منطق فازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

منطق فازی (به انگلیسی: fuzzy logic)شکلی از منطق‌های چندارزشی بوده که در آن مقادیر درستی متغیرها ممکن است هر عدد حقیقی بین 0 و 1 و خود صفر و یک باشد. این منطق به منظور به کارگیری مفهوم درستی جزئی، به طوری که مقادیر آن می تواند بین کاملا درست و کاملا غلط باشد، به کارگیری می شود[۱].اصطلاح منطق فازی اولین بار در پی تنظیم نظریهٔ مجموعه‌های فازی به وسیلهٔ پروفسور لطفی زاده (۱۹۶۵ م) در صحنهٔ محاسبات نو ظاهر شد.[۲]واژهٔ فازی به معنای غیردقیق، ناواضح و مبهم (شناور) است.

کاربرد این بخش در علوم نرم‌افزاری را می‌توان به‌طور ساده این‌گونه تعریف کرد: منطق فازی از منطق ارزش‌های «صفر و یک» نرم‌افزارهای کلاسیک فراتر رفته و درگاهی جدید برای دنیای علوم نرم‌افزاری و رایانه‌ها می‌گشاید، زیرا فضای شناور و نامحدود بین اعداد صفر و یک را نیز در منطق و استدلال‌های خود به کار برده و به چالش می‌کشد. منطق فازی از فضای بین دو ارزش «برویم» یا «نرویم»، ارزش‌های جدید «شاید برویم» یا «می‌رویم اگر» یا حتی «احتمال دارد برویم» را استخراج کرده و به کار می‌گیرد. بدین ترتیب به عنوان مثال مدیر بانک پس از بررسی رایانه‌ای بیلان اقتصادی یک بازرگان می‌تواند فراتر از منطق «وام می‌دهیم» یا «وام نمی‌دهیم» رفته و بگوید: «وام می‌دهیم اگر…» یا «وام نمی‌دهیم ولی…».

مقدمه[ویرایش]

دانش مورد نیاز برای بسیاری از مسائل مورد مطالعه به دو صورت متمایز ظاهر می‌شود:

۱. دانش عینی مثل مدل‌ها و معادلات و فرمول‌های ریاضی که از پیش تنظیم شده و برای حل و فصل مسائل معمولی فیزیک، شیمی، یا مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۲. دانش شخصی مثل دانستنی‌هایی که تا حدودی قابل توصیف و بیان زبان‌شناختی بوده، ولی امکان کمّی کردن آن‌ها با کمک ریاضیات سنتی معمولاً وجود ندارد. به این نوع دانش، دانش ضمنی یا دانش تلویحی (Tacit knowledge) گفته می‌شود.

از آن جا که در عمل هر دو نوع دانش مورد نیاز است منطق فازی می‌کوشد آن‌ها را به صورتی منظم، منطقی، و ریاضیاتی بایکدیگر هماهنگ گرداند.

تاریخچه[ویرایش]

منطق فازی بیش از بیست سال پس از ۱۹۶۵ از درگاه دانشگاه‌ها به بیرون راه نیافت زیرا کمتر کسی معنای آن را درک کرده بود. در اواسط دهه ۸۰ میلادی قرن گذشته صنعتگران ژاپنی معنا و ارزش صنعتی این علم را دریافته و منطق فازی را به کار گرفتند. اولین پروژه آن‌ها طرح هدایت و کنترل تمام خودکار قطار زیرزمینی شهر سندای بود که توسط شرکت هیتاچی برنامه‌ریزی و ساخته شد. نتیجهٔ این طرح موفق و چشم‌گیر ژاپنی‌ها به‌طور ساده این‌گونه خلاصه می‌شود: آغاز حرکت نامحسوس (تکان‌های ضربه‌ای) قطار، شتاب‌گرفتن نامحسوس، ترمز و ایستادن نامحسوس و صرفه جویی در مصرف برق. از این پس منطق فازی بسیار سریع در تکنولوژی دستگاه‌های صوتی و تصویری ژاپنی‌ها راه یافت (از جمله نلرزیدن تصویر فیلم دیجیتال ضمن لرزیدن دست فیلم‌بردار). اروپایی‌ها بسیار دیر، یعنی در اواسط دههٔ ۱۹۹۰ میلادی، پس از خوابیدن موج بحث‌های علمی در رابطه با منطق فازی استفادهٔ صنعتی از آن را آغاز کردند.

ملاحظات آغازین[ویرایش]

منطق فازی از جمله منطق‌های چندارزشی است و بر نظریهٔ مجموعه‌های فازی تکیه می‌کند. مجموعه‌های فازی، خود از تعمیم و گسترش مجموعه‌های قطعی به صورتی طبیعی حاصل می‌آیند.

مجموعه‌های قطعی[ویرایش]

مجموعه‌های قطعی (Crisp sets) در واقع همان مجموعه‌های عادی و معمولی هستند که در ابتدای نظریهٔ کلاسیک مجموعه‌ها معرفی می‌شوند. افزودن صفت قطعی به واقع وجه تمایزی را ایجاد می‌نماید که به کمک آن می‌شود یکی از مفاهیم ابتکاری و حیاتی در منطق فازی موسوم به تابع عضویت را به آسانی در ذهن به وجود آورد.

