موسیقی باروک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
دوره‌ها، اعصار و جنبش‌های
موسیقی کلاسیک غرب
دوران اولیه
قرون وسطی۵۰۰–۱۴۰۰
رنسانس۱۴۰۰–۱۶۰۰
دوران قواعد مشترک
باروک۱۶۰۰–۱۷۵۰
کلاسیک۱۷۳۰–۱۸۲۰
رمانتیک۱۷۸۰–۱۹۱۰
قرن بیستم و اوایل دوره قرن بیست‌و‌یکم
عصر مدرن۱۸۹۰–۱۹۵۰
* جنبش امپرسیونیستی۱۸۹۰–۱۹۲۵
* جنبش اکسپرسیونیستی۱۹۰۸–۱۹۲۵
عصر پست مدرن/معاصر۱۹۳۰– اکنون
* جنبش مینیمالیستی۱۹۶۵– اکنون

دورهٔ باروک در موسیقی هنری اروپایی از حدود ۱۶۰۰ تا ۱۷۵۰ در نظر گرفته می‌شود. باروک کلمه‌ای ایتالیایی و به معنی زمخت و ناهنجار است و از کلمه بارکو در ایتالیایی به معنی مروارید صیقل نیافته گرفته شده‌است. موسیقی این دوره اغلب بافت پلی‌فونیک دارد. مطرح‌ترین چهره‌های این دوره از موسیقی کلاسیک باخ، ویوالدی، هندل و آلبینونی هستند.

دوره‌های زمانی[ویرایش]

سازهای دوره باروک: ویولن، هارپسیکورد، گیتار باروک، لوت، ویول باس، هوردی گوردی

این دوره از نظر زمانی بین دورهٔ رنسانس و دورهٔ کلاسیک قرار دارد. این دوره را در موسیقی، به سه دورهٔ آغازین (۱۶۰۰–۱۶۴۰)، میانی (۱۶۴۰–۱۶۸۰) و پایانی (۱۶۸۰–۱۷۵۰) تقسیم می‌کنند. بااین‌که امروزه آثار دورهٔ پایانی باروک معروف‌ترین آثار این سبک هستند، اما دورهٔ آغازین، با موسیقی‌دانانی چون مونته‌وردی یکی از انقلابی‌ترین دوره‌های تاریخ موسیقی است.

در دورهٔ آغازین، موسیقی بر اساس متن‌هایی بسیار پرشور و احساس نگاشته می‌شد و تعجبی نیست که موسیقی‌دانان ایتالیایی آن زمان، اپرا را به وجود آوردند. در دورهٔ آغازین، آهنگ‌سازان بافت هوموفونیک را بر بافت پلی‌فونیک رنسانس ترجیح دادند؛ هر چند در دورهٔ پایانی، بار دیگر موسیقی‌دانان به پلی‌فونی بازگشتند. آهنگ‌سازان دورهٔ آغازین، دیسونانس‌ها را با آزادی بیش‌تری به کار گرفتند. بر تضادهای صوتی نیز تأکید می‌شد؛ حال آن‌که در رنسانس، سازها -اگر به کار گرفته می‌شدند- ملودی آوازخوان را مضاعف می‌کردند (مشابه آنچه در اغلب موارد در موسیقی سنتی ایرانی شنیده می‌شود)، اما در دورهٔ آغازین باروک صداهای آوازی با خط‌هایی ملودیک که ویژهٔ ساز به نگارش درآمده بود، همراهی می‌شد.

در دورهٔ میانی باروک، سبک موسیقایی نویی که از ایتالیا نشأت گرفته بود، در تمام کشورهای اروپایی گسترش یافت. مدهای قرون وسطایی یا کلیسایی، اندک اندک جای خود را به گام‌های ماژور و مینور سپردند. دیگر ویژگی برجستهٔ باروک میانی، اهمیت بی‌سابقهٔ موسیقی‌سازی بود که در این میان، سازهای خانوادهٔ ویولن محبوب‌ترین سازها بودند.

در دورهٔ پایانی، بسیاری از جنبه‌های هارمونی پدید آمد. در این دوره، موسیقی‌سازی اهمیتی هم‌پایهٔ موسیقی‌سازی یافت. در این دوره، بار دیگر موسیقی پلی‌فونیک اوج گرفت و آهنگ‌سازی مانند یوهان سباستیان باخ، به اوج استادی در این امر رسیدند.

