مسیریابی (شبکه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish

مسیریابی (به انگلیسی: Routing) فرآیندی برای انتخاب بهتربن مسیر در شبکههای داخلی و خارجی است و نقش موثری در ارسال داده‌ها در یک شبکه دارد. پروتکلهای مسیریابی می‌تواند بین انواع مختلفی از شبکه‌ها، مثل شبکه تلفن و اینترنت برقرار شوند. این مسیریابی می‌تواند عامل ارسال بسته‌های منطقی از مبدأ به مقصد باشد. سخت‌افزارهای به کار رفته در یک شبکه شامل مسیریاب یا روتر (به انگلیسی: Router)، پل (Bridge)، دیوار آتش یا فایروال (به انگلیسی: Firewall) و سوئیچ می‌شوند. کامپیوترهایی که کارت شبکه دارنند می‌توانند بسته‌ها را ارسال کنند. این روند عامل ارسال براساس جداول می‌باشد و می‌تواند ثبت‌ها را در مقصد نگهداری کند. این جداول در حافظه دستگاه تشکیل می‌شوند.


توزیع توپولوژی[ویرایش]

شبکه‌های کوچک دارای جداول دستی هستند. شبکه‌های بزرگ توپولوژی پیچیده‌ای دارند و به سرعت تغییر می‌کنند. به این طریق ساختار جداول غیرقابل طراحی خواهد شد. بیشتر این شبکه‌های تلفنی کلیدی (pstn) از این جداول استفاده می‌کنند و نقایص در مسیر این سیستم شناخته و رفع خواهند شد. مسیر یابی دینامیکی تلاشی برای حل مسئله و تشکیل ساختار خودکار جداول است. این براساس اطلاعات پروتکل مسیریابی عملی است. به این طریق شبکه‌ها از هر نقص ایمن خواهند شد. این دینامیک در اینترنت نقش فعال دارد. طراحی پروتکل‌ها به یک تماس ماهرانه نیاز دارد. نباید فرض کرد که شبکه‌سازی به نقطه اتوماسیون کامل رسیده‌است.

الگوریتم بردار-فاصله[ویرایش]

در این الگوریتم از الگوریتم bellman – ford استفاده می‌شود و می‌توان یک رقم و هزینه را برای هر لینک بین گروه‌های شبکه تعیین نمود. گره‌ها می‌توانند اطلاعات را از A به B بفرستند؛ و این از طریق مسیر کم هزینه عملی است. این الگوریتم خیلی ساده عمل می‌کند. ابتدا باید راه‌اندازی انجام شود. بخش‌های همجوار نیز باید شناخته شوند. هر گره به‌طور منظم می‌تواند هزینه کل را به مقصد بفرستد. گره‌های همجوار به بررسی اطلاعات و مقایسه یافته‌ها می‌پردازند. این عامل پیشرفت در جداول مسیریابی خواهد بود. تمام گره‌ها بهترین حلقه را کشف می‌کنند. وقتی یکی از گره‌ها کاهش یافت آنهایی که در همجوار هستند می‌توانند ورودی را خالی کنند و به مقصد بروند. به این طریق اطلاعات جدول ارائه خواهند شد. آن‌ها می‌توانند اطلاعات را در اختیار گره‌های مجاور قرار دهند. در نهایت اطلاعات ارتقا یافته دریافت می‌شوند و مسیر جدید شناخته خواهد شد.

الگوریتم حالت لینک[ویرایش]

وقتی از این الگوریتم استفاده می‌شود هر گره از داده‌های اصلی در الگوی شبکه‌ای استفاده خواهد نمود. در این شرایط تمام گره‌ها وارد شبکه می‌شوند و اطلاعات با یکدیگر در ارتباط خواهند بود. این گره‌ها می‌توانند اطلاعات را وارد نقشه کنند. به این طریق هر مسیریاب تعیین‌کننده مسیر کم هزینه به سمت دیگر گره‌ها خواهد بود. در نهایت یک الگوریتم با کوتاهترین مسیر به وجود می‌آید. این درخت می‌تواند ماحصل ترکیب این گره‌ها باشد. در این شرایط بهتر است این درخت در طراحی جدول استفاده شود و حلقه بعدی گره نیز مشخص گردد.

