معبد مایسون کاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
معبد مایسون کاری
Maison Carree in Nimes (16).jpg
نمای غربی معبد مایسون کاری
Maison Carrée در فرانسه واقع شده
Maison Carrée
Maison Carrée
موقعیت در فرانسه
اطلاعات کلی
گونهمعماری مذهبی
سبک معماریتاریخ معماری روم باستان
موقعیتنیم، جنوب فرانسه
پایانقرن دوم قبل از میلاد
گشایش۴–۷ قبل از میلاد
بلندی۱۷٫۱متر

معبد مزون کاره (به فرانسوی: Maison Carrée) یک بنای باستانی در شهر نیم، در جنوب فرانسه است، این بنا یکی از بهترین نماهای حفظ شده از معابد باستانی روم است که در قلمرو امپراتوری روم سابق یافت می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

کتیبه قدیمی معبد مایسون کاری چاپ شده در ۱۷۶۰ در مجله آکتا ارویدتوروم

حدود ۴–۷ قرن پس از میلاد،[۱] معبد مزون کاره به گایوس سزار و لوکیوس سزار، نوه و وراث آوگوستوس که هر دو در جوانی مردند، اختصاص یافت. کتیبه‌ای که معبد را به گایوس و لوکیوس اختصاص می‌داد در دوران قرون وسطی برداشته شد. با این حال، یک محقق فرانسوی به نام ژان فرانسوا سوگییر توانست کتیبه را در سال ۱۷۵۸ بازسازی کند، که در آن، حروف برنزی به‌صورت برجسته چسبیده شده‌بودند. با توجه به بازسازی سوگیر، فداکاری در متن کتیبه دیده‌می‌شود (ترجمه): «برای گایوس سزار، به لوکیوس سزار، پسر آوگوستوس، کنسول اول؛ به شاهزادگان جوان و به خاطر تلاش‌های ویکتور گرانگن به تدریج شکوه اولیه خود را بازیافت.»[۲]

معماری[ویرایش]

نقشه معبد باستانی
نمای جلوی معبد

معبد مزون کاره نمونه‌ای از معماری ویترووین است.[۳] این معبد که بر روی سکویی به بلندی ۲٫۸۵ متر بنا شده‌بود، بر مجمع رومی شهر نیم تسلط داشت و یک مستطیل به‌طول ۲۶٫۴۲ متر و عرض ۱۳٫۵۴ متر را تشکیل داده‌بود. نمای خارجی توسط یک ایوان عمیق یا تقریباً یک سوم از طول ساختمان اشغال شده‌است.

نوسازی[ویرایش]

مایسون کاری در خلال و بعد از بازسازی (۲۰۰۶–۲۰۱۱).

در طول قرن‌ها این ساختمان مورد بازسازی‌های گسترده‌ای قرار گرفته‌است. تا قرن نوزدهم این ساختمان بخشی از مجتمع بزرگتری که در کنارش بود محسوب می‌شد. آن ساختمان‌ها زمانی که مزون کاره در محل امروزی موزه هنرهای زیبای نیم (Nîmes) قرار داشت تخریب شدند (از ۱۸۲۱ تا ۱۹۰۷). این بازسازی، ساختمان را به حالت جدا ایستاده آنچنان که در دوران روم بود، بازگرداند. دهلیز جلویی در اوائل قرن نوزدهم بازسازی شد. این زمانی بود که یک سقف جدید که به سبک رومی طراحی شده بود برای ان گذاشته شد. در ورودی کنونی این معبد در سال ۱۸۲۴ ساخته شده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. The date is based on an unrecorded tour of the province by Augustus in 16 BC. James C. Anderson, Jr. , "Anachronism in the Roman Architecture of Gaul: The Date of the Maison Carrée at Nîmes" The Journal of the Society of Architectural Historians, 60.1 (March 2001), pp. 68-79.
  2. Séguier's reconstruction was published in CIL, xii. 3156, and, slightly revised, was confirmed in Robert Amy and Pierre Gros, La Maison Carrée de Nîmes (Paris, 1979), the standard modern comprehensive monograph; anomalies in the reconstructions, which cast doubt on the temple's date and therefore on the chronology of much Gallo-Roman architecture dated by comparisons, are presented in Anderson 2001; Anderson suggests a date for the present rebuilt temple in the first half of the 2nd century AD.
  3. A comparable podium temple of the Augustan period, "strikingly similar in decoration and in proportions" (Anderson 2001:72) still stands at Vienne.

پیوند به بیرون[ویرایش]