مهندس بهداشت حرفه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مهندس بهداشت حرفه ای(به انگلیسی: Occupational Health Engineer) فردی است که به کار مهندسی اندازه‌گیری، برنامه‌ریزی، طراحی، ساخت، حفظ و ایجاد زیرساخت‌ها، حفاظت از سلامت عمومی و محیط کار یا بهبود زیرساخت‌های کنونی می‌پردازد. در واقع مهندس بهداشت حرفه‌ای ضمن شناسائی، ارزیابی و ارزشیابی مواجهه شغلی کارگران با عوامل زیان‌آور شغلی و ریسک‌های ایمنی به طراحی وسایل،سیستم‌ها و روش‌هایی برای حذف،جایگزینی و کنترل این عوامل می‌پردازد.

یک مهندس بهداشت حرفه‌ای در حال اندازه‌گیری عوامل زیان‌آور شغلی

تخصص

مهندسان بهداشت حرفه‌ای در مقاطع تحصیلات تکمیلی معمولاً در تخصص‌های ویژه‌ای کار می‌کنند. از قبیل مهندسی ایمنی و ارزیابی ریسک، مهندسی آکوستیک ،مهندسی روشنایی، تهویه صنعتی و ... برخی از مهندسان بهداشت حرفه‌ای به‌طور ویژه برای نهادهای دولتی کار می‌کنند که به عنوان بازرس بهداشت حرفه‌ای شناخته می‌شوند.

تحصیلات و صدور مجوز

در بیشتر کشورها یک مهندس بهداشت حرفه‌ای با مدرک کارشناسی مهندسی بهداشت حرفه‌ای فارغ‌التحصیل می‌شود که نیازمند پایه‌ای قوی در ریاضیات و دانش فیزیک ،شیمی و اشراف بر علوم پزشکی و بهداشت است. با این حال امکان ادامه تحصیل دانش آموختگان برای کسب مدرک کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا وجود دارد. در ایران رشته کارشناسی مهندسی بهداشت حرفه‌ای در دانشگاه‌های وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی وجود دارد و فارغ التحصیلان طبق قانون کار می‌بایست برای فعالیت در صنایع از مرکز بهداشت شهرستان تاییده اخذ نمایند.

جستارهای وابسته