موتیف ساختاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در پلیمرهای زیستی مانند پروتئین و یا اسید نوکلئیک، موتیف ساختاری یک فوق ساختار دوم است که در بسیاری از مولکول های دیگر نیز دیده میشود.از آنجایی که این موتیف ها در پروتئین ها و آنزیم هایی که عملکرد یکسان ندارند ظاهر میشوند، نمیتوان با استفاده از موتیف ها عملکردهای زیستی را پیشگویی کرد.

به دلیل اینکه رابطه ی مستقیمی بین ساختار اول و ساختار سوم پلیمرهای زیستی وجود ندارد، ممکن است دو پلیمر دارای موتیف ساختاری یکسان باشند در حالی که ساختار اولشان متفاوت است. به بیان دیگر نباید موتیف ساختاری را با موتیف رشته ای اشتباه گرفت.همچنین وجود موتیف های رشته ای لزوما بر ساختار متفاوت دلالت نمیکند.به طور مثال در اکثر موتیف های دی ان ای ، فرض میشود که مولکول دی ان ای آن رشته از ساختار معمول دو رشته ای که برای دی ان ای ها در نظر گرفته شده، خارج نمیشود.

موتیف های ساختاری در پروتئین ها[ویرایش]

در پروتئین ها، موتیف های ساختاری معمولا شامل چند عنصر میشوند; به طور مثال "مارپیج به مارپیچ" فقط سه عنصر دارد. توجه داشته باشید که هنگامی که رشته های فضایی همه ی عناصر در همه ی نمونه های موتیف یکسان است، آنها ممکن است در هر ترتیبی از ژن مربوطه کد شده باشند. موتیف های ساختاری پروتئینی معمولا شامل حلقه هایی با ساختار نامعلوم و طول متغیر میشوند.همچنین توجه داشته باشید به دلیل رابطه ی پیچیده ی بین ساختار اول و سوم و همچنین متفاوت بودن سایز عنصرها در دو پروتئین، میتوان نتیجه گرفت که حتی وقتی که دو ژن عناصر ساختار دوم موتیف را در ترتیب یکسان کد میکنند، ممکن است به رشته های متفاوت اسید آمینه منجر شود.

مثال هایی از انواع موتیف در پروتئین ها[ویرایش]

موتیف کلید یونانی

تا حد زیادی شناخته شده است.دو رشته ی غیرموازی بتا که با حلقه ی کوچکی از اسید آمینه های بینشان به هم وصل شده اند.

چهار رشته ی بتا که به شکل ساندویچی تا خورده اند.

یک حلقه که قسمت های باقیمانده ای که ابتدا و انتهای حلقه را میسازند بسیار به هم نزدیکند.

از یک مارپیچ آلفا تشکیل شده که توسط رشته ی ممتدی از آمینو اسید ها محدود شده است.این موتیف در فاکتور های رونویسی دیده میشود.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Structural motif»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.