مولتی‌متر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک مولتی‌متر دیجیتال

مولتی‌متر (Multimeter) دستگاهی برای اندازه‌گیری چندین کمیت الکتریکی از قبیل ولتاژ، جریان، مقاومت الکتریکی، ظرفیت خازنی و ... است، که می‌توان با آن سلامت یا مشخصات قطعات الکتریکی یا الکترونیکی را نیز ارزیابی کرد[۱].

' ولت متر برای اندازه گیری اختلاف پتانسیل

' آمپرمتر برای اندازه گیری شدت جریان مدار

' اهم متر برای اندازه گیری مقاومت مدار

مولتی‌متر از اساسی‌ترین ابزار مهندسان و تعمیرکاران برق و الکترونیک است که حتماً در هر کارگاه، تعمیرگاه یا آزمایشگاه برق یافت می شود. مولتی‌متر، دو نوع آنالوگ (عقربه ای) و دیجیتال (رقمی) دارد، اگرچه استفاده از نوع آنالوگ آن، دیگر منسوخ شده‌است.

در مولتی‌متر به وسیله یک سلکتور قابل چرخش (کلید انتخاب‌گر چرخنده)، کمیت‌ الکتریکی موردنظر برای اندازه‌گیری و نیز حدود آن را می‌توان انتخاب کرد. برای استفاده از مولتی‌متر لازم است با هر کدام از کمیت‌های الکتریکی آشنا بود، چرا که هر یک، واحدی مشخص دارد. نام دیگر مولتی‌متر، آوومتر (َAvometer) است که از حروف اول کلمات آمپر (Amper)، ولت (Volt) و اهم (Ohm) گرفته شده‌است، و کمتر رایج است.

تاریخچه[ویرایش]

اولین وسیله برای اندازه گیری یکی از پارامتر های الکتریکی گالوانومتر galvanometer بود که در سال 1820 برای اندازه گیری جریان  در مقیاس میلی آمپر  ساخته شده بود گالوانومتر با استفاده از مدار پل وتستون و فرمول مخصوص آن برای اندازه گیری مقاومت و ولتاژ نیز استفاده می شد گالوانومتر به عنوان نمونه اولیه مولتی متر  و آمپرمتر ها شناخته می شود که فقط در مقیاس آزمایشگاهی کاربرد داشت و بسیار حجیم و حساس بود

اولین مولتی متر در دهه 1920 اختراع شد ساخت و طراحی این مولتی متر را به یک کارمند اداره پست بریتانیا با نام  Donald Macadie نسبت داده شده است. این دستگاه توانایی اندازه گیری آمپر ولتاژ و اهم را دارا بود دونالد این دستگاه را آومتر Avometer  نامید.[۲]


مولتی متر های امروزی با بهره گیری از مدارات الکترونیکی و میکرو پروسسور های پیشرفته انواع پارامتر های الکتریکی را اندازه گیری می کنند و این مقادیر را بر روی صفحه نمایش های کریستالی نمایش می دهند.


  1. «multimeter ویکی پدیا انگلیسی». ویکی پدیا.
  2. ترجمه کتاب A New Electronic Rectifier", L.O Grondahl & P.H. Geiger, Transactions, American Institution of Electrical Engineers, February 1927 pp. 358 – 366.

مولتی متر (آوامتر) سایت تبیان