دانشگاه غیرانتفاعی صنعتی سجاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه صنعتی سجاد
نشان دانشگاه
نشان دانشگاه
شعار ﺍﺭﺗﻘﺎﯼ ﺳﻄﺢ ﺁﻣﻮﺯﺷﯽ ﻭ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﺑﯿﻦ ﺍﻟﻤﻠﻠﯽ
تأسیس 1374 خورشیدی
نوع غیر دولتی
رئیس ﺩﮐﺘﺮ ﻋﻠﯽ حایریان ﺍﺭﺩﮐﺎﻧﯽ
معاون پژوهشی عباس گلمکانی
فضای آموزشی ۳ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﻭ ﻣﺮﮐﺰ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ
دانشجویان ۵۰۰۰ﻧﻔﺮ
کاردانی ﺑﺮﻕ.ﻋﻤﺮﺍﻥ .ﺻﻨﺎﯾﻊ
کارشناسی ﻣﻬﻨﺪﺳﯽ ﭘﺰﺷﮑﯽ.ﻋﻤﺮﺍﻥ.ﺑﺮﻕ.ﻣﮑﺎﻧﯿﮏ.ﺻﻨﺎﯾﻊ.ﻣﻮﺍﺩ.ﮐﺎﻣﭙﯿﻮﺗﺮ.انرژی
کارشناسی ارشد ﻋﻤﺮﺍﻥ، ﺑﺮﻕ، ﺻﻨﺎﯾﻊ، ﻣﻮﺍﺩ، کامپیوتر
دکترا ﺑﺮﻕ
مکان مشهد، ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﺭﺿﻮﯼ، ایران ایران
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه www.sadjad.ac.ir
موسسه آموزش عالی سجاد
دانشگاه صنعتی سجاد

دانشگاه صنعتی سجاد در سال ۱۳۷۵ به عنوان اولین موسسه آموزش عالی غیردولتی در زمینه‌های مهندسی با کسب مجوز از شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را در شهر مشهد آغاز نمود.

این دانشگاه در حال حاضر در دوره کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق با گرایش‌های الکترونیک و مخابرات و قدرت،در رشته کامپیوتر گرایش نرم‌افزار، امنیت اطلاعات و در دوره کارشناسی با ۱۱ رشته مهندسی در گرایشهای برق، کامپیوتر، صنایع و عمران، مهندسی پزشکی و مواد در دوره کاردانی با سه رشته برق، کامپیوتر، آی‌سی‌تی، با حدود ۵۰۰۰ دانشجو فعالیت می‌کند. دانشگاه صنعتی سجاد اولین دانشگاه در ایران است که شروع آن با ایجاد یک مرکز تحقیقات صنعتی شکل گرفته است که این مرکز هم اینک نیز به عنوان هسته پژوهش دانشگاه فعالیت دارد.

دانشگاه صنعتی سجاد شامل 4 دانشکده با نام­ های دانشکده مهندسی برق و مهندسی پزشکی، دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات، دانشکده مهندسی عمران-مهندسی معماری و دانشکده مهندسی صنایع و مواد می­ باشد. این دانشگاه در حال حاضر حدود 5000 دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد(16 رشته)، کارشناسی(24رشته)، کارشناسی ناپیوسته(9 رشته) و کاردانی (4 رشته)دارد. با قریب 20 سال فعالیت دانشگاه صنعتی سجاد تاکنون بیش از 10000 دانش­ آموخته جذب بازار کار و یا در دانشگاه­ های داخل و خارج مشغول تحصیل شدند. قابل توجه است که تنها در سال 1394 بیش از 504نفر از دانش­ آموختگان در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه­ های دولتی پذیرفته شده­ اند. اغلب دانش­ آموختگان این دانشگاه یا در مقاطع بالاتر مشغول به تحصیل در دانشگاه­ های معتبر داخل و خارج کشور هستند و یا در رشته متناسب با تحصیلات خود جذب صنعت گردیده­ اند. در سال 93 کمیته تخصصی برق شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با راه­ اندازی تحصیلات تکمیلی در مقطع دکترا در رشته­ برق موافقت کرده است.

در تیرماه ۱۳۹۳ نام این دانشگاه، از «موسسسه آموزش عالی سجاد» به «دانشگاه صنعتی سجاد» تغییر یافت.[۱][۲]

هیات موسس[ویرایش]

هیات موسس از اعضا هیات علمی دانشگاه هستند که فعالیتهای پژوهشی غیردولتی خود را از سال ۱۳۶۸ با تاسیس مرکز تحقیقات سجاد، که هم اکنون هستهٔ پژوهشی موسسه است، شروع نمودند. ریاست این موسسه به عهده دکتر علی حائریان اردکانی است. تحصیل در این موسسه مطابق ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و دانشجویان پس از دانش‌آموختگی مدرک تحصیلی خودرا همانند سایر دانشگاه‌ها با امضا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس موسسه دریافت خواهند کرد.

دانشکده‌ها[ویرایش]

  • دانشکده مهندسی برق
  • دانشکده مهندسی صنایع
  • دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطالاعات
  • دانشکده مهندسی عمران
  • دانشکده مهندسی مواد
  • دانشکده مهندسی پزشکی (بیو الکتریک)

امکانات آموزشی[ویرایش]

موسسه هم اکنون در زمینی به مساحت ۸۰۰۰ متر مربع و زیربنای حدود ۱۴۰۰۰ متر مربع، فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را انجام می‌دهد.

امکانات آموزشی و پژوهشی موسسه عبارتند از: کلاس‌های درس، کتابخانه و سالن‌های مطالعه، سایت کامپیوتری، سایت اینترنت، سیستم انتخاب واحد اینترنتی، مرکز تحقیقات، سالن پروژه و روباتیک، ۱۷ آزمایشگاه و کارگاه گروه کامپیوتر، ۲۵ کارگاه و آزمایشگاه گروه‌های برق و صنایع، سالن سمینار، نمازخانه، سلف سرویس و بوفه، بخش چاپ و تکثیر، سالن تنیس روی میز و ...

جستارهای وابسته[ویرایش]

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دانشنامه آموزش عالی

منابع[ویرایش]

وبگاه‌های مرتبط[ویرایش]

وبگاه دانشگاه صنعتی سجاد

وبگاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

انجمن شاخه دانشجویی IEEE دانشگاه صنعتی سجاد

انجمن علمی دانشگاه صنعتی سجاد