ملاقات با مردمان برجسته

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ملاقات با مردمان برجسته
MeetingsWithRemarkableMen.jpg
جلد ویدئویی
کارگردانپیتر بروک
تهیه‌کنندهاستوارت لیونز
نویسندهگئورگ گورجیف (کتاب)
فیلمنامه: پیتر بروک،
جین دوسالزمن
بازیگراندراگان ماکسیموویچ، ترنس استامپ
موسیقیلورنس روزنتال
فیلم‌برداریگیلبرت تیلور
تدوینجان جیمسون
توزیع‌کنندهاینترپرایز پیکچرز
تاریخ (های) انتشار
  • ۱۹۷۹ (۱۹۷۹)
مدت
۱۰۸ دقیقه
کشوربریتانیا
زبانانگلیسی

ملاقات با مردمان برجسته (به انگلیسی: Meetings with Remarkable Men) جلد دوم فیلم سه گانهٔ همه و همه چیز است که نویسنده آن جورج ایوانویچ گورجیف است. این کتاب زندگینامهٔ خود نویسنده است که اول بار در ۱۹۶۳ (۱۳۴۲) به چاپ رسید و داستان بزرگ شدن گورجیف جوان را در دنیایی بازگو می‌کند که میان تجربه‌های توضیح‌ناپذیر او و علوم در حال رشد نوین شکاف خورده بود.

داستان[ویرایش]

کتاب قالب خاطرات گورجیف در بارهٔ "مردمان برجستهٔ " گوناگونی را که او ملاقات کرده با شروع از پدرش به خود می‌گیرد. این افراد کشیش ارمنی پوگوسیان، دوستش سولوویو، شاهزاده لوبوودسکی، شاهزاده‌ای روسی با علائق متافیزیکی و نه تن دیگر و یک سگ را دربرمی‌گیرد.

در جریان توصیف این شخصیت‌ها گورجیف داستان آنها را در داستان سفرهای خودش می‌آورد و از این گذشته، به متنها یا استادان روحانی در سرزمینهای گوناگون (بیشتر در آسیای مرکزی) هم در میان داستان آنها اشاره می‌کند. گورجیف این گروه را «جویندگان حقیقت» می‌نامد.

بیشتر آنها در واقع حقیقت را در قالب سرنوشت معنوی مناسبی می‌یابند. فلسفهٔ متضمن این گفته که مردم در کل زندگی خود را در خواب سپری می‌کنند، نسبت به خود آگاه نیستند، و بنابراین مانند ماشین رفتار می‌کنند و تابع علتها و فشارهای بیرونی هستند. از این گذشته، یکی از ارزیابی‌های اصلی این داستان بلند این است که مردمان دورانهای گذشته، نسبت به مردمان امروز در شرایط بیرونی مناسب‌تر و سطوح درونی عالیتری زندگی می‌کردند. به هماهنگی‌های نهانی بسیار دیگری هم توجه یا اشاره می‌شود.

این ادعاهای در ستیز با باورهای نوین به عده‌ای الهام بخشید تا بپرسند این اثر تا چه اندازه زندگی نامه‌نویسی است. برای نمونه، گورجیف ادعا می‌کند که اول بار حماسهٔ گیلگمش را به صورت حماسه‌ای شفاهی شنیده که پدرش از روی حافظه می‌خوانده، ادعا می‌کند که با انجمنهای گوناگون برادری از جمله انجمن برادری سارمونگ تماس یافته، نقشهٔ «پیش از شن مصر» را نسخه‌برداری کرده و شاهد شمار زیادی معجزه‌ها و پدیده‌های راز و رمزگرا بوده است. در حال حاضر گروهی راز و رمزگرا از افرادی که به شکلی آزاد با هم ارتباط دارند و به آنچه «کار» نامیده می‌شود و بخش عملی آموزه‌های گورجیف است می‌پردازند. به گونه‌ای می‌توان گفت که بسیاری از صحنه‌سازی‌ها در کتاب ملاقات نمادین یا «داستانهایی آموزنده» است.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «ملاقات با مردمان برجسته». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۱۱ مهٔ ۲۰۱۱.