دانشگاه غیرانتفاعی صنعتی سجاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه صنعتی سجاد
نشان دانشگاه
نشان دانشگاه
شعار ﺍﺭﺗﻘﺎﯼ ﺳﻄﺢ ﺁﻣﻮﺯﺷﯽ ﻭ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﺑﯿﻦ ﺍﻟﻤﻠﻠﯽ
تأسیس 1374 خورشیدی
نوع غیر دولتی
رئیس ﺩﮐﺘﺮ ﻋﻠﯽ حایریان ﺍﺭﺩﮐﺎﻧﯽ
معاون پژوهشی عباس گلمکانی
فضای آموزشی ۳ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﻭ ﻣﺮﮐﺰ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ
دانشجویان ۵۰۰۰ﻧﻔﺮ
کاردانی ﺑﺮﻕ.ﻋﻤﺮﺍﻥ .ﺻﻨﺎﯾﻊ
کارشناسی ﻣﻬﻨﺪﺳﯽ ﭘﺰﺷﮑﯽ.ﻋﻤﺮﺍﻥ.ﺑﺮﻕ.ﻣﮑﺎﻧﯿﮏ.ﺻﻨﺎﯾﻊ.ﻣﻮﺍﺩ.ﮐﺎﻣﭙﯿﻮﺗﺮ.انرژی
کارشناسی ارشد ﻋﻤﺮﺍﻥ، ﺑﺮﻕ، ﺻﻨﺎﯾﻊ، ﻣﻮﺍﺩ، کامپیوتر
دکترا ﺑﺮﻕ
مکان مشهد، ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﺭﺿﻮﯼ، ایران ایران
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه www.sadjad.ac.ir
موسسه آموزش عالی سجاد
دانشگاه صنعتی سجاد

دانشگاه صنعتی سجاد در سال ۱۳۷۵ به عنوان اولین موسسه آموزش عالی غیردولتی در زمینه‌های مهندسی با کسب مجوز از شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را در شهر مشهد آغاز نمود.

این دانشگاه در حال حاضر در دوره کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق با گرایش‌های الکترونیک و مخابرات و قدرت،در رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار، امنیت اطلاعات و در دوره کارشناسی با ۱۱ رشته مهندسی در گرایشهای برق، کامپیوتر، صنایع و عمران، مهندسی پزشکی و مواد در دوره کاردانی با سه رشته برق، کامپیوتر، آی‌سی‌تی، با حدود ۵۰۰۰ دانشجو فعالیت می‌کند. دانشگاه صنعتي سجاد اولين دانشگاه در ايران است كه شروع آن با ايجاد يك مركز تحقيقات صنعتي شكل گرفته است كه اين مركز هم اينك نيز به عنوان هسته پژوهش دانشگاه فعاليت دارد.


دانشگاه صنعتي سجاد شامل 4 دانشكده با نام­ هاي دانشكده مهندسي برق و مهندسي پزشكي، دانشكده مهندسي كامپيوتر و فناوري اطلاعات، دانشكده مهندسي عمران-مهندسی معماری و دانشكده مهندسي صنايع و مواد مي­ باشد. اين دانشگاه در حال حاضر حدود 5000 دانشجو در مقاطع تحصيلي كارشناسي ارشد(16 رشته)، كارشناسي(24رشته)، كارشناسي ناپيوسته(9 رشته) و كارداني (4 رشته)دارد. با قريب 20 سال فعاليت دانشگاه صنعتي سجاد تاكنون بیش از 10000 دانش­ آموخته جذب بازار كار و يا در دانشگاه­ هاي داخل و خارج مشغول تحصيل شدند. قابل توجه است كه تنها در سال 1394 بيش از 504نفر از دانش­ آموختگان در مقطع كارشناسي ارشد در دانشگاه­ هاي دولتي پذيرفته شده­ اند. اغلب دانش­ آموختگان اين دانشگاه يا در مقاطع بالاتر مشغول به تحصيل در دانشگاه­ هاي معتبر داخل و خارج كشور هستند و يا در رشته متناسب با تحصيلات خود جذب صنعت گرديده­ اند. در سال 93 كميته تخصصي برق شوراي گسترش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با راه­ اندازي تحصيلات تكميلي در مقطع دكترا در رشته­ برق موافقت كرده است.


در تیرماه ۱۳۹۳ نام این دانشگاه، از «موسسسه آموزش عالی سجاد» به «دانشگاه صنعتی سجاد» تغییر یافت.[۱][۲]

هیات موسس[ویرایش]

هیات موسس از اعضا هیات علمی دانشگاه هستند که فعالیتهای پژوهشی غیردولتی خود را از سال ۱۳۶۸ با تاسیس مرکز تحقیقات سجاد، که هم اکنون هستهٔ پژوهشی موسسه است، شروع نمودند. ریاست این موسسه به عهده دکتر علی حائریان اردکانی است. تحصیل در این موسسه مطابق ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و دانشجویان پس از دانش‌آموختگی مدرک تحصیلی خودرا همانند سایر دانشگاه‌ها با امضا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس موسسه دریافت خواهند کرد.

دانشکده‌ها[ویرایش]

  • دانشکده مهندسی برق
  • دانشکده مهندسی صنایع
  • دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطالاعات
  • دانشکده مهندسی عمران
  • دانشکده مهندسی مواد
  • دانشکده مهندسی پزشکی (بیو الکتریک)

امکانات آموزشی[ویرایش]

موسسه هم اکنون در زمینی به مساحت ۸۰۰۰ متر مربع و زیربنای حدود ۱۴۰۰۰ متر مربع، فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را انجام می‌دهد.

امکانات آموزشی و پژوهشی موسسه عبارتند از: کلاس‌های درس، کتابخانه و سالن‌های مطالعه، سایت کامپیوتری، سایت اینترنت، سیستم انتخاب واحد اینترنتی، مرکز تحقیقات، سالن پروژه و روباتیک، ۱۷ آزمایشگاه و کارگاه گروه کامپیوتر، ۲۵ کارگاه و آزمایشگاه گروه‌های برق و صنایع، سالن سمینار، نمازخانه، سلف سرویس و بوفه، بخش چاپ و تکثیر، سالن تنیس روی میز و ...

جستارهای وابسته[ویرایش]

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دانشنامه آموزش عالی

منابع[ویرایش]

وبگاه‌های مرتبط[ویرایش]

وبگاه دانشگاه صنعتی سجاد

وبگاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

انجمن شاخه دانشجویی IEEE دانشگاه صنعتی سجاد

انجمن علمی دانشگاه صنعتی سجاد