این خروجی با توجه به میزان بار الکتریکی داخلی خودرو می‌تواند بیشتر نیز باشد برای مثال خودروهایی که دارای سیستم فرمان هیدرولیک و سیستم تهویه هستند دارای مصرف به مراتب بیشتری نسبت به خودروهای معمولی هستند.

از آنجایی که در خودروهای دیزلی انرژی زیادی برای راه اندازی خودرو در استارتر موتور استفاده می‌شود؛ در خودروهای باربری و خودورهای بزرگ بیشتر از مولدهای ۲۴ ولت برای تأمین برق استفاده می‌شود و به این ترتیب نیاز به افزایش سطح مقطع سیم‌کشی داخلی خودرو برطرف خواهد شد. مولدهای داخلی بیشتر خودروها از آهنربای غیر دائم استفاده می‌کنند و معمولاً بهره‌وری بین ۵۰٪ تا ۶۰٪ دارند در حالی که در مولدهای موتور سیکلت‌ها از آهنربای دائمی استفاده شده که باعث کاهش حجم مولد می‌شود.

مولدهای کوچکتر از مولد موتور سیکلت‌ها را می‌توان در دوچرخه‌ها دید. این مولدها که از آهنربای دائم استفاده می‌کنند و جریانی ۰٫۵ آمپر را در ولتاژ ۶ یا ۱۲ ولت تولید می‌کنند. در این نوع مولدها بهره‌وری از اهمیت بالایی برخوردار است ولی با این وجود به علت استفاده از آهنربای دائم از ۶۰٪ (۴۰٪ معمول‌تر است) تجاوز نمی‌کند.

جستارهای وابسته

منابع

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Electrical generator». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای ، بازبینی‌شده در ۷ می۲۰۰۸.

U.S. NRC image of a modern steam turbine generator (STG).

In electricity generation, a generator[1] is a device that converts motive power (mechanical energy) into electrical power for use in an external circuit. Sources of mechanical energy include steam turbines, gas turbines, water turbines, internal combustion engines, wind turbines and even hand cranks. The first electromagnetic generator, the Faraday disk, was invented in 1831 by British scientist Michael Faraday. Generators provide nearly all of the power for electric power grids.

The reverse conversion of electrical energy into mechanical energy is done by an electric motor, and motors and generators have many similarities. Many motors can be mechanically driven to generate electricity; frequently they make acceptable manual generators.

Terminology

Early Ganz Generator in Zwevegem, West Flanders, Belgium

Electromagnetic generators fall into one of two broad categories, dynamos and alternators.

Mechanically a generator consists of a rotating part and a stationary part:

One of these parts generates a magnetic field, the other has a wire winding in which the changing field induces an electric current:

The armature can be on either the rotor or the stator, depending on the design, with the field coil or magnet on the other part.

History

Before the connection between magnetism and electricity was discovered, electrostatic generators were invented. They operated on electrostatic principles, by using moving electrically charged belts, plates, and disks that carried charge to a high potential electrode. The charge was generated using either of two mechanisms: electrostatic induction or the triboelectric effect. Such generators generated very high voltage and low current. Because of their inefficiency and the difficulty of insulating machines that produced very high voltages, electrostatic generators had low power ratings, and were never used for generation of commercially significant quantities of electric power. Their only practical applications were to power early X-ray tubes, and later in some atomic particle accelerators.

Faraday disk generator

The Faraday disk was the first electric generator. The horseshoe-shaped magnet (A) created a magnetic field through the disk (D). When the disk was turned, this induced an electric current radially outward from the center toward the rim. The current flowed out through the sliding spring contact m, through the external circuit, and back into the center of the disk through the axle.

The operating principle of electromagnetic generators was discovered in the years of 1831–1832 by Michael Faraday. The principle, later called Faraday's law, is that an electromotive force is generated in an electrical conductor which encircles a varying magnetic flux.

He also built the first electromagnetic generator, called the Faraday disk; a type of homopolar generator, using a copper disc rotating between the poles of a horseshoe magnet. It produced a small DC voltage.

This design was inefficient, due to self-cancelling counterflows of current in regions of the disk that were not under the influence of the magnetic field. While current was induced directly underneath the magnet, the current would circulate backwards in regions that were outside the influence of the magnetic field. This counterflow limited the power output to the pickup wires, and induced waste heating of the copper disc. Later homopolar generators would solve this problem by using an array of magnets arranged around the disc perimeter to maintain a steady field effect in one current-flow direction.

