مغالطه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

مُغالِطِه یا مَغلَطِه دلیل آوردن اشتباه یا غیرمجاز برای استدلال است[۱] که از نظر علم منطق به یکی از دلایل زیر نادرست باشد:

 • نخست آنکه دست‌کم یکی از مقدمات گزاره نادرست باشد؛
 • دوم آنکه مقدمات گزاره، متضمن نتیجهٔ گزاره نباشد.

مغالطه جزئی از برهان است که به‌طور قابل اثباتی در منطق آن ایراد وجود دارد و بنابراین کلِ برهان را نامعتبر می‌سازد. مغالطه ممکن است برای وارونه کردنِ حقیقت(ها) به کار رود.

مغالطه‌گر کسی است که از روی استدلال نادرست به یک نتیجهٔ درست یا نادرست رسیده‌است و ممکن است آن نتیجه را برای نتیجه‌گیری‌های دیگری هم به کار گیرد. خلاصهٔ تعریف مغالطه – که از واژه عربی غلط مشتق شده‌است – استدلالی است که در آن فساد معنوی وجود داشته باشد، و تفاوت سَفسَطه‌گر با مَغلَطه‌گر در آن است که اولی نادانسته مرتکب اظهار برهان مبتلا به انحراف می‌شود و دومی دانسته و برپایهٔ اصول تغلیط به سوی استنتاج منطبق با مقصود خود می‌گراید.

تاریخچه[ویرایش]

واژه سفسطه (Sophisme)، ارتباط ریشه‌ای با سوفسطائی (Sophistēs) دارد که خود، از ریشه سوفوس (Sophos)، مشتق شده‌است که در زبان یونانی، به معنی خرَد، دانایی و فرزانگی است.

سوفسطائی-که معرّب سوفیست است (کسی است که با دانش و خرد و فرزانگی سر و کار دارد)-از نظر لغوی، همان معنی را می‌دهد که از واژه فیلسوف اراده می‌شود یعنی کسی که به مباحث عقلی می‌پردازد و تفلسف (Philosophize، فلسفه ورزی) می‌کند. اینکه امروزه سوفسطائی یا سوفیست بودن را با فیلسوف بودن یکی نمی‌دانند علتی تاریخی دارد؛ اینان از شهری به شهر دیگر می‌رفتند و جوانان را دور خود جمع کرده و در ازای حق‌الزَّحمه به تدریس می‌پرداختند. سوفسطائیان خطابت و جدل و دیگر فنونی را که برای موفقیت‌های اجتماعی و سیاسی لازم بود، به شاگردانشان می‌آموختند.

اما به‌تدریج، بر اثر افراط برخی از این آموزگاران، این واژه معنای دیگری پیدا کرد. آن‌ها به حقانیت و صدق و کذب ادعا کاری نداشتند؛ بلکه تنها می‌خواستند به شاگردانشان آموزش دهند که چطور باید در مناظره‌ها به هر صورت ممکن، حریف را مغلوب کرد بدون آنکه لزوماً حق با آن‌ها باشد.

گونه‌های رایج مغالطه[ویرایش]

در استدلال‌های منطقی مغالطه‌ها ساختاری یا ناساختاری می‌باشند. از آن جایی که درستی یک استدلال قیاسی به شکل آن بستگی دارد، مغالطهٔ ساختاری استدلال قیاسی‌ای است که شکل باطلی دارد در حالی که یک مغالطهٔ ناساختاری هر استدلال نادرستی است که کاستی و عیب آن در شکل استدلال نیست و با نگاه کردن به محتویات آن‌ها می‌توان آن‌ها را شناسایی کرد.

از زمان ارسطو مغالطه‌های بی‌قاعده به‌طور کلی بسته به منشأ مغالطه در دسته‌های گوناگونی طبقه‌بندی می‌شوند. رایج‌ترین اشکال مغالطه در سخنرانی‌های سیاسی آشکار می‌شود.

تشخیص مغالطه در استدلال‌های حقیقی ممکن است مشکل باشد؛ زیرا این استدلال‌ها غالباً در ساختارهای خود از الگوهای بدیع و فصیحی استفاده می‌کنند که اتصالات منطقی در بین اظهارات آن‌ها مبهم و نامفهوم می‌شود. همچنین ممکن است مغالطه‌ها از ضعف احساسی یا عقلانی طرف بحث بهره ببرند. داشتن توانمندی تشخیص مغالطه‌های منطقی در استدلال‌ها، احتمال وقوع چنین امری را کاهش می‌دهد.

نظریهٔ مناظره معبر متفاوتی را برای فهم و طبقه‌بندی مغالطه‌ها فراهم کرده‌است. از این معبر یک استدلال هم چون قراردادی انفعالی میان افرادی که برای حل‌کردن یک ناسازگاری تلاش می‌کنند، نگریسته می‌شود. قرارداد براساس قوانین خاص فعل و انفعالات تنظیم شده‌است و تخطی از این قوانین مغالطه‌ها هستند. بسیاری از مغالطه‌هایی که در زیر آمده‌اند در صورتی که به آن‌ها از این منظر بنگریم، بهتر فهمیده خواهند شد.

