معادن طلا در افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

معادن طلا در افغانستان از قدیم الایام مورد استخراج طلا گران قرار می‌گرفت. استخراج طلا توسط زرشوئی با پوست گاو در بدخشان و استخراج طلا کانی در غزنی از قرنها قبل وجود داشت. طلای ریگی که در کشور تاجکستان ازبکستان تخار بدخشان وجود دارد همه از معادن بزرگ طلا بدخشان سرچشمه گرفته است. ذرات طلا این معادن در طول میلونها سال توسط دریای کوکچه به آمو انتقال یافته ذریعه دریای آمو بسمتهای مختلف انتقال داده شده است.

اکتشافات[ویرایش]

پس از سال ۲۰۰۲ کمپنی‌های اکتشافی فضای آمریکائی آغاز به کشف معدن دست ناخورده افغانستان دست زده‌است. سازمان ناسا تا کنون ۳۳۰ معادن دست ناخورده را تشخیص نموده‌است که بعضی ان قبلاً غیر دقیق محاسبه گردیده بود.

بر اساس معلومات وزارت معادن و پطرولیم، معادن موجود طلا در افغانستان عبارت اند از: معادن طلای ویکادور و راغ در بدخشان، معدن طلای چاه آب، نورابه سمتی، حصار و معدن طلای انجیر در ولایت تخار، معدن طلای زرکشان در ولایت غزنی، معدن طلای حصارک در ولایت لوگر، معدن طلای کندلان در ولایت زابل، و معدن طلای قره دغن که در ولایت بغلان موقعیت دارد. علاوه براین طور فیصدی در معادن مس لوگر هرات و جست وسرب قندهار بغلان وجود دارد. مقدار طلا در معادن کشف شده در مجموع بیش از ۳ پی‌پی‌ام (ذره در میلیون) می‌باشند. در مجموع ۱۰٪ از معادن این کشور کشف گردیده‌است؛ که از جمله معادن طلا نیز می‌باشد.

استخراج سنتی[ویرایش]

مردم محلی ساحه دریای کوکچه بدخشان از سالیان دور است که با وسایل ساده از قبیل پوست گاو و غربال از آمودریا، طلا را از طریق زرشوی بدست می‌آورند. گفته می‌شود مردم با زحمت روزی یک تا دو گرم طلا بدست می‌آورند.

معادن کنونی[ویرایش]

معدن طلای ویکادور[ویرایش]

این معدن در ۵۰ کیلومتری شمال شهر فیض آباد در ولسوالی راغ ولایت بدخشان موقعیت دارد که موجودیت طلایی با کیفیت بلند، در آن ثابت شده است. این معدن ۲ متر عرض و ۳۵۰ متر طول دارد؛ اما در مورد ذخیرهٔ آن تا کنون کدام سروی صورت نگرفته است.

معدن سمتی طلا[ویرایش]

این معدن؛ در جوار معدن طلای نورابه در ولسوالی چاه آب ولایت تخار موقعیت دارد. ذخیرهٔ معدن طلای این کان، از ۱۲ تا ۲۴ تن تخمین شده است. معدن طلای سمتی؛ با داشتن ۱۷۰۰ متر عرض و ۸۰۰۰ متر طول، درهر متر مکعب ۱۰۰ ملی گرام طلا دارد. قرارداد این معدن، در بدل ۲۰ درصد حق الامتیاز، برای مدت دو سال به یک شرکت افغانی بنام کمپنی وست لند تریدنگ داده شده است که سالانه ۱۷۰۰ کیلو استخراج می‌نماید. بخش دیگر معدن طلای سمتی؛ به نام طرف راست نامیده می‌شود، با داشتن ۴۹۰ متر عرض و ۵۰۲۰ متر طول، در هر متر مکعب به شکل تخمینی ۴۹۳ ملی گرام طلا دارد. همچنان بخش سوم یا مرکزی معدن طلای سمتی، ۵۰۰ متر عرض و حدود ۴۸۰۰متر طول دارد که ذخیرهٔ طلای آن، در هر مترمکعب ۲۲۸ ملی گرام می‌باشد

معدن طلای نورابه[ویرایش]

این معدن طلا نیز در منطقهٔ نورابه در ده کیلومتری ولسوالی چاه آب ولایت تخار موقعیت دارد. ذخیرهٔ مجموعی طلای معدن نورابه، ۲۶۰ تن تخمین شده که دارای ۸۵۰ کیلو طلای خالص می‌باشد. معدن طلای نورابه، درسال ۱۳۶۶ خورشیدی، توسط روس‌ها کشف شده و قرارداد استخراج آن، درسال ۱۳۸۶ خورشیدی، با یک شرکت آمریکایی امضا گردید که استخراج آن، فعلاً نیز جریان دارد. در معدن نورابه وسمتی چندین نقطه استخراجی وجود دارد که به اساس سروی انجام شده در زمان روسها در دهه ۱۹۷۰ میلادی، هر کدام از این نقاط دارای ذخایر مشخص خود بودند که در نقطه بنام «حصار» ذخیره به مقدار۴۳۷ کیلو گرام نیز تثبیت گردید. این معدن، ازنوع معادن طلای آبرفتی یا پاشان بوده که منشأ اصلی آن از معادن طلای بدخشان و تاجکستان می‌باشد. فعلاً کمپنی وست لند تریدنگ سالانه ۱۷۰۰ کیلو درسال استخراج می‌نماید.