ویژگی‌های موسیقی باروک[ویرایش]

یگانگی حالت[ویرایش]

یک قطعهٔ باروک، اغلب فقط بیان‌گر یک حالت است - قطعه‌ای که شاد آغاز می‌شود، تا پایان شاد می‌ماند. آهنگ‌سازان برای تجسم نمودهای احساس، زبانی موسیقایی پدید آوردند؛ در این زبان ریتم‌ها یا الگوهای ملودیک ویژه‌ای به حالت‌هایی معین اشاره داشتند. این زبان موسیقایی مشترک، بیش‌تر آثار موسیقی دورهٔ پایانی باروک را از تشابه و خویشاوندی برخورد می‌کند. البته این اصل، استثنای مهم‌ای دارد و آن آثار آوازی باروک هستند.

ریتم[ویرایش]

یگانگی حالت در موسیقی باروک، بیش از هر چیز با پیوستگی و یک‌نواختی ریتم انتقال داده می‌شود. الگوهای ریتمیکی که در آغاز یک قطعه شنیده شده‌اند، در طی آن تکرار می‌شوند. این پیوستگی و یک‌نواختی ریتم، فراهم آورندهٔ نیروی پیش‌برنده‌ای است که موسیقی را مطیع خود می‌کند: حرکت پیش‌رونده، به ندرت دچار وقفه می‌شود. در موسیقی باروک، تأکید بر ضرب بسیار بیش از اغلب آثار موسیقی رنسانس است.

ملودی[ویرایش]

ملودی باروک نیز حسی از پیوستگی و یک‌نواختی پدید می‌آورد. ملودی آغازین یک قطعه بارها و بارها در آن شنیده می‌شود و حتی هنگام‌ای که به شکلی دگرگون‌شده نمود می‌یابد نیز سرشت آن کم و بیش ثابت می‌ماند. در موسیقی باروک، ملودی بی‌وقفه گسترش یافته، آشکار شده و جنبه‌های متفاوت آن گشوده می‌شود. این حرکت جهت‌دار، اغلب از یک سکانس ملودیک سرچشمه می‌گیرد، که تکرار پیاپی یک ایده موسیقایی در سطح‌های صوتی زیرتر یا بم‌تر است. بسیاری از ملودی‌های باروک کیفیت‌ای پُرریزه‌کاری و تزیینی دارند، و سرایش یا به یاد سپردن آن‌ها آسان نیست. ملودی باروک بیش از آن که حس‌ای متوازن و متقارن القا کند، حس‌ای از گسترش و پویایی ریتمیک پدید می‌آورد. یک عبارت کوتاه، اغلب با عبارت‌ای طولانی که جریان‌ای بی‌وقفه از نت‌های سریع و چالاک دارد دنبال می‌شود.

دینامیک پله‌ای[ویرایش]

موسیقی باروک، هم‌گام با پیوستگی ریتم و ملودی از پیوستگی دینامیک (نوانس) نیز برخوردار است. به بیان دیگر، حجم صوتی برای مدت‌ای ثابت نگه داشته می‌شود. تغییر دینامیک، ناگهانی و چنان است که گویی دینامیک از سطحی به سطح دیگر منتقل شده باشد. این تغییر و تبدیل میان قوی و ضعیف، دینامیک پله‌ای نامیده شده‌است. دگرگونی تدریجی دینامیک که با کرشندو و دکرشندو پدید می‌آید از ویژه‌گیهای شاخص موسیقی باروک نیست. با این همه بی‌تردید اجراکنندگان این موسیقی برای دست‌یابی به مقصودهای بیانی، دگرگونی‌های ظریف و ماهرانه‌ای را در دینامیک پدید می‌آورده‌اند. سازهای شستی‌دار مهم در دورهٔ باروک، ارگ و کلاوسن (هارپسیکورد) بودند که هردو با دینامیک یک‌نواخت موسیقی آن دوره هم‌خوانی داشتند. نوازندهٔ ارگ و کلاوسن نمی‌توانست مانند پیانیست امروزی با تغییر فشار انگشت بر شستی‌ها، کرشندو و دکرشندو پدید آورد. کلاویکورد، سومین ساز شستی‌دار مهم این دوره، گرچه می‌توانست تغییرهای تدریجی در دینامیک پدید آورد، اما این تغییرها در محدوده‌ای کوچک –در حدود ppp تا mp- ممکن بود.