چند گونه از مغالطات رایج:

 • تعمیم ناروا: تعمیم ناروا در واقع نوعی از استقرای ناقص است که با آن کسی از چند نمونه محدود یا غیرمتعارف، حکمی کلی صادر می‌کند؛ در حالی که آن نمونه‌ها کم یا نامتناسب هستند. نمونه: «در یکی از کشورهای اروپایی، روزنامه‌نگاری از یک سیاست‌مدار دربارهٔ میزان محبوبیت او پرسید. وی در پاسخ گفت: محبوبیت من در بین ملت از همهٔ رقیبانم بیشتر است؛ زیرا در یک نظرخواهی که به تازگی در این کارخانه به عمل آمده، ۶۸ درصد کارگران به من رأی داده‌اند و بقیهٔ آنان به دیگران»
 • نادیده گرفتن استثنائات: عمومیتی ایجاد می‌کند که مغایر با استثنائات است. نمونه: مجروح کردن مردم یک جنایت است. جراحان مردم را مجروح می‌کنند. در نتیجه جراحان جنایتکارند.
 • آوردن جملات دوپهلو و مبهم: در این مغالطه، ساختار جمله به شیوه‌ای است که بیش از یک معنا بر آن متصور است. علل دوپهلوبودن جملات و ابهام در ساختار آن‌ها متعدد است. مهم‌ترین آن‌ها مثال ابهام مرجع ضمیر است.
 • ابهام مرجع ضمیر: نمونه: «گویند فرمان‌روای ستمگری، مردی را دستگیر کرد و فرمان مرگ او را صادر کرد. پس از آن به او گفت: اگر در میان مردم، بر سر منبر، فلان شخصیت محبوب مردم را لعن کنی، تو را آزاد خواهم ساخت. روز معین آن مرد مبارز بر فراز منبر رفت و گفت: ای مردم، فرمان‌روای شما از من خواسته‌است که فلان شخصیت را لعنت کنم؛ پس لعنت خدا بر او باد». این عبارتی دو پهلوست زیرا تصریح نشده‌است که مرجع ضمیر فرمان‌رواست یا شخصیت محبوب.
 • تمثیل ناروا: در بیشتر تمثیل‌ها وجه مشابهت دو پدیده ذکر نمی‌شود و استنباط آن بر عهده مخاطب گذاشته می‌شود. نمونه: «دولت هم مانند یک خانواده نمی‌تواند بیشتر از درآمدش خرج کند»؛ اما این تشابه درست نیست، زیرا دولت تسلطی بر سیستم اقتصادی خود دارد که خانواده چنان تسلطی ندارد و مثلاً می‌تواند نرخ سود قرض‌هایش را در یک سیاست پولی تغییر دهد، اسکناس چاپ کند و…
 • تصدیق تالی: نتیجه‌ای از فرض گرفته می‌شود که بنا بر منطق قابل گرفتن نیست. یعنی از اینکه P نتیجه می‌دهد Q نتیجه بگیریم که Q آنگاه P. نمونه: اگر به بیماری آنفلونزا مبتلا باشید آنگاه گلودرد خواهید داشت. حال اگر بگویید: «من گلو درد دارم، پس به بیماری آنفلونزا مبتلا هستم،» مغالطه کرده‌اید زیرا بیماری‌های دیگر هم می‌تواند منجر به گلودرد شود.
 • انکار مقدم: از درستی P آنگاه Q نتیجه بگیرید که اگر P برقرار نباشد Q نیز برقرار نیست. مثلاً: اگر من در انتخابات آمریکا شرکت کنم آنگاه یک شهروند آمریکایی هستم. من در انتخابات آمریکا شرکت نمی‌کنم، بنابراین من یک شهروند آمریکایی نیستم. در حالی که یک شهروند آمریکایی می‌تواند انتخاب کند که رأی بدهد یا نه.
 • استنتاج باطل از حق: از روش‌های بسیار رایج مغالطه‌است. در این روش، گوینده نخست مطلب درستی را می‌گوید و سپس از آن نتیجه نادرست می‌گیرد.
 • انتشار خبر دروغ در سطح وسیع: دروغ مغالطه و عامل لغزش اندیشه است؛ نادرستی مقدمات استدلال باعث عدم اعتبار کل استدلال می‌شود. پیامد دروغ، گمراهی شنونده یا خواننده‌است. انتشار خبر دروغ به نحوی صورت می‌گیرد که هزینه‌های بسیاری را صرف تبلیغات و شایعات دروغ می‌نمایند.
 • تحلیل نادرست پدیده‌ها: در جامعه پدیده‌های گوناگون وجود دارد. ممکن است کسی پدیده‌ای را نتیجهٔ فلان پدیدهٔ دیگر معرفی کند، در صورتی که در واقع چنین نباشد. مثلاً ممکن است افزایش خودکشی یا طلاق یا قاچاق یا دزدی یا بزهکاری را به عوامل اقتصادی مربوط کند؛ درحالی‌که عوامل بسیار دیگری نیز هستند.
 • معنی عبارت برخلاف مراد گوینده (تفسیر نادرست): این مغالطه هم بسیار شایع است و بدین صورت است که آیه‌ای از قرآن، یا خبری از پیشوایان دین، یا شعری از شعرای بزرگ را مطابق گرایش باطنی خود معنی می‌کند و همهٔ معانی و تفاسیر دیگر را نفی می‌کند.
 • استدلال از سکوت: مغلطه استدلال از سکوت همان‌طور که از نامش پیداست ارتباط مستقیمی با سکوت دارد. این مغلطه زمانی انجام می‌گیرد که فردی سکوت فرد یا افراد دیگر را شواهدی کافی برای نتیجه گرفتن گزاره یا گزاره‌هایی قطعی قرار دهد، در حالی که لزوماً ارتباط منطقی بین آن سکوت و نتایج ادعا شده وجود ندارد. نمونه: اگر پرهام نقاش چیره‌دستی بود احتمالاً به ما می‌گفت، چون چنین چیزی به ما نگفته پس قطعاً نقاش چیره‌دستی نیست.
 • تکذیب یا تخطئه گوینده: در این مغالطه شخص به جای این که به محتوای سخن بپردازد، به تکذیب و تخطئه گوینده و خاستگاه آن می‌پردازد. منشأ این مغالطه این تصور نادرست است که: «امکان ندارد یک عقیده صحیح و مستدل از سوی کسی که دارای موقعیت مناسب علمی و اجتماعی و… نیست، ارائه شود.» مانند این که فردی شما را نصیحت می‌کند اما برای مثال معتاد است و شما اولین چیزی که بیان می‌کنید اینست که خود را ابتدا تغییر بده، نه اینکه مرا نصیحت کن. در روایات اسلامی (روایت از علی بن ابی‌طالب) نیز این مغالطه نکوهش شده‌است. (نقد «من قال» به جای نقد «ما قال»)
 • مغالطه‌های آماری: این مغالطه در مسایل سیاسی و اجتماعی و اقتصادی بسیار رایج است و از شیوه‌های بسیار متداول تبلیغاتی است.
 • مصادره به مطلوب: این مغالطه وقتی رخ می‌دهد که کسی نتیجه استدلال مطلوب را که باید اثبات شود، اثبات‌شده بداند، به عبارت دیگر، در مقدمات استدلال از همان نتیجه‌ای که در صدد اثبات آن است، استفاده کند. نمونه: مولیر در یکی از نمایشنامه‌های خود در مورد دختری که خود را به لالی زده بود، می‌نویسد: پزشکی را برای مداوای او به بالینش آوردند، از او پرسیدند: «چرا این دختر لال شده‌است؟» پزشک گفت: «برای این که نمی‌تواند سخن بگوید.» از او پرسیدند «چرا نمی‌تواند سخن بگوید؟» جواب داد: «برای این که زبان او قدرت عمل را از دست داده‌است.»
 • اهمال در شرایط قیاس: اهمال در شرایط قیاس آن است که شرایط استنتاج و قواعد استنتاج را رعایت نکنند و مثلاً از ضروب عقیم، نتیجه بگیرند یا جایی که نتیجهٔ قیاس جزئی است، نتیجهٔ کلی استنتاج کنند. همچنین است رعایت‌نکردن شرایط حد وسط که قیاس سفسطی تولید می‌کند.