پروتکل بردار مسیر[ویرایش]

مسیریابی حالت لینک و بردار فاصله پروتکل غالب می‌باشند. آن‌ها از سیستم ناشناخته درونی استفاده می‌نمایند ولی بین سیستم‌های ناشناخته نمی‌باشند. این دو نوع پروتکل می‌توانند در شبکه‌های بزرگ مسیریابی شوند و به این طریق مسیریابی درون حوزه‌ای عملی خواهد شد. مسیریابی حالت لینک می‌تواند اطلاعات زیادی را وارد جدول کند، این عامل تشکیل ترافیک بزرگ می‌باشد. مسیریابی بردار برای درون حوزه‌ها استفاده می‌شود و مانند بردار راه دور است. در این‌جا یک گره در هر سیستم ناشناخته وجود دارد که به عنوان کل سیستم عمل خواهد کرد. این گره از نوع سخنگو است. این گره جدول مسیریابی را تولید کرده و به گره‌های همجوار می‌فرستد. در این شرایط فقط گره‌های سخنگو در هر سیستم با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. این گره می‌تواند در مسیر پیش رود و در سیستم ناشناخته فعال شود. نکته

مقایسه الگوریتم مسیریابی[ویرایش]

پروتکلهای مسیریابی بردار-فاصله در شبکه‌های کوچک، ساده و کارآمد بوده و به مدیریت اندکی نیازمند هستند. با این وجود آلگوریتمهای اولیه بردار-فاصله از نظر مقیاس‌پذیری خوب نیستند و قابلیتهای همگرایی آن‌ها ضعیف است که این امر منجر به توسعه الگوریتمهای پیچیده‌تر با مقیاس‌پذیری بهتر جهت شبکه‌های بزرگ شده‌است. بدین جهت اغلب پروتکلهای مسیریابی درونی از پروتکل‌های وضعیت لینک مانند ابتدا کوتاه‌ترین مسیر را انتخاب کردن و IS-IS استفاده می‌کنند. یکی از توسعه‌های اخیر در پروتکل‌های بردار فاصله، قابلیت بدون حلقه یا loop-free می‌باشد که بطور مثال در EIGRP پیاده‌سازی شده‌است. این پروتکل ضمن داشتن تمام قابلیتهای پروتکلهای بردار فاصله، مشکل count-to-infinity را حل کرده و از این جهت زمان همگرایی پروتکل را بهبود بخشیده‌است.

انتخاب مسیر[ویرایش]

یک اصل مسیریابی توسط آلگوریتم مسیریابی معرفی شده‌است که تعیین‌کننده عملکرد آن‌ها است. این اصول می‌توانند مربوط به پهنای باند، تاخیر، تعداد حلقه‌ها، هزینه مسیر بار و MTU، اعتبارپذیری و هزینه ارتباطی باشند. این جداول عامل ذخیره بهترین مسیرها هستند ولی پایگاه‌های حالت لینک و توپولوژیکی نیز نقش ذخیره دارند. وقتی اصل مسیر یابی در یک پروتکل خاص استفاده شود مسیریاب‌های چند پروتکلی از یک روش اکتشافی خارجی استفاده می‌کنند و به این ترتیب مسیرهای آموخته شده را انتخاب خواهند کرد. به عنوان مثال مسیریاب Cisco یک ارزش به صورت فاصله اجرایی دارد. در این فاصله مسیرها می‌توانند پروتکل معتبر تولید کنند.

عوامل چندگانه[ویرایش]