Another disadvantage was that the output voltage was very low, due to the single current path through the magnetic flux. Experimenters found that using multiple turns of wire in a coil could produce higher, more useful voltages. Since the output voltage is proportional to the number of turns, generators could be easily designed to produce any desired voltage by varying the number of turns. Wire windings became a basic feature of all subsequent generator designs.

Jedlik and the self-excitation phenomenon

Independently of Faraday, Ányos Jedlik started experimenting in 1827 with the electromagnetic rotating devices which he called electromagnetic self-rotors. In the prototype of the single-pole electric starter (finished between 1852 and 1854) both the stationary and the revolving parts were electromagnetic. It was also the discovery of the principle of dynamo self-excitation,[2] which replaced permanent magnet designs. He also may have formulated the concept of the dynamo in 1861 (before Siemens and Wheatstone) but did not patent it as he thought he was not the first to realize this.[3]

Direct current generators

Hippolyte Pixii's dynamo. The commutator is located on the shaft below the spinning magnet.
This large belt-driven high-current dynamo produced 310 amperes at 7 volts. Dynamos are no longer used due to the size and complexity of the commutator needed for high power applications.

A coil of wire rotating in a magnetic field produces a current which changes direction with each 180° rotation, an alternating current (AC). However many early uses of electricity required direct current (DC). In the first practical electric generators, called dynamos, the AC was converted into DC with a commutator, a set of rotating switch contacts on the armature shaft. The commutator reversed the connection of the armature winding to the circuit every 180° rotation of the shaft, creating a pulsing DC current. One of the first dynamos was built by Hippolyte Pixii in 1832.

The dynamo was the first electrical generator capable of delivering power for industry. The Woolrich Electrical Generator of 1844, now in Thinktank, Birmingham Science Museum, is the earliest electrical generator used in an industrial process.[4] It was used by the firm of Elkingtons for commercial electroplating.[5][6][7]

The modern dynamo, fit for use in industrial applications, was invented independently by Sir Charles Wheatstone, Werner von Siemens and Samuel Alfred Varley. Varley took out a patent on 24 December 1866, while Siemens and Wheatstone both announced their discoveries on 17 January 1867, the latter delivering a paper on his discovery to the Royal Society.

The "dynamo-electric machine" employed self-powering electromagnetic field coils rather than permanent magnets to create the stator field.[8] Wheatstone's design was similar to Siemens', with the difference that in the Siemens design the stator electromagnets were in series with the rotor, but in Wheatstone's design they were in parallel.[9] The use of electromagnets rather than permanent magnets greatly increased the power output of a dynamo and enabled high power generation for the first time. This invention led directly to the first major industrial uses of electricity. For example, in the 1870s Siemens used electromagnetic dynamos to power electric arc furnaces for the production of metals and other materials.

The dynamo machine that was developed consisted of a stationary structure, which provides the magnetic field, and a set of rotating windings which turn within that field. On larger machines the constant magnetic field is provided by one or more electromagnets, which are usually called field coils.

Large power generation dynamos are now rarely seen due to the now nearly universal use of alternating current for power distribution. Before the adoption of AC, very large direct-current dynamos were the only means of power generation and distribution. AC has come to dominate due to the ability of AC to be easily transformed to and from very high voltages to permit low losses over large distances.

Synchronous generators (alternating current generators)

Through a series of discoveries, the dynamo was succeeded by many later inventions, especially the AC alternator, which was capable of generating alternating current. It is commonly known to be the Synchronous Generators (SGs). The synchronous machines are directly connected to the grid and need to be properly synchronized during startup.[10] Moreover, they are excited with special control to enhance the stability of the power system.[11]

Alternating current generating systems were known in simple forms from Michael Faraday's original discovery of the magnetic induction of electric current. Faraday himself built an early alternator. His machine was a "rotating rectangle", whose operation was heteropolar - each active conductor passed successively through regions where the magnetic field was in opposite directions.[12]

Large two-phase alternating current generators were built by a British electrician, J.E.H. Gordon, in 1882. The first public demonstration of an "alternator system" was given by William Stanley, Jr., an employee of Westinghouse Electric in 1886.[13]

Sebastian Ziani de Ferranti established Ferranti, Thompson and Ince in 1882, to market his Ferranti-Thompson Alternator, invented with the help of renowned physicist Lord Kelvin.[14] His early alternators produced frequencies between 100 and 300 Hz. Ferranti went on to design the Deptford Power Station for the London Electric Supply Corporation in 1887 using an alternating current system. On its completion in 1891, it was the first truly modern power station, supplying high-voltage AC power that was then "stepped down" for consumer use on each street. This basic system remains in use today around the world.

