مسعود میر کاظمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مسعود میر کاظمی
نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون انرژی مجلس
حوزه انتخاباتی تهران
وزیر نفت ایران
مشغول به کار
۱۳۸۸ – ۱۳۹۰
رئیس‌جمهور محمود احمدی‌نژاد
پس از غلامحسین نوذری
پیش از رستم قاسمی
وزیر بازرگانی ایران
مشغول به کار
۱۳۸۴ – ۱۳۸۸
رئیس‌جمهور محمود احمدی‌نژاد
پس از محمد شریعتمداری
پیش از مهدی غضنفری
اطلاعات شخصی
تولد سیدمسعود میرکاظمی
۱۳۳۹
تهران، ایران
ملیت  ایران
پیشه سیاست‌مدار
دین اسلام شیعه

سید مسعود میرکاظمی (زاده ۱۳۳۹ در تهران) نماینده تهران در دوره نهم مجلس شورای اسلامی و رییس اسبق کمیسیون انرژی مجلس است. او در دولت نهم ۴ سال وزیر بازرگانی و در ابتدای دولت دهم نیز، برای مدت کمتر از ۲ سال، وزیر نفت بود.[۱] در دوران تصدی وی به‌عنوان وزیر نفت، تصفیه مدیران ارشد صنعت نفت ایران، انجام گردید، که طی مدت کمتر از ۱ سال، بیش از ۲۵۰ مدیر ارشد نفتی خانه‌نشین شدند. میرکاظمی در جایگاه وزیر نفت، بدلیل عدم تجربه، تخصص و آگاهی لازم، زنجیره‌ای از اشتباهات ریز و درشت را، مرتکب شد، که در نهایت به عزل وی از وزارت نفت انجامید[نیازمند منبع]. تصمیمات نادرست میرکاظمی، در حوزه‌هایی چون سوآپ نفت و... ، ضررهای جبران ناپذیری را بر وزارت نفت وارد نمود، که تبعات منفی آن کماکان گریبانگیر وزارت نفت ایران می‌باشد[نیازمند منبع].

پیش از دولت نهم[ویرایش]

مسعود میرکاظمی نیز همانند دیگر وزیران دولت نهم، تنها سابقه مدیریتی‌اش، به بخش‌های مختلف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازمی‌گردد، که با انتخاب محمود احمدی‌نژاد به‌عنوان رئیس‌جمهور، عهده‌دار وزارت بازرگانی دولت نهم شد.

تنها سابقه مدیریت اجرایی وی، به سال ۱۳۷۶ باز می‌گردد، که به‌عنوان مدیرعامل فروشگاه اتکا (متعلق به نیروهای مسلح) منصوب گردید و تا یک سال پیش از زمان پیوستن به دولت نهم، در این پست مشغول بکار بود.

وی همچنین چهار سال از مشاوران «علی شمخانی» بود و از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴ نیز رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های لجستیکی سپاه پاسداران بود.

وزارت بازرگانی[ویرایش]

محمود احمدی نژاد در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۸۴ وی را برای تصدی وزارت بازرگانی به مجلس معرفی کرد. او عضو رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

مسعود میرکاظمی در نهایت، چهل و پنج سالگی به وزارت رسید و در طول ۴ سال فعالیت در وزارت بازرگانی با کوله باری از موضوعات ریز و درشت مواجه شد.

میرکاظمی در سال ۱۳۸۴ در جایگاه وزیر بازرگانی، به‌دلیل افزایش بی‌رویه قیمت شکر، کمبود آن در بازار و عدم وجود شکر در کارخانه‌ها و همچنین مصوبه شورای امنیت ملی کشور مبنی بر افزایش ذخیره استراتژیک شکر کشور به دو برابر، مجوز واردات شکر را صادر نمود.[۲] عدم اجرای قانون بودجه سال ۸۵ و ۸۶ در خصوص تعرفه کالاهای وارداتی، بی‌ثباتی در نرخ تعرفه، عدم حمایت از واحدهای تولیدی، با واردات بی‌رویه، به ویژه در کالاهای مصرفی کشاورزی، قرار بود در مجلس هفتم استیضاح شود، اما شجاع‌الدین بازرگانی، معاون پارلمانی وی، با لابی و دادن امتیازهای فراوان او را از استیضاح نجات داد.

