مفاتیح‌الاعجاز فی شرح گلشن راز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مفاتیح‌الاعجاز فی شرح گلشن راز
روی جلد مفاتیح‌الاعجاز فی شرح گلشن راز چاپ انتشارات زوّار
نویسنده شمس‌الدین محمدبن یحیی لاهیجی
ناشر انتشارات زوّار
محل نشر ایران
تاریخ نشر ۱۳۷۱
شابک۹۶۴-۴۰۱-۰۷۳-۶
تعداد صفحات ۹۲۸
موضوع عرفان اسلامی
سبک نقد و تفسیر
زبان فارسی
نوع رسانه کتاب

مفاتیح الاعجازفی شرح گلشن راز یکی از جامع‌ترین وکامل‌ترین شرح‌های مثنوی گلشن راز است که در سال ۸۷۷ هجری قمری توسط شمس الدین محمدبن یحیی لاهیجی از عرفا و مشایخ سلسله نوربخشیه نوشته شده‌است.

مزیت این شرح به شرح‌های مختلف دیگر، ذکر یکایک ابیات گلشن راز و تفسیر همه آن‌هاست، همچنین نویسنده توضیحات و شرح مفصلی در مبانی و اصول علمی و عملی عرفان و تصوف ارائه می‌کند. این کتاب از کتب مرجع در عرفان اسلامی است.

نویسنده[ویرایش]

شمس‌الدین محمدبن یحیی‌بن علی گیلانی لاهیجی متولّد ۸۴۰ متوفی ۹۱۱ هجری قمری از عرفای به نام سلسله نوربخشیه و مرید سید محمد نوربخش بوده و این شرح را در سال ۸۷۷ بنا به درخواست مریدان خود نگاشته‌است.

نمونه‌ای از متن[ویرایش]

در قسمتی از گلشن راز که مربوط به مشخصات مرد کامل است و سؤال‌کننده می‌پرسد "کرا گویم که او مرد تمام است؟" نویسنده شرح می‌دهد:

و غایت کمال ولّی کامل آنست که در جمیع علوم ظاهره و باطنه از عقلیات و حکمیات و نقلیات و حقایق و معارف یقینیه، عالِم و عارف و ماهر باشد تا وارث ظاهر و باطن حضرت پیغمبر (ص) باشد و آن ولی باید که به زهد و تقوی معروف و مشهور باشد و زهد عبارت از بیرون آمدن از دنیا و آرزوهائی که بدو تعلق دارد مثل مال و ملک و جاه و ناموس است و تقوی ترسیدن از حق است.

تصحیح و ویرایش[ویرایش]

  • این کتاب با مقدمهٔ غلامرضا کیوان سمیعی در شرح حال نویسنده و بحث مبانی و اصول عرفان و تصوّف چاپ شده‌است.[۱]
  • تصحیح دیگر توسط محمّدرضا برزگر خالقی و عفّت کرباسی توسّط انتشارات زوّار منتشر شده‌است.[۲]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]