منشور دایکرویک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
منشور دایکرویک با تابیدن نور سفید از پایین.
یک trichroic منشور مجمع

منشور دایکرویک یک منشور است که نور را به دو پرتو با طول موج (رنگ) متفاوت تقسیم می‌کند. یک منشور تریکرویک ترکیبی از دو منشور دایکرویک است که تصویر را به ۳ رنگ به طور معمول به عنوان قرمز و سبز و آبی RGB مدل رنگ تقسیم می‌کند. آنها معمولاً ساخته شده از یک یا چند شیشه منشور با با پوشش اپتیکی دایکرویک است که به صورت انتخابی منعکس کننده یا انتقال دهنده نور بسته طول موج نور می‌باشد. ابه این معنی که در برخی از سطوح در این منشور به عنوان فیلتر دایکرویک عمل می‌کند. این به عنوان تقسیم‌کننده نور در بسیاری از دستگاه‌های نوری استفاده می‌شود. (نگاه کنید: Dichroismبرای ریشه یابی واژه)

برنامه‌های کاربردی در دوربین فیلمبرداری یا دوربین‌های دیجیتال[ویرایش]

یک کاربرد رایج از منشور دایکرویک در برخی از دوربین‌های فیلم برداری با کیفیت بالا و دوربین‌های دیجیتال می‌باشد. یک منشور تریکرویک ترکیبی است از دو منشور که به تقسیم یک تصویر به رنگ قرمزبا سبزو آبی که می‌تواند به طور جداگانه شناسایی شده در سه CCD استفاده شود.

یک طرح برای دستگاه در نمودار نشان داده شده است. یک پرتو نور وارد منشور (A) می‌شود و آبی جزء از پرتو منعکس شده از یک low-pass filter (F1) است که منعکس کننده نور آبی (با فرکانس بالا) اما انتقال دیگر طول موج (فرکانس‌های پایین‌تر) می‌باشد. پرتو آبی دستخوش بازتاب داخلی کلی از مقابل منشور و خروجی آن را از طریق یک طرف صورت است. باقی مانده پرتو وارد منشور دوم (B) شده و توسط پوشش فیلتر دوم(F2) تقسیم شده است که منعکس کننده نور قرمز اما انتقال طول موج‌های کوتاه‌تر می‌باشد. پرتو قرمز نیز با توجه به فاصله هوایی بین منشور A و B کاملاً داخلی منعکس شده است. باقی مانده جزء سبز از طریق منشور C عبور می‌کند.

منشور تریکرویک می‌تواند در جهت معکوس به ترکیب قرمز و سبز و آبی تیرهای به یک تصویر رنگی، استفاده شود و در این راه در برخی از دستگاه‌های پروژکتوری استفاده شود. مجموعه با بیش از ۳ پرتو امکان‌پذیر است.

مزایای منشور دایکرویک جداکننده رنگ[ویرایش]

هنگامی که برای جداسازی رنگ در یک سیستم تصویربرداری استفاده می‌شود، این روش مزایای بیشتری نسبت به دیگر روش‌ها مانند استفاده از یک فیلتر Bayer دارد. بسیاری از آن ویژگی‌ها مشتق از استفاده از فیلتر دایکرویکو مشترک با آن است. این مزایا عبارتند از:

  • حداقل جذب نور، بیشتر نور به سمت یکی از پرتوهای خروجی سوق داده می‌شود.
  • جدایی رنگی در مقایسه با بسیاری از فیلترهای دیگر بهتر است.
  • برای ساخت برای هر ترکیبی از پاس باند راحت است.
  • نیازی به رنگ الحاق (demosaicing) ندارد و در نتیجه از همه نقایص رنگ در تصاویر دیگر جلوگیری می‌شود.

معایب منشور دایکرویک جداکننده رنگ[ویرایش]

  • از آنجاییکه منشور دایکرویک از فیلتر دایکرویک استفاده می‌کند، فیلتر دقیق میان گذر از هر فیلتر بستگی به زاویه نور برخوردی دارد.
  • حداکثر دیامتر عددی لنز ممکن است با توجه به هندسه مسیر نوری در داخل محدود شود.
  • میان گذر دقیق بستگی به دیافراگم عددی لنز دارد زیرا این فاکتور زاویه نور ورودی را در فیلتر تغییر می‌دهد.
  • از آنجاییکه برخی از سطوح شیشه‌ای در یک زاویه مقابل پرتو برخوردی هستند برخی از اثرات قطبش توسط انعکاس می‌تواند ایجاد شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

  • فیلم نازک اپتیک
  • سه-دوربین CCD

پیوند به بیرون[ویرایش]