در حالت مجموعه‌های قطعی، تابع عضویت فقط دو مقدار در برد خود دارد (در ریاضیات، برد یک تابع برابر با مجموعه تمام خروجی‌های تابع است).

آری و خیر (یک و صفر) که همان دو مقدار ممکن در منطق دوارزشی کلاسیک هستند؛ بنابراین:

که در اینجا تابع عضویت عنصر در مجموعه قطعی است.

مجموعه‌های فازی[ویرایش]

مقالهٔ اصلی: مجموعه‌های فازی

برد تابع عضویت از در مورد مجموعه‌های قطعی به بازهٔ بستهٔ برای مجموعه‌های فازی تبدیل می‌شود.

متغیرهای زبانی[ویرایش]

مقالهٔ اصلی: متغیرهای زبانی

منطق فازی دما

متغیرهای زبانی به متغیرهایی گفته می‌شود که مقادیر مورد قبول برای آن‌ها به جای اعداد، کلمات و جملات زبان‌های انسانی یا ماشینی هستند.
همانگونه که در محاسبات ریاضی از متغیرهای عددی استفاده می‌گردد، در منطق فازی نیز از متغیرهای زبانی (گفتاری یا غیر عددی) استفاده می‌گردد. متغیرهای زبانی بر اساس ارزش‌های زبانی (گفتاری) که در مجموعه عبارت (کلمات/اصطلاحات) قرار دارند بیان می‌شود. عبارت زبانی (Linguistic terms) صفاتی برای متغیرهای زبانی هستند. به عنوان مثال: متغیر زبانی «سن» بسته به تقسیمات مورد نظر شخصی و شرایط می‌تواند مجموعه عباراتی از قبیل «نوجوان»، «جوان»، «میان سال» و «سالمند» باشد.

مجموعه عبارات (اصطلاحات) فازی (سن) = { «جوان»، «نه جوان»، «نه چندان جوان»، «خیلی جوان» ،... ، «میان سال»، «نه چندان میان سال»... ، «پیر»، «نه پیر»، «خیلی پیر»، «کم و بیش پیر»... ، «نه خیلی جوان و نه خیلی پیر»، «نه جوان و نه پیر»...}

یا در مثالی دیگر، فشار (خون) را می‌توان متغیری زبانی در نظر گرفت، که ارزش‌هایی (خصوصیت‌هایی) از قبیل پایین، بالا، ضعیف، متوسط و قوی را می‌تواند در خود جای دهد. به زبان ریاضی داریم (T = Terms):

{پایین، بالا، ضعیف، متوسط، قوی} = (فشار)T

توابع عضویت[ویرایش]

مقالهٔ اصلی: توابع عضویت

درجه عضویت بیانگر میزان عضویت عنصر به مجموعه فازی است. اگر درجه عضویت یک عنصر از مجموعه برابر با صفر باشد، آن عضو کاملاً از مجموعه خارج است و اگر درجه عضویت یک عضو برابر با یک باشد، آن عضو کاملاً در مجموعه قرار دارد. حال اگر درجه عضویت یک عضو مابین صفر و یک باشد، این عدد بیانگر درجه عضویت تدریجی می‌باشد.

عدم قطعیت[ویرایش]

مقالهٔ اصلی: عدم قطعیت

صفت عدم قطعیت، به صورت‌های گوناگون، در همهٔ زمینه‌ها و پدیده‌ها صرف نظر از روش‌شناسی مورد کاربرد جهت مطالعه، طراحی، و کنترل پدیدار می‌شود.
مفاهیم نادقیق بسیاری در پیرامون ما وجود دارند که آن‌ها را به صورت روزمره در قالب عبارت‌های مختلف بیان می‌کنیم. به عنوان مثال: «هوا خوب است» هیچ کمیتی برای خوب بودن هوا مطرح نیست تا آن را به‌طور دقیق اندازه‌گیری نماییم، بلکه این یک حس کیفی است. در واقع مغز انسان با در نظر گرفتن عوامل گوناگون و بر پایه تفکر استنتاجی جملات را تعریف و ارزش‌گذاری می‌نماید که الگوبندی آن‌ها به زبان و فرمول‌های ریاضی اگر غیرممکن نباشد، کاری بسیار پیچیده خواهد بود. منطق فازی فناوری جدیدی است که شیوه‌هایی را که برای طراحی و مدل‌سازی یک سیستم نیازمند ریاضیات پیچیده و پیشرفته‌است، با استفاده از مقادیر زبانی و دانش فرد خبره جایگزین می‌سازد.


انگیزه‌ها و اهداف[ویرایش]

برای مقابلهٔ مؤثر با پیچیدگی روزافزون در بررسی، مطالعه، مدل‌سازی و حل مسائل جدید در فیزیک، مهندسی، پزشکی، زیست‌شناسی و بسیاری از امور گوناگون دیگر ایجاد و ابداع روش‌های محاسباتی جدیدی مورد نیاز شده‌است که بیشتر از پیش به شیوه‌های تفکر و تعلم خود انسان نزدیک باشد. هدف اصلی آنست که تا حد امکان، رایانه‌ها بتوانند مسائل و مشکلات بسیار پیچیدهٔ علمی را با همان سهولت و شیوایی بررسی و حل و فصل کنند که ذهن انسان قادر به ادراک و اخذ تصمیمات سریع و مناسب است.

