منهتن‌هنج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پدیدهٔ منهتن هنج با دید به سمت غرب در نزدیکی خیابان ۴۲ منهتن و در حوالی ساعت ۸:۳۲ بعد از ظهر (غروب آفتاب) در ۱۳ ژوئیه ۲۰۰۶

منهتن‌هنج یا انقلابین منهتن پدیده ای است که در آن خورشید به هنگام غروب یا طلوع با خیابان‌های شرقی-غربی منطقه منهتن نیویورک در یک راستا قرار می‌گیرد. این پدیده دو بار در سال به‌طور مساوی در زمانی نزدیک به بین انقلاب تابستانی و انقلاب زمستانی رخ می‌دهد. هم راستا شدن غروب خورشید در حوالی تاریخ ۲۳ مه و ۱۳ ژوئیه به وقوع می‌پیوندد. اما هم راستایی طلوع خورشید در حوالی تاریخ ۵ دسامبر و ۸ ژانویه اتفاق می‌افتد.

توضیحات و جزئیات[ویرایش]

اصطلاح «منهتن‌هنج» توسط اخترشناسی به نام نیل دگراس تایسون که در موزه تاریخ طبیعی آمریکا کار می‌کند در میان عموم شناخته شد و محبوبیت یافت. این نام برگرفته از یک یادمان پیشاتاریخی با نام استون‌هنج است که در ویلتشر انگلیس واقع شده‌است. این بنا به گونه ای ساخته شده‌است که در هنگام انقلاب تابستانی طلوع خورشید از مرکز آن دیده شود و با سنگ هیل بیرونی در یک راستا باشد. برای مطابقت با طرح اعضای کمیسیون ۱۸۱۱ شبکه خیابان‌های منهتن از حالت شرقی-غربی مطلق به شبکه ای با زاویه ۲۹ درجه انحراف ساعتگرد تغییر یافت. بنابراین زمانی که آزیموت برای غروب °۲۹۹ است غروب خورشید در شبکه خیابان‌های شرقی غربی منهتن در یک راستا قرار می‌گیرد.

نقشه ماهواره ای منهتن که مرکز تقاطع خیابان پارک و خیابان سی و چهارم که جهت و زمان غروب خورشید (پیکان ممتد) و طلوع (پیکان نقطه چین) آن را در هنگام پدیده منهتن‌هنج نشان می‌دهد. (با خط سیاه رنگ) انقلاب تابستانی (قرمز) اعتدالین (بنفش) و انقلاب زمستانی (آبی) در سال ۲۰۱۱. زمان‌هایی که با * مشخص شده‌اند با ساعت تابستانی تنظیم شده‌اند.

ظهور زمانی پدیده[ویرایش]

در جدول زیر «خورشید کامل» به ظهور قرص کامل خورشید در بالای افق و «خورشید نیمه» به آشکار بودن نیمی از قرص خورشید در خط افق اشاره دارد.[۱]

تاریخ زمان نوع
مه ۲۹، ۲۰۱۶ 8:12 p.m. خورشید نیمه[۲]
مه ۳۰، ۲۰۱۶ 8:12 p.m. خورشید کامل[۲]
۱۱ ژوئیه ۲۰۱۶ 8:20 p.m. خورشید کامل[۲]
۱۲ ژوئیه ۲۰۱۶ 8:20 p.m. خورشید نیمه[۲]
مه ۲۹, ۲۰۱۷ 8:13 p.m. خورشید نیمه[۳]
مه ۳۰، ۲۰۱۷ 8:12 p.m. خورشید کامل[۳]
۱۲ ژوئیه ۲۰۱۷ 8:20 p.m. خورشید کامل[۳]
۱۳ ژوئیه ۲۰۱۷ 8:21 p.m. خورشید نیمه[۳]

رویدادهای مشابه در دیگر شهرها[ویرایش]

گردشگران در حال نظارهٔ منهتن‌هنج در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۶

رویدادهای مشابه این پدیده در دیگر شهرهایی که دارای ساختار مشابه به منهتن نیویورک هستند و به مانند یک شبکه از خیابانهای موازی توری مانند که بدون مانع هستند روی می‌دهد. اگر خیابان‌ها به‌طور دقیق شمالی-جنوبی یا شرقی-غربی باشند هم طلوع و هم غروب خورشید در اعتدالین بهاری و پاییزی (که به ترتیب در حوالی ۲۰ مارس و ۲۳ سپتامبر رخ می‌دهند) تراز خواهد بود.

تاثیر در فرهنگ عامه[ویرایش]

  • در برنامه تلویزیونی سی‌اس‌آی: نیویورک که در ۲۵ نوامبر ۲۰۰۹ پخش شد پلات اصلی این قسمت منهتن‌هنج بود.
  • وب کمیک ۱۶۲۲ xkcd عنوان «هنج» را داشت.
  • در پایان قسمت دهم مجموعه تلویزیونی جوان‌تر با عنوان «کبوترها، طوطی‌ها و لک لک‌ها».
  • دیکشنری آکسفورد واژهٔ منهتن هنج را به لغتنامه خود افزود.[۴][۵]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.amnh.org/our-research/hayden-planetarium/resources/manhattanhenge
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ Carlson, Jen (6 May 2016). "Here Are Your 2016 Manhattanhenge Dates". Gothamist. Retrieved 12 May 2016.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ۳٫۳ Carlson, Jen (15 May 2017). "Here Are Your 2017 Manhattanhenge Dates". Gothamist. Retrieved 17 May 2017.
  4. http://www.malibutimes.com/malibu_life/article_adf3d2e0-6caf-11e7-9b0e-533db308c4df.html
  5. https://en.oxforddictionaries.com/definition/us/manhattanhenge

پیوند به بیرون[ویرایش]

رسانه

گفتگوها

تصاویر و نقشه‌ها