بافت[ویرایش]

موسیقی دورهٔ پایانی باروک اغلب بافت پلی‌فونیک دارد: در این موسیقی، دو یا چند خط ملودیک برای جلب توجه شنونده به رقابت می‌پردازند. در این میان خط‌های ملودیک سوپرانو و باس به‌طور معمول مهم‌ترین خط‌ها هستند. تقلید میان خط‌های گوناگون ملودیک، یا لایه‌های صوتی سازندهٔ این بافت، بسیار متداول است. اغلب ملودی‌ای که در یک خط شنیده شده، در خط‌های دیگر نیز ظاهر می‌شود. با این همه، تمام آثار موسیقی دورهٔ پایانی باروک پلی‌فونیک نیستند. بافت یک قطعه به ویژه در موسیقی آوازی که دگرگونی‌های حالت کلام، تضاد موسیقایی را ایجاب می‌کند، ممکن است دچار تغییر شود. نکتهٔ دیگر این که آهنگ‌سازان باروک در شیوهٔ پرداختن به بافت موسیقایی با یک‌دیگر متفاوت بوده‌اند. برای نمونه، باخ تمایل به استفادهٔ مداول از بافت پلی‌فونیک داشت، حال آن که هندل تضاد میان بخش‌های پلی‌فونیک و هوموفونیک را بسیار بیش‌تر به کار می‌گرفت.

آکوردها و باسو کنتینوئو[ویرایش]

آکوردها در دورهٔ باروک اهمیت‌ای فزاینده یافتند. پیش از آن، زیبایی خط‌های ملودیک بیش از آکوردها، که هنگام اجرای هم‌زمان این خط‌های ملودیک پدید می‌آمدند، مورد توجه بود. به تعبیری، آکوردها فقط در حکم محصول جانبی حرکت خط‌های ملودیک بودند. اما در دورهٔ باروک، آکوردها به گونه‌ای مستقل نیز معنا یافتند. از این زمان، آهنگ‌سازان هنگام نگارش خط ملودیک، به آکوردهایی که با آن هماهنگ باشند نیز اندیشیدند. در واقع، آن‌ها گاه ملودی را برای تناسب با توالی‌های آکوردی ویژه‌ای به نگارش درمی‌آوردند. چنین توجه‌ای به آکوردها سبب شد خط ملودیک باس، که مبنای هارمونی بود، اهمیت‌ای تازه بیابد. به این ترتیب، تمام بافت موسیقایی بر خط ملودیک باس متکی شد. تأکید نو بر آکوردها و خط باس به پیدایش برجسته‌ترین ویژگی موسیقی باروک انجامید و آن نوعی همراهی است که باسو کنتینوئو یا باس شماره‌گذاری شده نامیده می‌شود. این بخش همراهی‌کننده، از یک خط ملودیک باس که عددها (یا نشانه‌هایی) در زیر هر نت آن نوشته شده بود تشکیل می‌یافت، و آن عددها تعیین‌کنندهٔ آکوردی بودند که می‌بایست بر مبنای آن نت ساخته و نواخته شود. کنتینوئو- اختصار باسوکنتینوئو- به‌طور معمول دست‌کم با دو ساز نواخته می‌شد: یک ساز شستی‌دار مانند ارگ یا کلاوسن به همراهی یک ساز ملودیک بم، مانند ویولن‌سل یا باسون. نوازندهٔ ارگ یا کلاوسن، خط ملودیک باس را که به وسیلهٔ ویولن‌سل یا باسون نیز اجرا می‌شد با دست چپ می‌نواخت. این نوازنده با دست راست، به پیروی از آنچه عددهای نوشته‌شده به آن اشاره داشتند، آکوردها یا حتی خطی ملودیک را بداهه‌نوازی می‌کرد. این عددها، فقط مشخص‌کنندهٔ یک آکورد مبنا بودند و شیوهٔ دقیق نواختن را مشخص نمی‌کردند. به این ترتیب، نوازنده در اجرا از آزادی بسیار برخوردار بود.

بعضی از آهنگسازان دورهٔ باروک[ویرایش]

1653-1713 - Arcangelo CORELLI - Rome

1659-1695 - Henry PURCELL - England

1660-1725 - Alessandro SCARLATTI (father) - Italy

1660-1741 - Johann Joseph Fux - Austria

1668-1733 - François COUPERIN ("the Great") - France

1670-1747 - Giovanni Battista Bononcini - Italy

1671-1751 - Tomaso ALBINONI - Italy

1678-1741 - Antonio VIVALDI - Venice

1679-1745 - Jan Dismas ZELENKA - Prague, Dresden

1680-1762 - Francesco GEMINIANI - Italy, England

1681-1767 - Georg Philipp TELEMANN - Germany

1683-1764 - Jean Philippe RAMEAU - France

1684-1742 - Bohuslav Matej CERNOHORSKY - "the Bohemian Bach"

