معبد دندره المرکب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نمای کلی از مجتمع معبد دندره
معبد هاتور، دندره

معبد دندره المرکب (عربی: معبد دندرة المركب‎) به مصری قدیم لانیت یا تنتیری، در ۲٫۵ کیلومتری جنوب شرق دندره مصر واقع شده‌است. این معبد یکی از مشهورترین معابدی است که در طول قرنها و سالها سالم باقیمانده است. این مکان به عنوان منطقه ششم در صعید مصر در جنوب ابیدوس مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است.

نور دندره[ویرایش]

نور دندره یک نقاشی است که روی دیواره معبد نقاشی شده‌است و به همین اسم نامیده شده‌است، درباره این نقاشی حکایت‌های مختلف و اسطوره‌ای روایت شده‌است، یکی از این روایت‌های این است که مصریهای قدیم در کار نور استاد و متخصص بودند و توانسته بودند که برق را نیز کشف کنند. روی این دیوار شما می‌توانید نقش و تصویر گل لوتس (نیلوفر) را مشاهده کنید که یک مار روی دیوار آشکار کرده‌است، در این رابطه و تفسیر این نقاشی بین دانشمندان باستان‌شناس اختلاف وجود دارد.[۱][۲]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Wolfgang Waitkus, Die Texte in den unteren Krypten des Hathortempels von Dendera: ihre Aussagen zur Funktion und Bedeutung dieser Räume, Mainz 1997 ISBN 3-8053-2322-0 (tr., The texts in the lower crypts of the Hathor tempels of Dendera: their statements for the function and meaning of these areas)
  2. "Dendera Temple Crypt". iafrica.com. 23 أكتوبر 2013. Archived from the original on ۲۳ اکتبر ۲۰۱۳. Retrieved ۱۲ اکتبر ۲۰۱۸. Check date values in: |date= (help)

پیوند به بیرون[ویرایش]