در جهان واقعیات، بسیاری از مفاهیم را آدمی به صورت فازی (به معنای غیر دقیق، ناواضح و مبهم) درک می‌کند و به کار می‌بندد. به عنوان نمونه، هر چند کلمات و مفاهیمی همچون گرم، سرد، بلند، کوتاه، پیر، جوان و نظائر این‌ها به عدد خاص و دقیقی اشاره ندارند، اما ذهن انسان با سرعت و با انعطاف‌پذیری شگفت‌آوری همه را می‌فهمد و در تصمیمات و نتیجه‌گیریهای خود به کار می‌گیرد. این، در حالی ست که ماشین فقط اعداد را می‌فهمد و اهل دقّت است. اهداف شیوه‌های نو در علوم کامپیوتر آن است که اولاً رمز و راز این‌گونه توانایی‌ها را از انسان بیاموزد و سپس آن‌ها را تا حد امکان به ماشین یاد بدهد.

قوانین علمی گذشته در فیزیک و مکانیک نیوتونی همه بر اساس منطق قدیم استوار گردیده‌اند. در منطق قدیم فقط دو حالت داریم: سفید و سیاه، آری و خیر، روشن و تاریک، یک و صفر و درست و غلط.

متغیرها در طبیعت یا در محاسبات بر دو نوعند: ارزش‌های کمی که می‌توان با یک عدد معین بیان نمود و ارزش‌های کیفی که براساس یک ویژگی بیان می‌شود. این دو ارزش قابل تبدیل‌اند.
مثلاً در مورد قد افراد، اگر آن‌ها با ارزش عددی (سانتی‌متر) اندازه‌گیری نماییم و افراد را به دسته‌های قدکوتاه و قدبلند تقسیم‌بندی کنیم و در این دسته‌بندی، حد آستانه ۱۸۰ سانتی‌متر برای بلندی قد مدنظر باشد، در اینصورت تمامی افراد زیر ۱۸۰ سانتی‌متر براساس منطق قدیم قد کوتاه‌اند. حتی اگر قد فرد ۱۷۹ سانتی‌متر باشد؛ ولی در مجموعه فازی هر یک از این صفات براساس تابع عضویت تعریف و بین صفر تا یک ارزشگذاری می‌شود.

از آن جا که ذهن ما با منطق دیگری کارهایش را انجام می‌دهد و تصمیماتش را اتّخاذ می‌کند، جهت شروع، ایجاد و ابداع منطق‌های تازه و چندارزشی مورد نیاز است که منطق فازی یکی از آن‌ها می‌باشد.

کاربردهای صنعتی[ویرایش]

برای هر دستور کار و خواسته عمل‌کرد مکانیکی، الکترومغناطیسی یا نرم‌افزاری و غیره که برای آن فرمول یا دستورالعمل مطلق و شفاف ریاضی وجود نداشته باشد و به‌ویژه زمانی که دستور کار به‌وسیلهٔ جملات انشاء شده باشد، نرم‌افزار متکی به منطق فازی راه‌گشا و کارآمد است.

برخی از کاربردها عبارتند از:

 • هدایت و کنترل هرگونه دستگاه و تأسیسات پویا و حرکت‌ساز را می‌توان با کمک منطق فازی به بهترین وجه اعمال نمود. از جمله ماشین لباس‌شویی، قطارها، ترمز ای‌بی‌اس خودرو، آسانسور، جرثقیل، تسمه نقاله، موتورهای احتراقی، نشست و برخاست خودکار هواپیما و غیره.
 • دستگاه‌های سمعی/بصری دیجیتال.
 • «آینده‌نگری» نرم‌افزارها جهت جلوگیری از هنگ کردن سرورها، کنترل موتورهای جستجوگر در اینترنت، سیستم‌های نرم‌افزاری ترجمه، رباتیک و هوش مصنوعی، بررسی احتمال برداشت‌های سرندیپیتی، مهندسی پزشکی از جمله آسیب‌شناسی یا هدایت و کنترل تأسیسات سی تی اسکن، سی سی یو و آی سی یو، دستگاه ضربان‌ساز قلب.
 • کارهای ریسک‌شناسی، آماری و ارزیابی بانکی جهت تصمیم‌گیری‌های مدیران.
 • محاسبات آماری بیمه‌ها برای یافتن فاکتورهای ریسک در قراردادها. (بسیاری از شرکت‌های بیمه در جهان، ارزیابی صدمات و طلب خسارت مشتریان را چند سالی است بوسیله نرم‌افزارهای فازی پوشش می‌دهند و از این راه با تقلب و کلاه‌برداری‌های مشتریان مبارزه می‌کنند)


منابع[ویرایش]

فان پلت، Fuzzy Logic Applied to Daily Life. Seattle, WA. شابک ۰-۲۵۲-۱۶۳۴۱-۹

مالک مسعودی، A Tactical Model under Uncertainty for Helicopter Maintenance Planning