نمونه ۱: ماست از شیر است؛ شیر برای اسهال مضر است؛ پس ماست برای اسهال مضر است.

نمونه ۲:فردی استدلال می‌کند:

 1. پنیر، غذاست.
 2. غذا خوشمزه‌است.
 3. بنابراین پنیر خوشمزه‌است.

او در این استدلال ادعا می‌کند که ثابت کرده‌است که پنیر خوشمزه‌است. این استدلال خاص به شکل قیاس مطلق است. هر استدلالی باید هم فرض مقدم داشته باشد و هم نتیجه‌گیری. در این نمونه ما نیاز داریم که فرض‌های مقدم (فرض‌هایی که استدلال‌کننده انتظار دارد مخاطبش درستی آن‌ها را بپذیرد) را مشخص کنیم. فرض نخست تقریباً بنا به تعریف درست است: پنیر یک مادهٔ غذایی قابل خوردن توسط انسان است. فرض دوم بنا به معنایش کمتر روشن است: از آن جایی که این اثبات شامل هیچ سوری نیست، می‌توان هر یک از معانی زیر را از آن برداشت نمود:

 • همهٔ غذاها خوشمزه‌اند.
 • بیشتر غذاها خوشمزه‌اند.
 • به نظر من همهٔ غذاها خوشمزه‌اند.
 • بعضی از غذاها خوشمزه‌اند.

در همهٔ حالات بالا به جز حالت اول فرض مقدم دوم برقرار نمی‌گردد. علی ممکن است فرض کرده باشد که مخاطبش معتقد است همهٔ غذاها خوشمزه‌اند، اگر مخاطب چنین عقیده‌ای داشته باشد آنگاه استدلال علی درست است. در این مثال باید مخاطب فرض علی را تصدیق نماید. هر چند احتمال اینکه مخاطب معتقد باشد که برخی از غذاها بدمزه‌اند، بیشتر است. در این حالت نسبت به ابتدای امر برای علی پیشرفتی حاصل نشده‌است، چرا که اکنون او باید ثابت کند که پنیر یک غذای خوشمزه و مقبول در سراسر دنیا است که در حقیقت شکل تغییر یافته‌ای از همان قضیهٔ اولیه‌است. بنا به نوع دیدگاه مخاطب ممکن است علی مرتکب مغالطهٔ مصادره به مطلوب شده باشد.

