مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی موسسه‌ای است که به نشر آثار سید روح‌الله خمینی، رهبر پیشین ایران می‌پردازد و از هنگام بنیان‌گذاری در سال ۱۳۶۷ تا کنون با نظارت فرزندان و نوادگان او اداره شده است. این موسسه در قالب‌هایی چون نگهداری اسناد روح‌الله خمینی، تنظیم و چاپ کتاب‌های او و مقالات مربوطه فعالیت می‌کند و بر چاپ تمام مطالب و کتاب‌های ناشران دیگر دربارهٔ وی نظارت دارد.

بنیان‌گذاری[ویرایش]

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی با اهتمام سیداحمد خمینی و بر اساس حکم روح‌الله خمینی در ۱۷ شهریور ۱۳۶۷ و بر مبنای طرح پیشنهادی «تشکیلات و شرح وظایف مؤسسه» که توسط محمدعلی انصاری و حمید انصاری تدوین شد و کلیات آن مورد موافقت روح‌الله خمینی، سیداحمد خمینی و رؤسای سه قوه قرار گرفت، در سال ۱۳۶۷ تأسیس شد.

این مؤسسه شش سال با هدایت و نظارت سیداحمد خمینی اداره شد و پس از مرگ وی تا کنون با نظارت مستقیم سیدحسن خمینی فعالیت خود را در بخش‏های پژوهشی، هنری، امور فرهنگی و ارتباطات، انتشارات، امور بین‏‌الملل، طرح و برنامه، اداری و مالی، دفاتر نمایندگی، واحدها و مؤسسات وابسته و پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی ادامه می‏‌دهد.

مدیریت این مؤسسه[ویرایش]

پس از مرگ سید روح‌الله خمینی، سید احمد خمینی فرزندش سرپرستی موسسه را عهده‌دار شد و پس از مرگ او، سید حسن خمینی تولیت آن را بر عهده گرفت. سرپرستی موسسه در حال حاضر با محمدعلی انصاری است.

فعالیت‌های مؤسسه[ویرایش]

این موسسه در قالب‌هایی چون نگهداری اسناد روح‌الله خمینی، تنظیم و چاپ کتاب‌های او و مقالات مربوطه فعالیت می‌کند و بر چاپ تمام مطالب و کتاب‌های ناشران دیگر دربارهٔ وی نظارت دارد.

عکس، آلبوم، نوار سخنرانی، فیلم و سی‌دی از محصولات مؤسسه است.

مؤسسات زیر مجموعه[ویرایش]

چاپخانه عروج متعلق به این موسسه است و همچنین صحیفه امام از آثار منتشره توسط این موسسه است. همچنین پرتال امام خمینی اصلی‌ترین وب‌گاه این موسسه است. دفتر این مؤسسه در شهر قم قرار دارد.

پژوهشكده امام خميني(س) و انقلاب اسلامی از نهادهای وابسته ی این مؤسسه است که به آموزش عالی و پذیرش دانشجو می پردازد.[۱]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]