 1. Novák, V.; Perfilieva, I.; Močkoř, J. (1999). Mathematical principles of fuzzy logic. Dordrecht: Kluwer Academic. ISBN 978-0-7923-8595-0.
 2. «Zadeh L.A. ,1965, "Fuzzy sets". Information and Control 8: 338–353» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۲۲ ژوئن ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۱ مه ۲۰۰۸.
 • Mendel, J. M. , Uncertain Rule-Based Fuzzy Logic Systems: Introduction and New Directions, Prentice Hall PTR, 2001. ISBN 0-13-040969-3
 • Kasabov, N. K. , Foundations of Neural Networks, Fuzzy Systems, and Knowledge Engineering, The MIT Press 1998. ISBN 0-262-11212-4

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

https://web.archive.org/web/20120222111922/http://main.mehriman.com/default.aspx

نرم‌افزارهای برای سیستم منطق فازی[ویرایش]

آموزش و خودآموزها[ویرایش]

سهرابی، محمودرضا؛ اکبری حسنجانی، حمیدرضا؛ اسفندی، بابک، منطق فازی: نگرشی جدید در شیمی تجزیه، انتشارات امید فردا، ۱۳۹۳.

Fuzzy logic is a form of many-valued logic in which the truth values of variables may be any real number between 0 and 1 both inclusive. It is employed to handle the concept of partial truth, where the truth value may range between completely true and completely false.[1] By contrast, in Boolean logic, the truth values of variables may only be the integer values 0 or 1.

The term fuzzy logic was introduced with the 1965 proposal of fuzzy set theory by Lotfi Zadeh.[2][3] Fuzzy logic had however been studied since the 1920s, as infinite-valued logic—notably by Łukasiewicz and Tarski.[4]

Fuzzy logic is based on the observation that people make decisions based on imprecise and non-numerical information. Fuzzy models or sets are mathematical means of representing vagueness and imprecise information (hence the term fuzzy). These models have the capability of recognising, representing, manipulating, interpreting, and utilising data and information that are vague and lack certainty.[5]

Fuzzy logic has been applied to many fields, from control theory to artificial intelligence.

Overview

Classical logic only permits conclusions which are either true or false. However, there are also propositions with variable answers, such as one might find when asking a group of people to identify a color. In such instances, the truth appears as the result of reasoning from inexact or partial knowledge in which the sampled answers are mapped on a spectrum.[citation needed]

Both degrees of truth and probabilities range between 0 and 1 and hence may seem similar at first, but fuzzy logic uses degrees of truth as a mathematical model of vagueness, while probability is a mathematical model of ignorance.[6]

Applying truth values

A basic application might characterize various sub-ranges of a continuous variable. For instance, a temperature measurement for anti-lock brakes might have several separate membership functions defining particular temperature ranges needed to control the brakes properly. Each function maps the same temperature value to a truth value in the 0 to 1 range. These truth values can then be used to determine how the brakes should be controlled.[7]

Linguistic variables

While variables in mathematics usually take numerical values, in fuzzy logic applications, non-numeric values are often used to facilitate the expression of rules and facts.[8]

A linguistic variable such as age may accept values such as young and its antonym old. Because natural languages do not always contain enough value terms to express a fuzzy value scale, it is common practice to modify linguistic values with adjectives or adverbs. For example, we can use the hedges rather and somewhat to construct the additional values rather old or somewhat young.

Fuzzification operations can map mathematical input values into fuzzy membership functions. And the opposite de-fuzzifying operations can be used to map a fuzzy output membership function into a "crisp" output value that can be then used for decision or control purposes.

Process

 1. Fuzzify all input values into fuzzy membership functions.
 2. Execute all applicable rules in the rulebase to compute the fuzzy output functions.
 3. De-fuzzify the fuzzy output functions to get "crisp" output values.

Fuzzification

Fuzzification is the process of assigning the numerical input of a system to fuzzy sets with some degree of membership. This degree of membership may be anywhere within the interval [0,1]. If it is 0 then the value does not belong to the given fuzzy set, and if it is 1 then the value completely belongs within the fuzzy set. Any value between 0 and 1 represents the degree of uncertainty that the value belongs in the set. These fuzzy sets are typically described by words, and so by assigning the system input to fuzzy sets, we can reason with it in a linguistically natural manner.

For example, in the image below the meanings of the expressions cold, warm, and hot are represented by functions mapping a temperature scale. A point on that scale has three "truth values"—one for each of the three functions. The vertical line in the image represents a particular temperature that the three arrows (truth values) gauge. Since the red arrow points to zero, this temperature may be interpreted as "not hot"; i.e. this temperature has zero membership in the fuzzy set "hot". The orange arrow (pointing at 0.2) may describe it as "slightly warm" and the blue arrow (pointing at 0.8) "fairly cold". Therefore, this temperature has 0.2 membership in the fuzzy set "warm" and 0.8 membership in the fuzzy set "cold". The degree of membership assigned for each fuzzy set is the result of fuzzification.

Fuzzy logic temperature

Fuzzy sets are often defined as triangle or trapezoid-shaped curves, as each value will have a slope where the value is increasing, a peak where the value is equal to 1 (which can have a length of 0 or greater) and a slope where the value is decreasing.[citation needed] They can also be defined using a sigmoid function.[9] One common case is the standard logistic function defined as

which has the following symmetry property

From this it follows that

Fuzzy logic operators

Fuzzy logic works with membership values in a way that mimics Boolean logic. To this end, replacements for basic operators AND, OR, NOT must be available. There are several ways to this. A common replacement is called the Zadeh operators:

Boolean Fuzzy
AND(x,y) MIN(x,y)
OR(x,y) MAX(x,y)
NOT(x) 1 – x

For TRUE/1 and FALSE/0, the fuzzy expressions produce the same result as the Boolean expressions.