 • مغالطهٔ هم‌بستگی:

رویدادهایی از نوع الف که همیشه با رویدادهایی از نوع ب همراه هستند؛ پس رویداد نوع الف، علت رویداد نوع ب است. برای نمونه شخصی بگوید در تابستان آمار قتل زیاد می‌شود و همچنین آمار مصرف بستنی افزایش میابد، در نتیجه بعلت افزایش مصرف بستنی است که قتل افزایش میابد دچار مغالطه همبستگی شده‌است، زیرا هر دوی این پدیده‌ها تحت تأثیر افزایش دما به وجود می‌آیند و هر دو محصول افزایش دما هستند. این خطای استدلالی مغالطه «هم‌بستگی» نام دارد و معمولاً به خاطر هم‌زمان بودن دو پدیده رخ می‌دهد.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. Harry J. Gensler, The A to Z of Logic (2010:p74). Rowman & Littlefield, ISBN 978-0-8108-7596-8
 2. اقدمی، مریم، کدام علت است؛ کدام معلول؟، خطاهای روزمره - ۲۴، رادیو زمانه: ۳۱ تیر ۱۳۸۷.

این مطالب کاملاً حقوق است.

مطالعه بیش‌تر[ویرایش]

A fallacy is the use of invalid or otherwise faulty reasoning, or "wrong moves"[1] in the construction of an argument.[2][3] A fallacious argument may be deceptive by appearing to be better than it really is. Some fallacies are committed intentionally to manipulate or persuade by deception, while others are committed unintentionally due to carelessness or ignorance. The soundness of legal arguments depends on the context in which the arguments are made.[4]

Fallacies are commonly divided into "formal" and "informal". A formal fallacy can be expressed neatly in a standard system of logic, such as propositional logic,[2] while an informal fallacy originates in an error in reasoning other than an improper logical form.[5] Arguments containing informal fallacies may be formally valid, but still fallacious.[6]

A special case is a mathematical fallacy, an intentionally invalid mathematical proof, often with the error subtle and somehow concealed. Mathematical fallacies are typically crafted and exhibited for educational purposes, usually taking the form of spurious proofs of obvious contradictions.

Overview

Fallacies are defects that weaken arguments. Fallacious arguments are very common and can be persuasive in common use. They may be even "unsubstantiated assertions that are often delivered with a conviction that makes them sound as though they are proven facts".[7] Informal fallacies in particular are found frequently in mass media such as television and newspapers.[8] It is important to understand what fallacies are so that one can recognize them in either one's own or others' writing. Avoiding fallacies will strengthen one's ability to produce strong arguments.

It can be difficult to evaluate whether an argument is fallacious, as arguments exist along a continuum of soundness and an argument that has several stages or parts might have some sound sections and some fallacious ones.[9]

"Fallacious arguments usually have the deceptive appearance of being good arguments."[10] Recognizing fallacies in everyday arguments may be difficult since arguments are often embedded in rhetorical patterns that obscure the logical connections between statements. Informal fallacies may also exploit the emotional, intellectual, or psychological weaknesses of the audience. Recognizing fallacies can develop reasoning skills to expose the weaker links between premises and conclusions to better discern between what appears to be true and what is true.

Argumentation theory provides a different approach to understanding and classifying fallacies. In this approach, an argument is regarded as an interactive protocol between individuals that attempts to resolve their disagreements. The protocol is regulated by certain rules of interaction, so violations of these rules are fallacies.

Fallacies are used in place of valid reasoning to communicate a point with the intention to persuade. Examples in the mass media today include but are not limited to propaganda, advertisements, politics, newspaper editorials and opinion-based “news” shows.

Systems of classification

Because of their variety of structure and application, fallacies are challenging to classify so as to satisfy all practitioners. Fallacies can be classified strictly by either their structure or their content, such as classifying them as formal fallacies or informal fallacies, respectively. The classification of informal fallacies may be subdivided into categories such as linguistic, relevance through omission, relevance through intrusion, and relevance through presumption.[11] On the other hand, fallacies may be classified by the process by which they occur, such as material fallacies (content), verbal fallacies (linguistic), and again formal fallacies (error in inference). In turn, material fallacies may be placed into the more general category of informal fallacies. Yet, verbal fallacies may be placed in either formal or informal classifications; compare equivocation which is a word or phrase based ambiguity, e. g. "he is mad", which may refer to either him being angry or clinically insane, to the fallacy of composition which is premise and inference based ambiguity, e. g. "this must be a good basketball team because each of its members is an outstanding player".[12]

Even the definitions of the classes may not be unique. For example, Whately treats material fallacies as a complement to logical fallacies, which makes them synonymous to informal fallacies, while others consider them to be a subclass of informal fallacies, like mentioned above.

