مسیح بازمصلوب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مسیح بازمصلوب
Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται
ChristRecrucified.jpg
نویسنده نیکوس کازانتزاکیس
برگرداننده محمد قاضی
تاریخ نشر ۱۹۵۴
تاریخ نشر فارسی: ۱۳۴۹
سبک رمان

مسیح بازمصلوب (به یونانی: Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται) (عنوان ترجمهٔ انگلیسی: Christ Recrucified) رمانی است نوشتهٔ نیکوس کازانتزاکیس. این کتاب به کوشش محمد قاضی در سال ۱۳۴۹ خورشیدی به فارسی برگردانده شده‌است.

داستان[ویرایش]

محل وقوع داستان، یکی از روستاهای یونان است که توسط «آقا»، حکمران منصوب ازطرف دولت عثمانی، اداره می‌شود. مانولیوس نام شخصیت اصلی این رمان است که الگوی خود را مسیح قرار داده‌است و داستان کلیِ رمان روایت‌کنندهٔ داستان زندگی وی و تلاش‌ها و کوشش‌هایی است که او برای کمک به مردم می‌کند. آقا، اختیاردار جان و مال و ناموس اهالی این آبادی است؛ ضمن این‌که در روابط خصوصی آن‌ها دخالتی ندارد. اختلاف بین آقا و ساکنان زمانی آغاز می‌شود که «یوسفک»، پسربچهٔ امردی که آقا از ترکیه آورده‌است و مونس ساعات خوش اوست، به قتل می‌رسد.

کازانتزاکیس در این رمان با موشکافی، تضاد بین حاکم ترک و رعایای یونانی را با طنزی دلنشین به تصویر کشیده و از سویی دیگر، اتحاد این دو را برای حفظ منافع مشترک و سرکوب جنبش نوخاسته‌ای که به مذاق متعصبین کلیسا ناخوش‌آیند است، نشان می‌دهد. این کتاب تصویری گویا از عناصر موجود در جامعه و نمایندهٔ بینش‌های گوناگونی است که به نام‌های ناسیونالیسم، سوسیالیسم، خرده بورژوازی، سرمایه‌داری، فئودالیسم و انقلاب در جایگاه مخصوص به خود اعلام موجودیت می‌کنند.

تعداد صفحات ترجمهٔ فارسیِ این کتاب ۶۵۰ است و تاکنون هفت بار توسط انتشارات خوارزمی تجدید چاپ شده‌است.

پیوند به بیرون[ویرایش]