There are also other operators, more linguistic in nature, called hedges that can be applied. These are generally adverbs such as very, or somewhat, which modify the meaning of a set using a mathematical formula.[citation needed]

However, an arbitrary choice table does not always define a fuzzy logic function. In the paper,[10] a criterion has been formulated to recognize whether a given choice table defines a fuzzy logic function and a simple algorithm of fuzzy logic function synthesis has been proposed based on introduced concepts of constituents of minimum and maximum. A fuzzy logic function represents a disjunction of constituents of minimum, where a constituent of minimum is a conjunction of variables of the current area greater than or equal to the function value in this area (to the right of the function value in the inequality, including the function value).

Another set of AND/OR operators is based on multiplication

x AND y = x*y
x OR y = 1-(1-x)*(1-y) = x+y-x*y

comes from this:

x OR y = NOT( AND( NOT(x), NOT(y) ) )
x OR y = NOT( AND(1-x, 1-y) )
x OR y = NOT( (1-x)*(1-y) )
x OR y = 1-(1-x)*(1-y)

IF-THEN rules

IF-THEN rules map input or computed truth values to desired output truth values. Example:

IF temperature IS very cold THEN fan_speed is stopped
IF temperature IS cold THEN fan_speed is slow
IF temperature IS warm THEN fan_speed is moderate
IF temperature IS hot THEN fan_speed is high

Given a certain temperature, the fuzzy variable hot has a certain truth value, which is copied to the high variable.

Should an output variable occur in several THEN parts, then the values from the respective IF parts are combined using the OR operator.

Defuzzification

The goal is to get a continuous variable from fuzzy truth values.[citation needed]

This would be easy if the output truth values were exactly those obtained from fuzzification of a given number. Since, however, all output truth values are computed independently, in most cases they do not represent such a set of numbers.[citation needed] One has then to decide for a number that matches best the "intention" encoded in the truth value. For example, for several truth values of fan_speed, an actual speed must be found that best fits the computed truth values of the variables 'slow', 'moderate' and so on.[citation needed]

There is no single algorithm for this purpose.

A common algorithm is

 1. For each truth value, cut the membership function at this value
 2. Combine the resulting curves using the OR operator
 3. Find the center-of-weight of the area under the curve
 4. The x position of this center is then the final output.

Forming a consensus of inputs and fuzzy rules

Since the fuzzy system output is a consensus of all of the inputs and all of the rules, fuzzy logic systems can be well behaved when input values are not available or are not trustworthy. Weightings can be optionally added to each rule in the rulebase and weightings can be used to regulate the degree to which a rule affects the output values. These rule weightings can be based upon the priority, reliability or consistency of each rule. These rule weightings may be static or can be changed dynamically, even based upon the output from other rules.

Early applications

Many of the early successful applications of fuzzy logic were implemented in Japan. The first notable application was on the subway train in Sendai, in which fuzzy logic was able to improve the economy, comfort, and precision of the ride.[11] It has also been used in recognition of hand-written symbols in Sony pocket computers, flight aid for helicopters, controlling of subway systems in order to improve driving comfort, precision of halting, and power economy, improved fuel consumption for automobiles, single-button control for washing machines, automatic motor control for vacuum cleaners with recognition of surface condition and degree of soiling, and prediction systems for early recognition of earthquakes through the Institute of Seismology Bureau of Meteorology, Japan.[12]

Current applications

In medical decision making

Fuzzy logic is an important concept when it comes to medical decision making. Since medical and healthcare data can be subjective or fuzzy, applications in this domain have a great potential to benefit a lot by using fuzzy logic based approaches. One of the common application areas that use fuzzy logic is computer-aided diagnosis (CAD) in medicine.[13] CAD is a computerized set of inter-related tools which can be used to aid physicians in their diagnostic decision-making. For example, when a physician finds a lesion which is abnormal but still at a very early stage of development he/she may use a CAD approach to characterize the lesion and diagnose its nature. Fuzzy logic can be highly appropriate to describe key characteristics of this lesion. Fuzzy logic can be used in many different aspects within the CAD framework. Such aspects include in medical image analysis, biomedical signal analysis, segmentation of images or signals, and feature extraction / selection of images or signals as described, for instance, in [14][15][16][17] and[18].

The biggest question in this application area is how much useful information can be derived when using fuzzy logic. A major challenge is how to derive the required fuzzy data. This is even more challenging when one has to elicit such data from humans (usually, patients). As it said "The envelope of what can be achieved and what cannot be achieved in medical diagnosis, ironically, is itself a fuzzy one" [Seven Challenges, 2019]. How to elicit fuzzy data, and how to validate the accuracy of the data is still an ongoing effort strongly related to the application of fuzzy logic. The problem of assessing the quality of fuzzy data is a difficult one. This is why fuzzy logic is a highly promising possibility within the CAD application area but still requires more research to achieve its full potential.[19] Although the concepts of using fuzzy logic in CAD is exciting, there are still several challenges that fuzzy approaches face within the CAD framework.