Aristotle

Greek philosopher Aristotle (384 – 322 BC) was the first to systematize logical errors into a list, as being able to refute an opponent's thesis is one way of winning an argument.[13]:2 Aristotle's "Sophistical Refutations" (De Sophisticis Elenchis) identifies thirteen fallacies. He divided them up into two major types, linguistic fallacies and non-linguistic fallacies, some which depend on language and others that do not.[14][15] These fallacies are called verbal fallacies and material fallacies respectively. A material fallacy is an error in what the arguer is talking about, while a verbal fallacy is an error in how the arguer is talking. Verbal fallacies are those in which a conclusion is obtained by improper or ambiguous use of words.[16] An example of a language dependent fallacy is given as a debate as to who in humanity are learners: the wise or the ignorant.[13]:3 A language-independent fallacy is for example:

 1. "Coriscus is different from Socrates."
 2. "Socrates is a man."
 3. "Therefore, Coriscus is different from a man."[13]:4

Whately's grouping

English scholar and theologian Richard Whately (1787 – 1863) defines a fallacy broadly as, "any argument, or apparent argument, which professes to be decisive of the matter at hand, while in reality it is not".[13]:8

Whately divided fallacies into two groups: logical and material. According to Whately, logical fallacies are arguments where the conclusion does not follow from the premises. Material fallacies are not logical errors because the conclusion does follow from the premises. He then divided the logical group into two groups: purely logical and semi-logical. The semi-logical group included all of Aristotle's sophisms except:ignoratio elenchi, petitio principii, and non causa pro causa, which are in the material group.[17]

Other systems of classification

Of other classifications of fallacies in general the most famous are those of Francis Bacon and J. S. Mill. Bacon (Novum Organum, Aph. 33, 38 sqq.) divided fallacies into four Idola (Idols, i.e. False Appearances), which summarize the various kinds of mistakes to which the human intellect is prone. With these should be compared the Offendicula of Roger Bacon, contained in the Opus maius, pt. i. J. S. Mill discussed the subject in book v. of his Logic, and Jeremy Bentham's Book of Fallacies (1824) contains valuable remarks. See Rd. Whateley's Logic, bk. v.; A. de Morgan, Formal Logic (1847); A. Sidgwick, Fallacies (1883) and other textbooks.

Formal fallacy

A formal fallacy, deductive fallacy, logical fallacy or non sequitur (Latin for "it does not follow") is a flaw in the structure of a deductive argument which renders the argument invalid. The flaw can neatly be expressed in standard system of logic.[2] Such an argument is always considered to be wrong. The presence of the formal fallacy does not imply anything about the argument's premises or its conclusion. Both may actually be true, or may even be more probable as a result of the argument; but the deductive argument is still invalid because the conclusion does not follow from the premises in the manner described.

By extension, an argument can contain a formal fallacy even if the argument is not a deductive one: for instance, an inductive argument that incorrectly applies principles of probability or causality can be said to commit a formal fallacy.[dubious ] "Since deductive arguments depend on formal properties and inductive arguments don't, formal fallacies apply only to deductive arguments."[5]

A logical form such as "A and B" is independent of any particular conjunction of meaningful propositions. Logical form alone can guarantee that given true premises, a true conclusion must follow. However, formal logic makes no such guarantee if any premise is false; the conclusion can be either true or false. Any formal error or logical fallacy similarly invalidates the deductive guarantee. Both the argument and all its premises must be true for a statement to be true.

The term logical fallacy is in a sense self-contradictory, because logic refers to valid reasoning, whereas a fallacy is the use of poor reasoning. Therefore, the term formal fallacy is preferred. In informal discourse, however, logical fallacy is used to mean an argument which is problematic for any reason.

The term non sequitur denotes a general formal fallacy, often meaning one which does not belong to any named subclass of formal fallacies like affirming the consequent.

Common examples

Ecological fallacy

An ecological fallacy is committed when one draws an inference from data based on the premise that qualities observed for groups necessarily hold for individuals; for example, "if countries with more Protestants tend to have higher suicide rates, then Protestants must be more likely to commit suicide."[18]

Fallacy fork

Maarten Boudry[19] and others[20] have argued that formal, deductive fallacies rarely occur in real life and that arguments that would be fallacious in formally deductive terms are not necessarily so when context and prior probabilities are taken into account, thus making the argument defeasible and/or inductive. Boudry coined the term fallacy fork.[19] For a given fallacy, one must either characterize it by means of a deductive argumentation scheme, which rarely applies (the first prong of the fork) or one must relax definitions and add nuance to take the actual intent and context of the argument into account (the other prong of the fork).[19] To argue, for example, that one became nauseated after eating a mushroom because the mushroom was poisonous could be an example of the post hoc ergo propter hoc fallacy unless one were actually arguing inductively and probabilistically that it is likely that the mushroom caused the illness since some mushrooms are poisonous, it is possible to misidentify a mushroom as edible, one doesn't usually feel nauseated, etc.[19]

Informal fallacy

In contrast to a formal fallacy, an informal fallacy originates in a reasoning error other than a flaw in the logical form of the argument.[5] A deductive argument containing an informal fallacy may be formally valid,[6] but still remain rationally unpersuasive. Nevertheless, informal fallacies apply to both deductive and non-deductive arguments.