1685-1759 - Georg Friedrich HÄNDEL - Germany, England

1685-1750 - Johann Sebastian BACH - south Germany

1685-1757 - Domenico SCARLATTI (son) - Italy, Spain

1692-1766 - Unico Willem van Wassenaer: the mystery composer - Holland

1712-1786 - John STANLEY - England

منابع[ویرایش]

 • وب سایت موسیقیدانان و آهنگسازان باروک ([۱])

Baroque music (US: /bəˈrk/ or UK: /bəˈrɒk/) is a period or style of Western art music composed from approximately 1600 to 1750.[1] This era followed the Renaissance music era, and was followed in turn by the Classical era. Baroque music forms a major portion of the "classical music" canon, and is now widely studied, performed, and listened to. Key composers of the Baroque era include Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, George Frideric Handel, Claudio Monteverdi, Domenico Scarlatti, Alessandro Scarlatti, Henry Purcell, Georg Philipp Telemann, Jean-Baptiste Lully, Jean-Philippe Rameau, Marc-Antoine Charpentier, Arcangelo Corelli, Tomaso Albinoni, François Couperin, Giuseppe Tartini, Heinrich Schütz, Giovanni Battista Pergolesi, Dieterich Buxtehude, and Johann Pachelbel.

The Baroque period saw the creation of common-practice tonality, an approach to writing music in which a song or piece is written in a particular key; this kind of arrangement has continued to be used in almost all Western popular music. During the Baroque era, professional musicians were expected to be accomplished improvisers of both solo melodic lines and accompaniment parts. Baroque concerts were typically accompanied by a basso continuo group (comprising chord-playing instrumentalists such as harpsichordists and lute players improvising chords from a figured bass part) while a group of bass instruments—viol, cello, double bass—played the bassline. A characteristic Baroque form was the dance suite. While the pieces in a dance suite were inspired by actual dance music, dance suites were designed purely for listening, not for accompanying dancers.

During the period, composers and performers used more elaborate[clarification needed] musical ornamentation (typically improvised by performers), made changes in musical notation (the development of figured bass as a quick way to notate the chord progression of a song or piece), and developed new instrumental playing techniques. Baroque music expanded the size, range, and complexity of instrumental performance, and also established the mixed vocal/instrumental forms of opera, cantata and oratorio and the instrumental forms of the solo concerto and sonata as musical genres. Many musical terms and concepts from this era, such as toccata, fugue and concerto grosso are still in use in the 2010s. Dense, complex polyphonic music, in which multiple independent melody lines were performed simultaneously (a popular example of this is the fugue), was an important part of many Baroque choral and instrumental works.

The term "baroque" comes from the Portuguese word barroco, meaning "misshapen pearl".[2] Negative connotations of the term first occurred in 1734, in a criticism of an opera by Jean-Philippe Rameau, and later (1750) in a description by Charles de Brosses of the ornate and heavily ornamented architecture of the Pamphili Palace in Rome; and from Jean Jacques Rousseau in 1768 in the Encyclopédie in his criticism of music that was overly complex and unnatural. Although the term continued to be applied to architecture and art criticism through the 19th century, it was not until the 20th century that the term "baroque" was adopted from Heinrich Wölfflin's art-history vocabulary to designate a historical period in music.[1]

Etymology

The term "baroque" is generally used by music historians to describe a broad range of styles from a wide geographic region, mostly in Europe, composed over a period of approximately 150 years.[1] Although it was long thought that the word as a critical term was first applied to architecture, in fact it appears earlier in reference to music, in an anonymous, satirical review of the première in October 1733 of Rameau's Hippolyte et Aricie, printed in the Mercure de France in May 1734. The critic implied that the novelty in this opera was "du barocque", complaining that the music lacked coherent melody, was filled with unremitting dissonances, constantly changed key and meter, and speedily ran through every compositional device.[3]

Jean-Jacques Rousseau, who was a musician and composer as well as philosopher, wrote in 1768 in the Encyclopédie: "Baroque music is that in which the harmony is confused, and loaded with modulations and dissonances. The singing is harsh and unnatural, the intonation difficult, and the movement limited. It appears that term comes from the word 'baroco' used by logicians."[4] Rousseau was referring to the philosophical term baroco, in use since the 13th century to describe a type of elaborate and, for some, unnecessarily complicated academic argument.[5][6]