A small early 1900s 75 kVA direct-driven power station AC alternator, with a separate belt-driven exciter generator.

After 1891, polyphase alternators were introduced to supply currents of multiple differing phases.[15] Later alternators were designed for varying alternating-current frequencies between sixteen and about one hundred hertz, for use with arc lighting, incandescent lighting and electric motors.[16]

Self-excitation

As the requirements for larger scale power generation increased, a new limitation rose: the magnetic fields available from permanent magnets. Diverting a small amount of the power generated by the generator to an electromagnetic field coil allowed the generator to produce substantially more power. This concept was dubbed self-excitation.

The field coils are connected in series or parallel with the armature winding. When the generator first starts to turn, the small amount of remanent magnetism present in the iron core provides a magnetic field to get it started, generating a small current in the armature. This flows through the field coils, creating a larger magnetic field which generates a larger armature current. This "bootstrap" process continues until the magnetic field in the core levels off due to saturation and the generator reaches a steady state power output.

Very large power station generators often utilize a separate smaller generator to excite the field coils of the larger. In the event of a severe widespread power outage where islanding of power stations has occurred, the stations may need to perform a black start to excite the fields of their largest generators, in order to restore customer power service.

Specialized types of generator

Direct current (DC)

A dynamo uses commutators to produce direct current. It is self-excited, i.e. its field electromagnets are powered by the machine's own output. Other types of DC generators use a separate source of direct current to energize their field magnets.

Homopolar generator

A homopolar generator is a DC electrical generator comprising an electrically conductive disc or cylinder rotating in a plane perpendicular to a uniform static magnetic field. A potential difference is created between the center of the disc and the rim (or ends of the cylinder), the electrical polarity depending on the direction of rotation and the orientation of the field.

It is also known as a unipolar generator, acyclic generator, disk dynamo, or Faraday disc. The voltage is typically low, on the order of a few volts in the case of small demonstration models, but large research generators can produce hundreds of volts, and some systems have multiple generators in series to produce an even larger voltage.[17] They are unusual in that they can produce tremendous electric current, some more than a million amperes, because the homopolar generator can be made to have very low internal resistance.

Magnetohydrodynamic (MHD) generator

A magnetohydrodynamic generator directly extracts electric power from moving hot gases through a magnetic field, without the use of rotating electromagnetic machinery. MHD generators were originally developed because the output of a plasma MHD generator is a flame, well able to heat the boilers of a steam power plant. The first practical design was the AVCO Mk. 25, developed in 1965. The U.S. government funded substantial development, culminating in a 25 MW demonstration plant in 1987. In the Soviet Union from 1972 until the late 1980s, the MHD plant U 25 was in regular utility operation on the Moscow power system with a rating of 25 MW, the largest MHD plant rating in the world at that time.[18] MHD generators operated as a topping cycle are currently (2007) less efficient than combined cycle gas turbines.

Alternating current (AC)

Induction generator

Induction AC motors may be used as generators, turning mechanical energy into electric current. Induction generators operate by mechanically turning their rotor faster than the synchronous speed, giving negative slip. A regular AC asynchronous motor usually can be used as a generator, without any internal modifications. Induction generators are useful in applications such as minihydro power plants, wind turbines, or in reducing high-pressure gas streams to lower pressure, because they can recover energy with relatively simple controls. They do not require an exciter circuit because the rotating magnetic field is provided by induction from the stator circuit. They also do not require speed governor equipment as they inherently operate at the connected grid frequency.

To operate, an induction generator must be excited with a leading voltage; this is usually done by connection to an electrical grid, or sometimes they are self-excited by using phase correcting capacitors.

Linear electric generator

In the simplest form of linear electric generator, a sliding magnet moves back and forth through a solenoid - a spool of copper wire. An alternating current is induced in the loops of wire by Faraday's law of induction each time the magnet slides through. This type of generator is used in the Faraday flashlight. Larger linear electricity generators are used in wave power schemes.

Variable-speed constant-frequency generators

Many renewable energy efforts attempt to harvest natural sources of mechanical energy (wind, tides, etc.) to produce electricity. Because these sources fluctuate in power applied, standard generators using permanent magnets and fixed windings would deliver unregulated voltage and frequency. The overhead of regulation (whether before the generator via gear reduction or after generation by electrical means) is high in proportion to the naturally-derived energy available.