Logical analysis

In mathematical logic, there are several formal systems of "fuzzy logic", most of which are in the family of t-norm fuzzy logics.

Propositional fuzzy logics

The most important propositional fuzzy logics are:

 • Monoidal t-norm-based propositional fuzzy logic MTL is an axiomatization of logic where conjunction is defined by a left continuous t-norm and implication is defined as the residuum of the t-norm. Its models correspond to MTL-algebras that are pre-linear commutative bounded integral residuated lattices.
 • Basic propositional fuzzy logic BL is an extension of MTL logic where conjunction is defined by a continuous t-norm, and implication is also defined as the residuum of the t-norm. Its models correspond to BL-algebras.
 • Łukasiewicz fuzzy logic is the extension of basic fuzzy logic BL where standard conjunction is the Łukasiewicz t-norm. It has the axioms of basic fuzzy logic plus an axiom of double negation, and its models correspond to MV-algebras.
 • Gödel fuzzy logic is the extension of basic fuzzy logic BL where conjunction is Gödel t-norm. It has the axioms of BL plus an axiom of idempotence of conjunction, and its models are called G-algebras.
 • Product fuzzy logic is the extension of basic fuzzy logic BL where conjunction is product t-norm. It has the axioms of BL plus another axiom for cancellativity of conjunction, and its models are called product algebras.
 • Fuzzy logic with evaluated syntax (sometimes also called Pavelka's logic), denoted by EVŁ, is a further generalization of mathematical fuzzy logic. While the above kinds of fuzzy logic have traditional syntax and many-valued semantics, in EVŁ is evaluated also syntax. This means that each formula has an evaluation. Axiomatization of EVŁ stems from Łukasziewicz fuzzy logic. A generalization of classical Gödel completeness theorem is provable in EVŁ.

Predicate fuzzy logics

These extend the above-mentioned fuzzy logics by adding universal and existential quantifiers in a manner similar to the way that predicate logic is created from propositional logic. The semantics of the universal (resp. existential) quantifier in t-norm fuzzy logics is the infimum (resp. supremum) of the truth degrees of the instances of the quantified subformula.

Decidability issues for fuzzy logic

The notions of a "decidable subset" and "recursively enumerable subset" are basic ones for classical mathematics and classical logic. Thus the question of a suitable extension of them to fuzzy set theory is a crucial one. A first proposal in such a direction was made by E.S. Santos by the notions of fuzzy Turing machine, Markov normal fuzzy algorithm and fuzzy program (see Santos 1970). Successively, L. Biacino and G. Gerla argued that the proposed definitions are rather questionable. For example, in [20] one shows that the fuzzy Turing machines are not adequate for fuzzy language theory since there are natural fuzzy languages intuitively computable that cannot be recognized by a fuzzy Turing Machine. Then, they proposed the following definitions. Denote by Ü the set of rational numbers in [0,1]. Then a fuzzy subset s : S [0,1] of a set S is recursively enumerable if a recursive map h : S×N Ü exists such that, for every x in S, the function h(x,n) is increasing with respect to n and s(x) = lim h(x,n). We say that s is decidable if both s and its complement –s are recursively enumerable. An extension of such a theory to the general case of the L-subsets is possible (see Gerla 2006). The proposed definitions are well related with fuzzy logic. Indeed, the following theorem holds true (provided that the deduction apparatus of the considered fuzzy logic satisfies some obvious effectiveness property).

Any "axiomatizable" fuzzy theory is recursively enumerable. In particular, the fuzzy set of logically true formulas is recursively enumerable in spite of the fact that the crisp set of valid formulas is not recursively enumerable, in general. Moreover, any axiomatizable and complete theory is decidable.

It is an open question to give supports for a "Church thesis" for fuzzy mathematics, the proposed notion of recursive enumerability for fuzzy subsets is the adequate one. In order to solve this, an extension of the notions of fuzzy grammar and fuzzy Turing machine are necessary. Another open question is to start from this notion to find an extension of Gödel's theorems to fuzzy logic.

Fuzzy databases

Once fuzzy relations are defined, it is possible to develop fuzzy relational databases. The first fuzzy relational database, FRDB, appeared in Maria Zemankova's dissertation (1983). Later, some other models arose like the Buckles-Petry model, the Prade-Testemale Model, the Umano-Fukami model or the GEFRED model by J.M. Medina, M.A. Vila et al.

Fuzzy querying languages have been defined, such as the SQLf by P. Bosc et al. and the FSQL by J. Galindo et al. These languages define some structures in order to include fuzzy aspects in the SQL statements, like fuzzy conditions, fuzzy comparators, fuzzy constants, fuzzy constraints, fuzzy thresholds, linguistic labels etc.

The knowledge graph Weaviate uses fuzzy logic to index data based on a machine learning model called the Contextionary [21].