وزارت نفت[ویرایش]

در دوران فعالیت میرکاظمی در جایگاه وزیر نفت، تصفیه مدیران ارشد صنعت نفت ایران، انجام گردید، که طی مدت کمتر از ۱ سال بیش از ۲۵۰ مدیر ارشد شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و سایر شرکت‌های تابعه و فرعی، تا سطح مدیران روابط عمومی، از سمت خود برکنار شدند و افرادی بدون تجربه کاری در صنعت نفت و عمدتأ ناکارآمد، از شرکت‌های خودروسازی، وزارت بازرگانی و فروشگاه اتکا، به‌جای آنها منصوب شدند، که در عمل، کاهش شدید تولید نفت را، در پی داشت.

در سال دوم فعالیت میرکاظمی در وزارت نفت، در پی کاهش تولید نفت و گاز، محمود احمدی‌نژاد وی را از وزارت نفت برکنار نمود و رستم قاسمی را به عنوان وزیر نفت جدید، به مجلس معرفی کرد. نکاتی در مورد وزارت نفت مسعود میرکاظمی:

سوآپ نفت[ویرایش]

در دوران ۲ ساله «مسعود میرکاظمی» در وزارت نفت، به دلیل یک گزارش اشتباه، دستور توقف سوآپ نفت ایران، از کشورهای حاشیه دریای خزر را صادر کرد؛ تجارتی که نزدیک به یک دهه در ایران، با دیپلماسی انرژی دولت اصلاحات شکل گرفته بود، به یکباره با عدم آگاهی میرکاظمی متوقف شد. پس از خروج میرکاظمی از بدنه صنعت نفت، تلاش‌های شرکت ملی نفت و وزیر وقت نفت هم برای احیای سوآپ نفت نتیجه نداد و هم‌اکنون ترکمنستان و قزاقستان با حذف ایران، تمامی نفت سوآپ خود را از مسیر خط لوله بی‌تی‌سی آذربایجان، همچنین از طریق روسیه، به بازارهای جهانی ارسال می‌کنند. از سوی دیگر با شکایت کشورهای طرف قرارداد سواپ نفت، به دلیل فسخ یکطرفه قرارداد از سوی ایران، قطعأ در آینده‌ای نه چندان دور، وزارت نفت ایران، جریمه‌ای چند میلیارد دلاری را متحمل خواهد شد.

پروژه‌های پارس جنوبی[ویرایش]

در دوران وزارت میرکاظمی قرارداد هشت فاز پارس جنوبی در قالب طرح‌های ۳۵ ماهه، با تبلیغات گسترده‌ای امضا شد و این قرارداد در حالی امضا گردید، که وزارت نفت هنوز موفق به راه‌اندازی فازهای ۱۳ تا ۱۸ پارس‌جنوبی نشده و اکثر طرح‌های نفت و گاز، به راه‌اندازی سه فاز قدیمی ۱۲ با مشکلات متعدد مالی روبه‌رو بودند.

ثمره قراردادهای مذکور که به شرکت‌هایی تازه‌تاسیس داده شد، این بود، که هم‌اکنون به‌دلیل تقسیم نامتناسب منابع مالی در ۱۱ فاز، عملاً هیچ‌یک از طرح‌های جدید پارس‌جنوبی به ثمر ننشسته، تا شاهد یکه‌تازی قطری‌ها در این مخزن عظیم گازی باشیم.

