منهتن (فیلم ۱۹۷۹)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
منهتن
کارگردانوودی آلن
تهیه‌کنندهچارلز اچ.جوفی
نویسندهوودی آلن
مارشال بریکمن
بازیگرانوودی آلن
داین کیتن
مایکل مورفی
ماریل همینگوی
مریل استریپ
هلن هنف
والاس شاون
کارن آلن
فرانسیس کانروی
دیوید راشه
مارک لین-بیکر
چارلز لوین
ان برن
مایکل اُداناهیو
موسیقیجرج گرشوین
فیلم‌بردارگوردون ویلیس
تدوین‌گرسوسان ای.موریس
توزیع‌کنندهیونایتد آرتیستس
تاریخ‌های انتشار
۲۵ اوریل ۱۹۷۵
مدت زمان
۹۶ دقیقه
کشورآمریکا
زبانانگلیسی

منهتن (به انگلیسی: Manhattan) نام فیلمی آمریکایی محصول ۱۹۷۹ است که وودی آلن کارگردانی کرده است. فیلم دربارهٔ مردی است که در ۴۲ سالگی و بعد از دو بار طلاق گرفتن با دختری ۱۷ ساله قرارهای عاشقانه می‌گذارد و بعد از مدتی عاشق دوست‌دختر یکی از دوستانش می‌شود. فیلم را وودی آلن و مارشال بریکمن نوشتند که قبلاً هم در فیلم آنی هال با یکدیگر همکاری کرده بودند.

چکیده داستان[ویرایش]

نویسنده تلویزیونی آیزاک دیویس (وودی آلن) مردی سرخورده و مضطرب است. در سن ۴۲ سالگی از زندگی حرفه ایش ناراضی است. پس بیشتر وقتش را صرف نوشتن و بازنویسی رمانش می کند. زندگی خصوصی او خیلی آشفته است. همسر دومش (مریل استریپ) که او را برای زن دیگری ترک کرده است، قرار است زندگینامه خود را که آیزاک جایگاه خوبی در آن دارد، منتشر کند. ایزاک همچنین با تریسی، دختری ۱۷ ساله (ماریل همینگوی) رابطه دارد که با او آینده ای برای خود نمی بیند. اوضاع زمانی پیچیده می شود که ییل (مایکل مورفی)، بهترین دوستش، او را به معشوقه اش مری (دایان کیتن) معرفی می کند و آیزاک خیلی زود عاشق مری می شود.

جوایز[ویرایش]

فیلم در دو رشتهٔ بهترین بازیگر مکمل زن (ماریل همینگوی) و بهترین فیلمنامهٔ غیر اقتباسی، نامزد جایزه اسکار شد و همچنین جایزهٔ بهترین فیلم بفتا را نیز برد. فیلم در فهرست انتخابی ۱۰۰ سال... ۱۰۰ خنده که توسط بنیاد فیلم آمریکا تهیه شده و ۱۰۰ فیلم کمدی آمریکایی در آن فهرست شده‌اند در رتبهٔ چهل‌وششم قرار گرفت. در سال ۲۰۰۱ کتابخانه کنگره فیلم را از نظر فرهنگی تاثیرگذار خواند و برای محافظت در گنجینه ملی فیلم انتخاب کرد.

منابع[ویرایش]