The systematic application by historians of the term "baroque" to music of this period is a relatively recent development. In 1919, Curt Sachs became the first to apply the five characteristics of Heinrich Wölfflin's theory of the Baroque systematically to music.[7] Critics were quick to question the attempt to transpose Wölfflin's categories to music, however, and in the second quarter of the 20th century independent attempts were made by Manfred Bukofzer (in Germany and, after his immigration, in America) and by Suzanne Clercx-Lejeune (in Belgium) to use autonomous, technical analysis rather than comparative abstractions, in order to avoid the adaptation of theories based on the plastic arts and literature to music. All of these efforts resulted in appreciable disagreement about time boundaries of the period, especially concerning when it began. In English the term acquired currency only in the 1940s, in the writings of Bukofzer and Paul Henry Lang.[1]

As late as 1960, there was still considerable dispute in academic circles, particularly in France and Britain, whether it was meaningful to lump together music as diverse as that of Jacopo Peri, Domenico Scarlatti, and Johann Sebastian Bach under a single rubric. Nevertheless, the term has become widely used and accepted for this broad range of music.[1] It may be helpful to distinguish the Baroque from both the preceding (Renaissance) and following (Classical) periods of musical history.

History

The Baroque period is divided into three major phases: early, middle, and late. Although they overlap in time, they are conventionally dated from 1580 to 1630, from 1630 to 1680, and from 1680 to 1730.[8]

Early baroque music (1580–1630)

The Florentine Camerata was a group of humanists, musicians, poets and intellectuals in late Renaissance Florence who gathered under the patronage of Count Giovanni de' Bardi to discuss and guide trends in the arts, especially music and drama. In reference to music, they based their ideals on a perception of Classical (especially ancient Greek) musical drama that valued discourse and oration.[9] As such, they rejected their contemporaries' use of polyphony (multiple, independent melodic lines) and instrumental music, and discussed such ancient Greek music devices as monody, which consisted of a solo singing accompanied by a kithara (an ancient strummed string instrument).[10] The early realizations of these ideas, including Jacopo Peri's Dafne and L'Euridice, marked the beginning of opera,[11] which were a catalyst for Baroque music.[12]

Concerning music theory, the more widespread use of figured bass (also known as thorough bass) represents the developing importance of harmony as the linear underpinnings of polyphony.[13] Harmony is the end result of counterpoint, and figured bass is a visual representation of those harmonies commonly employed in musical performance. With figured bass, numbers, accidentals or symbols were placed above the bassline that was read by keyboard instrument players such as harpsichord players or pipe organists (or lutenists). The numbers, accidentals or symbols indicated to the keyboard player what intervals are to be played above each bass note. The keyboard player would improvise a chord voicing for each bass note.[14] Composers began concerning themselves with harmonic progressions,[15] and also employed the tritone, perceived as an unstable interval,[16] to create dissonance (it was used in the dominant seventh chord and the diminished chord. An interest in harmony had also existed among certain composers in the Renaissance, notably Carlo Gesualdo;[17] However, the use of harmony directed towards tonality (a focus on a musical key that becomes the "home note" of a piece), rather than modality, marks the shift from the Renaissance into the Baroque period.[18] This led to the idea that certain sequences of chords, rather than just notes, could provide a sense of closure at the end of a piece—one of the fundamental ideas that became known as tonality.[citation needed]

By incorporating these new aspects of composition, Claudio Monteverdi furthered the transition from the Renaissance style of music to that of the Baroque period. He developed two individual styles of composition—the heritage of Renaissance polyphony (prima pratica) and the new basso continuo technique of the Baroque (seconda pratica). With basso continuo, a small group of musicians would play the bassline and the chords which formed the accompaniment for a melody. The basso continuo group would typically use one or more keyboard players and a lute player who would play the bassline and improvise the chords and several bass instruments (e.g., bass viol, cello, double bass) which would play the bassline. With the writing of the operas L'Orfeo and L'incoronazione di Poppea among others, Monteverdi brought considerable attention to this new genre.[19]

Middle baroque music (1630–1680)

The rise of the centralized court is one of the economic and political features of what is often labelled the Age of Absolutism, personified by Louis XIV of France. The style of palace, and the court system of manners and arts he fostered became the model for the rest of Europe. The realities of rising church and state patronage created the demand for organized public music, as the increasing availability of instruments created the demand for chamber music, which is music for a small ensemble of instrumentalists.[20]

