وکالت (علوم سیاسی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مشاوره سیستم عامل)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مشاوره سیستم عامل فعالیتی است که توسط یک فرد یا گروه انجام می شود و هدف آن تأثیرگذاری بر تصمیمات درون سیستم ها و نهادهای سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی است. وکالت شامل فعالیت ها و نشریاتی برای تأثیرگذاری بر سیاست های عمومی ، قوانین و بودجه ها با استفاده از حقایق ، روابط آنها ، رسانه ها و پیام رسانی برای آموزش مقامات دولتی و عموم است. وکالت می تواند شامل فعالیت های زیادی باشد که شخص یا سازمانی از جمله اقدامات رسانه ای ، سخنرانی عمومی ، راه اندازی و انتشار تحقیقات انجام می دهد. لابی کردن (اغلب توسط گروه های لابی ) نوعی حمایت است که در آن رویکرد مستقیمی برای قانون گذاران در مورد یک موضوع خاص یا قانون خاص انجام می شود. [۱] پژوهش   شروع به بررسی چگونگی استفاده از گروه های مدافع در ایالات متحده [۲] و کانادا [۳] از رسانه های اجتماعی برای تسهیل تعامل مدنی و اقدامات جمعی می کند.

اجزای تشکیل دهنده[ویرایش]

انواع مختلفی از طرفداری وجود دارد که هرکدام رویکرد متفاوتی را به روشی برای آغاز تغییرات در جامعه نشان می دهند. یکی از رایج ترین شکل ها ، حمایت از عدالت اجتماعی است .

تعریف اولیه شامل مفاهیم روابط قدرت ، مشارکت مردم و چشم انداز یک جامعه عادلانه که توسط طرفداران عدالت اجتماعی ترویج می شود نیست. برای آنها ، وکالت بیانگر مجموعه اقدامات انجام شده و موضوعات برجسته شده برای تغییر "آنچه هست" به "آنچه باید باشد" است ، با توجه به اینکه این "آنچه باید باشد" جامعه ای شایسته تر و عادل تر است (ib ، 2001) .)   این اقدامات ، بسته به فضای سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی که در آن انجام می شود متفاوت است ، چندین نکته مشترک دارند (همان ، 2001)


وکالت دفاع[ویرایش]

طرفداران و گروههای مدافع ، طیف گسترده ای از دسته ها را نشان می دهند و از چندین موضوع پشتیبانی می کنند. موسسه وکالت ، یک سازمان جهانی مستقر در آمریکا ، به تقویت ظرفیت مدافعان عدالت سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی برای تأثیرگذاری و تغییر سیاست های عمومی اختصاص دارد.

حالا ببینید[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Lobbying Versus Advocacy: Legal Definitions". NP Action. Archived from the original on 2 April 2010. Retrieved 2010-03-02.
  2. Obar, J.A.; Zube, P.; Lampe, C. (2012). "Advocacy 2.0: An analysis of how advocacy groups in the United States perceive and use social media as tools for facilitating civic engagement and collective action". Journal of Information Policy. 2: 1–25. doi:10.2139/ssrn.1956352. SSRN 1956352.
  3. Obar, Jonathan (4 December 2014). "Canadian Advocacy 2.0: A Study of Social Media Use by Social Movement Groups and Activists in Canada". Canadian Journal of Communication. SSRN 2254742.

پیوندهای خارجی[ویرایش]