نازلی صبری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ملکه نازلی)
پرش به: ناوبری، جستجو
ملکه نازلی صبری
Nazlicoronation.jpg
نازلی صبری
ملکه مصر
دوران ۱۵ مارس ۱۹۲۲ – ۲۸ آوریل ۱۹۳۶
سلطانه مصر
دوران ۲۶ مه ۱۹۱۹ – ۱۵ مارس ۱۹۲۲
همسر ملک فواد
فرزند(ها) فوزیه، فاروق، فایزه، فایقه، فتحیه
نام کامل
نازلی عبدالرحیم صبری
پدر عبدﺍلرحیم پاشا صبری
مادر توفیقه شریف
زادروز ۲۵ ژوئن ۱۸۹۴(۱۸۹۴-06-۲۵)(5 تیر 1274)
اسکندریه، خدیو مصر
مرگ ۲۹ مه ۱۹۷۸ میلادی (۸۳ سال)(10 خرداد 1357)
لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده
دین و مذهب اسلام سنی سپس گرویدن به مسیحیت کلیسای کاتولیک

نازلی صبری (به عربی: ملکة نازلی بنت صبری) (زاده ۲۵ ژوئن ۱۸۹۴ - درگذشته ۲۹ می ۱۹۷۸)، ملکه مصر و همسر ملک فواد بود

زندگی‌نامه[ویرایش]

ملکه نازلی فرزند عبدالرحیم پاشا صبری وزیر کشاورزی مصر و مادرش هم توفیقه شریف بود و دارای خانواده‌ای فرانسوی تبار بودند.

نازلی ﺍز همان ﺍبتدﺍ در مدﺍرس فرﺍنسوی اسکندریه و قاهره تعلیم دید و پدرش ﺍو رﺍ برﺍی تحصیل به پاریس فرستاد و دو سال بعد به مصر بازگشت و به ﺍجبار به عقد پسر عمویش خلیل صبری در ﺁمد که یک سال بعد ﺍز ﺍزدوﺍج طلاق گرفت. چند ماه بعد نامزد سعید زغلول شد که مدتی بعد نامزدیشان بهم خورد تا ﺍینکه ملک فوﺍد نازلی رﺍ دید و دلباخته ﺍش شد و نازلی باز هم ﺍز روی ﺍجبار با ملک فوﺍد که ۲۴ سال بزرگتر ﺍز ﺍو بود در ۲۴ مه ۱۹۱۹ ﺍزدوﺍج کرد. حاصل ﺍین ﺍزدوﺍج فاروق بود و چهار دختر به نام‌های :فوزیه، فایزه، فایقه و فتحیه.

نازلی در دورﺍن زندگی خود جزو جذﺍب ترین زنان مصر به شمار می‌رفت. نازلی ﺍز سوی شوهرش ملک فوﺍد بسیار تحت فشار بود حتی مدتی تهدید شد که حق ندﺍرد ﺍز کاخ بیرون برود. و محدودیت‌های زیادی در زمان حیات شوهرش دﺍشت. زندگی ﺍین زوج بسیار طوفانی و پر ﺍز جدل و درگیری بود حتی گفته می‌شد نازلی یک بار قصد خودکشی با ﺁسپرین رﺍ دﺍشت که نجات پیدﺍ کرد. با ﺍین حال نازلی زن بی‌دست و پا و ضعیفی نبود و برﺍی حفظ موقعیتش در تلاش بود تا ﺍینکه در پارلمان نیز جایگاهی یافت. تا ﺍینکه با مرگ ملک فوﺍد و رسیدن پسرش فاروق به سلطنت به ﺁزﺍدی رسید.

نازلی یکی ﺍز بزرگ ترین مجموعه جوﺍهرﺍت رﺍ دﺍشت و همیشه نامش در فهرست ثروتمندترین و جذﺍب‌ترین زنان دنیا بود. دﺍشتن روﺍبط و خوش‌گذرﺍنی‌ها ﺍز جمله شایعه‌هایی‌ست که پشت سر نازلی گفته می‌شد. شاید ﺍین رفتارهای بعضاً خلاف نازلی ریشه در ﺍجبارها و محدودیتهایش در دورهٔ جوﺍنیش دﺍشت. به دلیل ﺍین رفتارها و یکسری ﺍتفاقات ملک فاروق تمامی ﺍلقاب و ﺍمتیازﺍت مادرش رﺍ سلب کرد. بعد ﺍز انقلاب ۱۹۵۲ مصر و خلع فاروق ﺍز سلطنت نازلی به همرﺍه دخترش فتحیه و دﺍمادش ریاض غالی در ایالات متحده زندگی می‌کرد و بدنبال بیکاری و بی‌پولی دﺍمادش زندگیش رﺍ ﺍز دخترش جدﺍ کرد. گفته شده چند باری ﺍز فاروق درخوﺍست پول کرد ولی فاروق ﺍز مادرش دریغ کرد. نازلی ﺍز انور سادات درخوﺍست گذرنامه مصری و بازگشت به مصر کرد که پذیرفته شد ﺍما یک روز پیش ﺍز حرکت به مصر فتحیه بدست شوهرش ریاض غالی به قتل رسید و نازلی در ایالات متحده ماند و نهایتاً در ﺍثر بیماری در سال ۱۹۷۸ در کالیفرنیا درگذشت.

جواهرات[ویرایش]

در سال ۱۹۳۹، ملکه نازلی برای مراسم ازدواج محمدرضا شاه پهلوی و دخترش فوزیه، گردنبند و گوشواره‌ای از الماس را به جواهرسازی ون کلیف اند آرپلز سفارش داد.[۱] گردنبند در سال ۲۰۱۵، به مبلغ ۴.۳ میلیون دلار به فروش رفت.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Queen Nazli’s Diamond Necklace, The Sothebys
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Nazli Sabri»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۱ آبان ۱۳۹۲).