منوچهر صادقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
منوچهر صادقی
تولد۱۳۱۷
تهران، ایران
ملیتایرانی
سبک‌(ها)موسیقی سنتی ایرانی
استاد(ها)ابوالحسن صبا
ساز(ها)سنتور
شاگرد(ها)مجید کیانی

منوچهر صادقی (زاده ۱۳۱۷ در تهران) استاد سنتور است. پس از سال‌ها شاگردی نزد ابوالحسن صبا به ارکستر شماره یک هنرهای زیبای کشور به رهبری استاد صبا راه یافت. منوچهر صادقی سال‌ها تکنواز ارکستر شماره یک هنرهای زیبای کشور بود و کنسرت‌های متعددی در حضور مقامات کشورهای خارجی چون هندوستان، پاکستان، ترکیه،دانمارک ،انگلستان و آمریکا اجرا کرده و در عین حال در کنسرواتوار موسیقی ملی ایران تدریس کرده‌است. صادقی از نوزده سالگی به تدریس سنتور پرداخت. او سال‌ها با سمت استادی در هنرستان موسیقی ملی در زمان ریاست امیر جاهد به تعلیم دانشجویان پرداخت که از جمله شاخص‌ترین شاگردان او می‌توان به مجید کیانی اشاره نمود. منوچهر صادقی از سال ۱۳۴۳ در آمریکا زندگی می نماید.

در سال ۲۰۰۲ جایزه «استاد موسیقی بنیاد دورفی» به وی اعطا شد.

اوایل زندگی[ویرایش]

منوچهر صادقی در سال ۱۳۱۷ در تهران متولد شد. از هفت سالگی نواختن سنتور را شروع کرد. در دوازده سالگی نزد استاد ابوالحسن صبا رفت و اندکی بعد جزو شاگردان مخصوص او شد.او پس از سال‌ها شاگردی نزد ابوالحسن صبا به ارکستر شماره یک هنرهای زیبای کشور به رهبری استاد صبا راه یافت.

فرامرز پایور، ابوالحسن صبا، منوچهر صادقی

زندگی در آمریکا[ویرایش]

منوچهر صادقی در آمریکا بیشتر به تدریس مشغول بوده‌است و به عنوان استاد بخش موسیقی‌شناسی قومی و نژادی (موسیقی سنتی ایران) در دانشگاه لس آنجلس کالیفرنیا به تدریس پرداخته است. تحقیقات ایشان در زمینهٔ موسیقی‌شناسی از سوی موسسه فولبرایت-هیز مورد تقدیر واقع شده و در سال ۲۰۰۰ جایزهٔ “موسیقی دان برتر” را از سوی بنیاد دورفی نصیب او کرده‌است. همچنین ایشان جایزهٔ انجمن میراث فرهنگی ملی آمریکا را دریافت کرده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]