برکناری مدیران صنعت نفت[ویرایش]

در دوران مسئولیت مسعود میرکاظمی در وزارت نفت، صنعت نفت یک شخم اساسی مدیریتی خورد و در این دوران استراتژیک‌ترین صنعت ایران، شاهد ورود گسترده مدیران غیرتخصصی، از وزارت بازرگانی، شرکت‌های خودروسازی و فروشگاه اتکا بود. امروز هم با گذشت چند سال از خروج میرکاظمی اما باقیمانده مدیران منصوبه وی در صنعت نفت، منشاء بسیاری از تأخیرها و ناکارآمدی شده‌اند. البته بسیاری ازاین مسئولین برکنار شده.گذشته اقتصادی مشکوکی داشتند

کاهش تولید نفت[ویرایش]

آمارهای بانک مرکزی ایران حاکی از آن است که در طول دو سال فعالیت میرکاظمی در وزارت نفت، تولید نفت خام ایران، حدود ۳۵۵ هزار بشکه کاهش یافته است و حتی احمد قلعه‌بانی مدیرعامل وقت منصوبه میرکاظمی در شرکت ملی نفت ایران نیز، در نشست با خبرنگاران، این کاهش تولید را تایید کرد. این کاهش تولید در زمانی رقم خورده است، که همزمان با کاهش شدید تزریق گاز، هیچ‌گونه مصوبه یا قطعنامه‌ای نیز از سوی ایالات متحده، برای تحریم نفت ایران صادر نشده بود.

کاهش تولید گاز[ویرایش]

در طول دو سال اول فعالیت تولید گاز ایران هیچ طرح افزایش تولید گازی نه‌تنها به بهره‌برداری نرسید، که با تمرکز میرکاظمی بر توسعه برخی از میادین مستقل نفتی و گازی همچون طرح توسعه میدان گازی کیش، میدان گازی لاوان، میدان گازی رشادت، میدان گازی رسالت، میدان گازی سروستان، میدان گازی سعادت‌آباد و میدان گازی خشت، عملاً هیچ‌گونه مدیریت متمرکزی بر ناوگان دکل‌های حفاری، منابع مالی و لجستیکی اعمال نشد، تا امروز شاهد افزایش ۱۳۵٪ درصدی مصرف گازوییل، به دلیل کاهش شدید سقوط تولید گاز و اجرای سیاست‌های اشتباه توسعه میادین گازی، در دو سال اول فعالیت دولت دهم، در وزارت نفت کشور باشیم.

اتهام تولیدِ بنزینِ آلوده[ویرایش]

به دنبال بالاگرفتن انتقادات به آلوده بودن بنزین تولید شده در مجتمع‌های پتروشیمی ایران در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد که به آلودگی شدید هوای شهرهای بزرگ ایران در سالهای اخیر انجامید، سه وکیل دادگستری (پیمان حاج محمود عطار، علیرضا دقیقی و مصطفی ترک همدانی) خرداد ماه ۹۳ از وی شکایت کردند که نهایتاً او بعنوانِ وزیر نفت دولت محمود احمدی‌نژاد و نماینده فعلی مجلس ایران در همین در رابطه در ۹ شهریور ۱۳۹۳ به دادسرا احضار شد. منتقدان این طرح معتقدند که عوارض ناشی از مصرف این بنزین موجب تولید گازهای خطرناک سرطانزا شد و سلامت شهروندان را به خطر انداخت.[۳] وی برای مقابله با تحریم احتمالی فروش بنزین به ایران، طرح تولید بنزین در مجمتع‌های پتروشیمی را به اجرا گذاشته بود.

این شکایت برای رسیدگی در اختیار بازپرس شعبه ۱۵ دادسرای کارکنان دولت قرار گرفت و بازپرس نیز نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان محیط زیست را ۲۱ خرداد ماه برای پاسخگویی و ارائه دلایل خود مبنی بر آلوده بودن یا نبودن بنزین تولیدی پتروشیمی احضار کرد.

اخیراً وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان محیط زیست گزارش‌های خود را در ارتباط با آلودگی بنزین تولیدی پتروشیمی به دادسرا ارائه کرده‌اند. علاوه بر دو دستگاه یاد شده، مجلس شورای اسلامی نیز پژوهشی را در خصوص آلودگی بنزین تولید پتروشیمی در قالب یک گزارش به دادسرا ارائه کرده است.[۴][۵]

دوران سپاه پاسداران[ویرایش]

پیشینه دانشگاهی[ویرایش]

میرکاظمی مدرک کارشناسی مهندسی صنایع خود را پس از انقلاب، در سال ۱۳۶۵ و مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع را در سال ۱۳۶۸ از دانشگاه علم و صنعت ایران اخذ نمود. وی سپس مدرک دکترای مهندسی صنایع را در سال ۱۳۷۵ از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرد.