معدن طلای زرکشان[ویرایش]

این معدن، با داشتن مساحت تخمینی ۴۸۴ کیلومتر مربع، در ۲۲۵ کلومتری جنوبغرب کابل در ولایت غزنی موقعیت دارد. بر اساس تحقیقات سال ۱۳۳۹ و ۱۳۵۱ خورشیدی که توسط متخصصین روسی، جرمنی و آمریکایی در این کان صورت گرفت، تصریح شد که ذخیرهٔ طلای این معدن ۷۵۰۰ کیلوگرام تشخیص شده است.

معدن طلای پاشانی[ویرایش]

این معدن، در ولایت تخار موقعیت دارد که ۸ مترعرض و ۱۷۰۰ متر طول دارد. این معدن، به سه بخش تقسیم شده است که طرف، راست، مرکزی و چپ نامیده می‌شود. طرف راست این معدن که دارای ۵۰۰ متر عرض و ۵٫۲ کیلومتر طول می‌باشد، در هر متر مکعب ۴۹۳ ملی گرام طلا دارد. بخش دیگر طلای پاشانی که بخش مرکزی است، با داشتن عرض ۴۵۰ متر و طول ۴٫۸ کیلومتر، دارای ۳۷۵ ملی گرام در هر مترمکعب می‌باشد. همچنان بخش دیگر آن، اطراف نام دارد که بازهم به دو دسته یعنی چپ و راست تقسیم شده است. طرف چپ آن ۱۶۰ متر عرض و ۱٫۸ کیلومتر طول دارد که هر مترمکعب آن، دارای ۲۵۸ ملی گرام طلا می‌باشد. طرف راست این معدن، با داشتن ۲۸۰ مترعرض و ۱٫۴۸ کیلومتر طول، دارای ۳۷۵ ملی گرام طلا در هر متر مکعب می‌باشد.

معدن طلای قره دغن[ویرایش]

معدن قره دغن طلا در ۸۰ کیلومتری جنوب غرب ولایت بغلان در ولسوالی دوشی موقعیت دارد که از سال ۱۳۷۱ خورشیدی تا ۱۳۷۴ از سوی وزارت معادن و پطرولیم کشف شده و تا کنون، از کندن کاری‌های شخصی، مصوون مانده است. قرارداد اکتشافی معدن طلای قره دغن، در ماه جدی سال ۱۳۸۹ خورشیدی به هزینهٔ ۵۰ میلیون دالر، برای مدت سه سال از سوی دولت به یک شرکت خصوصی داده شد؛ تا اندازهٔ ذخایرموجود طلا در این معدن را تشخیص نماید. معدن جست ولایت هرات که دارای ذخایر زیادی از طلا است.

معادن طلا پریان[ویرایش]

به اساس سروی تیم ریاست سروی و جیولوجی وزارت معادن که در سال ۱۳۹۲ خورشیدی صورت گرفت، معدن طلا در ولسوالی پریان این ولایت کشف گردید و قرار است در سال جاری، روی معادن متذکره حفاری‌های عمیق جهت تثبیت کمیت و کیفیت آن، از سوی وزارت معادن صورت گیرد.

قرار اعلامیه مورخ ۲۳ سرطان سال ۱۳۸۴ وزارت معادن افغانستان، ذخایر هرات خیلی غنی از طلا بوده که می‌توان گفت در هر تن سنگ حدود ۱۰۰ گرم بدست خواهد آمد. به مقدارکمی طلا در ترکیب معدن مس عینک نیز وجود دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • (فارسی)‎. وب‌گاه رسمی، ۱ فروردین ۱۳۸. http://www.. بازبینی‌شده در دی ۱۳۸۶. 
  • گزارش وزارت معادن و صنایع دولت جمهوری اسلامی افغانستان: از برج عقرب سال ۱۳۸۳ الی اخیر میزان ۱۳۸۴
  • منابع معدنی جامد افغانستان، در سایت وزارت معادن افغانستان
  • معرفی معادن طلای افغانستان نوشته فرشته فیضی در ویبسایت پژوال صفحه مخصوص معان افغانستان

[۱]

  • معدن طلای تخاراستخراج می شودنوشته امین بهزاد با ویرایشگری یاسر در وبگاه دوچ ویله آلمان

[۲]