New generator designs such as the asynchronous or induction singly-fed generator, the doubly-fed generator, or the brushless wound-rotor doubly-fed generator are seeing success in variable speed constant frequency applications, such as wind turbines or other renewable energy technologies. These systems thus offer cost, reliability and efficiency benefits in certain use cases..

Common use cases

Power station

Hydroelectric power station at Gabčíkovo Dam, Slovakia
Hydroelectric power station at Glen Canyon Dam, Page, Arizona


A power station, also referred to as a power plant or powerhouse and sometimes generating station or generating plant, is an industrial facility for the generation of electric power. Most power stations contain one or more generators, a rotating machine that converts mechanical power into three-phase electric power. The relative motion between a magnetic field and a conductor creates an electrical current. The energy source harnessed to turn the generator varies widely. Most power stations in the world burn fossil fuels such as coal, oil, and natural gas to generate electricity. Cleaner sources include nuclear power, and an increasing use of renewables such as solar, wind, wave and hydroelectric.

Vehicular generators

Mobile electric generator

Roadway vehicles

Motor vehicles require electrical energy to power their instrumentation, keep the engine itself operating, and recharge their batteries. Until about the 1960s motor vehicles tended to use DC generators (dynamos) with electromechanical regulators. Following the historical trend above and for many of the same reasons, these have now been replaced by alternators with built-in rectifier circuits.

Bicycles

Bicycles require energy to power running lights and other equipment. There are two common kinds of generator in use on bicycles: bottle dynamos which engage the bicycle's tire on an as-needed basis, and hub dynamos which are directly attached to the bicycle's drive train. The name is conventional as these they are small permanent-magnet alternators, not self-excited DC machines as are dynamos. Some electric bicycles are capable of regenerative braking, where the drive motor is used as a generator to recover some energy during braking.

Sailboats

Sailing boats may use a water- or wind-powered generator to trickle-charge the batteries. A small propeller, wind turbine or impeller is connected to a low-power generator to supply currents at typical wind or cruising speeds.

Electric scooters

Electric scooters with regenerative braking have become popular all over the world. Engineers use kinetic energy recovery systems on the scooter to reduce energy consumption and increase its range up to 40-60% by simply recovering energy using the magnetic brake, which generates electric energy for further use. Modern vehicles reach speed up to 25–30 km/h and can run up to 35–40 km.

Genset

An engine-generator is the combination of an electrical generator and an engine (prime mover) mounted together to form a single piece of self-contained equipment. The engines used are usually piston engines, but gas turbines can also be used, and there are even hybrid diesel-gas units, called dual-fuel units. Many different versions of engine-generators are available - ranging from very small portable petrol powered sets to large turbine installations. The primary advantage of engine-generators is the ability to independently supply electricity, allowing the units to serve as backup power solutions.[19]

Human powered electrical generators

A generator can also be driven by human muscle power (for instance, in field radio station equipment).

Protesters at Occupy Wall Street using bicycles connected to a motor and one-way diode to charge batteries for their electronics[20]

Human powered electric generators are commercially available, and have been the project of some DIY enthusiasts. Typically operated by means of pedal power, a converted bicycle trainer, or a foot pump, such generators can be practically used to charge batteries, and in some cases are designed with an integral inverter. An average "healthy human" can produce a steady 75 watts (0.1 horsepower) for a full eight hour period, while a "first class athlete" can produce approximately 298 watts (0.4 horsepower) for a similar period. At the end of which an undetermined period of rest and recovery will be required. At 298 watts the average "healthy human" becomes exhausted within 10 minutes.[21] The net electrical power that can be produced will be less, due to the efficiency of the generator. Portable radio receivers with a crank are made to reduce battery purchase requirements, see clockwork radio. During the mid 20th century, pedal powered radios were used throughout the Australian outback, to provide schooling (School of the Air), medical and other needs in remote stations and towns.

Mechanical measurement

A tachogenerator is an electromechanical device which produces an output voltage proportional to its shaft speed. It may be used for a speed indicator or in a feedback speed control system. Tachogenerators are frequently used to power tachometers to measure the speeds of electric motors, engines, and the equipment they power. Generators generate voltage roughly proportional to shaft speed. With precise construction and design, generators can be built to produce very precise voltages for certain ranges of shaft speeds.[citation needed]

Equivalent circuit

Equivalent circuit of generator and load.
 • G, generator
 • VG, generator open-circuit voltage
 • RG, generator internal resistance
 • VL, generator on-load voltage
 • RL, load resistance

An equivalent circuit of a generator and load is shown in the adjacent diagram. The generator is represented by an abstract generator consisting of an ideal voltage source and an internal impedance. The generator's and parameters can be determined by measuring the winding resistance (corrected to operating temperature), and measuring the open-circuit and loaded voltage for a defined current load.