Though the form of the argument may be relevant, fallacies of this type are the "types of mistakes in reasoning that arise from the mishandling of the content of the propositions constituting the argument".[21]

Faulty generalization

A special subclass of the informal fallacies is the set of faulty generalizations, also known as inductive fallacies. Here the most important issue concerns inductive strength or methodology (for example, statistical inference). In the absence of sufficient evidence, drawing conclusions based on induction is unwarranted and fallacious. With the backing of empirical evidence, however, the conclusions may become warranted and convincing (at which point the arguments are no longer considered fallacious).[citation needed]

Hasty generalization

For instance, hasty generalization is making assumptions about a whole group or range of cases based on a sample that is inadequate (usually because it is atypical or just too small). Stereotypes about people ("frat boys are drunkards", "grad students are nerdy", "women don’t enjoy sports", etc.) are a common example of the principle.

Hasty generalization often follows a pattern such as:

X is true for A.
X is true for B.
Therefore, X is true for C, D, etc.

While never a valid logical deduction, if such an inference can be made on statistical grounds, it may nonetheless be convincing. This is because with enough empirical evidence, the generalization is no longer a hasty one.

Relevance fallacy

The fallacies of relevance are a broad class of informal fallacies, generically represented by missing the point: presenting an argument, which may be sound, but fails to address the issue in question.

Argumentum ex silentio

An argument from silence features an unwarranted conclusion advanced based on the absence of data.

Examples of informal fallacies

Post hoc (false cause)

This fallacy gets its name from the Latin phrase "post hoc, ergo propter hoc", which translates as "after this, therefore because of this". Definition: Assuming that because B comes after A, A caused B. Sometimes one event really does cause another one that comes later—for example, if one registers for a class, and their name later appears on the roll, it's true that the first event caused the one that came later. But sometimes two events that seem related in time are not really related as cause and event. That is, temporal correlation does not necessarily entail causation. For example, if I ate a sandwich and then I got food poisoning, that does not necessarily mean the sandwich gave me food poisoning. It is possible that I could have eaten something else earlier that caused the food poisoning.

Slippery slope

Definition: The arguer claims that a sort of chain reaction, usually ending in some dire consequence, will take place, but in fact there is not enough evidence for that assumption. The arguer asserts that if we take even one step onto the "slippery slope," we will end up sliding all the way to the bottom; they assume we can't stop halfway down the hill.[22]

False analogy

This error in reasoning occurs when claims are supported by unsound comparisons, Hence the false analogy's informal nickname: the "apples and oranges" fallacy.[23]

Measurement fallacy

Some of the fallacies described above may be committed in the context of measurement. Where mathematical fallacies are subtle mistakes in reasoning leading to invalid mathematical proofs, measurement fallacies are unwarranted inferential leaps involved in the extrapolation of raw data to a measurement-based value claim. The ancient Greek Sophist Protagoras was one of the first thinkers to propose that humans can generate reliable measurements through his "human-measure" principle and the practice of dissoi logoi (arguing multiple sides of an issue).[24][25] This history helps explain why measurement fallacies are informed by informal logic and argumentation theory.

Knowledge value measurement fallacy

The increasing availability and circulation of big data are driving a proliferation of new metrics for scholarly authority,[26][27] and there is lively discussion regarding the relative usefulness of such metrics for measuring the value of knowledge production in the context of an "information tsunami".[28]

For example, anchoring fallacies can occur when unwarranted weight is given to data generated by metrics that the arguers themselves acknowledge is flawed. For example, limitations of the journal impact factor (JIF) are well documented,[29] and even JIF pioneer Eugene Garfield notes, "while citation data create new tools for analyses of research performance, it should be stressed that they supplement rather than replace other quantitative-and qualitative-indicators."[30] To the extent that arguers jettison acknowledged limitations of JIF-generated data in evaluative judgments, or leave behind Garfield's "supplement rather than replace" caveat, they court commission of anchoring fallacies.

A naturalistic fallacy can occur for example in the case of sheer quantity metrics based on the premise "more is better"[28] or, in the case of developmental assessment in the field of psychology, "higher is better."[31]

A false analogy occurs when claims are supported by unsound comparisons between data points. For example, the Scopus and Web of Science bibliographic databases have difficulty distinguishing between citations of scholarly work that are arms-length endorsements, ceremonial citations, or negative citations (indicating the citing author withholds endorsement of the cited work).[26] Hence, measurement-based value claims premised on the uniform quality of all citations may be questioned on false analogy grounds.

As another example, consider the Faculty Scholarly Productivity Index of Academic Analytics. This tool purports to measure overall faculty productivity, yet it does not capture data based on citations in books. This creates a possibility that low productivity measurements using the tool commit argument from silence fallacies, to the extent that such measurements are supported by the absence of book citation data.

Ecological fallacies can be committed when one measures scholarly productivity of a sub-group of individuals (e.g. "Puerto Rican" faculty) via reference to aggregate data about a larger and different group (e.g. "Hispanic" faculty).[32]

Intentional fallacy

Sometimes a speaker or writer uses a fallacy intentionally. In any context, including academic debate, a conversation among friends, political discourse, advertising, or for comedic purposes, the arguer may use fallacious reasoning to try to persuade the listener or reader, by means other than offering relevant evidence, that the conclusion is true.

Examples of this include the speaker or writer:[33]

 1. Diverting the argument to unrelated issues with a red herring (Ignoratio elenchi)
 2. Insulting someone's character (argumentum ad hominem)
 3. Assume the conclusion of an argument, a kind of circular reasoning, also called "begging the question" (petitio principii)
 4. Making jumps in logic (non sequitur)
 5. Identifying a false cause and effect (post hoc ergo propter hoc)
 6. Asserting that everyone agrees (argumentum ad populum, bandwagoning)
 7. Creating a "false dilemma" ("either-or fallacy") in which the situation is oversimplified
 8. Selectively using facts (card stacking)
 9. Making false or misleading comparisons (false equivalence and false analogy)
 10. Generalizing quickly and sloppily (hasty generalization)

In humor, errors of reasoning are used for comical purposes. Groucho Marx used fallacies of amphiboly, for instance, to make ironic statements; Gary Larson and Scott Adams employed fallacious reasoning in many of their cartoons. Wes Boyer and Samuel Stoddard have written a humorous essay teaching students how to be persuasive by means of a whole host of informal and formal fallacies.[34]

When someone uses logical fallacies intentionally to mislead in academic, political, or other high-stakes contexts, the breach of trust calls into question the authority and intellectual integrity of that person.[35]

Assessment: pragmatic theory

According to the pragmatic theory,[36] a fallacy can in some instances be a careless error, the unintentional use of a heuristic (short version of an argumentation scheme) to jump to a conclusion. However, in other instances it is a tactic or ploy intentionally used inappropriately in argumentation to try to win an argument unfairly. There are always two parties to an argument containing a fallacy—the perpetrator and the intended victim.

The dialogue framework required to support the pragmatic theory of fallacy is built on the presumption that argumentative dialogue has both an adversarial component and a collaborative component. A dialogue has individual goals for each participant, but also collective (shared) goals that apply to all participants. A fallacy of the second kind is seen as more than simply violation of a rule of reasonable dialogue. It is also a deceptive tactic of argumentation, based on sleight-of-hand. Aristotle explicitly compared contentious reasoning to unfair fighting in athletic contest. But the roots of the pragmatic theory go back even further in history to the Sophists. The pragmatic theory finds its roots in the Aristotelian conception of a fallacy as a sophistical refutation, but also supports the view that many of the types of arguments traditionally labeled as fallacies are in fact reasonable techniques of argumentation that can be used, in many cases, to support legitimate goals of dialogue. Hence on the pragmatic approach, each case needs to analyzed individually, to determine by the textual evidence whether the argument is fallacious or reasonable.