The middle Baroque period in Italy is defined by the emergence of the vocal styles of cantata, oratorio, and opera during the 1630s, and a new concept of melody and harmony that elevated the status of the music to one of equality with the words, which formerly had been regarded as pre-eminent. The florid, coloratura monody of the early Baroque gave way to a simpler, more polished melodic style. These melodies were built from short, cadentially delimited ideas often based on stylized dance patterns drawn from the sarabande or the courante. The harmonies, too, might be simpler[clarification needed] than in the early Baroque monody, and the accompanying bass lines were more integrated with the melody, producing a contrapuntal equivalence of the parts that later led to the device of an initial bass anticipation of the aria melody. This harmonic simplification also led to a new formal device of the differentiation of recitative (a more spoken part of opera) and aria (a part of opera that used sung melodies). The most important innovators of this style were the Romans Luigi Rossi and Giacomo Carissimi, who were primarily composers of cantatas and oratorios, respectively, and the Venetian Francesco Cavalli, who was principally an opera composer. Later important practitioners of this style include Antonio Cesti, Giovanni Legrenzi, and Alessandro Stradella.[21]

The middle Baroque had absolutely no bearing on the theoretical work of Johann Fux, who systematized the strict counterpoint characteristic of earlier ages in his Gradus ad Parnassum (1725).[22][clarification needed]

One pre-eminent example of a court style composer is Jean-Baptiste Lully. He purchased patents from the monarchy to be the sole composer of operas for the French king and to prevent others from having operas staged. He completed 15 lyric tragedies and left unfinished Achille et Polyxène.[23] Lully was an early example of a conductor; he would beat the time with a large staff to keep his ensembles together.

Musically, he did not establish the string-dominated norm for orchestras, which was inherited from the Italian opera, and the characteristically French five-part disposition (violins, violas—in hautes-contre, tailles and quintes sizes—and bass violins) had been used in the ballet from the time of Louis XIII. He did, however, introduce this ensemble to the lyric theatre, with the upper parts often doubled by recorders, flutes, and oboes, and the bass by bassoons. Trumpets and kettledrums were frequently added for heroic scenes.[23]

Arcangelo Corelli is remembered as influential for his achievements on the other side of musical technique—as a violinist who organized violin technique and pedagogy—and in purely instrumental music, particularly his advocacy and development of the concerto grosso.[24] Whereas Lully was ensconced at court, Corelli was one of the first composers to publish widely and have his music performed all over Europe. As with Lully's stylization and organization of the opera, the concerto grosso is built on strong contrasts—sections alternate between those played by the full orchestra, and those played by a smaller group. Dynamics were "terraced", that is with a sharp transition from loud to soft and back again. Fast sections and slow sections were juxtaposed against each other. Numbered among his students is Antonio Vivaldi, who later composed hundreds of works based on the principles in Corelli's trio sonatas and concerti.[24]

In contrast to these composers, Dieterich Buxtehude was not a creature of court but instead was church musician, holding the posts of organist and Werkmeister at the Marienkirche at Lübeck. His duties as Werkmeister involved acting as the secretary, treasurer, and business manager of the church, while his position as organist included playing for all the main services, sometimes in collaboration with other instrumentalists or vocalists, who were also paid by the church. Entirely outside of his official church duties, he organised and directed a concert series known as the Abendmusiken, which included performances of sacred dramatic works regarded by his contemporaries as the equivalent of operas.[25]

Late baroque music (1680–1730)

The work of George Frideric Handel, Johann Sebastian Bach and their contemporaries, including Domenico Scarlatti, Antonio Vivaldi, Jean-Philippe Rameau, Georg Philipp Telemann, and others advanced the Baroque era to its climax.[26] Through the work of Johann Fux, the Renaissance style of polyphony was made the basis for the study of composition for future musical eras. The composers of the late baroque had established their feats of composition long before the works of Johann Fux.[22]

A continuous worker, Handel borrowed from other composers and often "recycled" his own material. He was also known for reworking pieces such as the famous Messiah, which premiered in 1742, for available singers and musicians.[27]

Timeline of composers

Giovanni Battista PergolesiBaldassare GaluppiCarlos SeixasJohann Adolf HasseRiccardo BroschiJohann Joachim QuantzPietro LocatelliGiuseppe TartiniLeonardo VinciJohann Friedrich FaschFrancesco GeminianiNicola PorporaSilvius Leopold WeissGeorge Frideric HandelDomenico ScarlattiJohann Sebastian BachJohann Gottfried WaltherJean-Philippe RameauJohann David HeinichenGeorg Philipp TelemannJan Dismas ZelenkaAntonio VivaldiTomaso AlbinoniJohann Caspar Ferdinand FischerAntonio CaldaraFrancois CouperinAlessandro ScarlattiHenry PurcellMarin MaraisArcangelo CorelliJohann PachelbelHeinrich Ignaz BiberDieterich BuxtehudeMarc Antoine CharpentierJean-Baptiste LullyJean-Henri d'AnglebertJohann Heinrich SchmelzerBarbara StrozziJohann Jakob FrobergerGiacomo CarissimiAntonio BertaliWilliam LawesFrancesco CavalliSamuel ScheidtHeinrich SchützGirolamo FrescobaldiGregorio AllegriClaudio MonteverdiJan Pieterszoon SweelinckJacopo Peri

Instruments

Strings

Baroque instruments, including a hurdy-gurdy, harpsichord, bass viol, lute, violin, and guitar.