Comparison to probability

Fuzzy logic and probability address different forms of uncertainty. While both fuzzy logic and probability theory can represent degrees of certain kinds of subjective belief, fuzzy set theory uses the concept of fuzzy set membership, i.e., how much an observation is within a vaguely defined set, and probability theory uses the concept of subjective probability, i.e., frequency of occurrence or likelihood of some event or condition[clarification needed]. The concept of fuzzy sets was developed in the mid-twentieth century at Berkeley [22] as a response to the lacking of probability theory for jointly modelling uncertainty and vagueness.[23]

Bart Kosko claims in Fuzziness vs. Probability[24] that probability theory is a subtheory of fuzzy logic, as questions of degrees of belief in mutually-exclusive set membership in probability theory can be represented as certain cases of non-mutually-exclusive graded membership in fuzzy theory. In that context, he also derives Bayes' theorem from the concept of fuzzy subsethood. Lotfi A. Zadeh argues that fuzzy logic is different in character from probability, and is not a replacement for it. He fuzzified probability to fuzzy probability and also generalized it to possibility theory.[25]

More generally, fuzzy logic is one of many different extensions to classical logic intended to deal with issues of uncertainty outside of the scope of classical logic, the inapplicability of probability theory in many domains, and the paradoxes of Dempster-Shafer theory.

Relation to ecorithms

Computational theorist Leslie Valiant uses the term ecorithms to describe how many less exact systems and techniques like fuzzy logic (and "less robust" logic) can be applied to learning algorithms. Valiant essentially redefines machine learning as evolutionary. In general use, ecorithms are algorithms that learn from their more complex environments (hence eco-) to generalize, approximate and simplify solution logic. Like fuzzy logic, they are methods used to overcome continuous variables or systems too complex to completely enumerate or understand discretely or exactly. [26] Ecorithms and fuzzy logic also have the common property of dealing with possibilities more than probabilities, although feedback and feed forward, basically stochastic weights, are a feature of both when dealing with, for example, dynamical systems.

Compensatory fuzzy logic

Compensatory fuzzy logic (CFL) is a branch of fuzzy logic with modified rules for conjunction and disjunction. When the truth value of one component of a conjunction or disjunction is increased or decreased, the other component is decreased or increased to compensate. This increase or decrease in truth value may be offset by the increase or decrease in another component. An offset may be blocked when certain thresholds are met. Proponents[who?] claim that CFL allows for better computational semantic behaviors and mimic natural language.[vague][27][28]

Compensatory Fuzzy Logic consists of four continuous operators: conjunction (c); disjunction (d); fuzzy strict order (or); and negation (n). The conjunction is the geometric mean and its dual as conjunctive and disjunctive operators.[29]

IEEE STANDARD 1855–2016 – IEEE Standard for Fuzzy Markup Language

The IEEE 1855, the IEEE STANDARD 1855–2016, is about a specification language named Fuzzy Markup Language (FML)[30] developed by the IEEE Standards Association. FML allows modelling a fuzzy logic system in a human-readable and hardware independent way. FML is based on eXtensible Markup Language (XML). The designers of fuzzy systems with FML have a unified and high-level methodology for describing interoperable fuzzy systems. IEEE STANDARD 1855–2016 uses the W3C XML Schema definition language to define the syntax and semantics of the FML programs.

Prior to the introduction of FML, fuzzy logic practitioners could exchange information about their fuzzy algorithms by  adding to their software functions the ability to read, correctly parse, and store the result of their work in a  form compatible with the Fuzzy Control Language (FCL) described and specified by Part 7 of IEC 61131.[31][32]

