منبع تغذیه سوئیچینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish
ATX power supply interior-1000px transparent.png

یک منبع تغذیه سوئیچینگ (به انگلیسی: Switched-mode power supply (به اختصار SMPS)) یا به بیانی ساده، یک Switcher، یک منبع تغذیهٔ الکترونیکی است که شامل یک تنظیم‌کنندهٔ جریان برای داشتن کارآیی خیلی بالا در هنگام تغییر توان الکتریکی است. مانند سایر منابع تغذیه یک SMPS، توان را از یک منبع به یک مقصد (مصرف‌کننده) هم‌زمان با تغییر مشخصه‌های ولتاژ و جریان تبدیل می‌کند. یک SMPS معمولاً برای تأمین کارای، ولتاژی منظم به کار گرفته می‌شود. برخلاف منابع تغذیه خطی، در این منابع ترانزیستوری که نقش کلید را به عهده دارد با فرکانسی حدود 50 کیلو هرتز یا بیشتر بین وضعیت قطع و اشباع در نوسان است که این خود سبب کاهش تلفات ترانزیستور می گردد .نسبت ولتاژ خروجی به ورودی را می‌توان با تغییر نسبت زمان روشن بودن به زمان خاموش بودن ترانزیستور تعیین کرد . در نقطه مقابل، در یک منبع تغذیه خطی برای دستیابی به ولتاژ دلخواه باید قسمتی از ولتاژ ورودی روی ترانزیستور افت کرده و تلف شود .بازده بالا مزیت اصلی یک منبع تغذیه سوئیچینگ است . هنگامی که بازده بالاتر، ابعاد کوچک‌تر و وزن کم تر مد نظر باشد منابع تغذیه سوئیچینگ جایگزین منابع تغذیه خطی می‌شوند . منابع تغذیه سوئیچینگ پیچیده تر هستند و اگر جریان ورودی به آن‌ها به خوبی فیلتر نشود می‌تواند نویز ایجاد کند.

توضیحات[ویرایش]

یک رگولاتور خطی با تلف کردن توان اضافی به شکل حرارت قادر است ولتاژ یا جریان خروجی را تنظیم کند بنابراین حداکثر بازده توان آن برابر است با نسبت ولتاژ خروجی به ولتاژ ورودی . در یک منبع تغذیه سوییچینگ ولتاژ یا جریان از طریق سویچ کردن یک المان ذخیره‌کننده انرژی مثل سلف یا خازن تنظیم می‌شود . المان‌های سوییچینگ آرمانی (ایده‌آل) (مثل ترانزیستوری که در خارج از ناحیه فعال کار می‌کند) در حالت بسته مقاومتی نداشته و در حالت باز هم جریانی از آن‌ها عبور نمی‌کند بنابراین این دسته از منابع تغذیه به لحاظ نظری می‌توانند بازده ۱۰۰ درصد داشته باشند .

(این یعنی اینکه تمامی توان ورودی به بار منتقل می‌شود و هیچ کسری از آن از طریق گرما هدر نمی‌رود ).

مزایا و معایب[ویرایش]

مهمترین مزیت یک منبع تغذیه سوییچینگ بازده بالای آن است . از آنجایی که ترانزیستور سوییچینگ فقط در ناحیه قطع و اشباع کار می‌کند ( در حالت قطع جریان عبوری از آن ناچیز بوده و در حالت اشباع هم افت ولتاژ روی آن کم است ) بنابراین توان مصرفی آن ناچیز است که این سبب بالا رفتن بازده منبع تغذیه می گردد . سایر مزایای آن عبارتند از حجم و وزن کمتر ( به دلیل حذف ترانسفورماتور فرکانس پایین که وزن بالایی دارد ) و گرمای ایجاد شده کمتر (به دلیل بازده بالاتر ). معایب آن عبارتند از پیچیدگی زیاد و امکان تداخل الکترومغناطیسی و همچنین ایجاد موجک (ریپل) در فرکانس سوییچینگ و هارمونیک‌های آن نوع ارزان قیمت این گونه منابع می‌تواند نویز الکتریکی حاصل از سوییچینگ وارد شبکه برق شهری نماید که این سبب بروز تداخل با سایر دستگاه‌های صوتی و تصویری که به همان فاز وصل شده اند، میگردد . منابع تغذیه سوییچینگ فاقد تصحیح ضریب توان نیز ممکن است اعوجاج هارمونیک ایجاد نمایند .

مقایسه منابع تغذیه سوییچینگ و خطی[ویرایش]

منابع تغذیه خطی منابع تغذیه سوییچینگ ملاحظات
وزن و ابعاد در منابع با توان بالا هیت‌سینک مورد نیاز است که ابعاد منبع را افزایش می‌دهد . استفاده از ترانسفورمرهای فرکانس پایین، به حجم و سنگینی دستگاه می افزاید . در بعضی منابع ممکن است از ترانسفورمر (یا سلف )استفاده شود که البته به دلیل فرکانس کاری بالا، سنگینی و ابعاد ترانسفورمر زیاد نیست . برای یک ابعاد و وزن مشخص، توان یک ترانسفورمر با فرکانس نسبت مستقیم دارد البته به شرط اینکه بتوان تلفات هیسترزیس را پایین نگه داشت .به عبارت دیگر فرکانس کاری بالاتر به معنای ابعاد کوچک‌تر است .
ولتاژ خروجی در صورت استفاده از ترانسفورمر، می‌توان در خروجی به هر ولتاژ دلخواهی دست یافت . در منابع خطی بدون ترانسفورمر ولتاژ خروجی از ورودی بیشتر نخواهد شد

در صورت عدم استفاده از رگولاتور، ولتاژ خروجی با بار تغییر می‌کند .

هیچ گونه محدودیتی در ولتاژ خروجی نداریم . در بیشتر مدارات فقط ولتاژ شکست ترانزیستور می‌تواند محدودکننده باشد . ولتاژ خروجی با بار تغییری نمی‌کند . یک منبع تغذیه سوییچینگ می‌تواند برای دامنه گسترده تری از ولتاژهای ورودی و خروجی جوابگو باشد.
کارایی، توان و گرمای تلفاتی در منابع تغذیه دارای رگولاتور، بازده عمدتاً بسته به اختلاف بین ولتاژ ورودی و خروجی است .ولتاژ خروجی از طریق تلف کردن توان اضافی به شکل حرارت، تنظیم می گردد که این سبب می‌شود بازده منبع تغذیه به حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد محدود شود . در منابع تغذیه فاقد رگولاتور، تلفات مسی و آهنی ترانسفورمر تنها عامل مؤثر بر کارایی منبع تغذیه است . ولتاژ خروجی از طریق کنترل سیکل وظیفه (دیوتی سایکل) تنظیم می گردد . ترانزیستورها یا کاملاً روشن (حالت اشباع)هستند یا کاملاً خاموش (حالت قطع) بنابراین تلفات اهمی بین ورودی و بار وجود ندارد . حرارت ایجاد شده ناشی از ویژگی‌های غیر آرمانی اجزای مدار و همچنین جریان حالت دایم مدار کنترل‌کننده می‌باشد . تلفات سوییچینگ در ترانزیستورها ( به خصوص در بازه زمانی کوتاهی از هر دوره تناوب که ترانزیستور در حال‌گذار است )، مقاومت حالت روشن ترانزیستور ها، مقاومت معادل سری در سلف‌ها و خازن ها، تلفات هسته در سلف‌ها و افت ولتاژ روی دیودها همه و همه سبب می گردند که کارایی یک منبع تغذیه سوییچینگ نوعاً بین ۶۰ تا ۷۰ درصد باشد . با وجود این با یک طراحی بهینه مثلاً استفاده از فرکانس سوییچینگ بهینه، اجتناب از اشباع سلف‌ها و یکسوسازی فعال، می‌توان به بازده ۹۵ درصد هم رسید .
پیچیدگی یک منبع تغذیه خطی تنظیم نشده می‌تواند صرفاً از یک دیود و یک خازن تشکیل شود . در منابع تنظیم شده یک مدار گسسته یا مجتمع برای تنظیم کردن ولتاژ خروجی وجود دارد . این مدار ( و همچنین معیار پایداری حلقه بازخورد آن ) نسبت به منابع تغذیه سوییچینگ، پیچیدگی کمتری دارد . در این دسته از منابع یک مدار مجتمع کنترل‌کننده، یک یا چند ترانزیستور و دیود قدرت، یک ترانسفورمر قدرت و چندین سلف و خازن پالاینده (فیلتر) وجود دارند .طراحی این دسته از منابع دارای پیچیدگی‌هایی است که در منابع تغذیه خطی نظیر آن را نمی توان یافت . در منابع تغذیه سوییچینگ با یک ترانسفورمر می‌توان در خروجی چندین ولتاژ بدست آورد . یکی از این ولتاژهای خروجی باید برای رگولاسیون ولتاژ حلقه بازخورد استفاده شود .
تداخل فرکانس رادیویی در بار زیاد، دیودهای یکسوساز ممکن است تداخل فرکانس بالای ناچیزی ایجاد کنند . در کابل‌های فاقد حفاظ (شیلد) هوم القا می‌کنند که می‌تواند در فرکانس صوتی مشکل ساز باشد . به این دلیل که جریان بطور ناگهانی قطع و وصل می‌شود، این دسته از منابع مستعد ایجاد تداخل فرکانس رادیویی و الکترومغناطیسی می‌باشند . لذا برای کاهش تداخل باید از پالایه (فیلتر)های تداخل الکترومغناطیسی و همچنین حفاظ‌های فرکانس رادیویی بهره جست . در منابع تغذیه سوییچینگ وجود سیمهای ارتباطی بلند بین اجزای مدار می‌تواند کارایی پالایه (فیلتر)‌های فرکانس بالا را کاهش دهد .
نویز الکترونیکی در ترمینال‌های خروجی در منابع تغذیه تنظیم نشده یک موجک (ریپل) با فرکانس دو برابر برق شهری (۱۰۰ یا ۱۲۰هرتز) روی مولفه جریان مستقیم سوار خواهد شد .این موجک می‌تواند در دستگاه‌های صوتی ایجاد هوم نموده و در دوربین‌های امنیتی سبب نوسان در شدت روشنایی تصویر یا اعوجاج شود. فرکانس سوییچینگ سبب می‌شود که این گونه منابع نویز بیشتری ایجاد کنند . در صورتی که خروجی فیلتر نشود می‌تواند در مدارات صوتی ایجاد نویز نموده و در مدارات دیجیتال نیز نوسانات ناخواسته ایجاد نماید . به کمک خازن‌ها و سایر مدارات پالاینده (فیلترینگ) می‌توان نویز را حذف نمود . در منابع تغذیه سوییچینگ می‌توان با انتخاب فرکانس سوییچینگ، نویز را از محدوده فرکانس کاری دستگاه دور نگه داشت مثلاً در دستگاه‌های صوتی می‌توان فرکانس سوییچینگ را بالاتر از محدوده شنوایی انتخاب نمود .
نویز الکترونیکی در ترمینال‌های ورودی می تواند اعوجاج هارمونیک ایجاد نماید ولی نویز فرکانس بالای آن ناچیز است . منابع تغذیه سوییچینگ ارزان قیمت می‌تواند نویز الکتریکی حاصل از سوییچینگ وارد شبکه برق شهری نماید که این سبب بروز تداخل با سایر دستگاه‌های صوتی و تصویری که به همان فاز وصل شده اند، میگردد . منابع تغذیه سوییچینگ فاقد تصحیح ضریب توان نیز ممکن است اعوجاج هارمونیک ایجاد نمایند . در صورت استفاده از یک فیلتر تداخل الکترومغناطیسی بین پل دیودی و ترمینال‌های ورودی، می‌توان از ایجاد نویز پیشگیری کرد .
نویز آکوستیک هوم بسیار ضعیفی ایجاد می‌کنند که عامل آن لرزش لایه‌های سیم پیچ ترانسفورمر می‌باشد . معمولاً برای انسان قابل شنیدن نیست مگر اینکه منبع تغذیه دارای فن باشد، درست کار نکند یا اینکه فرکانس سوییچینگ در محدوده قابل شنیدن باشد یا لایه‌های سیم پیچ‌ها در یکی از زیر هارمونیک‌های فرکانس کاری شروع به لرزش کند . در بعضی از منابع تغذیه سوییچینگ در حالت بدون بار فرکانس کاری ممکن است در محدوده شنوایی انسان قرار گیرد و در نتیجه برای کسانی که مشکل هایپراکوسیس دارند قابل شنیدن باشد .
ضریب توان در منابع تغذیه دارای رگولاتور ضریب توان پایین است زیرا جریان در قله (پیک) ولتاژ سینوسی از خط کشیده می‌شود . از اعداد خیلی پایین تا متوسط در تغییر است زیرا در یک منبع تغذیه سوییچینگ فاقد تصحیح ضریب توان، جریان در قله ولتاژ سینوسی از خط کشیده می‌شود . در منابع تغذیه سوییچینگ تصحیح ضریب توان فعال یا غیر فعال می‌تواند این مشکل را حل نموده و حتی در بعضی از کشورهای اروپایی این کار الزامی است . در یک منبع تغذیه خطی، مقاومت داخلی یک ترانسفورمر معمولاً حداکثر جریان را در هر تناوب محدود نموده و به این ترتیب ضریب توان آن از یک منبع تغذیه سوییچینگ بهتر است .
جریان هجومی وارده به منبع در یک منبع تغذیه خطی در لحظه اتصال به برق شهری تا هنگامی که شار مغناطیسی ترانسفورمر به یک حد پایدار برسد و خازن‌ها کاملاً شارژ شوند جریان هجومی بالا است . جریان هجومی فوق العاده بالاست و فقط توسط امپدانس ورودی منبع تغذیه و مقاومت‌های سری با خازن محدود می گردد . خازن‌های پالاینده (فیلتر) خالی در ابتدای کار برای پر شدن جریان زیادی می کشند که بسیار بیشتر از جریان حالت عادی منبع می‌باشد این امر به اجزایی از مدار که در معرض این جریان هجومی قرار دارند فشار وارد نموده وانتخاب فیوز مناسب را مشکل می‌کند .
خطر برق گرفتگی در منابع تغذیه دارای ترانسفورمر امکان زمین کردن بدنه و هسته ترانسفورمر وجود دارد . چنانچه عایق بین سیم پیچی اولیه و ثانویه از بین برود، خطر برق گرفتگی وجود دارد که البته با طراحی صحیح می‌توان جلو آن را گرفت . منابع تغذیه خطی بدون ترانسفورمر ذاتاً خطرناک هستند . در منابع تغذیه خطی و سوییچینگ باید ولتاژ ورودی و گاهی خروجی را ایزوله نمود . خط مرجع و بدنه دستگاه به ولتاژی برابر نصف ولتاژ برق شهر اما با امپدانس بالا متصل شده‌است مگر اینکه بدنه به زمین وصل شده باشد یا اینکه در ورودی منبع فیلتر تداخل الکترومغناطیسی موجود نباشد . بنابر مقررات مربوط به تداخل الکترومغناطیسی و فرکانس رادیویی، بیشتر منابع تغذیه سوییچینگ در ورودی خود قبل از پل دیودی دارای مدار فیلتر تداخل الکترومغناطیسی بوده که از تعدادی خازن و سلف تشکیل شده‌است . دو خازن که یکی به فاز و دیگری به نول وصل است به هم سری شده اند سر وسط یرای اتصال به زمین در نظر گرفته شده‌است . این یک تقسیم ولتاژ خازنی ایجاد می‌کند که خط مرجع دستگاه را به ولتاژی برابر نصف برق شهر متصل می‌کند .امپدانس بالای این خط در کاربر یک حالت گزش خفیف ایجاد می‌کند و می‌توان از آن برای راه اندازی یک نمایشگر خطای زمین استفاده کرد .
خطر آسیب به تجهیزات بسیار پایین است مگر اینکه بین سیم پیچی اولیه و ثانویه اتصال کوتاه پیش بیاید یا اینکه رگولاتور خراب شود . ممکن است بعلت خرابی دستگاه، ولتاژ خروجی زیاد شود . فشار بر خازن‌ها می‌تواند سبب ترکیدن آن‌ها شود .در برخی موارد ولتاژ شناور می‌تواند به طبقه ورودی آمپلی‌فایرها آسیب برساند . ولتاژ شناور توسط خازن‌هایی ایجاد می‌شود که اولیه و ثانویه منبع تغذیه سوییچینگ را به هم وصل می‌کنند . چنانچه ثانویه به زمین وصل شود یک جریان لحظه‌ای و بالقوه مخرب از این خازن عبور خواهد کرد .

[۱]

منابع[ویرایش]

Interior view of an ATX SMPS: below
A: input EMI filtering and bridge rectifier;
B: input filter capacitors;
Between B and C: primary side heat sink;
C: transformer;
Between C and D: secondary side heat sink;
D: output filter coil;
E: output filter capacitors.  
The coil and large yellow capacitor below E are additional input filtering components that are mounted directly on the power input connector and are not part of the main circuit board.
An adjustable switched-mode power supply for laboratory use

A switched-mode power supply (switching-mode power supply, switch-mode power supply, switched power supply, SMPS, or switcher) is an electronic power supply that incorporates a switching regulator to convert electrical power efficiently. Like other power supplies, an SMPS transfers power from a DC or AC source (often mains power) to DC loads, such as a personal computer, while converting voltage and current characteristics. Unlike a linear power supply, the pass transistor of a switching-mode supply continually switches between low-dissipation, full-on and full-off states, and spends very little time in the high dissipation transitions, which minimizes wasted energy. Ideally, a switched-mode power supply dissipates no power. Voltage regulation is achieved by varying the ratio of on-to-off time. In contrast, a linear power supply regulates the output voltage by continually dissipating power in the pass transistor. This higher power conversion efficiency is an important advantage of a switched-mode power supply. Switched-mode power supplies may also be substantially smaller and lighter than a linear supply due to the smaller transformer size and weight.

Switching regulators are used as replacements for linear regulators when higher efficiency, smaller size or lighter weight are required. They are, however, more complicated; their switching currents can cause electrical noise problems if not carefully suppressed, and simple designs may have a poor power factor.

History

1836
Induction coils use switches to generate high voltages.
1910
An inductive discharge ignition system invented by Charles F. Kettering and his company Dayton Engineering Laboratories Company (Delco) goes into production for Cadillac.[1] The Kettering ignition system is a mechanically-switched version of a flyback boost converter; the transformer is the ignition coil. Variations of this ignition system were used in all non-diesel internal combustion engines until the 1960s when it began to be replaced first by solid-state electronically-switched versions, then capacitive discharge ignition systems.
1926
On 23 June, British inventor Philip Ray Coursey applies for a patent in his country and United States, for his "Electrical Condenser".[2][3] The patent mentions high frequency welding[4] and furnaces, among other uses.[3]
ca 1932
Electromechanical relays are used to stabilize the voltage output of generators. See Voltage regulator#Electromechanical regulators.[5][6]
ca 1936
Car radios used electromechanical vibrators to transform the 6 V battery supply to a suitable B+ voltage for the vacuum tubes.[7]
1959
Transistor oscillation and rectifying converter power supply system U.S. Patent 3,040,271 is filed by Joseph E. Murphy and Francis J. Starzec, from General Motors Company[8]
ca 1967
Bob Widlar of Fairchild Semiconductor designs the µA723 IC voltage regulator. One of its applications is as a switched mode regulator.[9]
1970
Tektronix starts using High-Efficiency Power Supply in its 7000-series oscilloscopes produced from about 1970 to 1995.[10][11][12][13]
1972
HP-35, Hewlett-Packard's first pocket calculator, is introduced with transistor switching power supply for light-emitting diodes, clocks, timing, ROM, and registers.[14]
1973
Xerox uses switching power supplies in the Alto minicomputer [15]
1977
Apple II is designed with a switching mode power supply. "Rod Holt was brought in as product engineer and there were several flaws in Apple II that were never publicized. One thing Holt has to his credit is that he created the switching power supply that allowed us to do a very lightweight computer".[16]
1980
The HP8662A 10 kHz – 1.28 GHz synthesized signal generator went with a switched mode power supply.[17]

Explanation

A linear regulator provides the desired output voltage by dissipating excess power in ohmic losses (e.g., in a resistor or in the collector–emitter region of a pass transistor in its active mode). A linear regulator regulates either output voltage or current by dissipating the excess electric power in the form of heat, and hence its maximum power efficiency is voltage-out/voltage-in since the volt difference is wasted.

In contrast, a switched-mode power supply changes output voltage and current by switching ideally lossless storage elements, such as inductors and capacitors, between different electrical configurations. Ideal switching elements (approximated by transistors operated outside of their active mode) have no resistance when "on" and carry no current when "off", and so converters with ideal components would operate with 100% efficiency (i.e., all input power is delivered to the load; no power is wasted as dissipated heat).

The basic schematic of a boost converter.

For example, if a DC source, an inductor, a switch, and the corresponding electrical ground are placed in series and the switch is driven by a square wave, the peak-to-peak voltage of the waveform measured across the switch can exceed the input voltage from the DC source. This is because the inductor responds to changes in current by inducing its own voltage to counter the change in current, and this voltage adds to the source voltage while the switch is open. If a diode-and-capacitor combination is placed in parallel to the switch, the peak voltage can be stored in the capacitor, and the capacitor can be used as a DC source with an output voltage greater than the DC voltage driving the circuit. This boost converter acts like a step-up transformer for DC signals. A buck–boost converter works in a similar manner, but yields an output voltage which is opposite in polarity to the input voltage. Other buck circuits exist to boost the average output current with a reduction of voltage.

In a SMPS, the output current flow depends on the input power signal, the storage elements and circuit topologies used, and also on the pattern used (e.g., pulse-width modulation with an adjustable duty cycle) to drive the switching elements. The spectral density of these switching waveforms has energy concentrated at relatively high frequencies. As such, switching transients and ripple introduced onto the output waveforms can be filtered with a small LC filter.

Advantages and disadvantages

The main advantage of the switching power supply is greater efficiency than linear regulators because the switching transistor dissipates little power when acting as a switch.

Other advantages include smaller size and lighter weight from the elimination of heavy line-frequency transformers, and comparable heat generation. Standby power loss is often much less than transformers.

Disadvantages include greater complexity, the generation of high-amplitude, high-frequency energy that the low-pass filter must block to avoid electromagnetic interference (EMI), a ripple voltage at the switching frequency and the harmonic frequencies thereof.

Very low cost SMPSs may couple electrical switching noise back onto the mains power line, causing interference with A/V equipment connected to the same phase. Non-power-factor-corrected SMPSs also cause harmonic distortion.

SMPS and linear power supply comparison

There are two main types of regulated power supplies available: SMPS and linear. The following table compares linear regulated and unregulated AC-to-DC supplies with switching regulators in general:

Comparison of a linear power supply and a switched-mode power supply
Linear power supply Switching power supply Notes
Size and weight Heatsinks for high power linear regulators add size and weight. Transformers, if used, are large due to low operating frequency (mains power frequency is at 50 or 60 Hz); otherwise can be compact due to low component count. Smaller transformer (if used; else inductor) due to higher operating frequency (typically 50 kHz – 1 MHz). Size and weight of adequate RF shielding may be significant. A transformer's power handling capacity of given size and weight increases with frequency provided that hysteresis losses can be kept down. Therefore, higher operating frequency means either a higher capacity or smaller transformer.
Output voltage With transformer used, any voltages available; if transformerless, limited to what can be achieved with a voltage doubler. If unregulated, voltage varies significantly with load. Any voltages available, limited only by transistor breakdown voltages in many circuits. Voltage varies little with load. A SMPS can usually cope with wider variation of input before the output voltage changes.
Efficiency, heat, and power dissipation If regulated: efficiency largely depends on voltage difference between input and output; output voltage is regulated by dissipating excess power as heat resulting in a typical efficiency of 30–40%.[18] If unregulated, transformer iron and copper losses may be the only significant sources of inefficiency. Output is regulated using duty cycle control; the transistors are switched fully on or fully off, so very little resistive losses between input and the load. The only heat generated is in the non-ideal aspects of the components and quiescent current in the control circuitry. Switching losses in the transistors (especially in the short part of each cycle when the device is partially on), on-resistance of the switching transistors, equivalent series resistance in the inductor and capacitors, and core losses in the inductor, and rectifier voltage drop contribute to a typical efficiency of 60–70%. However, by optimizing SMPS design (such as choosing the optimal switching frequency, avoiding saturation of inductors, and active rectification), the amount of power loss and heat can be minimized; a good design can have an efficiency of 95%.
Complexity Unregulated may be simply a diode and capacitor; regulated has a voltage-regulating circuit and a noise-filtering capacitor; usually a simpler circuit (and simpler feedback loop stability criteria) than switched-mode circuits. Consists of a controller IC, one or several power transistors and diodes as well as a power transformer, inductors, and filter capacitors. Some design complexities present (reducing noise/interference; extra limitations on maximum ratings of transistors at high switching speeds) not found in linear regulator circuits. In switched-mode mains (AC-to-DC) supplies, multiple voltages can be generated by one transformer core, but that can introduce design/use complications: for example it may place minimum output current restrictions on one output. For this SMPSs have to use duty cycle control. One of the outputs has to be chosen to feed the voltage regulation feedback loop (usually 3.3 V or 5 V loads are more fussy about their supply voltages than the 12 V loads, so this drives the decision as to which feeds the feedback loop. The other outputs usually track the regulated one pretty well). Both need a careful selection of their transformers. Due to the high operating frequencies in SMPSs, the stray inductance and capacitance of the printed circuit board traces become important.
Radio frequency interference Mild high-frequency interference may be generated by AC rectifier diodes under heavy current loading, while most other supply types produce no high-frequency interference. Some mains hum induction into unshielded cables, problematical for low-signal audio. EMI/RFI produced due to the current being switched on and off sharply. Therefore, EMI filters and RF shielding are needed to reduce the disruptive interference. Long wires between the components may reduce the high frequency filter efficiency provided by the capacitors at the inlet and outlet. Stable switching frequency may be important.
Electronic noise at the output terminals Unregulated PSUs may have a little AC ripple superimposed upon the DC component at twice mains frequency (100–120 Hz). It can cause audible mains hum in audio equipment, brightness ripples or banded distortions in analog security cameras. Noisier due to the switching frequency of the SMPS. An unfiltered output may cause glitches in digital circuits or noise in audio circuits. This can be suppressed with capacitors and other filtering circuitry in the output stage. With a switched mode PSU the switching frequency can be chosen to keep the noise out of the circuits working frequency band (e.g., for audio systems above the range of human hearing)
Electronic noise at the input terminals Causes harmonic distortion to the input AC, but relatively little or no high frequency noise. Very low cost SMPS may couple electrical switching noise back onto the mains power line, causing interference with A/V equipment connected to the same phase. Non power-factor-corrected SMPSs also cause harmonic distortion. This can be prevented if a (properly earthed) EMI/RFI filter is connected between the input terminals and the bridge rectifier.
Acoustic noise Faint, usually inaudible mains hum, usually due to vibration of windings in the transformer or magnetostriction. Usually inaudible to most humans, unless they have a fan or are unloaded/malfunctioning, or use a switching frequency within the audio range, or the laminations of the coil vibrate at a subharmonic of the operating frequency. The operating frequency of an unloaded SMPS is sometimes in the audible human range, and may sound subjectively quite loud for people whose hearing is very sensitive to the relevant frequency range.
Power factor Low for a regulated supply because current is drawn from the mains at the peaks of the voltage sinusoid, unless a choke-input or resistor-input circuit follows the rectifier (now rare). Ranging from very low to medium since a simple SMPS without PFC draws current spikes at the peaks of the AC sinusoid. Active/passive power factor correction in the SMPS can offset this problem and are even required by some electric regulation authorities, particularly in the EU. The internal resistance of low-power transformers in linear power supplies usually limits the peak current each cycle and thus gives a better power factor than many switched-mode power supplies that directly rectify the mains with little series resistance.
Inrush current Large current when mains-powered linear power supply equipment is switched on until magnetic flux of transformer stabilises and capacitors charge completely, unless a slow-start circuit is used. Extremely large peak "in-rush" surge current limited only by the impedance of the input supply and any series resistance to the filter capacitors. Empty filter capacitors initially draw large amounts of current as they charge up, with larger capacitors drawing larger amounts of peak current. Being many times above the normal operating current, this greatly stresses components subject to the surge, complicates fuse selection to avoid nuisance blowing and may cause problems with equipment employing overcurrent protection such as uninterruptible power supplies. Mitigated by use of a suitable soft-start circuit or series resistor.
Risk of electric shock Supplies with transformers isolate the incoming power supply from the powered device and so allow metalwork of the enclosure to be grounded safely. Dangerous if primary/secondary insulation breaks down, unlikely with reasonable design. Transformerless mains-operated supply dangerous. In both linear and switch-mode the mains, and possibly the output voltages, are hazardous and must be well-isolated. Common rail of equipment (including casing) is energized to half the mains voltage, but at high impedance, unless equipment is earthed/grounded or doesn't contain EMI/RFI filtering at the input terminals. Due to regulations concerning EMI/RFI radiation, many SMPS contain EMI/RFI filtering at the input stage consisting of capacitors and inductors before the bridge rectifier. Two capacitors are connected in series with the Live and Neutral rails with the Earth connection in between the two capacitors. This forms a capacitive divider that energizes the common rail at half mains voltage. Its high impedance current source can provide a tingling or a 'bite' to the operator or can be exploited to light an Earth Fault LED. However, this current may cause nuisance tripping on the most sensitive residual-current devices.
Risk of equipment damage Very low, unless a short occurs between the primary and secondary windings or the regulator fails by shorting internally. Can fail so as to make output voltage very high. Stress on capacitors may cause them to explode. Can in some cases destroy input stages in amplifiers if floating voltage exceeds transistor base-emitter breakdown voltage, causing the transistor's gain to drop and noise levels to increase.[19] Mitigated by good failsafe design. Failure of a component in the SMPS itself can cause further damage to other PSU components; can be difficult to troubleshoot. The floating voltage is caused by capacitors bridging the primary and secondary sides of the power supply. Connection to earthed equipment will cause a momentary (and potentially destructive) spike in current at the connector as the voltage at the secondary side of the capacitor equalizes to earth potential.

Theory of operation

Block diagram of a mains operated AC/DC SMPS with output voltage regulation

Input rectifier stage

AC, half-wave and full-wave rectified signals.

If the SMPS has an AC input, then the first stage is to convert the input to DC. This is called rectification. A SMPS with a DC input does not require this stage. In some power supplies (mostly computer ATX power supplies), the rectifier circuit can be configured as a voltage doubler by the addition of a switch operated either manually or automatically. This feature permits operation from power sources that are normally at 115 V or at 230 V. The rectifier produces an unregulated DC voltage which is then sent to a large filter capacitor. The current drawn from the mains supply by this rectifier circuit occurs in short pulses around the AC voltage peaks. These pulses have significant high frequency energy which reduces the power factor. To correct for this, many newer SMPS will use a special PFC circuit to make the input current follow the sinusoidal shape of the AC input voltage, correcting the power factor. Power supplies that use active PFC usually are auto-ranging, supporting input voltages from ~100 VAC – 250 VAC, with no input voltage selector switch.

An SMPS designed for AC input can usually be run from a DC supply, because the DC would pass through the rectifier unchanged.[20] If the power supply is designed for 115 VAC and has no voltage selector switch, the required DC voltage would be 163 VDC (115 × √2). This type of use may be harmful to the rectifier stage, however, as it will only use half of diodes in the rectifier for the full load. This could possibly result in overheating of these components, causing them to fail prematurely. On the other hand, if the power supply has a voltage selector switch, based on the Delon circuit, for 115/230V (computer ATX power supplies typically are in this category), the selector switch would have to be put in the 230 V position, and the required voltage would be 325 VDC (230 × √2). The diodes in this type of power supply will handle the DC current just fine because they are rated to handle double the nominal input current when operated in the 115 V mode, due to the operation of the voltage doubler. This is because the doubler, when in operation, uses only half of the bridge rectifier and runs twice as much current through it.[21] It is uncertain how an Auto-ranging/Active-PFC type power supply would react to being powered by DC.

Inverter stage

This section refers to the block marked chopper in the diagram.

The inverter stage converts DC, whether directly from the input or from the rectifier stage described above, to AC by running it through a power oscillator, whose output transformer is very small with few windings at a frequency of tens or hundreds of kilohertz. The frequency is usually chosen to be above 20 kHz, to make it inaudible to humans. The switching is implemented as a multistage (to achieve high gain) MOSFET amplifier. MOSFETs are a type of transistor with a low on-resistance and a high current-handling capacity.

Voltage converter and output rectifier

If the output is required to be isolated from the input, as is usually the case in mains power supplies, the inverted AC is used to drive the primary winding of a high-frequency transformer. This converts the voltage up or down to the required output level on its secondary winding. The output transformer in the block diagram serves this purpose.

If a DC output is required, the AC output from the transformer is rectified. For input voltages above ten volts or so, ordinary silicon diodes are commonly used. For lower voltages, Schottky diodes are commonly used as the rectifier elements; they have the advantages of faster recovery times than silicon diodes (allowing low-loss operation at higher frequencies) and a lower voltage drop when conducting. For even lower output voltages, MOSFETs may be used as synchronous rectifiers; compared to Schottky diodes, these have even lower conducting state voltage drops.

The rectified output is then smoothed by a filter consisting of inductors and capacitors. For higher switching frequencies, components with lower capacitance and inductance are needed.

Simpler, non-isolated power supplies contain an inductor instead of a transformer. This type includes boost converters, buck converters, and the buck-boost converters. These belong to the simplest class of single input, single output converters which use one inductor and one active switch. The buck converter reduces the input voltage in direct proportion to the ratio of conductive time to the total switching period, called the duty cycle. For example an ideal buck converter with a 10 V input operating at a 50% duty cycle will produce an average output voltage of 5 V. A feedback control loop is employed to regulate the output voltage by varying the duty cycle to compensate for variations in input voltage. The output voltage of a boost converter is always greater than the input voltage and the buck-boost output voltage is inverted but can be greater than, equal to, or less than the magnitude of its input voltage. There are many variations and extensions to this class of converters but these three form the basis of almost all isolated and non-isolated DC to DC converters. By adding a second inductor the Ćuk and SEPIC converters can be implemented, or, by adding additional active switches, various bridge converters can be realized.

Other types of SMPSs use a capacitor-diode voltage multiplier instead of inductors and transformers. These are mostly used for generating high voltages at low currents (Cockcroft-Walton generator). The low voltage variant is called charge pump.

Regulation

This charger for a small device such as a mobile phone is a simple off-line switching power supply with a European plug.

A feedback circuit monitors the output voltage and compares it with a reference voltage, as shown in the block diagram above. Depending on design and safety requirements, the controller may contain an isolation mechanism (such as an opto-coupler) to isolate it from the DC output. Switching supplies in computers, TVs and VCRs have these opto-couplers to tightly control the output voltage.

Open-loop regulators do not have a feedback circuit. Instead, they rely on feeding a constant voltage to the input of the transformer or inductor, and assume that the output will be correct. Regulated designs compensate for the impedance of the transformer or coil. Monopolar designs also compensate for the magnetic hysteresis of the core.

The feedback circuit needs power to run before it can generate power, so an additional non-switching power-supply for stand-by is added.

Transformer design

Any switched-mode power supply that gets its power from an AC power line (called an "off-line" converter[22]) requires a transformer for galvanic isolation. Some DC-to-DC converters may also include a transformer, although isolation may not be critical in these cases. SMPS transformers run at high frequency. Most of the cost savings (and space savings) in off-line power supplies result from the smaller size of the high frequency transformer compared to the 50/60 Hz transformers formerly used. There are additional design tradeoffs.

The terminal voltage of a transformer is proportional to the product of the core area, magnetic flux, and frequency. By using a much higher frequency, the core area (and so the mass of the core) can be greatly reduced. However, core losses increase at higher frequencies. Cores generally use ferrite material which has a low loss at the high frequencies and high flux densities used. The laminated iron cores of lower-frequency (<400 Hz) transformers would be unacceptably lossy at switching frequencies of a few kilohertz. Also, more energy is lost during transitions of the switching semiconductor at higher frequencies. Furthermore, more attention to the physical layout of the circuit board is required as parasitics become more significant, and the amount of electromagnetic interference will be more pronounced.

Copper loss

At low frequencies (such as the line frequency of 50 or 60 Hz), designers can usually ignore the skin effect. For these frequencies, the skin effect is only significant when the conductors are large, more than 0.3 inches (7.6 mm) in diameter.

Switching power supplies must pay more attention to the skin effect because it is a source of power loss. At 500 kHz, the skin depth in copper is about 0.003 inches (0.076 mm) – a dimension smaller than the typical wires used in a power supply. The effective resistance of conductors increases, because current concentrates near the surface of the conductor and the inner portion carries less current than at low frequencies.

The skin effect is exacerbated by the harmonics present in the high speed PWM switching waveforms. The appropriate skin depth is not just the depth at the fundamental, but also the skin depths at the harmonics.[23]

In addition to the skin effect, there is also a proximity effect, which is another source of power loss.

Power factor

Simple off-line switched mode power supplies incorporate a simple full-wave rectifier connected to a large energy storing capacitor. Such SMPSs draw current from the AC line in short pulses when the mains instantaneous voltage exceeds the voltage across this capacitor. During the remaining portion of the AC cycle the capacitor provides energy to the power supply.

As a result, the input current of such basic switched mode power supplies has high harmonic content and relatively low power factor. This creates extra load on utility lines, increases heating of building wiring, the utility transformers, and standard AC electric motors, and may cause stability problems in some applications such as in emergency generator systems or aircraft generators. Harmonics can be removed by filtering, but the filters are expensive. Unlike displacement power factor created by linear inductive or capacitive loads, this distortion cannot be corrected by addition of a single linear component. Additional circuits are required to counteract the effect of the brief current pulses. Putting a current regulated boost chopper stage after the off-line rectifier (to charge the storage capacitor) can correct the power factor, but increases the complexity and cost.

In 2001, the European Union put into effect the standard IEC/EN61000-3-2 to set limits on the harmonics of the AC input current up to the 40th harmonic for equipment above 75 W. The standard defines four classes of equipment depending on its type and current waveform. The most rigorous limits (class D) are established for personal computers, computer monitors, and TV receivers. To comply with these requirements, modern switched-mode power supplies normally include an additional power factor correction (PFC) stage.

Types

Switched-mode power supplies can be classified according to the circuit topology. The most important distinction is between isolated converters and non-isolated ones.

Non-isolated topologies

Non-isolated converters are simplest, with the three basic types using a single inductor for energy storage. In the voltage relation column, D is the duty cycle of the converter, and can vary from 0 to 1. The input voltage (V1) is assumed to be greater than zero; if it is negative, for consistency, negate the output voltage (V2).

Type[24] Typical Power [W] Relative cost Energy storage Voltage relation Features
Buck 0–1,000 1.0 Single inductor 0 ≤ Out ≤ In, Current is continuous at output.
Boost 0–5,000 1.0 Single inductor Out ≥ In, Current is continuous at input.
Buck-boost 0–150 1.0 Single inductor Out ≤ 0, Current is dis-continuous at both input and output.
Split-pi (or, boost-buck) 0–4,500 >2.0 Two inductors and three capacitors Up or down Bidirectional power control; in or out
Ćuk Capacitor and two inductors Any inverted, Current is continuous at input and output
SEPIC Capacitor and two inductors Any, Current is continuous at input
Zeta Capacitor and two inductors Any, Current is continuous at output
Charge pump / switched capacitor Capacitors only No magnetic energy storage is needed to achieve conversion, however high efficiency power processing is normally limited to a discrete set of conversion ratios.

When equipment is human-accessible, voltage and power limits of <=42.4 V peak/60 V dc and 250 VA apply for safety certification (UL, CSA, VDE approval).

The buck, boost, and buck-boost topologies are all strongly related. Input, output and ground come together at one point. One of the three passes through an inductor on the way, while the other two pass through switches. One of the two switches must be active (e.g., a transistor), while the other can be a diode. Sometimes, the topology can be changed simply by re-labeling the connections. A 12 V input, 5 V output buck converter can be converted to a 7 V input, −5 V output buck-boost by grounding the output and taking the output from the ground pin.

Likewise, SEPIC and Zeta converters are both minor rearrangements of the Ćuk converter.

The neutral point clamped (NPC) topology is used in power supplies and active filters and is mentioned here for completeness.[25]

Switchers become less efficient as duty cycles become extremely short. For large voltage changes, a transformer (isolated) topology may be better.

Isolated topologies

All isolated topologies include a transformer, and thus can produce an output of higher or lower voltage than the input by adjusting the turns ratio.[26][27] For some topologies, multiple windings can be placed on the transformer to produce multiple output voltages.[28] Some converters use the transformer for energy storage, while others use a separate inductor.

Type[24] Power
[W]
Relative cost Input range
[V]
Energy storage Features
Flyback 0–250 1.0 5–600 Mutual Inductors Isolated form of the buck-boost converter.1
Ringing choke converter (RCC) 0–150 1.0 5–600 Transformer Low-cost self-oscillating flyback variant.[29]
Half-forward 0–250 1.2 5–500 Inductor
Forward2 100-200 60–200 Inductor Isolated form of buck converter
Resonant forward 0–60 1.0 60–400 Inductor and capacitor Single rail input, unregulated output, high efficiency, low EMI.[30]
Push-pull 100–1,000 1.75 50–1,000 Inductor
Half-bridge 0–2,000 1.9 50–1,000 Inductor
Full-bridge 400–5,000 >2.0 50–1,000 Inductor Very efficient use of transformer, used for highest powers.
Resonant, zero voltage switched >1,000 >2.0 Inductor and capacitor
Isolated Ćuk Two capacitors and two inductors
Zero voltage switched mode power supplies require only small heatsinks as little energy is lost as heat. This allows them to be small. This ZVS can deliver more than 1 kilowatt. Transformer is not shown.
 • ^1 Flyback converter logarithmic control loop behavior might be harder to control than other types.[31]
 • ^2 The forward converter has several variants, varying in how the transformer is "reset" to zero magnetic flux every cycle.

Quasi-resonant zero-current/zero-voltage switch

Quasi-resonant switching switches when the voltage is at a minimum and a valley is detected

In a quasi-resonant zero-current/zero-voltage switch (ZCS/ZVS) "each switch cycle delivers a quantized 'packet' of energy to the converter output, and switch turn-on and turn-off occurs at zero current and voltage, resulting in an essentially lossless switch."[32] Quasi-resonant switching, also known as valley switching, reduces EMI in the power supply by two methods:

 1. By switching the bipolar switch when the voltage is at a minimum (in the valley) to minimize the hard switching effect that causes EMI.
 2. By switching when a valley is detected, rather than at a fixed frequency, introduces a natural frequency jitter that spreads the RF emissions spectrum and reduces overall EMI.

Efficiency and EMI

Higher input voltage and synchronous rectification mode makes the conversion process more efficient. The power consumption of the controller also has to be taken into account. Higher switching frequency allows component sizes to be shrunk, but can produce more RFI. A resonant forward converter produces the lowest EMI of any SMPS approach because it uses a soft-switching resonant waveform compared with conventional hard switching.

Failure modes

For failure in switching components, circuit board and so on read the failure modes of electronics article.

Power supplies which use capacitors suffering from the capacitor plague may experience premature failure when the capacitance drops to 4% of the original value.[not in citation given] This usually causes the switching semiconductor to fail in a conductive way. That may expose connected loads to the full input volt and current, and precipitate wild oscillations in output.[33]

Failure of the switching transistor is common. Due to the large switching voltages this transistor must handle (around 325 V for a 230 VAC mains supply), these transistors often short out, in turn immediately blowing the main internal power fuse.

Precautions

The main filter capacitor will often store up to 325 volts long after the power cord has been removed from the wall. Not all power supplies contain a small "bleeder" resistor to slowly discharge this capacitor. Any contact with this capacitor may result in a severe electrical shock.

The primary and secondary sides may be connected with a capacitor to reduce EMI and compensate for various capacitive couplings in the converter circuit, where the transformer is one. This may result in electric shock in some cases. The current flowing from line or neutral through a 2 kΩ resistor to any accessible part must, according to IEC 60950, be less than 250 μA for IT equipment.[34]

Applications

Switched mode mobile phone charger
A 450 Watt SMPS for use in personal computers with the power input, fan, and output cords visible

Switched-mode power supply units (PSUs) in domestic products such as personal computers often have universal inputs, meaning that they can accept power from mains supplies throughout the world, although a manual voltage range switch may be required. Switch-mode power supplies can tolerate a wide range of power frequencies and voltages.

Due to their high volumes mobile phone chargers have always been particularly cost sensitive. The first chargers were linear power supplies, but they quickly moved to the cost effective ringing choke converter (RCC) SMPS topology, when new levels of efficiency were required. Recently, the demand for even lower no-load power requirements in the application has meant that flyback topology is being used more widely; primary side sensing flyback controllers are also helping to cut the bill of materials (BOM) by removing secondary-side sensing components such as optocouplers.[citation needed]

Switched-mode power supplies are used for DC to DC conversion as well. In automobiles where heavy vehicles use a nominal 24 VDC cranking supply, 12V for accessories may be furnished through a DC/DC switch-mode supply. This has the advantage over tapping the battery at the 12V position (using half the cells) that all the 12V load is evenly divided over all cells of the 24V battery. In industrial settings such as telecommunications racks, bulk power may be distributed at a low DC voltage (from a battery back up system, for example) and individual equipment items will have DC/DC switched-mode converters to supply whatever voltages are needed.

A common use for switched-mode power supplies is as extra-low-voltage sources for lighting, and for this application they are often called "electronic transformers".

Examples of SMPSs for extra-low voltage lighting applications, called electronic transformers.

Terminology

The term switchmode was widely used until Motorola claimed ownership of the trademark SWITCHMODE, for products aimed at the switching-mode power supply market, and started to enforce their trademark.[22] Switching-mode power supply, switching power supply, and switching regulator refer to this type of power supply.[22]

See also

Notes

 1. ^ US 1037492, Kettering, Charles F., "Ignition system", published 2 November 1910, issued 3 September 1912 
 2. ^ US 1754265, Coursey, Philip Ray, "Electrical Condenser", published 23 June 1926, issued 15 April 1930 
 3. ^ a b "When was the SMPS power supply invented?". electronicspoint.com. 
 4. ^ "Electrical condensers (Open Library)". openlibrary.org. 
 5. ^ "First-Hand:The Story of the Automobile Voltage Regulator - Engineering and Technology History Wiki". ethw.org. Retrieved 21 March 2018. 
 6. ^ US 2014869, Teare Jr., Benjamin R. & Max A. Whiting, "Electroresponsive Device", published 15 November 1932, issued 17 September 1935 
 7. ^ Cadillac model 5-X, a 5 tube supherheterodyne radio, used a synchronous vibrator to generate its B+ supply. RadioMuseum.org, http://www.radiomuseum.org/r/cadillacge_5x.html#a
 8. ^ "google.com/patents - Transistor converter power supply system". google.com. Retrieved 21 March 2018. 
 9. ^ µA723 Precision Voltage Regulators, http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ua723.pdf data sheet August 1972 revised July 1999
 10. ^ "slack.com - Test Equipment and Electronics Information". slack.com. Retrieved 21 March 2018. 
 11. ^ "7000 Plugin list". www.kahrs.us. Retrieved 21 March 2018. 
 12. ^ tek.com - 7000 Series oscilloscopes FAQ
 13. ^ docmesure.free.fr - TEKSCOPE March 1971 7704 High-Efficiency Power Supply (service manual march-1971 .pdf)
 14. ^ "jacques-laporte.org - The HP-35's Power unit and other vintage HP calculators". citycable.ch. Retrieved 21 March 2018. 
 15. ^ "Y Combinator's Xerox Alto: restoring the legendary 1970s GUI computer". arstechnica.com. Retrieved 21 March 2018. 
 16. ^ businessinsider.com - EXCLUSIVE: Interview With Apple's First CEO Michael Scott 2011-05-24
 17. ^ "HP 3048A". hpmemoryproject.org. 
 18. ^ "Energy Savings Opportunity by Increasing Power Supply Efficiency". 
 19. ^ "Ban Looms for External Transformers".  080224 sound.whsites.net
 20. ^ "DC Power Production, Delivery and Utilization, An EPRI White Paper" (PDF).  Page 9 080317 mydocs.epri.com
 21. ^ Notes on the Troubleshooting and Repair of Small Switchmode Power Supplies: Switching between 115 VAC and 230 VAC input. Search the page for "doubler" for more info. Retrieved March 2013.
 22. ^ a b c Foutz, Jerrold. "Switching-Mode Power Supply Design Tutorial Introduction". Retrieved 2008-10-06. 
 23. ^ Pressman 1998, p. 306
 24. ^ a b ON Semiconductor (July 11, 2002). "SWITCHMODE Power Supplies—Reference Manual and Design Guide" (PDF). Retrieved 2011-11-17. 
 25. ^ "An active power filter implemented with multilevel single-phase NPC converters". 2011. Archived from the original on 2014-11-26. Retrieved 2013-03-15. 
 26. ^ "DC-DC Converter Basics". Archived from the original on 2005-12-17.  090112 powerdesigners.com
 27. ^ "DC-DC CONVERTERS: A PRIMER" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2009-04-18.  090112 jaycar.com.au Page 4
 28. ^ "Heinz Schmidt-Walter". h-da.de. 
 29. ^ Irving, Brian T.; Jovanović, Milan M. (March 2002), Analysis and Design of Self-Oscillating Flyback Converter (PDF), Proc. IEEE Applied Power Electronics Conf. (APEC), pp. 897–903, archived from the original (PDF) on 2011-07-09, retrieved 2009-09-30 
 30. ^ "RDFC topology for linear replacement". Archived from the original on 2008-09-07.  090725 camsemi.com Further information on resonant forward topology for consumer applications
 31. ^ "Gain Equalization Improves Flyback Performance Page of".  100517 powerelectronics.com
 32. ^ "Error - EDN". EDN. Archived from the original on 2016-05-23. 
 33. ^ "Bad Capacitors: Information and symptoms".  100211 lowyat.net
 34. ^ Electrical Power Quality and Utilization, Journal Vol. XV, No. 2, 2009: Estimation of Optimum Value of Y-Capacitor for Reducing Emi in Switch Mode Power Supplies

References

 • Pressman, Abraham I. (1998), Switching Power Supply Design (2nd ed.), McGraw-Hill, ISBN 0-07-052236-7 

Further reading

 • Basso, Christophe (2008), Switch-Mode Power Supplies: SPICE Simulations and Practical Designs, McGraw-Hill, ISBN 0-07-150858-9 
 • Basso, Christophe (2012), Designing Control Loops for Linear and Switching Power Supplies: A Tutorial Guide, Artech House, ISBN 978-1608075577 
 • Brown, Marty (2001), Power Supply Cookbook (2nd ed.), Newnes, ISBN 0-7506-7329-X 
 • Erickson, Robert W.; Maksimovic, Dragan (2001), Fundamentals of Power Electronics (Second ed.), ISBN 0-7923-7270-0 
 • Liu, Mingliang (2006), Demystifying Switched-Capacitor Circuits, Elsevier, ISBN 0-7506-7907-7 
 • Luo, Fang Lin; Ye, Hong (2004), Advanced DC/DC Converters, CRC Press, ISBN 0-8493-1956-0 
 • Luo, Fang Lin; Ye, Hong; Rashid, Muhammad H. (2005), Power Digital Power Electronics and Applications, Elsevier, ISBN 0-12-088757-6 
 • Maniktala, Sanjaya (2004), Switching Power Supply Design and Optimization, McGraw-Hill, ISBN 0-07-143483-6 
 • Maniktala, Sanjaya (2006), Switching Power Supplies A to Z, Newnes/Elsevier, ISBN 0-7506-7970-0 
 • Maniktala, Sanjaya (2007), Troubleshooting Switching Power Converters: A Hands-on Guide, Newnes/Elsevier, ISBN 0-7506-8421-6 
 • Mohan, Ned; Undeland, Tore M.; Robbins, William P. (2002), Power Electronics : Converters, Applications, and Design, Wiley, ISBN 0-471-22693-9 
 • Nelson, Carl (1986), LT1070 design Manual, AN19, Linear Technology  Application Note giving an extensive introduction in Buck, Boost, CUK, Inverter applications. (download as PDF from http://www.linear.com/designtools/app_notes.php)
 • Pressman, Abraham I.; Billings, Keith; Morey, Taylor (2009), Switching Power Supply Design (Third ed.), McGraw-Hill, ISBN 0-07-148272-5 
 • Rashid, Muhammad H. (2003), Power Electronics: Circuits, Devices, and Applications, Prentice Hall, ISBN 0-13-122815-3 

External links