در بعضی از شبکه‌ها، مسیریابی تحت اثر این واقعیت است که هیچ عامل واحدی علت انتخاب مسیر نمی‌باشد. این عوامل در انتخاب مسیر و بخش‌هایی از آن کاربرد دارند. پیچیدگی یا عدم وجود راندمان کافی می‌تواند یک عامل مهم در بهینه‌سازی اهداف باشد. در این شرایط یک تناقض با اهداف دیگر شرکت‌کننده‌ها به وجود می‌آید. یک مثال از این شامل ترافیک در سیستم جاده‌ای است. در این حالت هر راننده به دنبال یک مسیر است که زمان کمتری داشته باشد. با این وجود مسیر تعادلی می‌تواند برای تمام آن‌ها مطلوب باشد. تناقض braess نشان می‌دهد که افزایش جاده جدید می‌توان زمان سفر را طولانی کند. اینترنت به سیستم ناشناخته مانند Isp تقسیم می‌شود که هر یک دارای کنترل مسیر شبکه هستند. مسیرهای سطح AS می‌توانند از طریق پروتکل BGP انتخاب شوند. این عامل تولید یک توالی AS ازطریق بسته‌های جریان یافته‌است. هر AS دارای چند مسیر است که در خدمت ASهای مجاور قرار گرفته‌است. تصمیم‌گیری در این زمینه شامل ارتباط تجاری با این بخش‌های همجوار است. البته این ارتباط با کیفیت مسیر کمتر است. دوم آنکه وقتی مسیر سطح AS انتخاب شد چند مسیر سطح ردیاب به وجود می‌آید و دو IS می‌توانند در چند محل به هم متصل باشند. در انتخاب این مسیر واحد باید هر ISP ازمسیریابی داغ استفاده کند که شامل ارسال ترافیک در مسیر و کاهش فاصله از طریق شبکه ISP است حتی اگر آن مسیر فاصله کل مقصد را افزایش دهد. دو تا ISP به نام B،A را در نظر بگیرید. هر یک در نیویورک با یک لینک سریع در ارتباط هستند و فضای پنهان ۵ms دارند. آن‌ها در لندن با لینک ۵ms مرتبط می‌شوند. فرض کنید که آن‌ها لینک خارج از قاره دارند و لینک A دارای ms ۱۰۰ و لینک B دارای ms ۱۲۰ حافظه‌است. وقتی مسیریابی از یک منبع در شبکه A صورت گیرد پیام به B درلندن خواهد رفت. این عامل ذخیره A در لینک فرا قاره‌ای است ولی پیام وارد لینک ms ۱۲۵ خواهد شد که تا ms ۲۰ سریع تر است. مطالعه سال ۲۰۰۳ نشان داد که بین جفت‌های IPS همجوار، بیش از ۳۰٪ مسیر دارای حافظه پنهان است و ۵٪ آن حداقل ۱۲ میلی‌ثانیه تاخیر دارد. این مشکل ناشی از انتخاب مسیر سطح AS می‌باشد ولی می‌تواند به عدم وجود مکانیزم بهینه‌سازی BGP اشاره کند. گفته می‌شود که در یک مکانیزم مناسب ISP می‌تواند در مشارکت قرار گیرد و حافظه پنهان را کاهش دهد.

منابع[ویرایش]

Routing is the process of selecting a path for traffic in a network, or between or across multiple networks. Routing is performed for many types of networks, including circuit-switched networks, such as the public switched telephone network (PSTN), and computer networks, such as the Internet.

In packet switching networks, routing is the higher-level decision making that directs network packets from their source toward their destination through intermediate network nodes by specific packet forwarding mechanisms. Packet forwarding is the transit of logically addressed network packets from one network interface to another. Intermediate nodes are typically network hardware devices such as routers, bridges, gateways, firewalls, or switches. General-purpose computers also forward packets and perform routing, although they have no specially optimized hardware for the task. The routing process usually directs forwarding on the basis of routing tables, which maintain a record of the routes to various network destinations. Thus, constructing routing tables, which are held in the router's memory, is very important for efficient routing. Most routing algorithms use only one network path at a time. Multipath routing techniques enable the use of multiple alternative paths.

Routing, in a narrower sense of the term, is often contrasted with bridging in its assumption that network addresses are structured and that similar addresses imply proximity within the network. Structured addresses allow a single routing table entry to represent the route to a group of devices. In large networks, structured addressing (routing, in the narrow sense) outperforms unstructured addressing (bridging). Routing has become the dominant form of addressing on the Internet. Bridging is still widely used within localized environments.

Delivery schemes

Routing schemes

Cast.svg

Unicast

Unicast.svg

Broadcast

Broadcast.svg

Multicast

Multicast.svg

Anycast

Anycast-BM.svg

Geocast

Geocast.svg

Routing schemes differ in how they deliver messages:

 • unicast delivers a message to a single specific node
 • broadcast delivers a message to all nodes in the network
 • multicast delivers a message to a group of nodes that have expressed interest in receiving the message
 • anycast delivers a message to any one out of a group of nodes, typically the one nearest to the source
 • geocast delivers a message to a geographic area

Unicast is the dominant form of message delivery on the Internet. This article focuses on unicast routing algorithms.

Topology distribution

In static routing (or non-dynamic routing), small networks may use manually configured routing tables. Larger networks have complex topologies that can change rapidly, making the manual construction of routing tables unfeasible. Nevertheless, most of the public switched telephone network (PSTN) uses pre-computed routing tables, with fallback routes if the most direct route becomes blocked (see routing in the PSTN).

Dynamic routing attempts to solve this problem by constructing routing tables automatically, based on information carried by routing protocols, allowing the network to act nearly autonomously in avoiding network failures and blockages. Dynamic routing dominates the Internet. Examples of dynamic-routing protocols and algorithms include Routing Information Protocol (RIP), Open Shortest Path First (OSPF) and Enhanced Interior Gateway Routing Protocol (EIGRP).

Distance vector algorithms

Distance vector algorithms use the Bellman–Ford algorithm. This approach assigns a cost number to each of the links between each node in the network. Nodes send information from point A to point B via the path that results in the lowest total cost (i.e. the sum of the costs of the links between the nodes used).

The algorithm operates in a very simple manner. When a node first starts, it only knows of its immediate neighbours, and the direct cost involved in reaching them. (This information — the list of destinations, the total cost to each, and the next hop to send data to get there — makes up the routing table, or distance table.) Each node, on a regular basis, sends to each neighbour node its own current assessment of the total cost to get to all the destinations it knows of. The neighbouring nodes examine this information and compare it to what they already 'know'; anything that represents an improvement on what they already have, they insert in their own routing table(s). Over time, all the nodes in the network discover the best next hop for all destinations, and the best total cost.

When one network node goes down, any nodes that used it as their next hop discard the entry, and create new routing-table information. These nodes convey the updated routing information to all adjacent nodes, which in turn repeat the process. Eventually all the nodes in the network receive the updates, and discover new paths to all the destinations they can still "reach".

Link-state algorithms

When applying link-state algorithms, a graphical map of the network is the fundamental data used for each node. To produce its map, each node floods the entire network with information about the other nodes it can connect to. Each node then independently assembles this information into a map. Using this map, each router independently determines the least-cost path from itself to every other node using a standard shortest paths algorithm such as Dijkstra's algorithm. The result is a tree graph rooted at the current node, such that the path through the tree from the root to any other node is the least-cost path to that node. This tree then serves to construct the routing table, which specifies the best next hop to get from the current node to any other node.

Optimized Link State Routing algorithm

A link-state routing algorithm optimized for mobile ad hoc networks is the optimized Link State Routing Protocol (OLSR).[1] OLSR is proactive; it uses Hello and Topology Control (TC) messages to discover and disseminate link state information through the mobile ad hoc network. Using Hello messages, each node discovers 2-hop neighbor information and elects a set of multipoint relays (MPRs). MPRs distinguish OLSR from other link state routing protocols.

Path vector protocol

Distance vector and link state routing are both intra-domain routing protocols. They are used inside an autonomous system, but not between autonomous systems. Both of these routing protocols become intractable in large networks and cannot be used in Inter-domain routing. Distance vector routing is subject to instability if there are more than a few hops in the domain. Link state routing needs huge amount of resources to calculate routing tables. It also creates heavy traffic due to flooding.

Path vector routing is used for inter-domain routing. It is similar to distance vector routing. Path vector routing assumes that one node (there can be many) in each autonomous system acts on behalf of the entire autonomous system. This node is called the speaker node. The speaker node creates a routing table and advertises it to neighboring speaker nodes in neighboring autonomous systems. The idea is the same as distance vector routing except that only speaker nodes in each autonomous system can communicate with each other. The speaker node advertises the path, not the metric, of the nodes in its autonomous system or other autonomous systems. Path vector routing is discussed in RFC 1322; the path vector routing algorithm is somewhat similar to the distance vector algorithm in the sense that each border router advertises the destinations it can reach to its neighboring router. However, instead of advertising networks in terms of a destination and the distance to that destination, networks are advertised as destination addresses and path descriptions to reach those destinations. A route is defined as a pairing between a destination and the attributes of the path to that destination, thus the name, path vector routing, where the routers receive a vector that contains paths to a set of destinations. The path, expressed in terms of the domains (or confederations) traversed so far, is carried in a special path attribute that records the sequence of routing domains through which the reachability information has passed.

Path selection

Path selection involves applying a routing metric to multiple routes to select (or predict) the best route.

In computer networking, the metric is computed by a routing algorithm, and can cover information such as bandwidth, network delay, hop count, path cost, load, MTU (maximum transmission unit), reliability, and communication cost (see e.g. this survey for a list of proposed routing metrics). The routing table stores only the best possible routes, while link-state or topological databases may store all other information as well.

In case of overlapping or equal routes, algorithms consider the following elements to decide which routes to install into the routing table (sorted by priority):

 1. Prefix-Length: where longer subnet masks are preferred (independent of whether it is within a routing protocol or over different routing protocol)
 2. Metric: where a lower metric/cost is preferred (only valid within one and the same routing protocol)
 3. Administrative distance: where a route learned from a more reliable routing protocol is preferred (only valid between different routing protocols)

Because a routing metric is specific to a given routing protocol, multi-protocol routers must use some external heuristic to select between routes learned from different routing protocols. Cisco routers, for example, attribute a value known as the administrative distance to each route, where smaller administrative distances indicate routes learned from a supposedly more reliable protocol.

A local network administrator, in special cases, can set up host-specific routes to a particular device that provides more control over network usage, permits testing, and better overall security. This is useful for debugging network connections or routing tables.

In some small systems, a single central device decides ahead of time the complete path of every packet. In some other small systems, whichever edge device injects a packet into the network decides ahead of time the complete path of that particular packet. In both of these systems, that route-planning device needs to know a lot of information about what devices are connected to the network and how they are connected to each other. Once it has this information, it can use an algorithm such as A* search algorithm to find the best path.

In high-speed systems, there are so many packets transmitted every second that it is infeasible for a single device to calculate the complete path for each and every packet. Early high-speed systems dealt with this by setting up a circuit switching relay channel once for the first packet between some source and some destination; later packets between that same source and that same destination continue to follow the same path without recalculating until the channel teardown. Later high-speed systems inject packets into the network without any one device ever calculating a complete path for that packet—multiple agents.

In large systems, there are so many connections between devices, and those connections change so frequently, that it is infeasible for any one device to even know how all the devices are connected to each other, much less calculate a complete path through them. Such systems generally use next-hop routing.

Most systems use a deterministic dynamic routing algorithm: When a device chooses a path to a particular final destination, that device always chooses the same path to that destination until it receives information that makes it think some other path is better. A few routing algorithms do not use a deterministic algorithm to find the "best" link for a packet to get from its original source to its final destination. Instead, to avoid congestion in switched systems or network hot spots in packet systems, a few algorithms use a randomized algorithm—Valiant's paradigm—that routes a path to a randomly picked intermediate destination, and from there to its true final destination.[2][3] In many early telephone switches, a randomizer was often used to select the start of a path through a multistage switching fabric.

Depending on the application for which path selection is performed, different metrics can be used. For example, for web requests one can use minimum latency paths to minimize web page load time, or for bulk data transfers one can choose the least utilized path to balance load across the network and increase throughput. A popular path selection objective is to reduce the average completion times of traffic flows and the total network bandwidth consumption which basically lead to better use of network capacity. Recently, a path selection metric was proposed that computes the total number of bytes scheduled on the edges per path as selection metric.[4] An empirical analysis of several path selection metrics, including this new proposal, has been made available.[5]

Multiple agents

In some networks, routing is complicated by the fact that no single entity is responsible for selecting paths; instead, multiple entities are involved in selecting paths or even parts of a single path. Complications or inefficiency can result if these entities choose paths to optimize their own objectives, which may conflict with the objectives of other participants.

A classic example involves traffic in a road system, in which each driver picks a path that minimizes their travel time. With such routing, the equilibrium routes can be longer than optimal for all drivers. In particular, Braess' paradox shows that adding a new road can lengthen travel times for all drivers.