Woodwinds

Brass

Keyboards

Percussion

Styles and forms

Dance suite

A large instrumental ensemble's performance in the lavish Teatro Argentina, as depicted by Panini (1747)

A characteristic of the Baroque form was the dance suite. Some dance suites by Bach are called partitas, although this term is also used for other collections of pieces. While the pieces in a dance suite were inspired by actual dance music, dance suites were designed for listening, not for accompanying dancers. Composers used a variety of different dance movements in their dance suites. A dance suite often consists of the following movements:

 • Overture – The Baroque suite often began with a French overture ("Ouverture" in French), a slow movement which was followed by a succession of dances of different types, principally the following four:
 • Allemande – Often the first dance of an instrumental suite, the allemande was a very popular dance that had its origins in the German Renaissance era. The allemande was played at a moderate tempo and could start on any beat of the bar.[28]
 • Courante – The second dance is the courante, a lively, French dance in triple meter. The Italian version is called the corrente.[citation needed]
 • Sarabande – The sarabande, a Spanish dance, is the third of the four basic dances, and is one of the slowest of the baroque dances. It is also in triple meter and can start on any beat of the bar, although there is an emphasis on the second beat, creating the characteristic 'halting', or iambic rhythm of the sarabande.[28]
 • Gigue – The gigue is an upbeat and lively baroque dance in compound meter, typically the concluding movement of an instrumental suite, and the fourth of its basic dance types. The gigue can start on any beat of the bar and is easily recognized by its rhythmic feel. The gigue originated in the British Isles. Its counterpart in folk music is the jig.[28]

These four dance types (allemande, courante, sarabande, and gigue) make up the majority of 17th-century suites; later suites interpolate one or more additional dances between the sarabande and gigue:

 • Gavotte – The gavotte can be identified by a variety of features; it is in 4
  4
  time and always starts on the third beat of the bar, although this may sound like the first beat in some cases, as the first and third beats are the strong beats in quadruple time. The gavotte is played at a moderate tempo, although in some cases it may be played faster.[citation needed]
 • Bourrée – The bourrée is similar to the gavotte as it is in 2
  2
  time, although it starts on the second half of the last beat of the bar, creating a different feel to the dance. The bourrée is commonly played at a moderate tempo, although for some composers, such as Handel, it can be taken at a much faster tempo.[2]
 • Minuet – The minuet is perhaps the best-known of the baroque dances in triple meter. It can start on any beat of the bar. In some suites there may be a Minuet I and II, played in succession, with the Minuet I repeated.[citation needed]
 • Passepied – The passepied is a fast dance in binary form and triple meter that originated as a court dance in Brittany.[29] Examples can be found in later suites such as those of Bach and Handel.[citation needed]
 • Rigaudon – The rigaudon is a lively French dance in duple meter, similar to the bourrée, but rhythmically simpler. It originated as a family of closely related southern-French folk dances, traditionally associated with the provinces of Vavarais, Languedoc, Dauphiné, and Provence.[30]

Additionally, there are numerous other dance forms as well as other pieces that could be included in a suite, such as Polonaise, Loure, Scherzo, Air, etc.

Other features

 • Prelude – a suite might be started by a prelude, a slow piece written in an improvisatory style. Some Baroque preludes were not fully written out; instead, a sequence of chords were indicated, with the expectation that the instrumentalist would be able to improvise a melodic part using the indicated harmonic framework. The prelude was not based on a type of dance.
 • Entrée – Sometimes an entrée is composed as part of a suite; but there it is purely instrumental music and no dance is performed. It is an introduction, a march-like piece played during the entrance of a dancing group, or played before a ballet. Usually in 4
  4
  time. It is related to the Italian 'intrada'.
 • Basso continuo – a kind of continuous accompaniment notated with a new music notation system, figured bass, usually for one or more sustaining bass instruments (e.g., cello) and one or more chord-playing instruments (e.g., keyboard instruments such as harpsichord, pipe organ or lute)
 • The concerto (a solo piece with orchestral accompaniment) and concerto grosso
 • Monody – an outgrowth of song[citation needed]
 • Homophony – music with one melodic voice and rhythmically similar (and subordinate) chordal accompaniment (this and monody are contrasted with the typical Renaissance texture, polyphony)[31]
 • Dramatic musical forms like opera, dramma per musica[32]
 • Combined instrumental-vocal forms, such as the oratorio and cantata,[32] both of which used singers and orchestra
 • New instrumental techniques, like tremolo and pizzicato[32]
 • The da capo aria "enjoyed sureness".[citation needed]
 • The ritornello aria – repeated short instrumental interruptions of vocal passages.[33]
 • The concertato style – contrast in sound between groups of instruments.[34]
 • Extensive ornamentation,[35] which was typically improvised by singers and instrumentalists (e.g., trills, mordents, etc.)

