مؤسسه آموزش عالی طلوع مهر قم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۴°۳۷′۳۵″ شمالی ۵۰°۵۲′۳۱″ شرقی / ۳۴.۶۲۶۴۶۳° شمالی ۵۰.۸۷۵۲۰۴° شرقی / 34.626463; 50.875204

موسسه آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی طلوع مهر قم
تأسیس ۱۳۹۰
نوع غیرانتفاعی
بنیانگذار علی بنایی
هیئت امنا مصطفی پورمحمدی
علی بنایی
سید محمدرضا حسینی
عباس محتاج
محمد محمدرضایی
احمد عطارنیا
احمد غلامی
امیرحسین بیکی
مکان  ایران، قم
وب‌گاه www.tolouemehr.ac.ir

موسسه آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی طلوع مهر قم از معدود موسسات تک‌جنسیتی فعال در ایران است.[۱] این دانشگاه غیرانتفاعی[۲] که ویژهٔ برادران در نظر گرفته شده‌است[۳] با دو رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و با ظرفیت ۸۰ دانشجو در سال ۱۳۹۰ در قم آغاز به کار کرد.[۴][۵] فعالیت این موسسه در زمینهٔ علوم انسانی است[۶] و در سال ۱۳۹۱ در رشته‌های «مدیریت بیمه»، «مدیریت امور فرهنگی»، «مدیریت بازرگانی»، «مدیریت صنعتی» و «حسابداری» در مقطع کاردانی به کارشناسی پذیرش دانشجو دارد.[۷][۸]

از برنامه‌های این مؤسسه پذیرش طلاب دینی (علاوه بر جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری) و نیز ارائهٔ رشتهٔ «مدیریت مسجد» در مقطع کارشناسی ارشد است.[۹]

رشته‌های تحصیلی[ویرایش]

مدیریت بازرگانی[ویرایش]

هدف از این رشته عبارت است از آشنایی دقیق با وظایف اساسی سازمان‌های بازرگانی، افزایش مهارت و توانایی دانشجویان در شناخت مسائل مبتنی به مدیریت، جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به هر یک از این مسائل، ارزیابی راه حل‌های مختلف در مورد هر مساله و تصمیم گیری و اجرای تصمیمات متخذه.

رشته حقوق قضایی (ثبتی)[ویرایش]

این رشته در مقطع کارشناسی می باشد

رشته حقوق ثبت اسناد و املاک در مقطع کارشناسی ارشد[ویرایش]

این گرایش در سال 93 در این دانشگاه ارائه شد

مدیریت صنعتی[ویرایش]

دوره کارشناسی مدیریت صنعتی یکی از دوره‌های تحصیلی آموزش عالی است و هدف از تشکیل این دوره آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کارخانه‌ها، موسسه‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی و نیز آشنایی دانشجویان با کاربرد روش‌های علمی در مدیریت است.

مدیریت امور فرهنگی[ویرایش]

با توجه به اهمیت روزافزون فرهنگ و مراکز فرهنگی در جامعه کنونی این رشته با هدف تربیت و پرورش مدیران فرهنگی جهت ساماندهی و برنامه‌ریزی فعالیت‌های فرهنگی، هدایت موسسه‌های فرهنگی، نظارت بر امور فرهنگی و تحقیق در خصوص مسایل فرهنگی ایجاد شده‌است.

مدیریت بیمه[ویرایش]

تقسیم کار و تخصصی شدن روزافزون و اعجاب انگیز امور، در عصر حاضر و تجارب در عرصه گوناگون از سوی دیگر ضرورت پرداختن به مساله بیمه در قالب‌های دانشگاهی را دو چندان نموده‌است. بدین ترتیب صنعت بیمه در فهرست موضوعات آکادمیک و دانشگاهی قرار می‌گیرد تا از رهگذر پرداختن علمی در نسل‌های جدید با شیوه‌های علمی و تجربی این پدیده اجتناب ناپذیر در دنیای امروز آشنا گردد.

حسابداری[ویرایش]

حسابداری یک سیستم است که در آن فرایند جمع‌آوری، طبقه‌بندی، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارش‌های مالی و صورت‌های حسابداری در شکل‌ها و مدل‌های خاص انجام می‌گیرد. تا افراد ذی‌نفع درون سازمانی مثل مدیران سازمان و یا برون سازمانی مثل بانک‌ها، مجمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند.

علوم قرآن و حدیث[ویرایش]

هدف این رشته تربیت نیروی انسانی متعهد و کارشناسان آگاه و متخصص در زمینه علوم قرآن و حدیث جهت تحقیق، برنامه‌ریزی و آموزش این علوم می‌باشد. دانشجویان این رشته می‌توانند نقش مؤثری در تربیت نسل آینده کشور اسلامی و ساخت فرهنگ و اخلاق جامعه ایفا نمایند و از آنان انتظار می‌رود نسبت به آموزش قرآن کریم و تعلیم و ترویج علوم قرآنی در همه مراکز ذی‌ربط از جمله: آموزش و پرورش، صدا و سیما، سازمان‌های فرهنگی و تبلیغی و... اهتمام ورزند.

مترجمی زبان انگلیسی[ویرایش]

رشته مترجمی زبان انگلیسی یکی از رشته‌ها در دانشگاه‌های ایران است که در آن کار ترجمه از زبان فارسی به انگلیسی و بالعکس به دانشجویان آموخته می‌شود. این رشته در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود. یک رشته نظری و عمومی با عنوان مطالعات ترجمه (که به یک زبان خاص مربوط نمی‌شود) در مقاطع بالاترهم وجود دارد.

منابع[ویرایش]

  1. «اطلاعات دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مصوب». دفتر گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری. 
  2. «دانشگاه طلوع مهر قم دانشجو می پذیرد». خبرگزاری فارس، ۱۶ خرداد ۱۳۹۱. 
  3. «دانشگاه طلوع مهر در قم راه اندازی شد». ۱۹دی آنلاین، ۲ آبان ۱۳۹۰. 
  4. «دانشگاه طلوع مهر در قم راه اندازی شد». خبرگزاری مهر، ۱ آبان ۱۳۹۰. 
  5. «راه اندازی ۱۰ دانشگاه تک جنسیتی تا سال آینده». خبرگزاری مهر، ۲۵ مهر ۱۳۹۰. 
  6. «مدیر کل آموزش‌های آزاد وزارت علوم خبر داد: ایجاد موسسات جدید درمشهد، قم و البرز». ایسنا، ۱۱ مرداد ۱۳۹۰. 
  7. «موسسه آموزش عالی طلوع مهر قم دانشجو می‌پذیرد». خبرگزاری مهر، ۱۶ خرداد ۱۳۹۱. 
  8. «موسسه آموزش عالی طلوع قم دانشجو می‌پذیرد». خبرگزاری دانشجو، ۱۶ خرداد ۱۳۹۱. 
  9. «راه اندازی رشته مدیریت مسجد در مقطع کارشناسی ارشد». خبرگزاری فارس، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۱. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دانشنامه آموزش عالی

وبگاه های مرتبط[ویرایش]

وبگاه موسسه آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی مهر قم

وبگاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری