ملیح گوکچک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ملیح گوکچک
Ömer Dinçer, Melih Gökçek, Alaaddin Yüksel and officials01.jpg
شهردار آنکارا
اطلاعات شخصی
زاده
ابراهیم ملیح گوکچک

۲۰ اکتبر ۱۹۴۸
آنکارا، ترکیه
حزب سیاسیحزب عدالت و توسعه
دیناسلام

ابراهیم ملیح گوکچک (ترکی استانبولی: İbrahim Melih Gökçek‎؛ زادهٔ ۲۰ اکتبر ۱۹۴۸) سیاست‌مدار اهل ترکیه است. او از تاریخ ۲۷ مارس ۱۹۹۴ تا ۲۷ اکتبر ۲۰۱۷ به‌مدت ۲۳٫۵ سال شهردار آنکارا بود.

گوکچک و شبکه‌های اجتماعی[ویرایش]

وی برخلاف دیگر سیاستمداران ترکیه در توییتر فعال است و بیش از ۲٫۵ میلیون نفر حساب توییترش را دنبال می‌کنند. گوکچک اغلب در توییتر ادعاهایی غیر مستند مطرح می‌کند. برای نمونه زمانی شهردار آنکارا گزارش‌گر شبکه خبری بی‌بی‌سی را «جاسوس اسرائیل» خوانده بود و زمانی دیگر خواستار ممنوعیت فعالیت بزرگترین حزب اپوزیسیون ترکیه شده بود. گوکچک حتی زمانی خواستار ادای سوگند وفاداری به شخص رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه و حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) شده بود. اگر کسی از توهین‌های شهردار آنکارا رنجیده شود و دست به انتقاد یا عمل متقابل زد، با شکایت گوکچک به نهادهای قضایی مواجه می‌شود.

واکنش گوکچک دربارهٔ ناآرامی‌های بالتیمور[ویرایش]

وی در توییتر به مقامات آمریکایی حمله و از اوضاع امنیتی در این کشور انتقاد کرده‌است. ناآرامی‌های اخیر در شهر بالتیمور، پس از مرگ یک شهروند سیاهپوست در زندان و مقابله پلیس با تظاهرکنندگان انگیزه‌ای برای حملات جدید گوکچک بوده‌است.

اهانت گوکچک به سخنگوی وزارت خارجه آمریکا[ویرایش]

شهردار آنکارا خطاب به ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییت خود نوشته‌است: «کجایی، موبور احمق که پلیس ترکیه را متهم به اعمال خشونت بیش از حد می‌کردی؟» گوکچک می‌افزاید: «بیا، موبور کوچولو و حال جواب بده!»

ماری هارف تنها با یک جمله به حملات شهردار آنکارا واکنش نشان داده‌است: «فکر نمی‌کنم که این مطالب شایسته یک پاسخ باشند.»[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «شهردار آنکارا سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را «موبور احمق» خواند». وبسایت دویچه وله فارسی.

پیوند به بیرون[ویرایش]