In another model, for example, used for routing automated guided vehicles (AGVs) on a terminal, reservations are made for each vehicle to prevent simultaneous use of the same part of an infrastructure. This approach is also referred to as context-aware routing.[6]

The Internet is partitioned into autonomous systems (ASs) such as internet service providers (ISPs), each of which controls routes involving its network, at multiple levels. First, AS-level paths are selected via the BGP protocol, which produces a sequence of ASs through which packets flow. Each AS may have multiple paths, offered by neighboring ASs, from which to choose. Its decision often involves business relationships with these neighboring ASs,[7] which may be unrelated to path quality or latency. Second, once an AS-level path has been selected, there are often multiple corresponding router-level paths, in part because two ISPs may be connected in multiple locations. In choosing the single router-level path, it is common practice for each ISP to employ hot-potato routing: sending traffic along the path that minimizes the distance through the ISP's own network—even if that path lengthens the total distance to the destination.

Consider two ISPs, A and B. Each has a presence in New York, connected by a fast link with latency 5 ms—and each has a presence in London connected by a 5 ms link. Suppose both ISPs have trans-Atlantic links that connect their two networks, but A's link has latency 100 ms and B's has latency 120 ms. When routing a message from a source in A 's London network to a destination in B 's New York network, A may choose to immediately send the message to B in London. This saves A the work of sending it along an expensive trans-Atlantic link, but causes the message to experience latency 125 ms when the other route would have been 20 ms faster.

A 2003 measurement study of Internet routes found that, between pairs of neighboring ISPs, more than 30% of paths have inflated latency due to hot-potato routing, with 5% of paths being delayed by at least 12 ms. Inflation due to AS-level path selection, while substantial, was attributed primarily to BGP's lack of a mechanism to directly optimize for latency, rather than to selfish routing policies. It was also suggested that, were an appropriate mechanism in place, ISPs would be willing to cooperate to reduce latency rather than use hot-potato routing.[8]

Such a mechanism was later published by the same authors, first for the case of two ISPs[9] and then for the global case.[10]

Route analytics

As the Internet and IP networks become mission critical business tools, there has been increased interest in techniques and methods to monitor the routing posture of networks. Incorrect routing or routing issues cause undesirable performance degradation, flapping and/or downtime. Monitoring routing in a network is achieved using route analytics tools and techniques.

See also

References

 1. ^ RFC 3626
 2. ^ Michael Mitzenmacher; Andréa W. Richa; Ramesh Sitaraman. "The Power of Two Random Choices: A Survey of Techniques and Results". Section "Randomized Protocols for Circuit Routing". p. 34.
 3. ^ Stefan Haas. "The IEEE 1355 Standard: Developments, Performance and Application in High Energy Physics". 1998. p. 15. quote: "To eliminate network hot spots, ... a two phase routing algorithm. This involves every packet being first sent to a randomly chosen intermediate destination; from the intermediate destination it is forwarded to its final destination. This algorithm, referred to as Universal Routing, is designed to maximize capacity and minimize delay under conditions of heavy load."
 4. ^ M. Noormohammadpour; C. S. Raghavendra. (2018). "Poster Abstract: Minimizing Flow Completion Times using Adaptive Routing over Inter-Datacenter Wide Area Networks". 
 5. ^ M. Noormohammadpour; C. S. Raghavendra. (2018). "Minimizing Flow Completion Times using Adaptive Routing over Inter-Datacenter Wide Area Networks". 
 6. ^ Jonne Zutt, Arjan J.C. van Gemund, Mathijs M. de Weerdt, and Cees Witteveen (2010). Dealing with Uncertainty in Operational Transport Planning. In R.R. Negenborn and Z. Lukszo and H. Hellendoorn (Eds.) Intelligent Infrastructures, Ch. 14, pp. 355–382. Springer.
 7. ^ Matthew Caesar and Jennifer Rexford. BGP routing policies in ISP networks. IEEE Network Magazine, special issue on Interdomain Routing, Nov/Dec 2005.
 8. ^ Neil Spring, Ratul Mahajan, and Thomas Anderson. Quantifying the Causes of Path Inflation. Proc. SIGCOMM 2003.
 9. ^ Ratul Mahajan, David Wetherall, and Thomas Anderson. Negotiation-Based Routing Between Neighboring ISPs. Proc. NSDI 2005.
 10. ^ Ratul Mahajan, David Wetherall, and Thomas Anderson. Mutually Controlled Routing with Independent ISPs. Proc. NSDI 2007.

Further reading

External links