See also

Lists

Concepts

Works

References

 1. ^ van Eemeren, Frans; Garssen, Bart; Meuffels, Bert (2009). Fallacies and Judgments of Reasonablene Empirical Research Concerning the Pragma-Dialectical Discussion Rules. Dordrecht: Springer. doi:10.1007/978-90-481-2614-9. ISBN 978-90-481-2613-2.
 2. ^ a b c Gensler, Harry J. (2010). The A to Z of Logic. Rowman & Littlefield. p. 74. ISBN 9780810875968.
 3. ^ Woods, John (2004). "Who Cares About the Fallacies?". The Death of Argument. Applied Logic Series. 32. pp. 3–23. doi:10.1007/978-1-4020-2712-3_1. ISBN 9789048167005.
 4. ^ Bustamente, Thomas; Dahlman, Christian, eds. (2015). Argument types and fallacies in legal argumentation. Heidelberg: Springer International Publishing. p. x. ISBN 978-3-319-16147-1.
 5. ^ a b c Garns, Rudy (1997). "Informal Fallacies". Northern Kentucky University. Retrieved 2013-09-10.
 6. ^ a b Dowden, Bradley. "Fallacy". Internet Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 17 February 2016.
 7. ^ McMullin, Rian E. (2000). The new handbook of cognitive therapy techniques ([Rev. ed.] ed.). New York: W. W. Norton. ISBN 978-0393703139. OCLC 41580357.
 8. ^ McMurtry, John (December 1990). "The mass media: An analysis of their system of fallacy". Interchange. 21 (4): 49–66. doi:10.1007/BF01810092.
 9. ^ DeLancey, Craig, Ph.D. "Evaluating Arguments—Distinguishing between reasonable and fallacious tactics" (PDF). oswego.edu. self-published. Archived from the original (PDF) on 2013-09-03. Retrieved 7 March 2018.
 10. ^ Damer, T. Edward (2009), Attacking Faulty Reasoning: A Practical Guide to Fallacy-free Arguments (6th ed.), Belmont, California: Wadsworth, p. 52, ISBN 978-0-495-09506-4
 11. ^ Pirie, Madsen (2006). How to Win Every Argument: The Use and Abuse of Logic. A&C Black. p. 46. ISBN 978-0-8264-9006-3. Retrieved 10 September 2015.
 12. ^ "fallacy". Encyclopedia Britannica. Encyclopedia Britannica. Retrieved 13 June 2017.
 13. ^ a b c d van Eemeren, Frans; Garssen, Bart; Meuffels, Bert (2009). "1". Fallacies and judgements of reasonableness, Empirical Research Concerning the Pragma-Dialectical Discussion Rules. Dordrecht: Springer Science+Business Media B.V. ISBN 978-90-481-2613-2.
 14. ^ "Aristotle's original 13 fallacies". The Non Sequitur. March 13, 2008. Retrieved 28 May 2013.
 15. ^ "Aristotle's 13 fallacies". www.logiclaw.co.uk. Archived from the original on 2018-07-18. Retrieved 2017-12-12.
 16. ^ "PHIL 495: Philosophical Writing (Spring 2008), Texas A&M University". Archived from the original on 2008-09-05. Retrieved 2013-09-10.
 17. ^ Coffey, P. (1912). The Science of Logic. Longmans, Green, and Company. p. 302. LCCN 12018756. Retrieved 2016-02-22.
 18. ^ Freedman, David A. (2004). "Ecological Fallacy". In Lewis-Beck, Michael S.; Bryman, Alan; Liao, Tim Futing (eds.). Encyclopedia of Social Science Research Methods. Thousand Oaks, CA: Sage. pp. 293–295. ISBN 978-0761923633.
 19. ^ a b c d Boudry, Maarten (2017). "The Fallacy Fork: Why It's Time to Get Rid of Fallacy Theory". Skeptical Inquirer. 41 (5): 46–51.
 20. ^ Eemeren, Frans H. van; Garssen, Bart; Krabbe, Erik C. W.; Snoeck Henkemans, A. Francisca; Verheij, Bart; Wagemans, Jean H. M. (2014). Handbook of Argumentation Theory (Revised ed.). New York: Springer. doi:10.1007/978-90-481-9473-5. ISBN 9789048194728. OCLC 871004444.CS1 maint: ref=harv (link)
 21. ^ Copi, Irving M.; Cohen, Carl (2005). Introduction to Logic (12 ed.). Pearson Education, Inc. ISBN 978-0-13-189834-9. p.125
 22. ^ "The Most Common Logical Fallacies". www.webpages.uidaho.edu. Retrieved 2017-12-12.
 23. ^ Kornprobst, Markus (2007). "Comparing Apples and Oranges? Leading and Misleading Uses of Historical Analogies". Millennium — Journal of International Studies. 36: 29–49. doi:10.1177/03058298070360010301.
 24. ^ Schiappa, Edward (1991). Protagoras and Logos: A Study in Greek Philosophy and Rhetoric. Columbia, SC: University of South Carolina Press. ISBN 978-0872497580.
 25. ^ Protagoras (1972). The Older Sophists. Indianapolis, IN: Hackett Publishing Co. ISBN 978-0872205567.
 26. ^ a b Meho, Lokman I. (2007). "The Rise and Rise of Citation Analysis". Physics World. January: 32–36. arXiv:physics/0701012. Bibcode:2007physics...1012M. doi:10.1088/2058-7058/20/1/33.
 27. ^ Jensen, Michael (June 15, 2007). Riley, Michael G. (ed.). "The New Metrics of Scholarly Authority". The Chronicle of Higher Education. The Chron. ISSN 0009-5982. OCLC 1554535. Retrieved 28 October 2013.
 28. ^ a b Baveye, Phillippe C. (2010). "Sticker Shock and Looming Tsunami: The High Cost of Academic Serials in Perspective". Journal of Scholarly Publishing. 41 (2): 191–215. doi:10.1353/scp.0.0074.
 29. ^ National Communication Journal (2013). Impact Factors, Journal Quality, and Communication Journals: A Report for the Council of Communication Associations (PDF). Washington, D.C.: National Communication Association. Archived from the original (PDF) on April 4, 2016. Retrieved 2016-02-22.
 30. ^ Garfield, Eugene (1993). "What Citations Tell us About Canadian Research". Canadian Journal of Library and Information Science. 18 (4): 34.
 31. ^ Stein, Zachary (October 2008). "Myth Busting and Metric Making: Refashioning the Discourse about Development". Integral Leadership Review. 8 (5). Archived from the original on October 30, 2013. Retrieved October 28, 2013.
 32. ^ Allen, Henry L. (1997). "Faculty Workload and Productivity: Ethnic and Gender Disparities" (PDF). NEA 1997 Almanac of Higher Education: 39. Retrieved October 29, 2013.
 33. ^ Shewan, Edward (2003). "Soundness of Argument". Applications of Grammar: Principles of Effective Communication (2nd ed.). Christian Liberty Press. ISBN 978-1-930367-28-9. Retrieved February 22, 2016.
 34. ^ Boyer, Web; Stoddard, Samuel. "How to Be Persuasive". Rink Works. Archived from the original on July 27, 2018. Retrieved December 5, 2012.
 35. ^ Habick, Timothy, and Linda Cook. (2018) AICPA Test Development Fairness Guidelines. Association of International Certified Public Accounts, Ewing, NJ.[page needed]
 36. ^ Walton, Douglas N. (1995). A Pragmatic Theory of Fallacy. Tuscaloosa: University of Alabama Press. p. 324. ISBN 9780817307981.

Further reading

Historical texts

External links