This is the simplest model of a generator, further elements may need to be added for an accurate representation. In particular, inductance can be added to allow for the machine's windings and magnetic leakage flux,[22] but a full representation can become much more complex than this.[23]

See also

References

 1. ^ Also called electric generator, electrical generator, and electromagnetic generator.
 2. ^ Augustus Heller (April 2, 1896). "Anianus Jedlik". Nature. Norman Lockyer. 53 (1379): 516. Bibcode:1896Natur..53..516H. doi:10.1038/053516a0.
 3. ^ Augustus Heller (2 April 1896), "Anianus Jedlik", Nature, Norman Lockyer, 53 (1379): 516, Bibcode:1896Natur..53..516H, doi:10.1038/053516a0
 4. ^ Birmingham Museums trust catalogue, accession number: 1889S00044
 5. ^ Thomas, John Meurig (1991). Michael Faraday and the Royal Institution: The Genius of Man and Place. Bristol: Hilger. p. 51. ISBN 978-0750301459.
 6. ^ Beauchamp, K G (1997). Exhibiting Electricity. IET. p. 90. ISBN 9780852968956.
 7. ^ Hunt, L. B. (March 1973). "The early history of gold plating". Gold Bulletin. 6 (1): 16–27. doi:10.1007/BF03215178.
 8. ^ Berliner Berichte. January 1867. Missing or empty |title= (help)
 9. ^ Proceedings of the Royal Society. February 14, 1867. Missing or empty |title= (help)
 10. ^ Schaefer, Richard C. (Jan–Feb 2017). "Art of Generator Synchronizing". IEEE Transactions on Industry Applications. 53 (1): 751–757. doi:10.1109/tia.2016.2602215. ISSN 0093-9994. S2CID 15682853.
 11. ^ Basler, Michael J.; Schaefer, Richard C. (2008). "Understanding Power-System Stability". IEEE Transactions on Industry Applications. 44 (2): 463–474. doi:10.1109/tia.2008.916726. ISSN 0093-9994. S2CID 62801526.
 12. ^ Thompson, Sylvanus P., Dynamo-Electric Machinery. pp. 7
 13. ^ Blalock, Thomas J., "Alternating Current Electrification, 1886". IEEE History Center, IEEE Milestone. (ed. first practical demonstration of a dc generator - ac transformer system.)
 14. ^ Ferranti Timeline Archived October 3, 2015, at the Wayback MachineMuseum of Science and Industry (Accessed 22-02-2012)
 15. ^ Thompson, Sylvanus P., Dynamo-Electric Machinery. pp. 17
 16. ^ Thompson, Sylvanus P., Dynamo-Electric Machinery. pp. 16
 17. ^ Losty, H.H.W & Lewis, D.L. (1973) Homopolar Machines. Philosophical Transactions for the Royal Society of London. Series A, Mathematical and Physical Sciences. 275 (1248), 69-75
 18. ^ Langdon Crane, Magnetohydrodynamic (MHD) Power Generator: More Energy from Less Fuel, Issue Brief Number IB74057, Library of Congress Congressional Research Service, 1981, retrieved from Digital.library.unt.edu 18 July 2008
 19. ^ "Hurricane Preparedness: Protection Provided by Power Generators | Power On with Mark Lum". Wpowerproducts.com. 10 May 2011. Retrieved 2012-08-24.
 20. ^ With Generators Gone, Wall Street Protesters Try Bicycle Power, Colin Moynihan, New York Times, 30 October 2011; accessed 2 November 2011
 21. ^ "Program: hpv (updated 6/22/11)". Ohio.edu. Retrieved 2012-08-24.
 22. ^ Geoff Klempner, Isidor Kerszenbaum, "1.7.4 Equivalent circuit", Handbook of Large Turbo-Generator Operation and Maintenance, John Wiley & Sons, 2011 (Kindle edition) ISBN 1118210409.
 23. ^ Yoshihide Hase, "10: Theory of generators", Handbook of Power System Engineering, John Wiley & Sons, 2007 ISBN 0470033665.