مقیاس شدت مرکالی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مقیاس مرکالی (Mercalli intensity scale) مقیاس اندازه‌گیری زلزله‌است که شدت خسارت در زلزله را نشان می‌دهد.

قدرت زلزله[ویرایش]

قدرت تخریبی یک زلزله علاوه بر قدرت آن به ساختار زمین در منطقه مورد نظر و طراحی و مکان سازه‌های ساخت بشر بستگی دارد. میزان ویرانی‌های به بار آمده را معمولاً با مقیاس مرکالی بیان می‌کنند. دانشمندان می‌توانند درجه مقیاس ریشتر را درست پس از زمین لرزه و زمانی که امکان مقایسه اطلاعات از ایستگاه‌های مختلف زلزله نگاری به وجود آمده، معین کنند. اما درجه مرکالی را نمی توان به این سرعت مشخص کرد و لازم است که محققان زمانی کافی برای بررسی اتفاقاتی که حین زمین لرزه روی داده است، در اختیار داشته باشند. هنگامی که تصور دقیقی از میزان خسارت های وارده به عمل آمد، می توان درجه مرکالی مناسب را تخمین زد. [۱]

شدت زلزله با مقیاس مشهور مرکالی معرفی می شود این شدت درواقع بیانگر میزان احساس افراد و موجودات زنده از زلزله و تاثیر بر سازه ها می باشد.


برخلاف تصور عمومی مردم شدت زلزله علاوه بر بزرگا(ریشتر) به عوامل متعددی از جمله عمق کانون زلزله، سنگ بستر، لایه های زیرین،فاصله از کانون زلزله و.... وابسته است.

به طور کلی بزرگا با مقیاس ریشتر یک پارامتر زمین شناسی و شدت با مقیاس مرکالی یک پارامتر مهندسی می باشد در ضمن ریشتر از 1تا8 ولی مرکالی از 1تا12 درجه بندی می شود.


درمورد مرکالی داریم

 کسی زلزله را احساس نمی کند:مرکالی 1

احساس ضعیف:مرکالی 2و3

احساس خیلی خفیف:مرکالی 4

احساس خفیف:مرکالی 5

احساس متوسط:مرکالی 6

احساس متوسط قابل توجه رو به بالا:مرکالی 7و8و9و10

احساس شدید:مرکالی 11

احساس خیلی شدید:مرکالی 12


جستارهای وابسته[ویرایش]

معادل سازی مقایس ریشتر-مرکالی

مراجع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]