مسعود قره‌خانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مسعود قره خانی
Masud Gharahkhani - Arbeiderpartiet.jpg
رئیس در مجلس ملی نمایندگان نروژ
آغاز به کار
۲۰۱۷
اطلاعات شخصی
زاده۲۲ سپتامبر ۱۹۸۲
تهران، ایران
ملیتنروژی
حزب سیاسیحزب کارگر نروژ

مسعود قره‌خانی یک سیاستمدار ایرانی‌تبار اهل نروژ و عضو حزب کارگر نروژ است. در ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱ حزب کارگر قره خانی را به دنبال استعفای اوا کریستین هانسن پس از یک رسوایی به دلیل استفاده از امکاناتی که واجد آن شرایط نبوده (مسکن) در پارلمان، نامزد کرد.[۱] او یک روز بعد به‌طور رسمی به عنوان رئیس پارلمان انتخاب شد.[۲] او اولین مهاجر در تاریخ نروژ است که به عنوان رئیس پارلمان نروژ یا استورتینگ انتخاب شده‌است.[۳]

مسعود قره خانی، در ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۲ در پایتخت ایران، تهران[۴][۵][۶] متولد شد[۷][۸][۹] و در کودکی در سال ۱۹۸۷ میلادی همراه خانواده، به نروژ مهاجرت کرد. او اصالتاً اهل پیرانشهر[۱۰] است. درسال ۲۰۱۷، مسعود قره خانی به نمایندگی از حزب کارگر نروژ، از حوزهٔ انتخاباتی بوسکرود وارد مجلس ملی نمایندگان نروژ شد. مسعود قره خانی در رشتهٔ رادیوگرافی تحصیل کرده‌است. وی بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ به عنوان رادیولوژیست در بیمارستانهای مختلف نروژ مشغول کار بوده‌است.

قره خانی از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ رهبری سازمان جوانان حزب کارگر نروژ در بوسکرود را بر عهده داشته و بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ منشی استان، در حزب کارگر نروژ شعبهٔ بوسکرود بوده‌است. در دورهٔ بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ مسعود قره خانی، عضو شورای استان بوسکرود و شورای شهرداری آوور ایکر بوده‌است. او از سال ۲۰۱۱ عضو شورای شهرداری درامن و عضو علی‌البدل در مجلس ملی نمایندگان نروژ، بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ بوده‌است.[۷]

مبارزه انتخاباتی

بخشی از سخنرانی مسعود قره خانی به عنوان نمایندهٔ حزب کارگر نروژ در رقابت تبلیغاتی نامزدی ریاست شورای شهر درامن (از بایگانی حزب کارگر نروژ ۲۷ ماه مه ۲۰۱۲ میلادی):

- اگر چیزی از فرهنگ پدربزرگ و مادربزرگم آموخته‌ام، آن احترام بسیار زیاد به افراد مسن در جامعه است. پدربزرگم که ۸۶ سال دارد، می‌گوید که کیفیت جامعه را نحوهٔ مراقبت از سالمندان تعیین می‌کند. در حزب کارگر درامن، ما اکنون به وضوح می‌گوییم که نوبت به افراد مسن رسیده‌است، افراد مسن در درامن، باید ارزشمندی خود را احساس کنند. در نهایت، این‌ها، همان کسانی هستند که جامعهٔ رو به رفاه امروز راشکل داده‌اند. رفاهی که در رأس جوامع مرفه جهان قرار دارد. رفاهی که به من و نسل‌های آینده امکانات باورنکردنی بخشیده. است…

[۱۱]

منابع

 1. "Masud Gharahkhani er riktig mann". www.abcnyheter.no (به نروژی). 2021-11-24. Retrieved 2021-12-03.
 2. "Changes to the Storting's Presidium". Stortinget. 2021-11-25. Retrieved 2021-12-03.
 3. "Masud Gharahkhani valgt som stortingspresident". www.abcnyheter.no (به نروژی). 2021-11-25. Retrieved 2021-12-03.
 4. «یک مهاجر دهه شصتی ایرانی نامزد ریاست پارلمان نروژ شد / عکس». www.salameno.com. ۲۰۲۱-۱۱-۲۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۲-۰۳.
 5. «مسعود قره‌خانی، سیاستمدار متولد تهران رئیس پارلمان نروژ شد». DW.COM. ۲۰۲۱-۱۱-۲۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۲-۰۳.
 6. «نامزدی یک ایرانی‌تبار دهه شصتی برای ریاست پارلمان نروژ: با یک دلار پول در جیب مهاجرت کردیم». عصر ایران. ۱۴۰۰-۰۹-۰۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۲-۰۳.
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ "Masud Gharahkhani". Store norske leksikon (به نروژی بوک‌مل). 2021-11-25.
 8. "Gharahkhani blir ny stortingspresident". TV 2 (به نروژی). 2021-11-24. Retrieved 2021-12-03.
 9. Werring، Anne-Marit Borgen (۲۰۲۱-۱۱-۲۴). «Tok til tårene da sønnen ble innstilt som stortingspresident». NRK (به نروژی بوک‌مل). دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۲-۰۳.
 10. سیاستمدار پیرانشهری رئیس مجلس نروژ شد
 11. «Stående applaus for Drammens ordførerkandidat - Landsmøte 2011 - Arbe…». archive.vn. ۲۰۱۲-۰۵-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۲-۰۳.