Genres

Vocal

Instrumental

Other

Notes

 1. ^ a b c d e Palisca 2001.
 2. ^ a b Mackay and Romanec 2007.
 3. ^ Palisca 1989, pp. 7–8.
 4. ^ Encyclopedie; Lettre sur la Musique Francaise under the direction of Denis Diderot
 5. ^ Antoine Arnauld, Pierre Nicole, La logique ou l'art de penser, Part Three, chapter VI (1662) (in French)
 6. ^ "BAROQUE : Etymologie de BAROQUE". www.cnrtl.fr. Retrieved 4 January 2019.
 7. ^ Sachs 1919, pp. 7–15.
 8. ^ Bukofzer 1947, pp. 17.
 9. ^ Nuti 2007, p. 14.
 10. ^ Wallechinsky 2007, p. 445.
 11. ^ Chua 2001, p. 26.
 12. ^ Wainwright and Holman 2005, p. 4.
 13. ^ Clarke 1898, pp. 147–48.
 14. ^ Haagmans 1916, p. vi.
 15. ^ York 1909, p. 109.
 16. ^ Donington 1974, p. 156.
 17. ^ Watkins 1991, p. 103.
 18. ^ Norton 1984, p. 24.
 19. ^ Carter and Chew 2013.
 20. ^ Sadie 2013.
 21. ^ Bukofzer 1947, pp. 118–21.
 22. ^ a b White and Hochradner 2013.
 23. ^ a b La Gorce 2001.
 24. ^ a b Talbot 2001a.
 25. ^ Snyder 2001.
 26. ^ Sadie 2002.
 27. ^ Burrows 1991, p. 22.
 28. ^ a b c Estrella 2012.
 29. ^ Little 2001a.
 30. ^ Little 2001b.
 31. ^ Hyer 2013.
 32. ^ a b c Shotwell 2002.
 33. ^ Talbot 2001b.
 34. ^ Carver 2013.
 35. ^ Roseman 1975.

References

Further reading

 • Christensen, Thomas Street, and Peter Dejans. Towards Tonality Aspects of Baroque Music Theory. Leuven: Leuven University Press, 2007. ISBN 978-90-5867-587-3
 • Cyr, Mary. Essays on the Performance of Baroque Music Opera and Chamber Music in France and England. Variorum collected studies series, 899. Aldershot, Hants, England: Ashgate, 2008. ISBN 978-0-7546-5926-6
 • Foreman, Edward. A Bel Canto Method, or, How to Sing Italian Baroque Music Correctly Based on the Primary Sources. Twentieth century masterworks on singing, v. 12. Minneapolis, Minn: Pro Musica Press, 2006. ISBN 978-1-887117-18-0
 • Hebson, Audrey (2012). "Dance and Its Importance in Bach's Suites for Solo Cello", Musical Offerings: Vol. 1: No. 2, Article 2. Available at http://digitalcommons.cedarville.edu/musicalofferings/vol1/iss2/2.
 • Hoffer, Brandi (2012). "Sacred German Music in the Thirty Years' War", Musical Offerings: Vol. 3: No. 1, Article 1. Available at http://digitalcommons.cedarville.edu/musicalofferings/vol3/iss1/1.
 • Schubert, Peter, and Christoph Neidhöfer. Baroque Counterpoint. Upper Saddle River, NJ: Pearson Prentice Hall, 2006. ISBN 978-0-13-183442-2
 • Schulenberg, David. Music of the Baroque. New York: Oxford UP, 2001. ISBN 978-0-19-512232-9
 • Stauffer, George B. The World of Baroque Music New Perspectives. Bloomington: Indiana University Press, 2006. ISBN 978-0-253-34798-5
 • Strunk, Oliver. Source Readings in Music History. From Classical Antiquity to the Romantic Era. London: Faber & Faber, 1952.

External links