کابینهٔ نخست احمدی‌نژاد
وزیران
ر. وزیر وزارت‌خانه ر. وزیر وزارت‌خانه
۱ فرشیدیعلی‌احمدی آموزش‌وپرورش ۱۲ رحمتیبهبهانی راه وترابری
۲ سلیمانی ارتباطات ۱۳ کاظمیمصری رفاه
۳ محسنی اژه‌ایبرکناری اطلاعات وامنیت ۱۴ طهماسبیمحرابیان صنایع ومعادن
۴ دانش جعفریحسینی اقتصاد ۱۵ زاهدی علوم
۵ متکی امورخارجه ۱۶ صفارهرندیبرکناری ارشاد
۶ میرکاظمی بازرگانی ۱۷ جهرمی کار
۷ باقری‌لنکرانی بهداشت ۱۸ پورمحمدیکردانمحصولی کشور
۸ ناظمیعباسی تعاون ۱۹ سعیدی‌کیا مسکن
۹ اسکندری جهادکشاورزی ۲۰ وزیری هامانهنوذری نفت
۱۰ کریمی رادالهام دادگستری ۲۱ فتاح نیرو
۱۱ محمدنجار دفاع
معاونان ریاست جمهوری
معاون اول رییس‌جمهور: پرویز داوودیاسفندیار رحیم‌مشایی
ر. معاون معاونت ر. معاون معاونت
۱ موسوی معاون حقوقی ۵ دهقاناستعفا بنیاد شهید
۲ رهبربرکناری معاون برنامه‌ریزی ۶ علی‌آبادیسعیدلو تربیت بدنی
۳ واعظ‌ زاده علمی و فناوری ۷ جوادی محیط زیست
۴ آقازادهاستعفا انرژی اتمی ۸ رحیم‌مشاییبقایی میراث فرهنگیکابینهٔ دوم احمدی‌نژاد
وزیران
ر. وزیر وزارت‌خانه ر. وزیر وزارت‌خانه
۱ حاجی بابایی آموزش‌وپرورش ۱۴ بهبهانیاستیضاح راه وترابری
۲ تقی‌پورنامی ارتباطات ۱۵ محصولیادغام وزارت‌خانه رفاه
۳ مصلحی اطلاعات وامنیت ۱۶ محرابیانادغام وزارت‌خانه صنایع ومعادن
۴ حسینی اقتصاد ۱۷ دانشجو علوم
۵ متکیصالحی امورخارجه ۱۸ حسینی ارشاد
۶ غضنفریادغام وزارت‌خانه بازرگانی ۱۹ شیخ‌الاسلامیادغام وزارت‌خانه کار
۷ وحید دستجردیطریقت منفرد بهداشت ۲۰ محمدنجار کشور
۸ عباسیادغام وزارت‌خانه تعاون ۲۱ نیکزادادغام وزارت‌خانه مسکن
۹ خلیلیان جهادکشاورزی ۲۲ میرکاظمیقاسمی نفت
۱۰ بختیاری دادگستری ۲۳ نامجو نیرو
۱۱ وحیدی دفاع ۲۴ عباسی ورزش‌ و جوانان
۱۲ نیکزاد راه و شهرسازی ۲۵ شیخ‌الاسلامیعباسی تعاون،کار،رفاه‌
۱۳ غضنفری صنعت وتجارت
معاونان ریاست جمهوری
معاون اول رییس‌جمهور: محمدرضا رحیمی
ر. معاون معاونت ر. معاون معاونت
۱ بقایی معاون اجرایی ۶ مرادی برنامه‌ریزی و نظارت
۲ سلطان‌خواه علمی و فناوری ۷ زریبافان بنیاد شهید
۳ میرتاج‌الدینیفروزنده معاون پارلمانی ۸ مجتهدزاده زنان و خانواده
۴ بداغی معاون حقوقی ۹ محمدی‌زاده محیط زیست
۵ صالحیعباسی دوانی انرژی اتمی ۱۰ بقاییاحمدزادهموسویملک‌زاده میراث فرهنگیمنابع[ویرایش]