See also

References

 1. ^ Novák, V.; Perfilieva, I.; Močkoř, J. (1999). Mathematical principles of fuzzy logic. Dordrecht: Kluwer Academic. ISBN 978-0-7923-8595-0.
 2. ^ "Fuzzy Logic". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Bryant University. 2006-07-23. Retrieved 2008-09-30.
 3. ^ Zadeh, L.A. (1965). "Fuzzy sets". Information and Control. 8 (3): 338–353. doi:10.1016/s0019-9958(65)90241-x.
 4. ^ Pelletier, Francis Jeffry (2000). "Review of Metamathematics of fuzzy logics" (PDF). The Bulletin of Symbolic Logic. 6 (3): 342–346. doi:10.2307/421060. JSTOR 421060. Archived (PDF) from the original on 2016-03-03.
 5. ^ What is Fuzzy Logic? "Mechanical Engineering Discussion Forum"
 6. ^ Asli, Kaveh Hariri; Aliyev, Soltan Ali Ogli; Thomas, Sabu; Gopakumar, Deepu A. (2017-11-23). Handbook of Research for Fluid and Solid Mechanics: Theory, Simulation, and Experiment. CRC Press. ISBN 9781315341507.
 7. ^ Chaudhuri, Arindam; Mandaviya, Krupa; Badelia, Pratixa; Ghosh, Soumya K. (2016-12-23). Optical Character Recognition Systems for Different Languages with Soft Computing. Springer. ISBN 9783319502526.
 8. ^ Zadeh, L. A.; et al. (1996). Fuzzy Sets, Fuzzy Logic, Fuzzy Systems. World Scientific Press. ISBN 978-981-02-2421-9.
 9. ^ Wierman, Mark J. "An Introduction to the Mathematics of Uncertainty: including Set Theory, Logic, Probability, Fuzzy Sets, Rough Sets, and Evidence Theory" (PDF). Creighton University. Archived (PDF) from the original on 30 July 2012. Retrieved 16 July 2016.
 10. ^ Zaitsev, D.A.; Sarbei, V.G.; Sleptsov, A.I. (1998). "Synthesis of continuous-valued logic functions defined in tabular form". Cybernetics and Systems Analysis. 34 (2): 190–195. doi:10.1007/BF02742068.
 11. ^ Kosko, B (June 1, 1994). "Fuzzy Thinking: The New Science of Fuzzy Logic". Hyperion.
 12. ^ Bansod, Nitin A; Kulkarni, Marshall; Patil, S.H. (2005). "Soft Computing- A Fuzzy Logic Approach". In Bharati Vidyapeeth College of Engineering (ed.). Soft Computing. Allied Publishers. p. 73. ISBN 978-81-7764-632-0. Retrieved 9 November 2018.
 13. ^ Yanase, Juri; Triantaphyllou, Evangelos (2019). "A Systematic Survey of Computer-Aided Diagnosis in Medicine: Past and Present Developments". Expert Systems with Applications. 138: 112821. doi:10.1016/j.eswa.2019.112821.
 14. ^ Lin KP, Chang HF, Chen TL, Lu YM, and Wang CH (2016). "Intuitionistic fuzzy C-regression by using least squares support vector regression". Expert Systems with Applications: 296–304.
 15. ^ Deng H, Deng W, Sun X, Ye C, and Zhou X (2016). "Adaptive intuitionistic fuzzy enhancement of brain tumor MR images". Scientific Reports. 6: 35760. Bibcode:2016NatSR...635760D. doi:10.1038/srep35760. PMC 5082372. PMID 27786240.
 16. ^ Kuo RJ, Zulvia FE, Tsai CY (2018). "A hybrid metaheuristic and kernel intuitionistic fuzzy c-means algorithm for cluster analysis". Applied Soft Computing: 299–308.
 17. ^ Vlachos IK, Sergiadis GD (2007). "Intuitionistic fuzzy information–applications to pattern recognition". Pattern Recognition Letters. 28 (2): 197–206. doi:10.1016/j.patrec.2006.07.004.
 18. ^ Das S, Guha D, and Dutta B (2016). "Medical diagnosis with the aid of using fuzzy logic and intuitionistic fuzzy logic". Applied Intelligence. 45 (3): 850–867. doi:10.1007/s10489-016-0792-0.
 19. ^ Yanase, Juri; Triantaphyllou, Evangelos (2019). "The Seven Key Challenges for the Future of Computer-Aided Diagnosis in Medicine". International Journal of Medical Informatics. 129: 413–422. doi:10.1016/j.ijmedinf.2019.06.017. PMID 31445285.
 20. ^ Gerla, G. (2016). "Comments on some theories of fuzzy computation". International Journal of General Systems. 45 (4): 372–392. Bibcode:2016IJGS...45..372G. doi:10.1080/03081079.2015.1076403.
 21. ^ [https://www.semi.technology/documentation/weaviate/current/#about-the-contextionary Weaviate's Contextionary (derived from dictionary, aka C11Y) gives context to the language used in your dataset (there is an individual Contextionary per language).
 22. ^ "Lofti Zadeh Berkeley". Archived from the original on 2017-02-11.
 23. ^ Mares, Milan (2006). "Fuzzy Sets". Scholarpedia. 1 (10): 2031. Bibcode:2006SchpJ...1.2031M. doi:10.4249/scholarpedia.2031.
 24. ^ Kosko, Bart. "Fuzziness vs. Probability" (PDF). University of South California. Retrieved 9 November 2018.
 25. ^ Novák, V (2005). "Are fuzzy sets a reasonable tool for modeling vague phenomena?". Fuzzy Sets and Systems. 156 (3): 341–348. doi:10.1016/j.fss.2005.05.029.
 26. ^ Valiant, Leslie (2013). Probably Approximately Correct: Nature's Algorithms for Learning and Prospering in a Complex World. New York: Basic Books. ISBN 978-0465032716.
 27. ^ "Archived copy" (PDF). Archived (PDF) from the original on 2015-10-04. Retrieved 2015-10-02.CS1 maint: archived copy as title (link)
 28. ^ Veri, Francesco (2017). "Fuzzy Multiple Attribute Conditions in fsQCA: Problems and Solutions". Sociological Methods & Research: 004912411772969. doi:10.1177/0049124117729693.
 29. ^ Cejas, Jesús (2011). "Compensatory Fuzzy Logic". Revista de Ingeniería Industrial. ISSN 1815-5936.
 30. ^ Acampora, Giovanni; Di Stefano, Bruno N.; Vitiello, Autilia (2016). "IEEE 1855™: The First IEEE Standard Sponsored by IEEE Computational Intelligence Society [Society Briefs]". IEEE Computational Intelligence Magazine. 11 (4): 4–6. doi:10.1109/MCI.2016.2602068.
 31. ^ Di Stefano, Bruno N. (2013). "On the Need of a Standard Language for Designing Fuzzy Systems". On the Power of Fuzzy Markup Language. Studies in Fuzziness and Soft Computing. 296. pp. 3–15. doi:10.1007/978-3-642-35488-5_1. ISBN 978-3-642-35487-8. ISSN 1434-9922.
 32. ^ Acampora, Giovanni; Loia, Vincenzo; Lee, Chang-Shing; Wang, Mei-Hui (2013). On the Power of Fuzzy Markup Language. Studies in Fuzziness and Soft Computing. 296. doi:10.1007/978-3-642-35488-5. ISBN 978-3-642-35487-8. ISSN 1434-9922.

Bibliography

External links