منشور آدریاتیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
منشور آدریاتیک
200px
تأسیس ۲ مه ۲۰۰۱ (۲۰۰۱-۰۵-۰۲) (۱۶ سال پیش)
عضویت

منشور آدریاتیک (انگلیسی: Adriatic Charter)، اتحادی است متشکل از آلبانی، کرواسی، جمهوری مقدونیه و ایالات متحده آمریکا که هدفش کمک به تلاش‌های آنها برای پیوستن به ناتو است.

این منشور در دوم مه ۲۰۰۳ در تیرانا و زیر نظر ایالات متحده به امضا رسید. نقش ایالات متحده ابهاماتی را ایجاد کرده‌است. در مباحث پیرامون این موضوع در سایر کشورهای عضو معمولاً از این منشور به عنوان منشور آمریکا - آدریاتیک نام برده می‌شود.

در سپتامبر ۲۰۰۸، از مونته نگرو و بوسنی و هرزگوین برای پیوستن به منشور دعوت به عمل آمد و آن‌ها در ۴ سپتامبر ۲۰۰۸ به عضویت منشور درآمدند. در همان زمان صربستان، موقعیت ناظر را پذیرفت. در اول آوریل ۲۰۰۹، آلبانی و کرواسی به عنوان اولین کشورهای این گروه به عضویت ناتو درآمدند.

در ۵ ژوئن ۲۰۱۷، مونته نگرو عضو ناتو شد.

Members[ویرایش]

پیوستن در ۲۰۰۳

پیوستن در ۲۰۰۸

ناظران[ویرایش]

از ۲۰۰۸

از ۲۰۱۲

منابع[ویرایش]

  1. Adriatic Charter Expands to Include Montenegro: "Euro-Atlantic cooperation took a step forward today with the incorporation of Bosnia & Herzegovina and Montenegro as new Partners in the Adriatic Charter... Serbia, an observer country"
  2. Ministri i FSK-së Agim Ҫeku kërkoi antarsimin në “Karta e Adriatikut”, Ministry for Kosovo Security Force, 2012-03-29 (in Albanian)
  3. Kosovo looking to join the Adriatic Charter